IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Биткойн

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Мисля, с голяма убеденост може да се каже, че биткойна се възползва от неразбирането на хората какво са парите и какво представлява икономиката. Ниската култура по финанси и икономика на масите логично [ще] доведе до тяхното разоряване.
    Да поговорим за Петърчо, който усърдно работил дълги години и успял да спести 100к лв. Уви страшна криза настанала. Фирмата, където Петърчо работи закъсала, наложило се да съкрати много хора, един от които бил той. Петърчо си намерил по-ниско платена работа, но бил упорит, кътал си спестените пари под дюшека и живеел пестеливо с новата заплата. Междувременно държавата стартирала програма за помощ на хилядите закъсалите фирми, която представлявала безлихвени кредити, за които били напечатани много милиарди лв. Бившата фирма на Петърчо се възползвала от помощта и това й помогнало да запази част от работниците и да оцелее през размирните времена. Настанала голяма инфлация, а Петърчо кътал ли кътал парите си. Дошъл момент, в който със същите тези 100к лв, Петърчо можел да си купи само един стар, ръждясал голф 2. Така, той решил, че БНБ, го е ограбила, чрез инфлацията, поне така се говорило в кръчмата. Настанал бунт, Петърчо и дори някои от бившите му колеги, които все пак благодарение на държавата запазили работата си, се включили в революцията на най-новото време - да сменим лева с левкойн. Речено, сторено. Настанала утопия, всички си купуват хляб и пица с левкойн, получавали заплата също в левкойн. За нещастие обаче, дошъл боко-вирус. Страшен вирус. Маските от 2 левтошита поскъпнали на 100 левтошита. Масово хората си изхарчили левкойните за маски и други спекулативно поскъпнали продукти и останали без левкойни. Тръгнали на протести да искат помощ от държавата, ама от БНБ-то казали - левкойни нема, действайте.
    Поуката от тази истинска история е, че парите не са за спестяване, а за размяна. Нормално е да се обезценяват, това е дори техен плюс, а не минус. За да увеличаваш богатството си означава да създаваш все повече и повече блага - услуги, добавена стойност, иновации... а не да си седиш на ръцете и да ставаш все по-богат.
    Този пример е дори само един аспект на абсурдността на криптото. Да не говорим за това, че ако си забравиш паролата на портфейла и цялото ти имане изчезва. Ами наследяването как точно ще се 'имплементира'? А това с копането?! Всеки ден се събуждате и проверявате да не би някой, някъде да е направил 51% хешрейт? Някой мислил ли е наистина какво ще стане в една такава ситуация? Ексчеинджите ще спрат да обработват транзакции (?) за няколко часа ще се създаде хардфорк (?) а после? - всички продават на секундата...
    Да си представим, че един слънчев ден се събудим в свят, в който има само биткойн, всички разплащания, всичко е само биткойни (да, абсурдно е, но примерно..). Какъв мислите, че е начина на разпределение на ограничените ресурси на тази планета? Ако на САЩ, Русия или Китай има потрябват повече биткойни, отколкото разполагат, от къде и как ще ги вземат? Дежа ву? Точно така - като с нефта.

    Коментар


    • Xman1, това нещо е по контролирано от банките и големи корпорации отколкото парите които емитират централните банки. За капак и не е платежно средство, то е нещо като кухата чиста акция и разбира се че във време на пробив от много кухи акции които не носят никаква печалба на собствениците си, ще има интерес и към него дори по голям отколкото към акциите на кухите компании които никога на излизат на печалба.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
        Мъск си изгърмя патрона евтино - успя да събори цената само с 10%. Очевидно Биткойн става все по-устойчив на подоби туитчета "подкрепени" с някакви мижави разпродажби от рода на 4 - 500 млн. $.
        Все повече става ясно, че за да сринеш цената с поне 50-60% ще имаш нужда от разтоварване на 100 - 200 000 Бтк (5-10 млрд$)
        Докато има лапнишарани и вярват,че биткойна им дава свобода,защо притежателите на 100-200 000 БТК да си режат клона,на който седят.Риболовците знаят как се вади голяма риба след като се е закачила на куката с много мор и без резки движения
        "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

