Първоначално изпратено от Pa Pa
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Одобрявате ли тегленето на 16 млрд. лв. държавен заем?
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от andy2000 Разгледай мнениеЧакайте сега, и аз рових за табличка с плащаният, но не намерих. Управляващите твърдят, че тези 16 млрд са за дълг + дефицит.
Ти твърдиш, че 12 млрд са за дълг + дефицит.
Едни лежерни 4 млрд разлика е бая.
Ако някой изрови календар на дълга ще открием истината.
Сега открих горния линк . Пак се повтарям, аз лично не взимам отношение по дефицита в тази дискусия. Все пак програмата е "до" 8 милиарда евро, не е 8 милиарда евро.
Но ако ще емитираме дълг за 16 милиарда в периода днес - 31.12.2017, моето мнение е, че тази програма е много по-ефективен начин от досегашния....
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pa Pa Разгледай мнениеВсичко, което се опитвам да кажа е, че днес е ясно, че ще има емисии за дълг от над 16 милиарда лева общо за 2015, 2016 и 2017, от които приблизително 12 милиарда ще са за рефинансиране на падежиращ дълг и финансиране на деифицити. И ако това го има, то ще е много по-добре механизмът да е предложената програма, вместо досегашните механизми на емисии на вътрешния пазар и единични такива на международните .
Ти твърдиш, че 12 млрд са за дълг + дефицит.
Едни лежерни 4 млрд разлика е бая.
Ако някой изрови календар на дълга ще открием истината.
Коментар
-
НЕ, НЕ ОДОБРЯВАМ,
не мога да одобря харченето на 6-8 МБ - и то ЕЖЕГОДНО за развъждане на мръсномургавите паразити, за осигуряването на комфорта им и за покриване на загубите от престъпната им дейност !!!!
И тоя нов кредит ще отиде за тях, както и за новите лапачи - чаканите поне 100 000 "бежанци", а ние пак ще работим като роби - и децата ни - и техните деца - за да плащаме - а тези разходи ще нарастват, защото хъхряците очевидно отказват не само да спазват законите, но и да произвеждат каквото и да е, освен нови и нови хъхряци !!!!
Докато тоя проблем не бъде решен и то с безмилостни мерки, България с все по-голяма скорост ще затъва към дъното и в един момент спасението ще бъде невъзможно.Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
-
Първоначално изпратено от sed Разгледай мнениеТц, по-скоро е бордови въпрос. Все пак вече почти 20г. сме в борд, нали не мислиш че в държавата ни има едни 6 млрд. евро които можем да извадим за да разплатим падежите? Може да не съм прав, но сигурно има причина да се търси конвертируема валута от чужбина.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mito Karamitov Разгледай мнениеЗащо трябва да се елиминират емисиите на вътрешния пазар?
Май балъците тук свършиха
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pa Pa Разгледай мнениеМи управляващите да публикуват падежната структура на консолидирнаия държавен дълг - рових в сайта на министерството и на БНБ и не я открих тази справка. Или трябва да имаш биволски нерви да я откриеш или просто липсва. Но при дълг от 27 милиарда със средна продължителност от 6 години, мога да приема твърдението (стига да го докажат), че до 31.12.2017 имаме падежи за 12 милиарда.
Кликнах набързо тук-там. Нищо
Но като изключим МВелчевите . Дисконтови, флирб, ямбс - вярно е, че в един дълъг период от време се действаше "на парче" и "Юруш на маслините", което пък съвсем не си е работа.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mito Karamitov Разгледай мнениеЗащо трябва да се елиминират емисиите на вътрешния пазар?
Май балъците тук свършиха
Изобщо не взимам отношение за дефицитите и размера им, просто разглеждам програмата като механизъм.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pa Pa Разгледай мнениеТова е един доста по-различен въпрос.
Всичко, което се опитвам да кажа е, че днес е ясно, че ще има емисии за дълг от над 16 милиарда лева общо за 2015, 2016 и 2017, от които приблизително 12 милиарда ще са за рефинансиране на падежиращ дълг и финансиране на деифицити. И ако това го има, то ще е много по-добре механизмът да е предложената програма, вместо досегашните механизми на емисии на вътрешния пазар и единични такива на международните .
Май балъците тук свършиха
Коментар
-
Първоначално изпратено от nacheff Разгледай мнениеИма смисъл в това, което казваш и се радвам да чуя балансирана и успокояваща приказка.
