IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Така както казваш е -това и имах предвид но понеже счетоводителя се занимава с попълването, аз само предоставям документите и може би термините не са ми правилни. Като цяло борсите от сорта на коинбейс си имат хистори и спокойно можеш да си докажеш цена на придобиване, с дата и всичко, така че не е проблем, когато се предоставят разпечатки. Същото е и със историята на трейдинга от всякакви други платформи. Честно казано по-евтино ми е да извадя справки от платформите и извлечения от банковите сметки и да пратя на счетоводителя за 15 мин и той да описва в декларацията, отколкото да се занимавам да чета къде, какво и как и да попълвам и после, ако сбъркам да обяснявам. Засега не съм имал проблеми, счетито е младо и печено, надявам се така да се запази и занапред, но това което казваш е абсолютно вярно. Моето си беше малко лаишко обяснение.
    П.С. Часовата разлика ми разказва играта все още, така че ако изглеждат малко неадекватни постовете ми имам си причина.
    П.С. 2 - Поздрави на Ванката от Puerto Princesa. Да гледа какви възможности дава криптото вместо само да плюе.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от vassil.i Разгледай мнение
      Здравейте!

      Преди време ме посъветваха тази година да подам данъчна декларация където да опиша разходите си за крипто през миналата година за да може да ми ги приспаднат от евентуални приходи през 2018. Някой има ли представа това възможно ли е и как се прави? Става въпрос за физическо лице.
      Разходите се описват в същата година, през която са описани приходите.

      Декларирането на доходите от криптовалута става по същия начин като това на доходите от договори за разлика и други финансови активи.

      Проблемът е, че има едно нещо, наречено "документално доказана цена на придобиване", което се приема за нула, ако нямаш документи. Това за договори за разлика няма как да стане (вижда се в извлечението от инвестиционния посредник), но ако си купувал крипто без да си го документирал...

      Затова си ползвайте лицензираните инвестиционни посредници и лицензираните борси като Bitstamp, ако искате да приспадате разходите за покупка - тогава имате "документално доказана цена за придобиване".

      Разгледай данъчната декларация и ще ти се изясни как става декларирането. В едната колонка пишеш цената на придобиване (превалутирана в лева по фиксинга на БНБ към датата на придобиване), в другата пишеш продажната цена (пак в лева по фиксинга на БНБ към датата на продажба) и смяташ разликата. Накрая ако се получава отрицателно число пишеш нула. Ако е положително - това ти е данъчната основа.

      Ако през миналата година имаш загуби (не разходи!), а през тази печалби - загубите от миналата година не се приспадат (но се приспадат разходите - правете разлика между разходи и загуби).

      Това не е съвет нито за плащане на данъци, нито за купуване или продаване на криптовалути и други финансови инструменти. Особено не е съвет за спекулация на маржин. Даже е съвет да не спекулирате на маржин и да не овертрейдвате (overtrading).

      Решението на проблема с липсата на документи не знам дали може да се реши по следния начин, но не пречи да пробвате (на свой риск): пишете един протокол "протокол за документално доказана цена на придобиване по смисъла на чл. еди-кой-си от закона", "долуподписаният .... декларирам, че на ... (дата) ... извърших покупка на ... чрез .... бла бла бла. ... бла бла бла..... дата, подпис".

      Ако се заядат за липсата на печат може да си поръчате един гумен печат с името си и да го ударите.

      Може да си намерите и свидетел, който да се подпише, че е видял как сте си купили койните през съответната платформа за търговия (криптоборса). Може и снимка на екрана да приложите, отпечатана на хартия.

      Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение
      Защото все пак за приход се води положителната разлика от движението между неговите сметки (в случая между банковата му и между акаунта му за търговия). Ако примерно направиш изходящ превод за 10к и после върнеш 12к би следвало да декларираш като приход само 2к, а не 12 - другото си е движение на собствените ти пари между собствените ти сметки и не би следвало да се облага (така поне ми казва счетито и досега проблеми не съм имал, ама и ревизия не съм имал ).

      Това не е вярно. Прочети внимателно какво пише в закона и инструкциите за попълване на данъчната декларация. За всяка отделна сделка се изчислява печалба/загуба и резултатите се събират. Накрая ако числото е положително - това ти е данъчната основа. Иначе данъчната основа е нула и ако направиш печалба следващата година плащаш данък върху печалбата си без да ти приспадат загубите (правете разлика между загуба и разход).
      Last edited by vstoykov; 13.03.2018, 23:28.
      Два прости метода за легално намаляване на данъците

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Сигурна - в смисъл на консенсусна за всички, които са във веригата.
        Точно това за чий им е на банките?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от prectical Разгледай мнение

          Като физическо лице нищо няма да ти приспаднат. Отвори си данъчното законодателство и прочети,че за физически лица дори търговията на регулиран пазар нямаш никакви приспаданя, пък какво остава за нерегулиран пазар..... За разлика от юридическите лица физическите не приспадат данъчните загуби от предходни години.
          Може и да не разбираме точно какво пита човека или той да не го е формулирал правилно. Защото все пак за приход се води положителната разлика от движението между неговите сметки (в случая между банковата му и между акаунта му за търговия). Ако примерно направиш изходящ превод за 10к и после върнеш 12к би следвало да декларираш като приход само 2к, а не 12 - другото си е движение на собствените ти пари между собствените ти сметки и не би следвало да се облага (така поне ми казва счетито и досега проблеми не съм имал, ама и ревизия не съм имал ). Естествено, ако си пазарувал по някакви тъмни схеми с кеш и не можеш да докажеш движението на парите е съвсем друго нещо. Но ако реализираш загуби и върнеш 8, не можеш да си приспаднеш 2к, това е наказанието за търговия като физическо лице. Специално за койните се регистрират като "приход от търговия с други финансови инструменти" (ако не бъркам формулировката)
          Иначе за копането Iv_max го каза - покупна цена 0 и цялата сума облагаем приход. То си го има даже май като официално становище на НАП това. Като цяло НАП са доста ОК с тая търговия и не правят проблеми. То не е нещо нелегално - търговия с финансови инструменти като всяка друга. Че не е на регулирана борса не го прави нелегално. Ти и пощенски марки през пре*балника можеш да търгуваш и пак да си декларираш доходите легално. Само банките се правят на интересни да ти блокират трансферите.

