IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Новите български облигации - доходност

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
    Вътрешните фактори влияят минимално. В общия случай влияят само политики много далеч от нормалните - Унгария е добър пример - където пазара наистина наказа Орбан. Ако обаче няма сериозно отклонение в прилаганите политики спрямо средното за източна европа си се движат заедно.

    И без това никой никъде не вярва на политиците така че какво приказва или прави един политик няма никакво значение, стига да не се набива на очи. За България от край време най-сериозния риск не е дефицита или дълга, а възможността за падане на борда най-общо и фиксирания ни валутен курс и състоянието на банковата ни система в частност.

    На Дянков хвалбите за това и са просто нелепи. На никой не му пука дали ние ще направим 2,5% дефицит или 3,5%. Това което е важно е как се движи изтичането на пари от банките и лошите кредити. И от тук въздействието на гръцката криза в голяма степен и проблемите в Италия и Унгария в по-малка степен - тъй като имаме големи експозиции към тези две държави. А като се сложат и австрийската банка тук, която също има голяма експозиция към Унгария, и се получава че цялата ни банкова система всъщност в един момент се оказа косвено силно податлива на прехвърляне на чужди рискове в България. Напрактика от всичките банки в България само при една единствена нямаше някаква сериозна опасност да бъде заразена от дълговата криза в Европа.
    Толкова ли е трудно да бъдем обективни не знам. Ако горното беше вярно примерно с Румъния трябваше да се движим почти еднакво, не да имаме еднаква рискова премия, а да се движи еднакво, но:
    от началото на годината - Румъния с 12% спад на сидиес, България с 29% спад
    за последната една година - Румъния 64% нагоре, ние 39% нагоре.
    Тенденциите като цяло са външни, но сам виждаш, че има голяма разлика в динамиката и тя се дължи на вътрешни фактори.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
      Вътрешните фактори влияят минимално. В общия случай влияят само политики много далеч от нормалните - Унгария е добър пример - където пазара наистина наказа Орбан. Ако обаче няма сериозно отклонение в прилаганите политики спрямо средното за източна европа си се движат заедно.

      И без това никой никъде не вярва на политиците така че какво приказва или прави един политик няма никакво значение, стига да не се набива на очи. За България от край време най-сериозния риск не е дефицита или дълга, а възможността за падане на борда най-общо и фиксирания ни валутен курс и състоянието на банковата ни система в частност.

      На Дянков хвалбите за това и са просто нелепи. На никой не му пука дали ние ще направим 2,5% дефицит или 3,5%. Това което е важно е как се движи изтичането на пари от банките и лошите кредити. И от тук въздействието на гръцката криза в голяма степен и проблемите в Италия и Унгария в по-малка степен - тъй като имаме големи експозиции към тези две държави. А като се сложат и австрийската банка тук, която също има голяма експозиция към Унгария, и се получава че цялата ни банкова система всъщност в един момент се оказа косвено силно податлива на прехвърляне на чужди рискове в България. Напрактика от всичките банки в България само при една единствена нямаше някаква сериозна опасност да бъде заразена от дълговата криза в Европа.
      Като те чета как компетентно се произнасяш за "податливата на зараза банкова система".... ще помисля , че си вирусолог
      За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

      Коментар


      • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
        Че общата тенденция е такава си прав, нали и аз затова говоря, но размера на спадовете и ръстовете са различни и това вече е благодарение на вътрешни фактори.
        Вътрешните фактори влияят минимално. В общия случай влияят само политики много далеч от нормалните - Унгария е добър пример - където пазара наистина наказа Орбан. Ако обаче няма сериозно отклонение в прилаганите политики спрямо средното за източна европа си се движат заедно.

        И без това никой никъде не вярва на политиците така че какво приказва или прави един политик няма никакво значение, стига да не се набива на очи. За България от край време най-сериозния риск не е дефицита или дълга, а възможността за падане на борда най-общо и фиксирания ни валутен курс и състоянието на банковата ни система в частност.

        На Дянков хвалбите за това и са просто нелепи. На никой не му пука дали ние ще направим 2,5% дефицит или 3,5%. Това което е важно е как се движи изтичането на пари от банките и лошите кредити. И от тук въздействието на гръцката криза в голяма степен и проблемите в Италия и Унгария в по-малка степен - тъй като имаме големи експозиции към тези две държави. А като се сложат и австрийската банка тук, която също има голяма експозиция към Унгария, и се получава че цялата ни банкова система всъщност в един момент се оказа косвено силно податлива на прехвърляне на чужди рискове в България. Напрактика от всичките банки в България само при една единствена нямаше някаква сериозна опасност да бъде заразена от дълговата криза в Европа.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от znae6t Разгледай мнение
          Ами нали ястреби им викат на тези, които са за затягане на колани, харчове и т.н. или бъркам
          Строенето на спортни зали и магистрали, какво общо има със "затягането на колани"?

