IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Одобрявате ли тегленето на нов държавен дълг за 4.5 млрд.лв.?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Равнище на безопасен дълг в България http://investments.dir.bg/_wm/librar...6&df=8&dflid=3

    При около 20% държавен дълг в страната започва инфлация (последния случай след 2006 г.), а при дългове над 25% от БВП има опасност от банкрут. Подобна е ситуацията и преди 9 септември 1944 г. при фалити и финансови кризи, малко след 1944 г. - голямата инфлация от края на 40 те и след това, през 1960, 1976-1978, 1987-1990, 1996-1997 г.
    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

    Коментар


    • Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнение
      Говорим за реформи,не за затягане на коланите!!!Иначе всички знаят,че след това крадене с години,заеми ще трябват!!!Ако може по някакъв начин да се прибере и част от откраднатото още по-добре!!!
      Точно го каза, говорим за реформи, говорим за преход. Това означава и затягане на коланите и нови постни пици, у нас под реформи и преход се разбира рязане на разходи.
      Що ли имам чувството, че тази зима ни чака ново затягане на коланите, направо с 2 дупки, а не само с 1 ...
      А заемът е за запълване на стари дупки, там няма пари, замо трябва да се пълни.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от siko13 Разгледай мнение
        И аз съм за участие на Реформаторите, но си мисля, че пак няма да се получи. Има няколко причини. Едната е личността ББ, а другите са свързани с това, че в ГЕРБ е пълно с ченгета и бивши комунисти, които изобщо не са си променили мисленето а само се нагаждат според конюнктурата.
        Реформаторите трябва да участват но не да са водещи!!!Липсва им смелост!!ББ ще енужен затова!!!А и има подкепата на Меркел и сие!!!Това може би е най удачната формула!!!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 1996 Разгледай мнение
          Има един показател, който не лъже - дълг/БВП. Нашият от най-ниските ли е? Нашият БВП от най-скастрените ли е заради дела на сивата икономика - май да. Лихвите благоприятни ли са исторически погледнато - категорично да...ами тогава, след като цял свят и правителства живеят на дълг, що пък ние да не сме?
          Защото нямаш приходи да си изплащаш дълговете.Нито сме Япония, нито САЩ, нито Германия.Тези държави, най-просто казано, имат приходи.Ако всяко падежиращо плащане го финансираш с нов дълг рано или късно ще влезеш в една спирала, от която няма излизане.Повече от 24-25% дълг от БВП едва ли можем да поемем...
          Освен това всяка година си на дефицит, 1,5-2% в най-добрия случай.Тази година вървим към 3,5-4%.Колко време ще устискаш да покриваш това с дългове, които изплащаш с още дългове? Май не много, нали?
          Last edited by andy2000; 29.09.2014, 11:24.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
            При тези нива на лихвите в международен план, сега е момент да се вземе добър заем и да се рестартира икономиката. Аз съм ЗА, но само ако в новото правителство участват активно и Реформаторите. Те ще са гарант за по-качествено, интелигентно и по-малко популистко управление и разходване на средствата!
            И аз съм за участие на Реформаторите, но си мисля, че пак няма да се получи. Има няколко причини. Едната е личността ББ, а другите са свързани с това, че в ГЕРБ е пълно с ченгета и бивши комунисти, които изобщо не са си променили мисленето а само се нагаждат според конюнктурата.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kefal Разгледай мнение
              Не си прав. Забравяш ли навремето, на края на комунизъма, как всички се бяхме втрещили че трябва да връщаме едни 8.5млрд. долара външен дълг? Заради същия дълг се налагаха шокови реформи и затягане на коланите на няколко пъти, че уж да се връща. Че се върна донякъде, така е.
              А сега сме на друг етап от развитието ни, хем ще вземаме дълг, хем ще затягаме коланите. Това показва развитие и израстване. И никой вече не му дреме от няколко милиарда дълг ...
              Говорим за реформи,не за затягане на коланите!!!Иначе всички знаят,че след това крадене с години,заеми ще трябват!!!Ако може по някакъв начин да се прибере и част от откраднатото още по-добре!!!

