IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • А сега искам да разбия и мита за уж скъпите такси за транзакции на Биткойна. За тези, които не знаят, ще кажа, че цената на една транзакция не зависи от това колко биткойна прехвърляте, а от това колко байта заема тази транзакция в блокчейна. От тука и цената на транзакцията се определя в сатоши на байт, а не като процент от прехвърлените биткойни. Близко е до ума, че ако правите транзакции с малка сума, всяка една такса ще ви изглежда скъпа, но ако прехвърляте хиляди долари, таксите съвсем не са страшни и дори са по-ниски от тези на банките, когато извършват международни преводи.

    А сега по-конкретно:
    Всяка една транзакция има две групи записи в нея:
    1. От къде (от кои адреси) се вземат койните
    2. На къде (на кои адреси) се дават тези койни

    Тоест може да има много редове както в дебитната част (от къде), така и в кредитната част (на къде). Двете части обаче трябва да са с абсолютно еднаква сума. Тоест баланса на транзакцията трябва да е нулев (приходна част = разходна част). От тука всеки може да се досети, че във всяка една транзакция има минимум 3 реда (3 рекърда):
    1. От кой адрес се вземат парите (напр. 1.0 биткойн)
    2. На кой адрес се пращат парите (напр. 0.2 биткойна)
    3. На кой адрес се изпраща рестото (остатъка) от 0.8 биткойна. Разбира се това е адреса на изпращача, на който му се връща рестото от транзакцията, ако има такова.

    В транзакцията разбира се има и служебна информация, контролни суми, такса на транзакцията, която вие доброволно давате и т.н. Цялата тази информация се побира средно в 250 байта (3-те рекърда + служебната информация). За тези 250 байта вие ДОБРОВОЛНО заплащате сумата XXX сатоши на байт, и ако сте заплатили много, транзакцията ви ще влезе в блокчейна много бързо. Ако сте заплатили малко, може да чакате дни, месеци или дори никога транзакцията ви да не се изпълни.

    Какво ще се случи ако вие сте миньор, и периодично получавате от пула дребни суми?
    Ами ще се случи това, че вашите койни ще са разхвърляни в няколко стотин реда (рекърда). И когато решите да продавате, във вашата транзакция ще има не 3 реда, а например 300 реда в часта от къде се вземат койните. От тука и броя на байтовете в транзакцията няма да е 250, а например 30 000 байта, и разбира се таксата за превода ще ви излезе например около 100 пъти по-много отколкото на стандартната транзакция от 250 байта. Затова във ваш интерес е периодично да си окрупнявате Input рекърдите в такива моменти от време, в които цената на транзакцията е ниска.

    Колкото до самата цена на транзакцията в сатоши на байт - ами трябва да следите статуса на мемпула от адреса, който много пъти вече го публикувам:
    https://jochen-hoenicke.de/queue/#BTC,2w

    На този адрес блок по блок се вижда какви такси за транзакция дават другите хора, и каква такса е необходима, за да мине транзакцията ви за например 1 час или 1 ден. Ето например към момента на писане на постинга всички транзакции с цена над 12 сатоши на байт са минали, и в момента се обработват транзакции с цена 10-11 сатоши на байт. Ако сега трябва да направя транзакция, ще заплатя 12 сатоши на байт, и най-вероятно тя ще мине още със следващия блок в следващите 10 минути.

    От графиката обаче се вижда и друго - преди два дена по време на бума хората са давали по 1000 сатоши на байт, само и само да минат техните транзакции с приоритет.

    А сега и с конкретни суми в долари като такса за една транзакция от 250 байта:
    1. Ако заплатите само 10 сатоши на байт, което е нормално за спокоен мемпул, то тогава цената на транзакцията ще е $1.25
    2. Ако заплатите по 50 сатоши за байт, което е за средно натоварен мемпул, то тогава транзакцията ще ви струва $7.50
    3. Ако имате транзакция по време на лудницата преди 2 дена, то тогава това ще ви струва напр. $50, което пак е нищо ако продавате цял биткойн или повече.

    Ако обаче биткойните ви са разпилени по стотици записи, то и транзакцията ви ще стане 100 пъти по-скъпа заради многото байтове в нея, но вината за това си е само и единствено ваша, и на никой друг. Просто е трябвало да следите мемпула и да си окрупните записите до един единствен тогава, когато цената на транзакцията е била под 10 сатоши на байт. Това обикновено се случва в неделя по обяд или след обяд, ако пазара е спокоен.
    Last edited by Mateev; 27.02.2021, 17:39.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение



      Каквото и да съм копал, бързо бързо съм го превръщал в Биткойн. В случаите, в които не съм го правил веднага, после съм съжалявал. Например Монеро-то ми го откраднаха, а BURST-а го прехвърлих към Биткойн чак когато загубих половината от стойноста му.

