IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

    Разбира се че е така, но Биткойна като инвестиционен актив ни дава нещо, което го няма при другите активи:
    1. Очаквания за достигане на $1М най-малкото защото Сатоши го е планирал така, и защото до момента тази тенденция успешно се запазва.
    2. Свойството бързо да се измъква от пепелта (от дълбоките корекции). Досега го е правил 8 пъти, а защо да не го направи поне още 2-3 пъти.
    3. Все още има много хора и фирми (над 90% от всички), които все още не са вложили пари в Биткойна. Бурният му ръст обаче ще подмами голяма част от тези хора и фирми да купят някой друг биткойн. Тоест все още е далеко от изчерпването на потенциала на Биткойна от нови вложители.
    Е те точно това е притеснителното.Търгуват се САМО очаквания,без тези очаквания да са подплатени с някаква икономическа логика,дори тази логика да е грешна или манипулирана.При биткойна няма такова нещо просто влагаш пари с надеждата,че и други ще се включат в схемата и този който е купил по рано може и да спечели.Сам го казваш,че помпането на цената ще ПОДМАМИ голяма част от хората да си вкарат спестяванията в пирамидата.И кой стои точно зад този Сатоши,пълна мистерия.
    "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

    Коментар


    • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение

      А случайно да си чувал за Lightning Network? Все повече борси, започват да добавят поддръжка. Транзакциите ще са бързи и евтини.
      Чувал съм и съм чел за нея. До преди време никой не я ползваше. Сега не знам.

      Та кои борси казваш я ползват?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Много програмисти по света създават алткойни, опитвайки се в тях да решат един или друг технологичен проблем на Биткойна. Такива технологични проблеми има много, така че програмистите имат поле за изява. И наистина някои от алткойните започнаха да набират популярност и да се борят за царската корона.

        Тепърва в бъдещето ще има ожесточена борба за тази царска корона, и е почти 100% сигурно, че рано или късно някой ще свали Биткойна от престола. Прехода обаче ще бъде бавен, ще трае години наред, и инвеститорите ще имат предостатъчно време да си прехвърлят авоарите към новия цар.

        Към днешна дата, пък и в обозримо бъдеше, няма такава заплаха. Пазарната капитализация на всички алткойни, взети заедно, няма и 1/3 от пазарната капитализация на Биткойна. Явно инвеститорите обръщат повече внимание на доказалия се цар, а не на параметрите на койна, които едва ли не във всеки един алткойн са по-добри от тези на Биткойна.
        Тук малко не съм съгласен. Първо, протокола на биткойн е въпрос на консенсус и винаги може да еволюира. Не виждам какво повече предлагат алтовете спрямо биткойн. При биткойна се търси основно надеждност. Голяма част от алтовете са писани от малки екипи, разработката им е силно централизирана, софтуера не е тестван, мрежите им могат лесно да бъдат атакувани, а цените им са силно манипулирани. Да не говорим и каква част са преминирани. Примерно, половината етери са си ги прибрали разработчиците. Бях чул, че имат и планове да минават на PoS, ами това онзачава тотален контрол върху мрежата от Виталик и малка групичка около него.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

          Това на тоя етап няма как да се случи.

          Транзакцията на биткоина е много скъпа откъм ток. Съответно със сегашния биткоин да минават всичките транзакции дето минават на ден през банковата система Света ще трябва да произвежда към 10-20-50 пъти повече ток отколкото сега. И тоя ток да отива единствено за удоволствието да се разплащаме чрез блокчеин, а не централизирано. Нито е практично, нито е осъществимо на този етап.
          А случайно да си чувал за Lightning Network? Все повече борси, започват да добавят поддръжка. Транзакциите ще са бързи и евтини.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Ov4ar4eto_KaliTko Разгледай мнение
            Ако работодателите направят това, какво ще се случи с $$$ и ФЕД например?
            Ами аз не мисля, че биткойна изцяло ще измести фиатните пари. По-скоро ще се превърне в едно от многото разплащателни средства така, както в момента има и много валути.

            Така или иначе парите на хората дори и сега са някакви цифри в нечий компютър. В началото банките си разменяха тези цифри, но впоследствие като преносител на тези цифри се намесиха дебитните и кредитните карти. Какъв е проблемът да се намесят и криптокартите, както и криптосметките по банки, борси, магазини и къде ли не още. Просто още една алтернатива, пък нека пазара с неговото търсене и предлагане да реши съдбата на тази алтернатива.

