IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

    Това също е случайност.

    Тея 5% високоинтелигентни трейдери не са статична група. Те са динамична група.

    Т.е. един печели, печели 1-2-3 години. Има си стратегия - тя печели. Ама после пазара се обръща. Стратегията му не печели - той или губи всичко или се отказва запазвайки част то парите си (което е доста по-добрия вариант за него). Съответно неговото място в тези 5% се заема от друг трейдър.

    Логично е че няма как всички да печелят, както и няма как всички да губят. Съответно си има и печеливши и губещи. Само че те се определят пак с голяма доза късмет, а не на знания, умения или нещо друго.

    Може да има стратегия която печели за определен период от време и това да му изкара пари. Но няма как да печели дългосрочно и да стои винаги дългосрочно в тези 5% печеливши.


    Аз се учудвм, че точно ти като математик, не можеш да прозреш "красотата" на криптовалутите (изключвам огромното количество скам монети и тн. имам предвид Биткойн и другите сериозни проекти).

    Между другото аз също харесвам математиката и бях впечатлен от нея много отдавна, това ме тласна и към компютърните науки (с което в момента реално си изкарвам хляба, инвестициите са по скоро хоби) .

    Та продължавам да се чудя, защо точно ти си мислиш че това са някакви понци схеми и измама (да има и такива монети безспорно, някои от тях чист скам, но аз не говоря за тях). Криптовалутите са просто следващото ниво на абстракция (затова им е толкова трудно на повечето хора да ги разберат, но те повечето хора и елементарната аритметика не я разбират). Всяко следващо ниво на абстракция ни изглежда на нас хората все по-далечно и неразбираемо и затова толкова много се страхуваме от него. Но истината е че точно способноста ни да мислим абстрактно ни е докарала до тук, да имаме тези технологии и тази наука. Ако се интересувахме само и единствено от практични и материални неща, никога нямаше да се развием, щяхме да си останем на нивото на животните.

    Дълги години в миналото, аз също смятах, че реалните неща (т.е. нещата които можеш наистина да видиш и пипнеш са много по-важни от абстрактните т.е. тези които са само плод на нашта мисъл и разбира се математиката) , но след това разбрах, че обратното има много по-голямо значение.... т.е. едни абсолютно абстрактни неща могат да те доведат до успех, докато материалните неща те "връзват" за материалното и те правят роб на съществуването ти (надаявам се разбираш какво имам предвид).

    Но да се върнем към криптовалутите, защо те ще имат успех и ще имат успех и за в бъдеще и какво ги прави добри, прави ги добри това, че те са една математическа машина, те не са просто едни компютри които правят "безмислени изчисления", а са математическа машина, основани на математически правила. Ако поставим една срещу друга да се конкурират една физическа машина и една математическа машина, с времето, колкото и да е по-голяма и силна физическата машина ще загуби именно защото е реална... има зъбни части и колела (които колкото и да са здрави ще се повередят), колкото и много монтьори да има физическата машина, рано или късно те ще остареят и няма да могат да поправят машината, дори тази машина да има частично математика в нея, тя не е чиста математическа машина, има монтьори има поддръжка и тн. Една чиста математическа машина в същноста си е изцяло виртуална, няма разни човечета там които да поправят машината, да те поддържат други машини, които поддържат основната, но тези други машини нямат нищо общо с ядрото на абстрактната математическа машина. Да точно така, крипто валутите са именно такова нещо, те са една чиста математическа машина в същноста си, там няма някакви малки човечета които непрекъснато да "бъзикат" колеленцата и да я "настройват" уж за по-добро. Не тя работи както е написан алгоритъма, който е видим за всички. Коректната работа на тази машина е гарантиран от изчисленията които тя върши. (грешните изчисления просто се отхвърлят). Това е красотата на криптовалутите и се учудвам, че дълги години не можеш да го прозреш. Криптовалутите са можеби първата изцяло виртуална математическа машина, която сме създали (нещо като виртуален компютър, но на следващо ниво). Между другото компютрите също са математически машини, но са по скоро хибриди... т.е. имат физически компонент (който ако се повреди, започват да допускат грешки), докато криптовалутите са изцяло виртуални, т.е. физическа им част няма директно отношение към правилноста на изчисленията им... т.е. колкото по-децентрализирани, толкова е по-малка ветроятноста нещо от физическият свят да повлия на правилната им работа.... т.е. трябва да падне целия Интернет (което става все по-трудно и дори невъзможно, без разбира се някакъв тотален апокалипсис) .

    Относно другите хора които не разбират криптовалутите а част от тях и новите технологии, това се случва защото всяка нова технология води до все по-високо ниво на абстракция и особено на по-старите поколения им е все по-трудно да разберат тяхната същност. Защото те просто не са свикнали да живеят по този начин, те искат всичко да пипнат и да видят.