        Коментар


        • Първоначално изпратено от r22 Разгледай мнение

          Печатането на пари без покритие води до инфлация след определен период от време. Така е още от римско време, и сега не е по-различно. За тва създаването на пари само с един клик води до себе си доста сериозни последствия.
          За биткойна и другите криптовалути- единствената стойност в тях е готовността някой да ви даде кеш или стока/услуга срещу тях. Реално не стои нищо друго, просто код в базата данни, за който е изразходван една камара ел. енергия и амортизация на техниката. По-рано бях правил сравнение със златото, нещата са горе-долу аналогични, с тази разлика, че златото е носител на стойност от поне 10 хил години, като тази стойност приравнена с инфлацията през годините остава почти постоянна. Докато крипто историите са напомпват невероятно бързо, нещо струвало центове преди 10 години днес струва 50к... И е много вероятно да претърпи голямо сътресение в бъдеще, така че като носител на стойност леко се проваля за момента.
          Ха ха ха,при хипер инфлацията през 1929,е имало златен стандарт,и печатането е било ограничено,но това не е спряло инфлацията,абе не мога да разбера,що поддръжниците на биткойн и хал хабер си нямат от икономика и финанси,не се имам за голям познавач,но се опитвам да мисля Признавам си,че това мисленето е сложен процес

          П.П.Цитирах твой пост,но не е спрямо теб.По скоро бях провокиран от сравнението за инфлацията
          Last edited by bokogega; 13.05.2021, 22:14.
          "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

          Коментар


          • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
            Някой почна пак да клати лодката. Казах ви аз Биткойн не може да стои на едно място - или нагоре или надолу, средно положение няма.
            Явно не му стига "въздух" за 60 и ще се върне малко назад за "засилка"...50% няма да е нещо необичайно
            Eдно изсулване на 30 000 не е като да не му прилича........

            Коментар


            • Някой почна пак да клати лодката. Казах ви аз Биткойн не може да стои на едно място - или нагоре или надолу, средно положение няма.
              Явно не му стига "въздух" за 60 и ще се върне малко назад за "засилка"...50% няма да е нещо необичайно
              Last edited by better; 13.05.2021, 21:38.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Xman1 Разгледай мнение


                Всеки си има негова гледна точка за това какво е "прахосване на ресурс", нашата цивилизация е станала това което е благодарение на това че имаме ресурс за "прахосване" иначе щяхме да живеем още в джунглата с маймуните. Те за разлика от нас те не "прахосват" нищо и живеят на 100% природосъобразно.

                Биткойн и криптовалутите няма как да решат всички проблеми на човечеството и едновременно с това да супер екологични и да не хабят никакъв ресурс. Те трябва да се сравняват с останалата система. Трябва да се види, банките + всичките им служители, колко "ресурс прахосват" и така да се сравнява, а не просто да се вадят едни цифри извадени от всякакъв контекст и да се казва, че Биткойн "замърсява природата". Просто не е правилно, защото банките имат милиони "служители", които могат да се занимават с нещо по-полезно от това да бъдат "посредник" от когото няма необходимост в ерата на Интернет. Реално цялата световна банкова система може да е изцяло автоматизирана и да се обслужва от по-малко от 1000 човека, но те това не са го направили, ако го бяха направили... можеше и да се съглася, че са по-ефективни от Биткойн.

                Освен това криптовалутите могат да решат и други проблеми, могат да направят не само банковите служители излишни, а и голяма част от всякакви други посредници. Един вид ползите са много повече, освен това криптовалутите постепенно еволюират към PoS, където го няма това "прахосване на ресурс".