              Коментар


              • Има един показател, който не лъже - дълг/БВП. Нашият от най-ниските ли е? Нашият БВП от най-скастрените ли е заради дела на сивата икономика - май да. Лихвите благоприятни ли са исторически погледнато - категорично да...ами тогава, след като цял свят и правителства живеят на дълг, що пък ние да не сме?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнение
                  Ако не се направи генерална промяна,заемите ще си дойдат и ще си отидат и файда никаква!!!Но матриала и мафията ме притесняват!!!Рязането до кокал няма да им е приятно!!!Не виждам условия да стане!!!
                  Не си прав. Забравяш ли навремето, на края на комунизъма, как всички се бяхме втрещили че трябва да връщаме едни 8.5млрд. долара външен дълг? Заради същия дълг се налагаха шокови реформи и затягане на коланите на няколко пъти, че уж да се връща. Че се върна донякъде, така е.
                  А сега сме на друг етап от развитието ни, хем ще вземаме дълг, хем ще затягаме коланите. Това показва развитие и израстване. И никой вече не му дреме от няколко милиарда дълг ...

                  Коментар


                  • При тези нива на лихвите в международен план, сега е момент да се вземе добър заем и да се рестартира икономиката. Аз съм ЗА, но само ако в новото правителство участват активно и Реформаторите. Те ще са гарант за по-качествено, интелигентно и по-малко популистко управление и разходване на средствата!

                    Коментар


                    • Това е път за никъде.
                      За съжаление обществото ни се е изчерпало - от ресурсии, идеи, перспективи, кураж. Опасявам се, че и т.н. елити вече не свързват бъдещото си (своето и на семействата си) с тази територия. Причината е, че напоследък се вършат неща, които видимо имат за цел само и единствено да отбутнат още малко напред във времето един неизбежен крах.
                      А нещата са прости в същността си. Просто някой трябва да има кураж и да каже: "Не можем да живеем повеча така. Сметката не излиза. Може би има все още някакъв шанс, но единственото, което мога да обещая е - ред, правила, а всички да се ограничим и да се хванем яко за работа."

                      Семпли, простички, консервативни неща.
                      Дори и не споменавам за справедливост и възмездие. Това са важни неща, без съмнение, но сега иде реч за още по-важни неща.

                      Никакви нови заеми преди да сме наясно - знаем ли, можем ли, искаме ли да вървим нанякъде заедно.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Radoslava Разгледай мнение
                        Аз съм казвала, че като трябват заеми, значи трябват. Ясно е, че за да се развиваме ни трябват заеми, съответно пари с които да финансираме реформите и прехода у нас. Отделно е вярно, че не е редно да се вързват ръцете на новото правителство на ГЕРБ след изборите (да се надяваме) като не им се оставя никакъв ресурс.
                        Единствено, мисля че сумата е малко скромна, само с 4.5 млрд. лв. едва се покриват дупките, а нас ни трябват повече пари.
                        Ако не се направи генерална промяна,заемите ще си дойдат и ще си отидат и файда никаква!!!Но матриала и мафията ме притесняват!!!Рязането до кокал няма да им е приятно!!!Не виждам условия да стане!!!

                        Коментар


                        • Аз съм казвала, че като трябват заеми, значи трябват. Ясно е, че за да се развиваме ни трябват заеми, съответно пари с които да финансираме реформите и прехода у нас. Отделно е вярно, че не е редно да се вързват ръцете на новото правителство на ГЕРБ след изборите (да се надяваме) като не им се оставя никакъв ресурс.
                          Единствено, мисля че сумата е малко скромна, само с 4.5 млрд. лв. едва се покриват дупките, а нас ни трябват повече пари.

                          Коментар


                          • Ясно е, че пари ще ни трябват за новото управление. Не беше редно властта да се предава без никакви резерви, защото новите няма да имат нищо за харчене в началото.
                            Аз обаче съм по-скоро за някакъв еднократен данък тип самооблагане, всеки да вади и да брои едни пари около 700лв. на човек и държавата така да набере нужните средства.
                            Така е по-чисто положението, вижда се кой дава парите и къде се харчат, другото с заема е лоша работа, после трябва да се връща.

                            Коментар


                            • Бойко се подготвя за некадърно управление. За това толкова бързат да взимат дълг. Да има следващото правителство да харчи, но да не го е взело то. Но реално го взима Бойко - на всички ни е ясно че ако той не е казал ДА, то служебното правителство нямаше да пуска такива неща

                              Коментар


                              • Дефицитни бюджети финансирани с нови емисии е равно на безхаберно управление както и нулево желание за каквото и да реформи.

                                Когато едно семейство харчи повече от колкото взима, в един момент му взимат всичко - защо едно семейство си прави сметките, а решението на политиците е нови харочове финансирани с нови дългови емисии......
                                Мнението не е препоръка за ПП на ЦК!

                                Коментар

                                Working...
                                X