          Коментар


          • Сигурна - в смисъл на консенсусна за всички, които са във веригата.

            Коментар


            • Мисълта ми е, че въобще не използват самия койн (XRP), а RippleNet.

              Те “прехвърлят” истински пари като начина по който го правят е доста древен, но използват блокчейн за сигурна комуникация.

              Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

              Сигурна? Ти май нищичко не знаеш точно за тоя койн Той е централизиран, няма майнинг въобще и поддържа контрол над портфейла - т.е. могат да ти го заключат. Точно както фиат-системата в момента. Никой не ползва рипъл и никой не го харесва, само за спекула ставаше преди да се изсипе.
              Last edited by Money; 13.03.2018, 18:59.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от vassil.i Разгледай мнение
                Здравейте!

                Преди време ме посъветваха тази година да подам данъчна декларация където да опиша разходите си за крипто през миналата година за да може да ми ги приспаднат от евентуални приходи през 2018. Някой има ли представа това възможно ли е и как се прави? Става въпрос за физическо лице.
                Като физическо лице нищо няма да ти приспаднат. Отвори си данъчното законодателство и прочети,че за физически лица дори търговията на регулиран пазар нямаш никакви приспаданя, пък какво остава за нерегулиран пазар..... За разлика от юридическите лица физическите не приспадат данъчните загуби от предходни години.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Рипълът, който използват банките дори не е койн. Банките използват рипъла като една сигурна система за изпращане на съобщения.


                  Сигурна? Ти май нищичко не знаеш точно за тоя койн Той е централизиран, няма майнинг въобще и поддържа контрол над портфейла - т.е. могат да ти го заключат. Точно както фиат-системата в момента. Никой не ползва рипъл и никой не го харесва, само за спекула ставаше преди да се изсипе.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vassil.i Разгледай мнение
                    Здравейте!

                    Преди време ме посъветваха тази година да подам данъчна декларация където да опиша разходите си за крипто през миналата година за да може да ми ги приспаднат от евентуални приходи през 2018. Някой има ли представа това възможно ли е и как се прави? Става въпрос за физическо лице.
                    разходи от загуба на търговия с кво да е.....не се признават за разходи които могат да ти намалят облагаемия доход от друго - по всяко европейско законодателство - най вече Българското - като физическо лице
                    Приходи от търговия с кво да е ..вкл. крипто - се декларират и облагат

                    Ако копаш....като физическо лице....разходите ти са 0 а приходите са всичко което получиш като ги продадеш.


                    това е 100% сигурна информация

                    Коментар


                    • Добре, ако копаш но не си ЕТ разходите за хардуер не ти се признават.

                      А на каква цена се смята, че си придобил Койнаре?


                      Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение

                      Ако подаваш декларация като физическо лице не съм сигурен, че това ще стане. Трябва са си фирма със съответния предмет на дейност, за да ти признаят за разходи парите за покупка на койни.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vassil.i Разгледай мнение
                        Здравейте!

                        Преди време ме посъветваха тази година да подам данъчна декларация където да опиша разходите си за крипто през миналата година за да може да ми ги приспаднат от евентуални приходи през 2018. Някой има ли представа това възможно ли е и как се прави? Става въпрос за физическо лице.
                        Ако подаваш декларация като физическо лице не съм сигурен, че това ще стане. Трябва са си фирма със съответния предмет на дейност, за да ти признаят за разходи парите за покупка на койни.

                        Коментар


                        • Здравейте!

                          Преди време ме посъветваха тази година да подам данъчна декларация където да опиша разходите си за крипто през миналата година за да може да ми ги приспаднат от евентуални приходи през 2018. Някой има ли представа това възможно ли е и как се прави? Става въпрос за физическо лице.

                          Коментар


                          • Рипълът, който използват банките дори не е койн. Банките използват рипъла като една сигурна система за изпращане на съобщения.

                            Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение

                            През биткойн не, ама с рипъл - да, даже ще минеш и през няколко други валути, ако това ще е по-изгодния вариант. Той затова Рипъла е банковия койн.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                              Тогава да го духа и държавата, и централната и банка. И без това е неизбежно с глобализацията. Не съм съгласен да ме контролират в замяна на 40%-80% от моите доходи под формата на преки и косвени данъци.
                              Глобализацията не е нищо повече от концентриране на повече контрол в по-малко ръце.
                              Всичко друго е ала-бала.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                А ти какво точно си прехвърлил? Можеш ли като имаш депозит в японска банка в йени да прехвърлиш парите в евро в немска банка за 15 секунди чрез биткойн?



                                През биткойн не, ама с рипъл - да, даже ще минеш и през няколко други валути, ако това ще е по-изгодния вариант. Той затова Рипъла е банковия койн.

                                Коментар

                                Working...
                                X