IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика (архив до 19.03.2014 г.)

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В последния си работен ден депутатите приеха Закона за офшорките
    Законът за офшорните компании на депутатите от ДПС Делян Пеевски и Йордан Цонев беше приет на второ четене в последния работен ден на Народното събрание за 2013 г., без сериозни дебати по темата.

    Вносителят Пеевски не присъства в пленарна зала, въпреки вчерашното решение на Конституционния съд, че той остава депутат.

    Законът за икономическите и финансови взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици, който стана по-известен като Закона за офшорките, беше значително разширен преди гласуването му на второ четене в оглавяваната от Йордан Цонев парламентарна бюджетна комисия.

    Тогава забранените за офшорни фирми икономически области бяха увеличени от 20 на 28 и вече обхващат придобиване собственост върху земи и гори от държавния горски фонд, участие в търговско дружество с държавно или общинско участие, учредяване или участие в лице, извършващо дейност по законите за независимия финансов одит, за енергията от възобновяеми източници и за независимите оценители.
    По предложение на вносителя Йордан Цонев към административнонаказателните разпоредби е добавена нова имуществена санкция за офшорно дружество-издател на периодични печатни произведения в размер от 100 000 до 500 000 лева.

    Депутатите приеха и за предоставяне на документи с невярно съдържание да се налагат глоби до 1 милион лева.
    Новият закон забранява на офшорни дружества да учредяват или да участват в социологическа агенция или в лице, което изготвя и предоставя публично изследвания на общественото мнение, както и да придобиват собственост върху земи и гори от държавния горски фонд.

    На офшорни компании се забранява пряко или косвено да участват в процедура за получаване на лиценз за кредитна институция, в процедура за получаване на лиценз за извършване на дейност по Кодекса за застраховането, както и да участват в процедура за получаване на лиценз за извършване на дейност като пенсионно-осигурително дружество или участие в такова дружество.

    Такива компании не могат да участват в процедури за получаване на лиценз за извършване на дейност като платежна институция, да участват в процедура за получаване на концесия или разрешение за търсене и проучване на полезни изкопаеми. Те няма да могат да участват и в процедура по обществени поръчки, както и да участват в приватизационни сделки, включително и на общинско имущество.

    Според закона офшорките не могат вече да придобиват държавно или общинско имущество при продажба или замяна на държавна или общинска собственост, не могат да учредяват или придобиват участие в професионален спортен клуб, лицензиран от съответната федерация, не могат да кандидатстват за приоритетен инвестиционен проект.

    Те нямат право да участват в процедура за получаване на концесия или възлагане на договор за извършване на дейност по доставяне или отвеждане на води, не могат и да участват в процедури по получаване на концесия или възлагане на договор за извършване на дейност за сметосъбиране и сметоизвозване на битови отпадъци, обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци или за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване.

    Офшорни компании няма да могат получават лиценз за радио и телевизионен оператор, забранено им е и да придобиват участие в юридическо лице, издател на периодични печатни произведения, да участват в социологическа агенция. Забранено им е да участват в търговско дружество с държавно или общинско участие, както и да придобиват собственост върху земи и гори от държавния горски фонд.

    Ограниченията няма да се прилагат, когато акциите на дружеството, в което пряко или косвено участва дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, се търгуват на регулиран пазар в държава-членка на ЕС, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство. Законовите ограничения не се прилагат за офшорно дружество, чието дружество-майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици - физически лица, са известни или се търгува на регулиран пазар в държава-членка на ЕС, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство.

    Забраната не се прилага и когато дружеството, в което пряко или косвено участва дружество, регистрирано в юрисдикция с преференциален данъчен режим, е издател на периодични печатни произведения и е представило информация за действителните собственици - физически лица, по реда на Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.

    Законът влиза в сила от 1 януари 2014 г.

    http://btvnews.bg/article/bulgaria/p...fshorkite.html
    Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от г-жа Фирдевс Разгледай мнение
      Айде лека нощ, добро утро и ОСТАВКА на всички!!!111
      Ко каза ? ОСТАВА ли чух
      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
        Тука ще прекараме. Не можем да оставим форума на сините талибани.