      С левкойна беше един бъзик - изкопах 6000 койна за 24 часа и се отказах, а после в биткойн форума се бъзикахме със създателя му, давайки му пример с моите 6000 койна колко е лабилна мрежата му и как никой не се занимава с копане, а камо ли с покупко-продажби.
      Ех, човече Не ползвах нито една обидна дума към теб, но ти отново не се сдържа да хвърляш огън и жупел, добре че са ти редактирали мнението
      Тоест ти си съхранявал алткоини, копал си ги и са ти откраднали такива, което не е никакъв проблем. Всеки е правил и ще прави грешки. Но в предходния ти пост пишеш как си бил чувал за такива грешки на други хора.... Що за комплекси избиваш, наистина не разбирам.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от r22 Разгледай мнение
        Такам, след вчерашния спад възстановяването нещо не върви добре, какво следва от тук нататък? Дали ще продължи възходящия тренд и биткойнът ще продължи нагоре или ще има нова корекция вече под нива от 40 к и спукване на крипто балона? Според мен лично нещата са на кантар и не се наемам да прогнозирам или да действам. Как мислите по-големите умници тук, какъв е най-вероятния сценарий?
        Виж линка дето постнах по-долу. Според мен пикът ще е есента. В миналите бичи пазари на БТК имаше по 4-5 корекции от по 25%+ процента преди почването на мечия пазар. Засега само 2 големи корекции след пробиването на предишния пик.
        Разбира се - мое мнение. Риск има и вс си знае

        Коментар


        • +100

          Първоначално изпратено от bokogega Разгледай мнение
          Ако вникнеш в това написаното от самият теб изречение,ще разбереш защо т.н.от теб тролове гледат с недоверие на биткойна.Но няма как да осмислиш написаното от самият теб.Разясни какво точно означава "да си ги копаш и да продаваш на други ентусиасти",а тия другите да го продават на други ентусиасти и така до кога?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
            Mateev, мноо съм боса. Моите крипто са в Exodus? В опасност ли са там?
            На теория Exodus е стабилен и надежден портфейл, в който уж Private Key-йовете са твоя лична собственост и никъде не се копират. Да, ама това е по волята и по доброто желание на самите програмисти. Със същия успех утре те могат да ти откраднат всички Private Keys и после да се оправдаят, че уж някой им е изхакнал софтуера. Бас ловя, че ако им изчетеш общите условия на публичния им безплатен лиценз, ще откриеш неща, които няма да ти се харесат. Например че те не носят никаква отговорност, и ти доброволно си се съгласила с това.

            И аз използвам Exodus, защото е добър, но го ползвам основно за трансфер между различните койни, и за съхраняване на дребни суми. Основните ми суми обаче стоят в Bitcoin Core Wallet, и освен всичко друго този Wallet е криптиран и заключен с парола. И последно - койните ми са разбити в няколко Wallet-а, които физически не присъстват в нито един онлайн компютър.

            Трябва да разбереш едно - твоите койни присъстват физически в блокчейна, но собственоста върху тях е твоя само и единствено ако си опазиш от открадване твоя Private Key. Ако не го опазиш - губиш и собственоста върху койните. Затова си струва човек да е малко параноичен в това отношение и да предприеме мерки за опазване на този Private Key.

            Та първото ниво на глупост е да не си пазиш Private Key. Второто ниво на глупост е да ползваш някакъв външен софтуер, който да се кълне, че Private Key е твой (напр. всички видове външни Wallet-и). Да ама какво прави този софтуер и дали не ти е копирал Private Key - това никой не го знае. И третото ниво на глупост е да си дадеш койните на някой друг под контрола на неговия Private Key, и той да се кълне, че койните ти са на сигурно място. Напр. всички видове борси, сайтове за групово копане, Bet сайтове и т.н.

            Всичките тези сайтове от криптоиндустрията може днес да ги има, а утре да ги няма, и с тяхното изчезване изчезват и твоите койни. Със същия успех можеш да изхвърлиш парите си през балкона на някой циганин, който се кълне, че парите ти са на сигурно място и ще ти носят доходи за в бъдеще.
            Last edited by Mateev; 27.02.2021, 14:54.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от monopola


              Каквото и да съм копал, бързо бързо съм го превръщал в Биткойн. В случаите, в които не съм го правил веднага, после съм съжалявал. Например Монеро-то ми го откраднаха, а BURST-а го прехвърлих към Биткойн чак когато загубих половината от стойноста му.

              С левкойна беше един бъзик - изкопах 6000 койна за 24 часа и се отказах, а после в биткойн форума се бъзикахме със създателя му, давайки му пример с моите 6000 койна колко е лабилна мрежата му и как никой не се занимава с копане, а камо ли с покупко-продажби.
              Last edited by Andi11; 27.02.2021, 14:39.

              Коментар


              • Mateev, мноо съм боса. Моите крипто са в Exodus? В опасност ли са там?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение

                  Щото има форк на 1ви Март. Ти уж го следиш, може ли така да питаш?
                  как реши че го следя. Гледам графиката чат пат. Ако на това му викаш следене.... И как ще се отрази тоя форк на кардано? Ще падне ли след него?

                  Коментар


                  • Такам, след вчерашния спад възстановяването нещо не върви добре, какво следва от тук нататък? Дали ще продължи възходящия тренд и биткойнът ще продължи нагоре или ще има нова корекция вече под нива от 40 к и спукване на крипто балона? Според мен лично нещата са на кантар и не се наемам да прогнозирам или да действам. Как мислите по-големите умници тук, какъв е най-вероятния сценарий?

