IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нужна ли ни е такава огромна армия в България ? (втора в ЕС като % от населението)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Има и друг аспект.
    Познавам няколко професионални войника, бяха на мисии насам-натам. Иначе не много стойностни хора. Ако не са войници, ще работят някъде за 800лв/месец. А с тези мисии изкарват някакви по-значими суми - десетки хиляди лева, които забележете после се харчат в България.
    Не съм сигурен, но тези допълнителни суми над заплатата идват от бюджета на НАТО, ние данъкоплатците не сме работили за тях.
    Верно за 8-10 години откакто наши военни ходят на мисии, 20-30 войника станаха зян ( да почиват в мир ), но това е съвсем в кръга на поносимото.

    Коментар


    • Да, нужна ни е. Даже по-голяма. Но нека да е армия, а не чантаджии в униформа. И още нещо... Винаги е било важно, но днес е още по-важно и за в бъдеще ще бъде още по-важно! Не толкова броят е важен, а техническата и технологична обезпеченост и натренираност!
      Седерастите, сините талибани, соросоидите и НПО простетата са безочливо нагла зомбирана сган!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bgg_red Разгледай мнение
        Проблема е тез другите от 22 000
        до 45 000 какви се явяват ????
        Обоз...

        Коментар


        • Тя армията официално май е 22 000.
          С незаетия щат и текучеството
          сигур са около 20 000.
          Колко от тях са войници и колко са
          вожд(офицери и фатмаци) не ми е
          известно, но по стара традиция
          сигурно вождовете преобладават !!!!
          Проблема е тез другите от 22 000
          до 45 000 какви се явяват ????
          --е за НАДЕНИЦАТА ви отепах!!!
          http://farm6.static.flickr.com/5248/5222600580_2e7c1c2264_b.jpg

          Коментар


          • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
            Това е така, ама те и войниците са същия лош мат'рял. Ти в морско поделение около Варна влизал ли си скоро. По мое време в свързочния полк нямаше един циганин, сега половината войници са такива... 300 лева, безплатна храна, транспорт и дрехи, на топло си, въртиш синджирчето по цял ден и чакаш да стане 5 часа, че да си ходиш... Лешперска работа... Тия ли ще ни защитават?
            Нацията загива, на прага на демографска катастрофа сме, и ако не се пресече безполезното и безогледно харчене, няма да има кого да защитава тая армия....
            А сегашните крадливи и мързеливи дупета нямат нищо общо с предишните войни, които сме имали... Хамидие-мамедие, ама довчера областния управител на Варна, вицеадмирал Контров, беше назначен от ДПС...
            Прав си.. И разложението не от сега, а още от 80 те, за съжаление. Няма как обаче да е иначе, като "офицерите" са повече от войниците, в армията заедно служат любовни и семейни двойки (псолютно противопоказано) повечето състав са както казах канцеларски плъхоци никога не мирисали барут, а шуробаджанащината е превзела и тази институция. По брой адмирали и генерали минаваме дори САЩ ! И това при условие, че нямаме реално армия и флот. Точно там потъват парите. Основно военния ни бюджет отива над 80 % за заплати и то на адмирали, генерали и полковници "сражаващи" се от бюрата си. А както знаем, най-успешната ни и бърза война е спечелена от капитани
            войната на капитаните http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%...B9%D0%BD%D0%B0

            ПС: Малко за флота по време на соца. В 70 те и 80 те години с мизерните си подводници (трофейни немски от Втората световна) екипажите ни успяваха при всяко съвместно учение да направят на луди руския флот, въпреки атомните му подводници и модерно оборудване. Играеха ли "противник" нашите, руснаците ставаха луди гъби.
            Върха бе в началото на 80 те, когато наша подводница, при учение изплава точно между руските кораби и то в руски териториални води край тяхна база на Черноморския им флот, без никой от руския флот да я засякъл преди това - следва скандал, командирът на подводницата ни е наказан уж, за пред руския посланик, но тайно е награден, а по-късно повишен в звание
            Last edited by Jay Gould; 06.07.2011, 14:42.
            http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Jay Gould Разгледай мнение
              Не броя войници в България е толкова проблема, а броя генерали. На глава от население сигурно сме номер 1 по брой генерали, адмирали, капитани 1 ранг и полковници. Това, при липса на войници и елементарно оборудване. Реално армията ни е не повече от 10-15 000 и то с клизма, а всичко останало са канцеларски плъхоци, никога не помирисвали кордит рано сутрин.
              Това е така, ама те и войниците са същия лош мат'рял. Ти в морско поделение около Варна влизал ли си скоро. По мое време в свързочния полк нямаше един циганин, сега половината войници са такива... 300 лева, безплатна храна, транспорт и дрехи, на топло си, въртиш синджирчето по цял ден и чакаш да стане 5 часа, че да си ходиш... Лешперска работа... Тия ли ще ни защитават?
              Нацията загива, на прага на демографска катастрофа сме, и ако не се пресече безполезното и безогледно харчене, няма да има кого да защитава тая армия....