          Не се ли сещаш че това го правят държавите само когато са си надвили над масрафа и всичките им финанси са наред! Не може здравеопазването да е в колапс, повечето пенсионери да са на ръба на физическото оцеляване, безработицата да е рекордно висока, събираемоста на данъците да пада, стопанската активност да се понижава... а ти да харчиш пари за разходи които се правят само при благоприятна икономичска среда!
          Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
            Гербаджийската агитка са много смешни... Човек като ги слуша започва неволно се пита, абе тия сладури за какъв успех говорят? Да не би вместо да са взели заем да са дали такъв? И тоя заем де са го взели да не би да е безлихвен? Ако е с лихва, тези пари като как ще се инвестират за да се избие лихвата?... И накрая вижда, че те няма да се инвестират ами с тях ще се плаща друг заем и това което остане ще се изяде и ще се изпие от бюджетниците.. предимно гербаджии, разбира се!

            Откога вземането на заем за да се плати стар заем е повод за всенароден празник и масови поздравления по площади и паланки? Това не е ли манталитета на циганския катун? Да вземем заем, ден да мине друг да дойде, па да му мислят други от де как ще го връщат?... Може би с нов заем, с още по-благоприятни условия?! И с нови поводи за всенародни тържества по казионните медии подгрявани от предани пре(о)ститутки!
            Дано не ме причисляваш към Герберската агитка. А иначе целият свят работи с кредит, ако не знаеш, който или нараства, както е при повечето, или намалява, както е при много малко държави или се рефинансира постоянно и стои на приблизително едно и също равнище спрямо БВП, както е при нас. Аз лично смятам, че трябва по-често да работим с международните пазари

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Нищо общо нямаше пада на рисковата ни премия с Дянков - просто следваше тенденциите за източна европа. Също както и сега.
              Че общата тенденция е такава си прав, нали и аз затова говоря, но размера на спадовете и ръстовете са различни и това вече е благодарение на вътрешни фактори.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                Твоето другарче предизвика у мен усмивка, но ти ме разсмя на глас... за ястреба, де... Пък и за стабилното правителство... Кога да чакаме здравен министър №4?! Или вече стана №5?... Изгубих им края.
                Ами нали ястреби им викат на тези, които са за затягане на колани, харчове и т.н. или бъркам

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Makaveli Разгледай мнение
                  Защо обръщаш икономическата дискусия на политическа такава всеки път?
                  Ни най-малко. Това го правят такива като теб, когато нямат аргументи!

                  Въпросът ми е съвсем елементарен. Боко се бие в гърдите, че строи магистрали и спортни зали. Да, ама щом взема заем значи няма пари. Излиза, че строи спортни зали и магистрали до морето с пари на заем! Знаем, колко лихва трябва да се плати по заема. Сега остава да изчислим дали с приходите от спортните зали и магистралата до морето ще може да си върне заема!... Очаквам изчисленията ти!
                  Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Forex Master Разгледай мнение
                    Гербаджийската агитка са много смешни... Човек като ги слуша започва неволно се пита, абе тия сладури за какъв успех говорят? Да не би вместо да са взели заем да са дали такъв? И тоя заем де са го взели да не би да е безлихвен? Ако е с лихва, тези пари като как ще се инвестират за да се избие лихвата?... И накрая вижда, че те няма да се инвестират ами с тях ще се плаща друг заем и това което остане ще се изяде и ще се изпие от бюджетниците.. предимно гербаджии, разбира се!

                    Откога вземането на заем за да се плати стар заем е повод за всенароден празник и масови поздравления по площади и паланки? Това не е ли манталитета на циганския катун? Да вземем заем, ден да мине друг да дойде, па да му мислят други от де как ще го връщат?... Може би с нов заем, с още по-благоприятни условия?! И с нови поводи за всенародни тържества по казионните медии подгрявани от предани пре(о)ститутки!
                    Защо обръщаш икономическата дискусия на политическа такава всеки път? Ако имаш да дадеш някакви икономически факти направи го, ако ли не - тема "Политика"!

                    Коментар


                    • Гербаджийската агитка са много смешни... Човек като ги слуша започва неволно се пита, абе тия сладури за какъв успех говорят? Да не би вместо да са взели заем да са дали такъв? И тоя заем де са го взели да не би да е безлихвен? Ако е с лихва, тези пари като как ще се инвестират за да се избие лихвата?... И накрая вижда, че те няма да се инвестират ами с тях ще се плаща друг заем и това което остане ще се изяде и ще се изпие от бюджетниците.. предимно гербаджии, разбира се!