            Предвид бързото развитие на цифровите технологии аз съм склонен да си мисля, че в едно по-далечно бъдеще всичко ще се опрости от към потребителска гледна точка. Например вашето лично богатство ще е заключено в нечий компютър, и достъпа до него ще се извършва с пръстов отпечатък, сканиране на ретината на очите, или дори бърз ДНК анализ. Така цялата сложност на двойката Private/Public Key ще бъде скрита от потребителя, и той дори няма да се досеща за тях.

            Просто влиза в банката или в магазина, взема си каквото му трябва, и компютъра гледайки го през камерата учтиво му казва, че от неговата сметка са взети еди колко си пари или койни.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Ov4ar4eto_KaliTko Разгледай мнение
              Ако работодателите направят това, какво ще се случи с $$$ и ФЕД например?
              Това на тоя етап няма как да се случи.

              Транзакцията на биткоина е много скъпа откъм ток. Съответно със сегашния биткоин да минават всичките транзакции дето минават на ден през банковата система Света ще трябва да произвежда към 10-20-50 пъти повече ток отколкото сега. И тоя ток да отива единствено за удоволствието да се разплащаме чрез блокчеин, а не централизирано. Нито е практично, нито е осъществимо на този етап.

              Коментар


              • Ако работодателите направят това, какво ще се случи с $$$ и ФЕД например?

                Коментар


                • А ако ме питате кога Биткойна ще придобие огромна популярност - ами когато работодателите раздадат на служителите си крипто-карти, и започнат да им превеждат заплатите в Биткойни.

                  Това беше доказал се начин за експанзия на кредитни и дебитни карти, като тази експанзия я организираха банките. Същата експанзия може да се повтори и с крипто-картите, по които да се плаща заплата в криптокойни.
                  Last edited by Mateev; 17.02.2021, 15:45.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Ov4ar4eto_KaliTko Разгледай мнение
                    Сериозен въпрос към Матеев: Как си обяснявате цената на всички останали алткойнове?
                    Аз съм съгласен, че ако сме приели биткойнът да бъде златото - ОК, така да бъде. Но каква е причината например PancakeSwap да има капитализация над $1 млрд??
                    Много програмисти по света създават алткойни, опитвайки се в тях да решат един или друг технологичен проблем на Биткойна. Такива технологични проблеми има много, така че програмистите имат поле за изява. И наистина някои от алткойните започнаха да набират популярност и да се борят за царската корона.

                    Тепърва в бъдещето ще има ожесточена борба за тази царска корона, и е почти 100% сигурно, че рано или късно някой ще свали Биткойна от престола. Прехода обаче ще бъде бавен, ще трае години наред, и инвеститорите ще имат предостатъчно време да си прехвърлят авоарите към новия цар.

                    Към днешна дата, пък и в обозримо бъдеше, няма такава заплаха. Пазарната капитализация на всички алткойни, взети заедно, няма и 1/3 от пазарната капитализация на Биткойна. Явно инвеститорите обръщат повече внимание на доказалия се цар, а не на параметрите на койна, които едва ли не във всеки един алткойн са по-добри от тези на Биткойна.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                      Пазарната капитализация на Биткойна скоро ще стане 1 Билион долара (1000 милиарда). И вие ми твърдите, че с тези пари нищо не може да се купи?
                      Икономиката и бизнеса е игра с ненулев резултат. Правиш фабрика, произвеждаш нещо полезно, предлагаш услуги - ти печелиш, хората печелят. Създава се благосъстояние.

                      Биткоина не създава благосъстояние. Той е игра с нулев резултат. Биткоина преразпределя благосъстояние (поне текущата схема).

                      Това че някой може да си купи нещо благодарение на биткоина, значи единствено че някой друг е загубил тези пари и не може да си го купи.

                      Единствено може да създава благосъстояние за тея дето произвеждат копачките, щото те винаги ще са на плюс.

                      Коментар


                      • Сериозен въпрос към Матеев: Как си обяснявате цената на всички останали алткойнове?
                        Аз съм съгласен, че ако сме приели биткойнът да бъде златото - ОК, така да бъде. Но каква е причината например PancakeSwap да има капитализация над $1 млрд??