              А сегашните крадливи и мързеливи дупета нямат нищо общо с предишните войни, които сме имали... Хамидие-мамедие, ама довчера областния управител на Варна, вицеадмирал Контров, беше назначен от ДПС...

              Коментар


              • По време на Сръбско-българската война от 1885 г. Дунавската военна флотилия осъществява ред успешни бойни действия по река Дунав: бойни разузнавания; военно-транспортна дейност - в това число прехвърлянето на капитан Атанас Узунов, комендант на Видинската крепост от Русе във Видин; снабдяване; разузнаване; борба с противниковото разузнаване. В края на войната катерът "Мотала" пленява два противникови кораба по р. Дунав, а корабът "Голубчик" донася в обсадения, но непревзет Видин, известието за края на войната.
                През 1908-1910 г. българският военен флот става обект на незаслужени атаки и противодействие от страна на некомпетентни политици. В Парламента група народни представители предизвиква дискусия за бъдещето му, в която едва ли не се опитва да го закрие като ненужен. Макар че тази вероятност бива избягната, последиците от този изкуствено създаван обществен негативизъм дълго се чувстват във флота.

                През Балканската война Черноморския флот проявява за първи път в новата ни история своите високи качества и получава своето бойно кръщение. Още в периода на мобилизация е изградена първата у нас минно-артилерийска позиция във Варненския залив с 214 заградни мини и 4 брегови батерии. Пак в навечерието на войната радиотелеграфистите от крайцера "Надежда" прихващат вражески радиопредавания от борда на чужд кораб във Варна; това е първото успешно радиоразузнаване. По-късно при обсадата на Одринската крепост, пак радиотелеграфисти от военния флот подслушват и заглушават радиосвръзките между Одрин и Цариград - първото бойно радиозаглушаване.
                По време на Балканската война 1912-1913 г. българският флот е изправен пред задачата да се бори срещу превъзхождащия го многократно турски черноморски флот, чиято задача е както да подсигурява левия фланг на османските войски в Тракия, така и да блокира и бомбардира българското крайбрежие, като поддържа заплахата за евентуален десант на българския бряг. Друга задача на турските военноморски единици е да подсигурява единствената пряка линия за доставка на военни материали от Германия през румънското пристанище Кюстенджа (днес Констанца) за Цариград.
                На 7 ноември 1912 година в Щаба на българския военноморски флот се получава информация, че в Кюстенджа се товарят два египетски кораба с военни доставки за Османската империя. Четири от миноносците - "Летящи", "Смели", "Строги" и "Дръзки", командвани от капитан II ранг Димитър Добрев, получават задача да пресрещнат корабите пред българското крайбрежие. На 7 срещу 8 ноември миноносците срещат турския бронепалубен крайцер "Хамидие", който ескортира транспорта. Те атакуват крайцера, като изстрелват торпеда по него. Пръв атакува флагманът "Летящи" - от 500 - 600 метра, но пропуска целта, тъй като "Хамидие", командван от един от най-добрите турски капитани Хюсеин Рауф бей, избягва торпедата.
                Крайцерът открива отчаяна стрелба по българските кораби, най-вече по атакуващите го "Смели", изстрелял торпедата си от 300 м. и "Строги", който стреля от 100 м. И трите миноносеца пропускат целта, а "Смели" е засегнат от турски снаряд. "Дръзки", командван от мичман I ранг Георги Купов, въпреки турския огън, се приближава на разстояние от около 60 м. и от упор изстрелва торпедо. "Хамидие" е улучен в носовата си част и получава пробойна. Миноносците се готвят за нова атака, но пристигналите по време на боя и включили се в него четири турски контраминоносци, откриват огън срещу българските кораби и спасяват крайцера. Българските миноносци се оттеглят с едни ранен на "Смели" и някои повреди, а турските - с 8 убити и около 30 ранени. Смята се, че само тихото море спасява повредения "Хамидие" от потъване. (Атаката на торпедоносеца "Дръзки" срещу турския крайцер "Хамидие" през Балканската война http://varna.info.bg/1912.htm - доста добре са опасани събитията)

                ПС: Хамидие е най-известния кораб в Турция, водил най-много успешни сражения. http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%...B4%D0%B8%D0%B5

                Победата на българските миноносци е втората победа на българския военноморски флот след Освобождението от 1878 година. Тя не само нанася морален удар върху по-силния противник, но и в значителна степен парализира опитите му да бомбардира българското крайбрежие през оставащите месеци на войната.