                      Откога вземането на заем за да се плати стар заем е повод за всенароден празник и масови поздравления по площади и паланки? Това не е ли манталитета на циганския катун? Да вземем заем, ден да мине друг да дойде, па да му мислят други от де как ще го връщат?... Може би с нов заем, с още по-благоприятни условия?! И с нови поводи за всенародни тържества по казионните медии подгрявани от предани пре(о)ститутки!
                      Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pa Pa Разгледай мнение
                        Аз си мисля, че тепърва ще стане дума за тези неща, и в медиите, и на други трибуни. Нека да видим....
                        Българските телевизии, ако не могат да нахранят нещо няма да кажати дума... Споко... А Дянков винаги ще си го хранят, както и всеки следващ министър....
                        Мнението не е препоръка за покупка или продажба на ценни книжа.

                        Коментар


                        • сега въпроса е дали ще почнат да падат лихвите по кредитите

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от rogers Разгледай мнение
                            Всички политици, които обикновено критикуват Симеон Дянков, го поздравили за големия успех с българските еврооблигации.
                            "Чухме се с много хора, с политици. И Пламен Орешарски ме поздрави за еврооблигациите. Мартин Димитров пръв ме поздрави даже. Милен Велчев още не ми е звънял, но ми писа, че вижда, че нещата вървят добре. Иван Костов ми написа хубаво съобщение. Данчо Цонев също...

                            естествено във форума на инвестора има по-големи капацитети , които пак не са доволни. Понякога си мисля че от инвестора пускат платени писачи да пишат глупости за да става спор.
                            Аз си мисля, че тепърва ще стане дума за тези неща, и в медиите, и на други трибуни. Нека да видим....

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Makaveli Разгледай мнение
                              Само един бърз въпрос - казваш, че рязката промяна в Компонент 1 (от 4,90% до 0,56%) не се дължи на външни фактори (като безрисковия статут на германския дълг и настоящата дългова криза), а би ли обяснил на какво се дължи според теб?

                              Чрез рефинансирането на дълга се спестяват плащания за 79 мил. лв. годишно, това ясно показва, че той е по-изгоден от предния.
                              Напротив, прочети внимателно - точно за Компонент 1 казвам, че е обективен, защото е пазар за 2 трилиона евро. Компонент 2 - спреда върху Германия искам да се мери с един аршин. Не може когато е на 190 да е личен успех на някой, като е на 387 да поради външни фактори. Голямото спестяване от предния дълг обаче идва от Компонент 1, който няма нищо общо с Дянков или Борисов, а част от спестяването се компенсира от покачения спред, което според Дянков е лична оценка. Е личната оценка е на Дянков, че вместо да спестим 100 милиона годишно, пестим 80 милиона. Просто не мога да спра с личната оценка, съжалявам

                              Първоначално изпратено от Makaveli Разгледай мнение
                              Купонът по облигациите на Литва е 4,21%, а нашият е 4,25%. Това сравнение е абсолютно без да се взима под внимание далеч по-високия кредитен рейтинг на Литва. Мисля, че е по-удачно да се сравняваме със страни с нашия кредитен рейтинг, а също така и със страни, които не са на прага на финансов колапс, както прави Дянков. А и нали няма да се убеждаваме, че сме по-добре от страните в Прибалткика и Централна Европа, особено след като сме отсъствали 10 години от международните дългови пазари.
                              100% си прав, но с едно доуточнение - ние получаваме 950 милиона евро * 99.18/100=942.21 милиона евро отпред, а накрая плащане 950 милиона евро, т.е. на нас разхода не е само купона от 4.25%- на нас разхода си ни е 4.43% откъдето го погледнеш. А Литва днес би пласирала 5-годишни на 3.70-3.80. Не е ли редно да попитаме все пак, дали ако бяхме продали емисията на 3.90, тя нямаше пак да е 2-пъти презаписана и успешна? 6-пъти за 4.43 показва, че нещо не е редно с цената.
                              Тогава колко щяхме да пестим?

                              Първоначално изпратено от Makaveli Разгледай мнение
                              За изцепката на Дянков си прав. Трябва да го попитат какво мисли в момента за спреда и защо смята, че това е лична оценка за него.
                              Ми дано го питат

                              Коментар


                              • Всички политици, които обикновено критикуват Симеон Дянков, го поздравили за големия успех с българските еврооблигации.
                                "Чухме се с много хора, с политици. И Пламен Орешарски ме поздрави за еврооблигациите. Мартин Димитров пръв ме поздрави даже. Милен Велчев още не ми е звънял, но ми писа, че вижда, че нещата вървят добре. Иван Костов ми написа хубаво съобщение. Данчо Цонев също...

                                естествено във форума на инвестора има по-големи капацитети , които пак не са доволни. Понякога си мисля че от инвестора пускат платени писачи да пишат глупости за да става спор.



                                Първоначално изпратено от Pa Pa Разгледай мнение
                                Има един термин за това - обща безотговорност пред държавните финанси.

                                Коментар

                                Working...
                                X