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение

                          Съвсем уместно е, копаенето на биткойни е на пазарен принцип, стане ли скъпо, хората изключват копачките, за справка - Матеев. В момента, някои централи започват да използват свободните си мощности за копаене, той тока така или иначе се губи, дори има идеи, а може и да се прилагат вече, природният газ при добива на нефт да се използва за криптоминиране, а не да се изгаря.
                          С развитието на технологиите човечеството ще произвежда все повече и повече електроенергия, която ще бъде все повече и повече ЕКОЛОГИЧНА. В същото време развитието на технологиите ще произвежда все по-ефективни чипове за копачите, така че в един момент дори е възможно консумираната от Биткойн енергия да започне да намалява.

                          По въпроса какво ще се случи, когато се изкопаят всичките 21 милиона биткойна?

                          Ами нищо няма да се случи. Копачите ще продължат да си копаят, като тяхното възнаграждение ще бъдат таксите за транзакциите, които хората доброволно ще ги дават на копачите. Тоест протокола е добре измислен така, щото ако потрябва, да може да просъществува още един милион години в бъдещето. Не че точно това ще се случи, но по принцип критикарите се чудят какво още да измислят, и поради некомпетентноста си измислят проблеми, които всъщност не съществуват.

                          А това че биткойна нямал стойност - ами как тогава ще ми обясните факта, че с няколко клика мога да си купя нова луксозна лека кола, а Мъск да си купи десетина ракети и няколко хиляди спътника?.

                          Пазарната капитализация на Биткойна скоро ще стане 1 Билион долара (1000 милиарда). И вие ми твърдите, че с тези пари нищо не може да се купи?
                          Last edited by Mateev; 17.02.2021, 15:25.

                          Коментар


                          • Понеже Матеев писа някакви сложни сметки - ето една проста формула какво ще бъде като всичко свърши:
                            А(сумата на загуби) = B(сумата на печалби) + С(всички направени разходи-ток,копачки,др.дейности).
                            Очевидно C непрекъснато расте. B - не се знае

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Ov4ar4eto_KaliTko Разгледай мнение

                              Сравнението ти е неуместно. Едното е хабене на ток, за да се свърши нещо - дори гледането на клипчета си е индустрия - хората се забавляват и си плащат. Докато при биткойна става въпрос за непрекъснато нарастващ постоянен разход просто за да се поддържа една система. Като изключим, че е хабене на мощности, замърсяване и т.н. този модел неминуемо води до точка, в която всичко трябва да се сгромоляса, защото вече няма откъде да дойде свеж ресурс, а сметката за тока трябва да се плаща всеки ден. Разбира се, че това може да е доста далеч във времето и наистина преди да се случи окончателният крах да достигне и 100 милиона за 1бтк.
                              Съвсем уместно е, копаенето на биткойни е на пазарен принцип, стане ли скъпо, хората изключват копачките, за справка - Матеев. В момента, някои централи започват да използват свободните си мощности за копаене, той тока така или иначе се губи, дори има идеи, а може и да се прилагат вече, природният газ при добива на нефт да се използва за криптоминиране, а не да се изгаря.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от DeBeers Разгледай мнение

                                Какъв проблем с тока? Защо тока е проблем само за биткойна? Ами гледането на клипчета с кученца и котенца, знаеш ли колко ток хаби? Или пък гладенето на дрехи? Аз съм с две ръце за кампания, да се спре гладенето на дрехи и да не те гледат подозрително, ако си със смачкана риза.
                                Сравнението ти е неуместно. Едното е хабене на ток, за да се свърши нещо - дори гледането на клипчета си е индустрия - хората се забавляват и си плащат. Докато при биткойна става въпрос за непрекъснато нарастващ постоянен разход просто за да се поддържа една система. Като изключим, че е хабене на мощности, замърсяване и т.н. този модел неминуемо води до точка, в която всичко трябва да се сгромоляса, защото вече няма откъде да дойде свеж ресурс, а сметката за тока трябва да се плаща всеки ден. Разбира се, че това може да е доста далеч във времето и наистина преди да се случи окончателният крах да достигне и 100 милиона за 1бтк.

                                Коментар

                                Working...
                                X