        Тебе вчера кой те банна? Математика ли?
        Не се безпокой. Не е на смяна.
        Координатата ме банна да. До 02.01.две иляди и четеринаЕсЕта.
        Престара се завалията. Леля Ви Фирдевс верно е в отпуска ама она няма да оди у Аспен, Она че оди у Говедарци. За три дни. Уека.!
        г-жа Фирдевс.2015г.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от коки Разгледай мнение
          Защо аз да не мога да се регистрирам за народен представител в едномандатен избирателен район, и да се състезавам с други кандидати – партийни и непартийни (ако изборите са мажоритарни) - а трябва да се боря да вляза в някой партиен елит, или пък да съм принуден да правя политическа партия, за да участвам в изборите като част от цяла партийна листа?
          Какъв му е проблема на Груйкин?
          Регистрираш се в многомандатния район. Печелиш толкова гласове, колкото е квотата за един депутат от района и си вътре. Например за Шумен е около 12-14 хиляди гласа за един депутат. Ако независим спечели толкова, то ще влезе. Как влизат независими общински съветници? И при тях системата е пропорционална. При общинските съветници това изобщо не е рядкост вече. Ама трябва работа, хъс, да привлечеш хората и пари естествено.
          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Говоренето за Комунисти, Бойковисти, Депесари и други -исти и -асти работи за благото на същите...
            Хабейки енергия в противопоставянето им, заемайки излишна позиция, удължаваме живота на политическото статукво.

            Половин година е достатъчно време, за да се търси конкретна отговорност от всяко едно управление.
            За някои е удобно тази отговорност да е Политическа, за мен - е просто Отговорност - с цялата конкретика на делата.

            Това, което виждам е, че зад границата на привидното противопоставяне, зад маската на милите "дежурни" и обслужващи конкретни интереси "протестиращи" започна съвсем явно продължение на Сценария, лека смяна на правоимащите играчи и стабилно закотвяне на Лобитата.

            Народът и Темида с превръзката на очите отново заспаха!

            Коментар


            • Айде лека нощ, добро утро и ОСТАВКА на всички!!!111
              г-жа Фирдевс.2015г.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от г-жа Фирдевс Разгледай мнение
                Аре бе червени мохтури, няма ли да ваканцувате? Коледата тук във форума ли ще прекарате?
                Тука ще прекараме. Не можем да оставим форума на сините талибани.

                Тебе вчера кой те банна? Математика ли?
                Не се безпокой. Не е на смяна.
                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от kefala Разгледай мнение
                  Гигов,това късо съединение в главата ти те отдалечава от реалността!!!
                  А според мен живота ви в София ви е откъснал от обикновения народ. Хората искат нещо да се направи в тази държава, за да върви напред. Простотиите на пожарникаря вече не хващат дикиш сред народа. Вие, софиянци си го подкрепяте защото той всичко прави за София. Ама и ние го виждаме това.
                  А пък с идиотските си напъни да свалите правителство, което е току що започнало мандата си, направо се осрахте.
                  То и затуй сините люспички се пънат да правят някакви смешни деформаторски блокове. И на изборите ще научат, че 2% + 2% +2% +1% +1% не прави осем процента, ами 3,5%.

                  А един веселяк в този форум се радваше, че "за щастие повечето хора в България били десни". С което много ме развесели.
                  Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                  Коментар


                  • Аре бе червени мохтури, няма ли да ваканцувате? Коледата тук във форума ли ще прекарате?
                    г-жа Фирдевс.2015г.

                    Коментар


                    • Олигарски очаква критики в предстоящия доклад на ЕК свързан с правосъдието и вътрешните работи.А аз очаквам ОСТАВКА на шайката наречена правителство. http://btvnews.bg/article/bulgaria/p...lad-na-ek.html
                      Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                      Коментар


                      • продължение

                        Нека ясно да го кажем – основният проблем на днешната българска политическа система е

                        обезвластяването на народа

                        Да, всеки от нас може да участва в избор за народно събрание, макар и в условията на партиен монопол, който е резултат на пропорционалния вот, изборните бариери и държавното финансиране на партиите. Но очевидно не всеки може да бъде избиран. Т.нар. „пасивно избирателно право“ (правото да бъда избиран) тотално е ограничено. Това променя цялостната философия на избора, и затова няма избор. За да бъда избран, аз трябва или да се включа в партийна листа, или да направя собствена партия, и в двата случай да премина изборната бариера, състезавайки се с партии, получаващи милиони държавна субсидия, или с новите проекти на политическото статукво ...... Няма шанс по този начин системата да бъде променена. Друг начин обаче не ни се предлага.

