IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Забелязвате ли, че дребните пари изчезнаха и магазинерите постоянно искат дребни?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • 20-левките от 2005 година не помня да съм ги виждал.

    Два прости метода за легално намаляване на данъците

    Коментар


    • Няма проблем, скоро съвсем ще изчезнат.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от 1996 Разгледай мнение
        Аз пък забелязвам, че са се появили новични 20сетачки
        Няма лошо да се печатат пари.
        И аз ги забелязах, вчера банкомата ми ги изплю - новички та новички

        Коментар


        • БНБ дори печата и подменя по-малко отколкото би трябвало банкноти, иначе нямаше да си подмятаме постоянно едни изхабени и мизерни левчета. Толкова ли е трудно да се следи за годността на банкнотите, че и дори на стотинките. Майтап, но и стотинките се изхабяват, а те нашенските по начало са мизерни, от евтини и тънки метали. Къде са евроцентовете, по-добри сплави, по-дебели около 2 пъти, и нашите евтини стотинки главно от сплави на желязна основа и тънки като тенеке.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 1996 Разгледай мнение
            Аз пък забелязвам, че са се появили новични 20сетачки
            Няма лошо да се печатат пари.
            Много ти е бавен реотанът...
            "Новата" двайсетачка ("политикът") е от 2007 година, а десетачката ("грозникът") е от 2008, а най-новото издание е на "пънкаря" - 5 лв. от 2009-та. Виж ги тук. Освен това БНБ печата нови банкноти точно толкова, колкото да подмени старите.

            ––––––––––––––––
            Термините са "собственост" на Императорът.

            Коментар


            • А аз не забелязвам липса на дребни. Даже напротив. Дори наскоро се замислих точно затова, че от сумати време никоя касиерка не ми е искала "точни пари" или по-дребни, както е обикновено. Може би много зависи от обектите в които се пазарува.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Матю Стокс Разгледай мнение
                Тая "програма за банкнотното стопанство" се нарича Наредба № 18 на БНБ.
                И тя задължава не само БНБ, а ВСИЧКИ банки да подменят повредени банкноти и монети.
                А ако на теб ти се занимава - пускаш едно съобщение:
                "Заменям негодни банкноти. Дискаунт 10%"
                И правиш по един грозник на всеки бон.
                Е добре, има наредба, обаче на банките не им се занимава да се разправят за подмяна. Или можже пък БНБ да няма много нови напечатани дребни банкноти, защото напоследък печатат главно големи купюри и да не подменя. Знам ли.

                Коментар


                • Аз пък забелязвам, че са се появили новични 20сетачки
                  Няма лошо да се печатат пари.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от ert Разгледай мнение
                    ... но тия старите никой не се занимава да ги събере и да ги подмени. Нали БНБ трябва да има програма за поддръжка на банкнотното стопанство?
                    Тая "програма за банкнотното стопанство" се нарича Наредба № 18 на БНБ.
                    И тя задължава не само БНБ, а ВСИЧКИ банки да подменят повредени банкноти и монети.
                    А ако на теб ти се занимава - пускаш едно съобщение:
                    "Заменям негодни банкноти. Дискаунт 10%"
                    И правиш по един грозник на всеки бон.

                    Коментар


                    • Аз напоследък друго забелязвам. От има-няма месец точно дребните са голям проблем в голяма част от магазините. И то не че ги няма, а че навсякъде се опитват да пробутват едни скъсани, изхабени и негодни банкноти от 2 и 5 лв. На няколко пъти съм връщал банкноти от рестото на касиерките, а те обясняват че не им ги вземали вечер и им ги връщали да се оправят сами от централата им. Е това не го разбирам, нали по банките ги събират изхабените банкноти и ги предават срещу нови в БНБ? Или аз греша?
                      Отделно има и нови банкноти от 2 и 5 лв., но тия старите никой не се занимава да ги събере и да ги подмени. Нали БНБ трябва да има програма за поддръжка на банкнотното стопанство?

                      Коментар


                      • Ами като една шайбичка е 2 стотинки защо хората да не ползват 1 стотинка за шайбичка...

                        Коментар


                        • Като отидеш в магазина е по-лесно да дадеш просто една-две-няколко банкноти и да ти върнат една шепа стотинки.

                          Вместо да бъркаш в джоба, да вадиш стотинките, да ги броиш, да ги даваш... Много бавно става така.

                          А касиерките (и касиерите - в някои магазини съм попадал на мъже*) имат опит в броене на стотинки и много бързо връщат ресто (стотинките им са сортирани, докато тези в джоба на клиентите - не).

                          * Забелязах, че в Лидл имат касиери мъже. А в други големи магазини не съм виждал мъже на касата - Пикадили, Кауфланд, CBA (ЦБА). Да не би да има дискриминация спрямо мъжете? (Иначе има мъже, които подреждат стоката и режат месото, но на касата - само жени.)
                          Два прости метода за легално намаляване на данъците

                          Коментар


                          • Липсата на дребни в БГ според мен е по-скоро манталитет. На собствениците/управителите им е по-удобно да не се напъват и да набавят нужните наличности. Касиерките съответно нямат никакви скрупули да искат дребни от клиента. Нещо, което се случва сравнително рядко на запад. Там пък те пълнят със стотинки до късане на джоба, та не знам кое е по-добре...

                            Коментар


                            • В кварталните магазинчета на Иван Вазов няма проблем с дребните

                              Коментар


                              • Не помня много случаи да са нямали дребни в магазина (в близките няколко години). В големите магазини винаги ми връщат рестото бързо (в някои случаи взимат от съседна каса - много рядко). Само в една аптека, където няма много оборот ми се е случвало да нямат дребни.

                                Вероятно става въпрос за селективна памет и случайност.
                                Два прости метода за легално намаляване на данъците

                                Коментар

                                Working...
                                X