Първоначално изпратено от kurta007
Разгледай мнение
Първоначално изпратено от Assistant Professor IVAN TODOROV, SOUTHWEST UNIVERSITY “NEOFIT RILSKI”, BLAGOEVGRAD
В същност не инфлацията е дефекта, тя е следствие от дефекта.
Ако някоя фирма (която не е банка!) реши да създава пари от нищото (което представлява банкирането с частичен резерв - обяснено с прости думи), веднага ще тикнат в затвора виновните за това. Ако някой реши да си печата „фалшиви пари“ - ще го тикнат в затвора. Обаче банките могат да създават пари на воля - наричайки това „банкиране с частичен резерв“.
Един от дефектите на системата е, че се разрешава на банките (не централните банки!) да създават пари от нищото.
Друг дефект е, че централните банки създават пари от нищото.
За да работи системата по-добре не съм сигурен, че е необходимо парите да са обезпечени със злато или нещо друго. Вероятно е напълно достатъчно централните банки просто да спрат да създават пари. Проблемът е, че политиците обещават разни неща на избирателите и могат във всеки един момент да напишат закони, които принуждават централната банка да създава пари от нищото и да им ги дава за да ги харчат като ги раздават на пенсионерите, държавните служители, социално слабите и т.н.
В условия на демокрация е напълно логично необразованите гласоподаватели (без икономическо образование или с лошо такова) да гласуват за политици, които обещават разни неща, които само изглеждат като благоприятни за гласоподавателите, но в същност не са в техен интерес.
Проблемът не е толкова, че политиците не спазват обещанията. Проблемът е, че спазват някои от тези обещания и резултата от спазването им не е в интерес на гласоподавателите (въпреки, че от гледна точка на невежия гласоподавател, изпълнението на обещанията е в техен интерес).
Коментар