                        Обезвластяването на гражданите означава липса на свобода. Свободата не е единствено свобода на мисълта, свобода на изразяване и свобода на придвижване. Свободата означава преди всичко да имаме властта върху най-важните решения в живота си. Когато тази основна власт ни е отнета, остава кухата конструкция на фасадната демокрация. Власт, която не произтича от народа, е нелегитимна. А нелегитимната власт води до диктатура.

                        Обезвластяването на народа е пълно при най-важната власт – съдебната. Това никак не е случайно. Да, трите власти трябва да са равнопоставени, но правосъдието е основата на държавността. Защото ако съдът е на мястото си, той ще може да коригира недостатъците в другите две власти. За изпълнителната това става чрез съдебния контрол върху актовете на администрацията. Нещо много по-важно – един истински съд може да влияе и на Народното събрание – като констатира противоречията на законите с Конституцията. Разпоредбите на основния закон имат непосредствено действие (чл.5, ал.2 от Конституцията) и такъв косвен съдебен контрол върху законите е възможен и сега, но почти не се среща. При една истински произтичаща от народа и независима от политиците съдебна власт, която ще има и правото да не прилага противоречащите на Конституцията закони, напълно излишен се явява Конституционният съд - той и днес е напълно безполезен и изпълнява единствено унизителната функция на алиби на безобразията във властта. Политиците и мнозинството от днешните съдии никога няма да поискат смяна на правилата за овластяване на съда – защото това означава да се разделят с монопола си върху властта. Но той не им принадлежи – и затова трябва да им бъде отнет, и да се върне там, където му е мястото – у народа.

                        Най-честият довод срещу прекия избор на съдиите от народа е, че това е най-сигурният начин

                        „братя Галеви“ да станат съдии

                        Дори да беше така, това би означавало въпросните „братя“ значително да понижат статута си – защото такива като тях днес са над всякакви съдии и над всякакви закони. Истината е, че те и подобните им в момента командват всичко, и то по най-икономичния и лесен начин, поради централизацията на властта, в това число – и на съдебната. Даването власт на хората да избират съдиите си ще „децентрализира“ съдебната власт, ще я направи зависима (във възможно най-голяма степен) от хората, и ще я отдели реално от останалите власти. Противниците на прекия избор на съдии отричат правото на народа да има думата по един от най-важните въпроси, от които зависи съдбата му – кой да отсъжда върху неговия живот, права и имущество. Да, наистина, хората днес са объркани, обезверени, зависими, все повече губят своите скрупули и морални ориентири – и колкото повече нищо не зависи от тях, това ще се засилва и задълбочава. Но и по конституция, и по морал, и по здрав разум, цялата власт принадлежи на народа и трябва да произтича единствено от него – независимо от образователно ниво, интелектуално състояние, морален облик, психологически статус. Ако някой не е съгласен – нека честно да го заяви, да поиска всевъзможни цензове и ограничения и да говорим за нещо друго, различно от демокрацията. Готови ли сме за това? Замисляме ли се изобщо защо уж ни беше промяната през 1989-а?

                        Друго често срещано възражение срещу прекия избор на съдии е това, че хората нямали възможността да преценят кой юрист колко е компетентен, за да изберат най-добрия. Разбира се, високият стандарт на правното образование е задължителен. Но огромният проблем на днешното разпадащо се българско „правосъдие“ не е компетентността на съдиите, а зависимостите и липсата на морал и съвест. Нещо повече – най-големите извращения на закона и справедливостта в България по правило се правят не от прохождащите в професията районни съдии, а стоящите на върха на пирамидата „корифеи“. Някой да не си мисли, че последното решение на Конституционния съд по казуса „Пеевски“ се дължи на некомпетентност или глупост? И нека само за миг отместим поглед от баналните стереотипи на нашата правна действителност и видим, че в много страни крайните решения се взимат дори не от пряко избраните съдии, а от представителна извадка на народа, наречена съдебно жури. Съдията отговаря за законността на процедурата, но решението е на народа – защото справедливостта, която е същността на всеки закон, не е експертно понятие, а въпрос преди всичко на честност, морал и здрав разум. И като правило в тези страни (разбира се, там, където и разделението на властите е истинско) няма оплаквания от правосъдието – защото то наистина произтича от народа.

