Референдумът е само първата крачка .Яснота би трябвало да има , като умниците в НС гласуват закона .
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Референдум за електронно гласуване
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от MZ/X Разгледай мнениеЦялата идеология на този референдум беше изградена върху едно фалшиво очакване на поддръжниците на електронното гласуване, че хората не гласуват не защото не искат, а защото са заети и нямат време, и въведе ли се електронното гласуване изведнъж като чудо ще скочи избирателната активност.
Но дори и да се въведе остават някой много ключови въпроси като:
1. Как ще се протича самото гласуване, през машина, която е в секциите или от вас?
2. Думата "дистанционно", която беше зададено в самия въпрос, дали е за всички избиратели или за тези, които са в чужбина?
3. Ако е за всички избиратели, то как ще се протичат изборите от вкъщи при положение, че избирателите трябва да имат електронен подпис, който си струва пари, или ако е с биометрични данни в личната карта, то компютрите трябва да са снабдени с четец?
4. А ако е дистанционно за хората в чужбина, а тук е само електронно гласуване, чрез машина в избирателната секция, то какъв е смисълът изобщо от цялото упражнение?
И последно, но не на последно място е случката вчера със сайтовете. По-важните държавни сайтове бяха бутнати, най-вероятно от хора-ентусиасти, които искат да покажат, че България не е готова за такава крачка. И най-вероятно са прави. Кой ще спре тогава хакването на сървърите с гласовете? А да, Я.Колев ще се качва по стълби, за да спира хакерите пък и може да намери и някой друг сървър на Замунда.
Коментар
-
Цялата идеология на този референдум беше изградена върху едно фалшиво очакване на поддръжниците на електронното гласуване, че хората не гласуват не защото не искат, а защото са заети и нямат време, и въведе ли се електронното гласуване изведнъж като чудо ще скочи избирателната активност.
Нека погледнем обаче какво показват данните:
Графиката е постоянно спадаща и показва постоянното разочарование на българите от политиката, но с два сериозни скока в нея. 2001-ва година и 2009-та година. Това бяха годините когато на власт дойдоха нови лица Царя и Бойко Борисов и много хора тогава и без електронно гласуване намериха време да отидат да гласуват.
Нека да видим данните за Естония
От таблицата се вижда, че 90-те години, когато не е имало електронно гласуване избирателната активност е била много по голяма спрямо следващото десетилетие, когато е въведено електронното гласуване и няма кой знае какъв скок между отделните години, което да доказва, че интернет гласуването едва ли ще доведе до някаква драматична промяна в избирателната активност, докато някой не го манипулира.. Както се вижда от графиката на България много по важно е има ли за кого да се глаува на дедените избори или няма. Ако има ново лице, вдъхващо надежди, хората отват да гласуват, ако няма обаче, част от тях си оставят вкъщи!Last edited by MZ/X; 26.10.2015, 10:15.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Boicho Popov Разгледай мнениеНачалото на днешния изборен ден е маркирано и от началото на безпрецедентна за България хакерска атака срещу публичната инфраструктура на Централната избирателна комисия (ЦИК).
.......
Интересно... http://www.investor.bg/web/456/a/530...-chasa-204786/
Коментар
-
да" на референдума са гласували 72 на сто ...
Възможно ли е това? Ако е истина искам да видя разбивка по региони, възрасти и етнически произход.
То ще вземе да се окаже, че всички мангусти и пенсии дет не са виждали копютър през живота си, искат електронно да гласуват, веселбата е пълна
http://www.nsi.bg/bg/content/2808/%D...BD%D0%B5%D1%82
Ахаха ето от НСИ данни за 2014 само 56 % имат достъп до интернет обаче 72% искат да гласуват електронно ахахаха смях смяхLast edited by pepe1234; 26.10.2015, 00:35.
Коментар
-
530 млн. заявки са атакували сайта на ЦИК за десет часа
Началото на днешния изборен ден е маркирано и от началото на безпрецедентна за България хакерска атака срещу публичната инфраструктура на Централната избирателна комисия (ЦИК). От началото на атаката от тип "отказ от услуга" ( т. нар. Distributed-Denial-of-Service, DDoS). към интернет портала на ЦИК са направени над 530 млн. (над половин милиард) заявки в рамките на 10 часа, като една четвърт от тях са от видими IP адреси с произход Виетнам, Турция и САЩ, поясняват от Министерството на транспорта.
При тези атаки атакуващите автоматично изпращат стотици заявки за секунда към даден сървър, който впоследствие се срива.
По-късно през деня става ясно, че подобна атака е организирана и срещу публичните интернет страници на други ключови по отношение на изборните процеси държавни организации. Hidden Field
В началото на атаката са отчетени над 65 млн. едновременни потребителски сесии към портала на ЦИК, което е равносилно на опит на 65 млн. потребители да достъпят интернет страницата в един и същи момент.
За сравнение: нормалният и обичаен трафик към сайта на ЦИК на предишни избори е бил около 1,8 млн. заявки в рамките на цял месец, което е 275 пъти по-малко отколкото заявките в днешния ден за 10 часа.
През 2013 г., когато беше отразена подобна атака, бяха регистрирани общо 12 млн. заявки за цял месец, което е около 44 пъти по-малко от регистрираните днес за 10 часа.
Интересно... http://www.investor.bg/web/456/a/530...-chasa-204786/
Коментар
-
Първоначално изпратено от съни(тя) Разгледай мнениеНе съм споменавала съдебни заседатели, дори не знам да имат някаква тежест в процеса...
Дори имаше такъв случай.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение.... А уж беше анонимно...
Друг подобен случай - доброволни дарения правихме тогава, отново анонимни, само дето хич не няха такива, случайно и аз попаднах на списъците (анонимно, естествено) и там си пишеше всичко - кой колко и т.н. Та накрая при това анонимно и доброволно дарение се направиха едни списъци, по които раздваха годишните премии - познай дали имаше за хората, които не бяха дарили доброволно и анонимно...
С това приключвам и пожелавам лека вечер на всички.
Като кандидатствах във военното училище единия ден, преди изпита по политическа подготовка ни раздадоха листовка за анкета. В нея въпроси от типа "как се отнасяте към мероприятията на народната власт?" , за ръководната роля на партията, .... и т.н. А бе ако отговориш искрено и ще гледаш военното училище през крив макарон.
Та изпитващия обяви анкетата за "анонимна". А най-отгоре трябваше да попълним кандидатския си номер. Като чухме това всички дружно се изсмяхме и попълнихме анкетата най-искрено.
След което започна и изпита по политическа подготовка. Според мен всички го взехме.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнениеза съдебните заседатели е друга бира и не му е тук времето и мястото. ...
Говоря за тайния вот за съветите в съда - висшия съдебен -, конституционен и т.н. или за прокурор ...или за омбудсман ...или за банков надзор...или....
Няма никакво основание за таен вот при държавна длъжност.Никаква. Напротив! Нужна е аргументирана защита на гласа.
Но, наистина е друга тема това
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеНе е интересно какъв е броя на държантите служители, броя на хората получаващи доходите си от бюджета ни интересува !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеНе е интересно какъв е броя на държантите служители, броя на хората получаващи доходите си от бюджета ни интересува !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Коментар
Коментар