Има и нещо друго, обаче!
Споменаваш падежен календар. Много онагледяващо би подействало едно предварително публикуване на данни за предстоящите падежи. Световната инвестиционна общост ги знае тези падежи и едно публикуване в подходящ момент не може да стане основание за твърдения, че могат да ни изработват с лихвите (знаейки кога излизаме на течение).
Вместо това мълчание и криене. Дори от парламентарна комисия!?
Бих разширил предложението си. Защо да няма една лесно достъпна таблица, която да визуализира БВП (абсолютна стойност), Дълг (абсолютна стойност), Съотношение, Падежи. Др.
На мен специално ми се струва безкрайно съмнително, че новите кредити се вземат с невинното оправдание, че основно ще се покриват падежи по стари такива, но същевременно %-тът на задлъжнялост към БНП неудържимо расте. Когато покриваш стари дългове, може условно да се приеме, че % към БВП не трябва да се променя. Новият дълг покрива стария, а завишението в БНП поема лихвата и отношението БВП/Дълг се запазва.
По бледи спомени Тройната ламя остави 12 % дълг и 8 милиарда фискален резерв.
В момента има постоянен дефицит и дългът е: През декември делът на дълга като част от БВП се повиши до 27,1% от 17,9% преди година . Това ми излезе при един бърз сърч.
Числата не са ми в главата, но една бабешка сметка много лесно може да превърне завишените проценти и изядения резерв в една брутна многомилиардна сума и би било много смислено обществото да знае, къде потънаха пари.Става въпрос за десетки милиарди (порядъково 15 до 20). Нали знаете, че тъй както Гърция няма да върне (поне не директно и доброволно) нейните дългове, така и ние практически вече сме в зоната, в която нашето общество няма шанс да генерира условия за справяне с проблема.
Дори да е изпълнено с добри намерения, МФ е в драстичен дефицит на информативност и диалогичност. Това е абсолютно неприемливо.
Да не ми разправят, че тези неща се правят тайно и без шум.
Много скоро бяха ни налетяли едни птици, които настоятелно грачеха, че трябва да ес харчат пари за оръжие.
Миналия септември са поемани ангажименти в Уелс по тази посока.
Опасявам се, че начинът, по който се върши това с новия дълг може (не дай си Боже) да има някаква връзка.
Коментар
-
Първоначално изпратено от mnz Разгледай мнениеПадежния календар? Ами нали точно заради прословутия външен дълг, който имахме от 8 млрд. долара в края на комунизма тръгнахме да правим преход и реформи? И вече 25г. затягаме колани, правим преход, ручаме постни пици, и т.н. за да го връщаме този прословут външен дълг? А сега се оказва не само че нищо не сме върнали, защото трябвало да се рефинансира, ами и още заеми да сме вземали, 4 млрд. лв. са за харчене от общата сума.
Аз съм за референдум, да си каже народа иска ли още заеми и добре ли върви прехода и реформите.
Всичко, което се опитвам да кажа е, че днес е ясно, че ще има емисии за дълг от над 16 милиарда лева общо за 2015, 2016 и 2017, от които приблизително 12 милиарда ще са за рефинансиране на падежиращ дълг и финансиране на деифицити. И ако това го има, то ще е много по-добре механизмът да е предложената програма, вместо досегашните механизми на емисии на вътрешния пазар и единични такива на международните .
Коментар
-
Забравих. Откритостта по тази тема би пресекла на момента идиотските приказки на РОвч от вчера, че с новия дълг моментално отиваме на над 40 %.
Това е другата също абсолютно неприемлива крайност. РОвч знае много добре, че сам по себе си този акт не може да е основание за подобно твърдение, но плаши хората по безумен начин и насажда допълнително чувство за криминалност, безпътица и отчаяние.
Коментар
-
Първоначално изпратено от plonder Разгледай мнениеАбе нас кой ни пита за нещо?
То който трябва го е решил, в случая имаме младеж специалист, г-н Горанов, министъра на финансите ни. Той има дългогодишна кариера по министерствата още от времето когато е бил на студенстката скамейка и за толкова години е доказан ередут. Той е специалиста и знае кое и защо, а ние сме лукови глави и не трябва да му се месим. Ние трябва да имаме доверие на г-н Горанов и да подкрепяме решенията му.
Коментар
Коментар