                        Трудно е да имаш оплаквания от себе си, нали?

                        Ще завърша с убедеността си, че социализмът, във всичките свои разновидности, убива. В икономиката той е синоним на централизация, държавни субсидии, свръхрегулации, и неизбежно води до понижаване на икономическата активност, липса на конкуренция, демотивация и обедняване. В политическата система социалистическият синдром на несвобода, контрол и зависимости напредва чрез усложнени модели на политическо представителство, множество бариери, партийни субсидии, зависимо и контролирано правосъдие. Обезвластяването на народа и лишаването му от възможността да взима най-важните решения, касаещи живота му, обрича цялата нация на задълбочаваща се деморализация, маргинализация на цели обществени групи, корупция, бедност, емиграция и тотален упадък. Осъзнаването на това е важна стъпка към промяната на една система, убиваща страната ни вече близо седемдесет години. Наша обща отговорност е да направим тази стъпка, и да стигнем до края на този път – в името на една независима, просперираща и справедлива България.
                        http://www.spravedlivost.net/compone...%BC%D0%B0.html
                        Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                        Коментар



                        • ОБЕЗВЛАСТЯВАНЕТО НА НАРОДА Е ОСНОВНИЯТ ПРОБЛЕМ НА ДНЕШНАТА БЪЛГАРСКА ПОЛИТИЧЕСКА СИСТЕМА

                          Иван Груйкин,

                          Материалът излезе първо във faktor.bg


                          СОЦИАЛИЗМЪТ НИ УБИВА - НЕ СПЕТЕ СПОКОЙНО, ДЕЦА ....


                          Изминалите близо пет месеца от управлението на правителството на БСП, ДПС и „Атака" са време на изключителна динамика в масовото осъзнаване на днешните български реалности. Протестната вълна, започнала от злополучния избор на Пеевски, накара много хора, дотогава не проявяващи никаква политическа активност, да заявят позициите си по основни въпроси на политическата система, изборния процес, правосъдието. За все по-голяма част от българите вече е ясно е, че има системен проблем на модела, по който функционират българската държава и нейните институции. Затова обществото ни е обезверено и деморализирано, населението драматично намалява, икономиката агонизира, страната изглежда запусната и замираща. Все повече разбираме, че занапред не можем да си позволяваме управленски експерименти и политикански надлъгвания – актуалният въпрос днес е спасяването на България от случващия се пред очите ни провал.

                          Кой обаче е генералният, базов проблем на политическата система, който ни доведе до днешното безвремие? Можем да говорим безкрай за наложената от комунистите конституция, за наивността на демократичните сили, за ДС и предателството ..... Но защо и днес хората чувстват, че каквото и да направят, от тях в края на краищата не зависи нищо? Защо повечето от нас са убедени, че законът и сега не се прилага еднакво към всички? Каква е причината и днес властта да е недосегаема, и да се използва предимно за кражби и лично облагодетелстване - както преди 23 години? Разликата е, че вече можем да се спасим от всичко това, като напуснем страната – което мнозина от нас вече направиха.

                          Защо отново стигнахме до никъде?

                          Моето мнение е – защото същността на властта остана същата. Преди 89-та България беше „народна република“, но властта не произтичаше от народа. Партийният елит беше единственият реален източник на цялата власт върху законодателство, изпълнителна власт, съд и прокуратура, и на всичко останало.

                          Днес България по Конституция е парламентарна република, с разделение на властите, в която „цялата власт произтича от народа“. Последните две твърдения са толкова верни, колкото и това, че преди 89-та година България е била народна република.