                    Коментар


                    • Повечето криптоманиаци са некомпетентни и не разбират разликата между Биткойн и останалите алткойни. Некомпетентноста им води до серия от ГРЕШКИ, които те не ги осъзнават, че са грешки. Знам го от колеги, които също са се хвърлили в света на криптото, без да са наясно с грешките, които правят. Накратко ще изредя най-важните грешки:

                      1. Дългосрочно съхраняване на алткони, вместо на секундата с изкопаването им да ги преобразуват в Биткойн.
                      2. Съхраняване на койни в борсите, без активно да търгуват.
                      3. Съхраняване на койни в някакви Wallet-и, които не са техни собствени, а на поредния писач на софтуер, който може с поредния ъпдейт да им открадне койните.
                      4. Даване на койни на някакви WEB сайтове, които им предлагат някаква услуга, или дори някакъв начин да реализират допълнителна печалба.

                      Съществува един единствен начин за надеждно съхранение на койните, и той е само ако Private Key-a е при вас, и освен това е дълбоко скрит и криптиран. Дадете ли койни на някой друг, те вече не са ваши, и само можете да се надявате да не ви излъже. Да, ама лъжите и кражбите в криптосвета са масови и често случващи се.

                      Единственият начин да сте подготвени за бърза и надеждна продажба е да поддържате едно или повече копия на програмата Bitcoin Core. Тази програма създава база данни от 350GB и я поддържа актуална, но това е най-малкото зло. Аз лично я имам тази програма на 3 различни компютъра и тя е включена денонощно, за да поддържа базата данни актуална. Освен това програмата с базата данни е сложена на отделни SSD-та, за да мога лесно да ги местя между компютрите.

                      Колкото до самите Wallet-и - съвесем не е задължително те да "живеят" в самата програма. Те са малки файлове с обем няколко килобайта. Слагате някои от тях в програмата само ако искате да направите някаква транзакция. През останалото време те се намират на някоя флашка или SSD, които физически са скрити на място, недостъпно за потенциалните крадци. Няма да ви казвам как и къде се крият, но вие сами можете да се досетите. Само ще намекна, че повечето съвременни смартфони имат NFC четци, а NFC лепенки или карти струват жълти стотинки. Една лепенка, залепена на някоя страница в някоя книга сред стотиците други книги в библиотеката е на практика неоткриваема. Може да се залепи къде ли не по мебели, или дори под плочките на пода или зад гипсофазера на някоя стена. NFC четеца ще я чете през стената/плочката, но един потенциален крадец посмъртно няма как да я откирие къде е. Освен това една парола, която стои само във вашата глава, допълнително ще увеличи надеждноста.
                      Last edited by Mateev; 27.02.2021, 14:57.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                        Що се изстреля Cardano, разбра ли някой
                        Щото има форк на 1ви Март. Ти уж го следиш, може ли така да питаш?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                          Що се изстреля Cardano, разбра ли някой
                          Щото проби историческият връх 1.62 януари 2018, подобно на Етериум преди това. Тук както при Етериум ще се ходи на майната си.





                          Last edited by Todor Sabev; 27.02.2021, 12:02.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение

                            Какво имаш предвид че алткойните са скам? Биткойнкеш по-специално?
                            Всеки един алткойн се създава под благородния предтекст, че е с нещо по-добър от Биткойна, а в действителност той е жалък опит за забогатяване на поредния екип програмисти. Тези програмисти изкопават за себе си първите лесни и бързи койни, и чак тогава пускат мрежата на останалите лапнишарани. Освен това тези програмисти контролират собствените си койни, и могат да си променят софтуера когато си поискат и както си искат.

                            Тоест всеки един алткойн си има физическо лице - лидер, който коли и беси по собствено усмотрение. И това колене и бесене е с една единствена цел - собственото обогатяване за сметка на лапнишараните, каквито винаги има в изобилие.

                            Това е и основната причина хилядите алткойни да се провалят, защото лидера им изчаква койна да натрупа достатъчно пари на лапнишарани, и после си кешира собствените койни, с което срива дадения алткойн почти до нулата. След това изоставя поддръжката на софтуера, защото това вече не му носи никаква изгода.

                            Биткойна може и да не е най-съвършената по параметри криптовалута, но за сметка на това е НАЙ-НАДЕЖДНАТА с огромен потенциал за оцеляване в бъдещето. Причината за това е начина, по който се променят основните му параметри. Този начин е КОНСЕНСУС между всички, който ползват програмата Bitcoin Core. Няма ли консенсус (50%+1), значи няма промяна. От тука идва стабилноста и надеждноста на Биткойна, защото постигането на този консенсус е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА..
                            Last edited by Mateev; 27.02.2021, 12:12.

                            Коментар


                            • Що се изстреля Cardano, разбра ли някой

                              Коментар


                              • За феновете на койна (противниците не ги касае).
                                Мн професионален анализ
                                https://bitcoinuncharted.substack.com/p/uncharted-4

                                Коментар

                                Working...
                                X