                Банките в момента са застанали буквално като "стена" на пътя на прогреса... всъщност не ги знам какво очакват и колко врме си мислят че хората ще търпят това безобразие. Реално отдавна трябваше да има електронни платежни системи които да свързват цялото човечество, защото технологията е налична от средата на 90-те години, но заради силното политическо лоби на банките тези технологии са ограничавани абсолютно умишлено. В момента "върха на сладоледа" при банките за международни разплащания все още е SWIFT, който е като технология от каменната ера, но не се очаква никаква промяна в скоро време. На регионално ниво на някои места нещата са горе-долу, но на глобално ниво нямаме "обща система за разплащания", освен криптовалутите. Единствено те позволяват да се изпращат евтино и бързо преводи по целия свят... и да дори при тези такси на Биткойн, е по-евтино и бързо в сравнение със SWIFT.
                Чета,че говориш за системите за разплащания,но я обясни как биткойна конкретно ще реши този проблем Как безмисленото решаване на някаква математическа задача,ще спомогне за това?И как при децентрализирана система ще си търсиш правата при евентуално некоректно отношение на контрагент?
                Предлагам да се закрият всички банки,и да почнем натуралната размяна,защото посредници не са ни нужни Ми аз като имам офце,и искам да си взема картофи,как ще платя,с биткойн или ще правим натурална размяна.Или няма да има нужда от посредник,а забравих,че посредника ще е биткойна
                "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mvr0306 Разгледай мнение
                  Без да съм спец по темата: мислех си че Биткойна е скъп / има стойност / става за разплащане и т.н. защото се добива трудно, т.е. изразходва се ток. Теоретично ,това трябва да го отличава от фиатните пари които се създават съвсем бързо с няколко кликвания на мишката на компютъра. Сега това се оказа проблем - демек трябват ни крипто коино които се добиват или разменят лесно. Не намирате ли някакво вътрешно противоречие тук?
                  Това с трудният добив е мантра,която се лансира на икономически незапознатите,по същата логика и четирилистните детелини се намират трудно,но не струват нищо.За да има стойност един актив трябва да отговаря на определени критерии:
                  1.Да има някаква полезност за 80-90% от обществото.
                  2.Да е лесно конвертируем,или 80-90% от обществото да го припознават,като средство за размяна.
                  3.Ниска волатилност,или да няма масова психоза
                  4...........................
                  Има и още,но в момента не се сещам,оставям и на другите да допълнят
                  "църна му земя - невеста, тънка му пушка - зълвица, я чифт пищови - девери"

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Не всичко, което е трудно и коства усилия има стойност. Има куп безсмислени неща, които са трудни и костват усилия, но са прахосване на ресурс

                    Всеки си има негова гледна точка за това какво е "прахосване на ресурс", нашата цивилизация е станала това което е благодарение на това че имаме ресурс за "прахосване" иначе щяхме да живеем още в джунглата с маймуните. Те за разлика от нас те не "прахосват" нищо и живеят на 100% природосъобразно.

                    Биткойн и криптовалутите няма как да решат всички проблеми на човечеството и едновременно с това да супер екологични и да не хабят никакъв ресурс. Те трябва да се сравняват с останалата система. Трябва да се види, банките + всичките им служители, колко "ресурс прахосват" и така да се сравнява, а не просто да се вадят едни цифри извадени от всякакъв контекст и да се казва, че Биткойн "замърсява природата". Просто не е правилно, защото банките имат милиони "служители", които могат да се занимават с нещо по-полезно от това да бъдат "посредник" от когото няма необходимост в ерата на Интернет. Реално цялата световна банкова система може да е изцяло автоматизирана и да се обслужва от по-малко от 1000 човека, но те това не са го направили, ако го бяха направили... можеше и да се съглася, че са по-ефективни от Биткойн.

                    Освен това криптовалутите могат да решат и други проблеми, могат да направят не само банковите служители излишни, а и голяма част от всякакви други посредници. Един вид ползите са много повече, освен това криптовалутите постепенно еволюират към PoS, където го няма това "прахосване на ресурс".

                    Банките в момента са застанали буквално като "стена" на пътя на прогреса... всъщност не ги знам какво очакват и колко врме си мислят че хората ще търпят това безобразие. Реално отдавна трябваше да има електронни платежни системи които да свързват цялото човечество, защото технологията е налична от средата на 90-те години, но заради силното политическо лоби на банките тези технологии са ограничавани абсолютно умишлено. В момента "върха на сладоледа" при банките за международни разплащания все още е SWIFT, който е като технология от каменната ера, но не се очаква никаква промяна в скоро време. На регионално ниво на някои места нещата са горе-долу, но на глобално ниво нямаме "обща система за разплащания", освен криптовалутите. Единствено те позволяват да се изпращат евтино и бързо преводи по целия свят... и да дори при тези такси на Биткойн, е по-евтино и бързо в сравнение със SWIFT.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от better Разгледай мнение
                      Мъск си изгърмя патрона евтино - успя да събори цената само с 10%. Очевидно Биткойн става все по-устойчив на подоби туитчета "подкрепени" с някакви мижави разпродажби от рода на 4 - 500 млн. $.
                      Все повече става ясно, че за да сринеш цената с поне 50-60% ще имаш нужда от разтоварване на 100 - 200 000 Бтк (5-10 млрд$)
                      В момента се намира в рейндж с разлика между макс. и мин. над 30% - действията на Мъск едва ли имат някакво значение.