                          Първо – за разделението на властите. Очевидно в България то не съществува. Властта и днес е единна и неразделена. Фетишът „парламентарна република“ служи за официално алиби на факта, че изпълнителната власт се избира от законодателната, но не може да намери убедително обяснение за зависимостта между законодателната и съдебната власт (през квотата й във Висшия съдебен съвет). Изпълнителната и най-вече съдебната власт не зависят от народа – при тях е суспендиран заявеният в член първи от Конституцията принцип на народния суверенитет.

                          Тук не става въпрос за теория – а за това, че са нарушени основните принципи на демокрацията, при това щедро декларирани в самата Конституция. Властите не са разделени и не произтичат от народа, а една от друга. Има ли надежда да изградим успешна демокрация и правова държава, да се напъваме да градим пазарна икономика и материално благополучие, ако липсват самите основи на демокрацията?

                          Какво от това, ще каже някой – нали Народното събрание е избрано от хората на свободни и общи избори – какъв тогава е проблемът, че останалите две власти са производни на първата. Нали затова сме парламентарна република! Първо – така признаваме, че властите наистина не са разделени. Но дали принципът на народния суверенитет е спазен при избора и на самото Народно събрание? Не, не е спазен. Наистина, днес всеки може да гласува. За кого обаче? Единствено за партийни листи. Дотолкова сме свикнали с клишетата на пропорционалния вот, че дори не се замисляме за действителния му смисъл. А той е преди всичко наложена свръхрегулация на процеса на политическо представителство, държавно лицензиране на организации, играещи монополна роля в този процес, като цената на лиценза е все по-висока и непосилна за нови играчи. Както налагането на все повече регулации, лицензионни режими и такси затрудняват бизнеса и в крайна сметка намаляват конкуренцията, икономическата активност и личното и общественото богатство, така и тежките бариери пред процеса на политическото представителство водят до гласуване „с отвращение“, узаконено политическо брокерство и пълна власт на партийните елити.

                          Централизация, лицензиране, високи такси – свободният, дясномислещият човек няма как да се съгласи на това в сферата на икономиката. Защо обаче мнозина от нас охотно го приемат при функционирането на политическата система? Защо аз да не мога да се регистрирам за народен представител в едномандатен избирателен район, и да се състезавам с други кандидати – партийни и непартийни (ако изборите са мажоритарни) - а трябва да се боря да вляза в някой партиен елит, или пък да съм принуден да правя политическа партия, за да участвам в изборите като част от цяла партийна листа? Конституционният принцип на политическото представителство е едни хора да представляват други в Народното събрание – а не гражданите да бъдат представлявани от колективни политически субекти.

                          следва
                          Всичко е много просто. Искаш ли нещо - бориш се...Не ти ли стиска - губиш го!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                            Що не се държиш малко по-нормално? Няма да кажа тъпанар.
                            Как ще те изтрия бе? Аз да не съм модератор?
                            И никога не съм казвал, че съм репресиран.
                            Синя отрепка.
                            Ха... И аз не съм казал, че си гъзолизец.
                            Плюс това не съм ти казвал и че си тъпанар /въпреки,
                            че и от космоса се вижда/.
                            Виж за отрепките нито съм син, нито пембян. Просто не съм червен.
                            Нито комунист, нито социалист /както се пишете сега/.
                            Ясен ли бях?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                              Кефал, как мислиш, ако се окаже вярно това, дали ще имам щастието да видя подписа си изпълнен?
                              Гигов,това късо съединение в главата ти те отдалечава от реалността!!!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Djoro
                                Мазно комуне! Извъртя се, като плазмодий - какъвто всъщност си. За каква търпимост говориш? Погледни се какво си написал и след това говори за търпимост. Същият боклук си като оня дето преди няколко дни се извиняваше за "възродителният процес". Питам те като човек - Поне мъничко не те ли е срам от глупостите, които непрестанно бълваш...?
                                Не, не ме е срам. И никога не бълвам глупости като сините корумпирани отрепки, защитниците на сикаджийската шайка.
                                Няма по-долно нещо от сините корумпета, които ни натресоха за премиер криминалната групировка ГЕРБ.
                                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                                Коментар

                                Working...
                                X