    Да наистина криптовалутите не са тривиални и на човек му трябва време да вникне в същноста им, но с малко повече усилие и особено ако имаш някакви научни знания не е невъзможно. За съжаление повечето хора искат всичко на мига да им бъде поднесено в "сдъвкан" вид, а това е невъзможно с толкова нова технология. След 10-тина - 20 години кгоато започне да се учи в училищата вече няма да е "трудно". Но не виждам защо човек трябва да чака криптовалутите да се наложат, за да ги разбере. Между другото инвестирането в криптовалути е съвсем отделно нещо от разбирането на технологията и аз лично не бих препоръчал на хора които не разбират от инвестиране да се занимват с един от най-волиталните продукти в момента. (какъвто именно са криптовалутите).

    В дългосрочен план криптовалутите ще се превърнат в основа на цялата световна икономика, колко време ще мине това да се случи... никой не знае, защото има много фактори, но неминуемо ще се случи, не за друго а защото по-високото ниво на абстракция, винаги побеждава по-ниското.
    За хората които помнят Интернет от достатъчно дълго време, можеби си спомнят колко несериозно беше разглеждан от всички през 90-те години... и как днес е навсякъде и се превърна в основа на всичко. Как тези някога наистина "малки" Интернет компании се превърнаха в огромни мастодонти засенчващи почти всичко извън ИТ сектора и продължаващи да набират скорост, като изглежда сякаш ще погълнат всичко останало. Криптовалутите разбира се са далеч от това "величие"... но с продължаващото развитие на Интернет, един ден ще бъдат точно като Гугъл и Епъл в момента, ще изглеждат като гиганти засенчващи всичко останало.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
      аз разкарах всичко щото ми казахте, че не съм за тоя бизнес. Но това не значи, че съвсем съм излязла от играта.
      Браво, цели 12 долара си изкопала вече
      Само гледай да не прегрее лаптопа на детето
      Картата ми прилича на Nvidia GeForce RTX 2070 Super
      Last edited by barbaron; 14.01.2021, 01:01.

      Коментар


      • аз разкарах всичко щото ми казахте, че не съм за тоя бизнес. Но това не значи, че съвсем съм излязла от играта.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

          Бъфет няма никаква представа какво е биткойн. Което не го прави по-малко гениален. А и той има лоша история по отношение хай тек компаниите. Пропусна Amazon, Google, Facebook и Tesla. Apple също в известна степен. Неговата експертиза са т.нар. стари и утвърдени индустрии - Кока-кола, Уолмарт, железници и пр.
          Тук си много прав,защото Бъфет е инвеститор,а не спекулант и инвестира в компании със стойност.И не вярвам,че си няма представа какво е биткойн,нали налива пари на Гейтс във фондацията.Няма как да не е станало дума за "модерната валута" явно няма за какво да се хване.
          "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

            Те са инвеститори, а не трейдъри. Инвестират в утвърдени компании с добро управление.

            А като казваш "изтървал онея, изтървал тея" знаеш ли още колко ИПО-та е имало, дето инвеститорите са пили една студена вода от тях.

            Сега е лесно да кажеш "ако бях инвестирал в тея колко пари щях да имам". Ама навремето освен тях излизат още 5-6 подобни ИПО-та в същия месец. На коя компания да заложиш?

            Т.е. постфактум много неща може да видиш. Номера е да ги видиш/предвидиш преди да са се случили.
            Не оспорвам това, което казваш, но цялата бизнес история на Berkshire Hathaway се състои в инвестиции в утвърдени индустрии. Бъфет просто никога не е инвестирал в хай тек компании. Дори утвърдили се такива. И тук не говоря за някакви стартъпи, а за компании, които вече са стрували десетки милиарди. Виж, да вложи парите си във верига, която продава инструменти или мебели ....... да, в това е цар.

            Това не е мое мнение, а всеобща констатация. Виж портфолиото на Berkshire. В Apple вложи пари едва през 2016г. Същото се отнася за Amazon.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Demertsel Разгледай мнение
              Хм, ето тук видях една прогназа:

              https://www.tradingview.com/chart/BT...rstI4285oyxbKU

              качвам го, защото почнаха да изпомват и се чудя какви са шансовете
              мечти

              Коментар


              • Говорейки за Гугъл, успеха, късмета и случайността в бизнеса и живота ни.

                Съвсем, съвсем в началото Гъгул са се предлагали за 1 милион.