                      Върха от 64к е на 14 април, след 11 дена (на 25 април) записва локално дъно от 47к - 17к движение за 10 дена.

                      После на 8 май отива до близо 60к, за да падне до 46к след има няма 5 дена - за 5 дена движение от 14к.

                      По-сериозни спадове евентуално може да почне като почнат хората да се пренасочват към други по-доходоносни шиткоини - примерно.

                      Но понеже няма фундамент пазара се движи от алчност и страх. А те са невъзможно за прогнозиране.

                      Коментар


                      • Мъск си изгърмя патрона евтино - успя да събори цената само с 10%. Очевидно Биткойн става все по-устойчив на подоби туитчета "подкрепени" с някакви мижави разпродажби от рода на 4 - 500 млн. $.
                        Все повече става ясно, че за да сринеш цената с поне 50-60% ще имаш нужда от разтоварване на 100 - 200 000 Бтк (5-10 млрд$)
                        Last edited by better; 13.05.2021, 19:40.

                        Коментар


                        • Засягаш няколко сложни въпроса, като що е то:

                          (1) "пари"
                          (2) "печатане" на пари
                          (3) "покритие" на парите
                          (4) "известно време"

                          и още много други... отговорът на които със сигурност и очевидно не се свежда до лапидарната формула, която използваш

                          Първоначално изпратено от r22 Разгледай мнение
                          Печатането на пари без покритие води до инфлация след определен период от време. Така е още от римско време, и сега не е по-различно. За тва създаването на пари само с един клик води до себе си доста сериозни последствия.
                          За биткойна и другите криптовалути- единствената стойност в тях е готовността някой да ви даде кеш или стока/услуга срещу тях. Реално не стои нищо друго, просто код в базата данни, за който е изразходван една камара ел. енергия и амортизация на техниката. По-рано бях правил сравнение със златото, нещата са горе-долу аналогични, с тази разлика, че златото е носител на стойност от поне 10 хил години, като тази стойност приравнена с инфлацията през годините остава почти постоянна. Докато крипто историите са напомпват невероятно бързо, нещо струвало центове преди 10 години днес струва 50к... И е много вероятно да претърпи голямо сътресение в бъдеще, така че като носител на стойност леко се проваля за момента.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                            Само да кажа, че "фиатните" пари не са "общодостъпни". За да ги получиш трябва или да дадеш готов продукт/услуга, която има стойност, или да обещаеш, че в бъдеще ще дадеш нещо, което има стойност или да ги изтъргуваш срещу неликвидно обещание което трета страна има към тебе

                            Печатането на пари без покритие води до инфлация след определен период от време. Така е още от римско време, и сега не е по-различно. За тва създаването на пари само с един клик води до себе си доста сериозни последствия.
                            За биткойна и другите криптовалути- единствената стойност в тях е готовността някой да ви даде кеш или стока/услуга срещу тях. Реално не стои нищо друго, просто код в базата данни, за който е изразходван една камара ел. енергия и амортизация на техниката. По-рано бях правил сравнение със златото, нещата са горе-долу аналогични, с тази разлика, че златото е носител на стойност от поне 10 хил години, като тази стойност приравнена с инфлацията през годините остава почти постоянна. Докато крипто историите са напомпват невероятно бързо, нещо струвало центове преди 10 години днес струва 50к... И е много вероятно да претърпи голямо сътресение в бъдеще, така че като носител на стойност леко се проваля за момента.

                            Коментар


                            • Нови койни, на които трудността не се е дигнала още

                              Коментар


                              • Кое може да се копа лесно и без инвестиция с изключение на тока?

                                Коментар

                                Working...
                                X