                Ама шефа на Ексайт (аз съм ги чувал, но нямам спомени за тях) казал че това нещо струва макс 750 хил. и не станала сделка.


                https://en.wikipedia.org/wiki/Excite


                According to Justin Rohrlich, writing for Minyanville.com, later in 1999, two graduate students at Stanford University, Sergey Brin and Larry Page, decided that Google, the search engine they had developed, was taking up time they should have been using to study. They went to Bell and offered it to him for $1 million, but Bell rejected the offer, and later threw Vinod Khosla, one of Excite's venture capitalists, out of his office after he had negotiated Brin and Page down to $750,000. Excite's refusal to buy what became a $900 billion company by 2019 was labeled by Rohrlich a "stupid business decision".[15][16][17] In a 2014 podcast and later again to CNBC, then-CEO of Excite, George Bell, said that the deal fell apart because Larry Page wanted Excite's search technologies to be replaced by Google's, to which Bell did not agree on.[18][19]


                Та ако беше станала сделката - сега кой знае дали щеше да има Гугъл и дали щеше да се развие така.

                Съдба или късмет му се вика. Едно такова на пръв поглед малко решение може да преобърне доста неща след време.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

                  Едва ли го вълнува. Но е факт, че пропусна от полезрението си тези компании. И много други подобни. Той и съдружника му Чарли са old school investors.
                  Те са инвеститори, а не трейдъри. Инвестират в утвърдени компании с добро управление.

                  А като казваш "изтървал онея, изтървал тея" знаеш ли още колко ИПО-та е имало, дето инвеститорите са пили една студена вода от тях.

                  Сега е лесно да кажеш "ако бях инвестирал в тея колко пари щях да имам". Ама навремето освен тях излизат още 5-6 подобни ИПО-та в същия месец. На коя компания да заложиш?

                  Т.е. постфактум много неща може да видиш. Номера е да ги видиш/предвидиш преди да са се случили.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение

                    станал е един от най-богатите хора в света. Смяташ ли че съжалява за пропуските си с хай тек?
                    Едва ли го вълнува. Но е факт, че пропусна от полезрението си тези компании. И много други подобни. Той и съдружника му Чарли са old school investors.

                    Коментар


                    • Хм, ето тук видях една прогназа:

                      https://www.tradingview.com/chart/BT...rstI4285oyxbKU

                      качвам го, защото почнаха да изпомват и се чудя какви са шансовете

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от cherney Разгледай мнение

                        Бъфет няма никаква представа какво е биткойн. Което не го прави по-малко гениален. А и той има лоша история по отношение хай тек компаниите. Пропусна Amazon, Google, Facebook и Tesla. Apple също в известна степен. Неговата експертиза са т.нар. стари и утвърдени индустрии - Кока-кола, Уолмарт, железници и пр.
                        станал е един от най-богатите хора в света. Смяташ ли че съжалява за пропуските си с хай тек?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от IvelinaJensen Разгледай мнение
                          Най-богатиат инвеститор бай Бъфи е отделил няколко години да изучава технически анализ и е стигнал до извода, че е безсмислен. Айде аз съм тъпа и невежа, ама и той ли?
                          Бъфет няма никаква представа какво е биткойн. Което не го прави по-малко гениален. А и той има лоша история по отношение хай тек компаниите. Пропусна Amazon, Google, Facebook и Tesla. Apple също в известна степен. Неговата експертиза са т.нар. стари и утвърдени индустрии - Кока-кола, Уолмарт, железници и пр.

                          Коментар


                          • Най-богатиат инвеститор бай Бъфи е отделил няколко години да изучава технически анализ и е стигнал до извода, че е безсмислен. Айде аз съм тъпа и невежа, ама и той ли?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Big Brother 666

                              Между другото ..... '87 опънах Татяна Кристи ..... Може да ти е разказвала за мене ........ Помни ме ....
                              Стига бе , само го ядосваш , предполагам ... Тоя кон - не бих могъл

                              пп Човек да не повярва , колко много сатошита , наскачаха , само заради една графика
                              Кой знае полудебилите , как са се наглъфали на 37 -38 -39 000 ..................
                              Last edited by Correctively objective; 13.01.2021, 20:48.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                                Покерът е играта там както на пазара освен случайност има и изключително много психология която би могла да се предвиди в някаква степен.
                                Покерът отдавна не игра на късмета. Имаше съдебни дела из САЩ и разни съдилища го признаха че не е до късмет, а до умения.

                                Всъщност водещото в покера е смятането на вероятностите. Но там може да го сметнеш, щото тестето е ограничено до 52 карти.

                                Не случайно написах - рулетка.

                                Да може би ако си по-психогочески устойчив може да отвориш позиция и да не я гледаш 2-3 месеца или години и после да затвориш.

                                Коментар

                                Working...
                                X