                През 1915-1916 г. срещу Варна са проведени няколко бойни похода на руския флот, за което са привлечени крупни морски сили. В четири от шестте планирани нападения участват бойни кораби I ранг (линейни кораби). При това в състава на ескадрите на противника, отправили се да атакуват военноморската ни база, неизменно се включват дреднаути – най-мощните бойни кораби по онова време.
                В споменатите бойни походи неизменно участват и авиотранспорти, т.е. първообрази на бъдещите самолетоносачи, които по-късно се утвърждават като бойни кораби I ранг. В състава на руските ескадри влизат ескадрени миноносци тип „Новик” – най-мощните есминци в света по време на Първата световна война. Организирайки бойните походи на черноморския флот срещу Варна, руското морско командване отделя не само голям боен ресурс, но и високопоставен кадрови потенциал. Два от походите в края на 1915 г. се оглавяват от командващия черноморския флот адмирал Андрей Еберхард. Начело на ескадрата предприела следващото нападение срещу военноморската ни база, в края на февруари 1916 г., е началник-щаба на руския черноморски флот, контраадмирал Андрей Покровски. Поредните опити за нанасяне на удари срещу Варна, през август и октомври с.г., се ръководят лично от новия командващ флота вицеадмирал Александър Колчак..
                На 14.10.1915 г. в морето пред Варна се установява руски флот и група хидроплани прелита над града, но е обстреляна и се изтегля. Руската ескадра започва стрелба по пристанището и флотските казарми.
                Изпратени са две български подводници, една от които дава изстрел и засяга един от руските кораби. Руснаците се изтеглят в открито море.
                През м.декември се водят няколко престрелки между руски и български кораби. На 25.02.1916 г.български хидроплани обстрелват в района на нос Калиакра руска ескадра и имат три точни попадения. На същата дата руският кораб „Лейтенант Пушчин” се натъква на мина при устието на Камчия и потъва.
                През м.юли и август има още няколко военни стълкновения между руския и българския флот. Руската ескадра така и не успява да постигне нужния и искания от щаба и ефект.
                На 4 септември 1916 г. е проведен успешно и първия български морски десант при освобождаването на Балчик.

                В битката за Балчик силите са следните:
                От руска страна участва отряд бойни кораби с флагмански кораб крайцерът "Память Меркурия" (Въоръжение от 30 оръдия) и ескадрените миноносци "Громкий" и "Счасливый" (Ввсеки с въоръжение от 3 бр. оръдия 102 mm + -зенитни оръдия по 2 бр.)
                От българска страна в боя участва една брегова двуоръдейна батарея (2 оръдия), три водосамолета и 1 подводница UB-18.

                Благадарение на бързите действия на артилеристите ни е постигната бойна скорострелност от 40 секунди за изстрел. По време на боя батареята изстрелва 186 снаряда, като в бойния дневник е отбелязано, че руския крайцер е улучен от 4-5 снаряда. Руските изследвания не дават оценка, че снарядите са нанесли сериозни повреди, вследствие на точните попадения. В наши архивни източници се отбелязва, че по донесение от страничен наблюдател едно от последните попадения е предизвикало взрив в кърмата на крайцера. При оттеглянето си "Память Меркурия" започва да изтегля вода с помпи от 4-5 отсека на двата борда за ликвидиране на последиците от взрива.
                В отразяването на нападението нашите хидроплани провеждат три въздушни атаки, насочени основно срещу най-големия кораб на противника крайцера "Память Меркурия". При всяка атака има по едно точно попадение на авиационна бомба. Бомбите са българско производство с тегло 20 kg, конструирани от авиатора Симеон Петров. Подобни бомби не могат да нанесат тежки поражения в корабите със силна бронева защита, но нанасят загуби на флотския екипаж. По време на нападението водосамолетите са обстрелвани с артилерийски и картечен огън. Има преки попадения в крилата и фюзелажа на самолетите, без да са дадени жертви от екипажите на самолетите. Участието на единствената българска подводница UB-18 е важен момент от координирането на действията срещу корабите. Макар подводницата да се е появила сравнително късно - около 10 часа в региона на балчишкия залив, когато неприятелят вече се оттеглял, корабните екипажи застрашени от торпедна атака са следели приближаването ѝ и ескадрените миноносци заети със защитата си, са обстрелвали морето, за да не я допуснат близо до корабите. Боят при Балчик през декември 1916 г. е най-дългият по времетраене пряк военен сблъсък между български и неприятелски сили по черноморското крайбрежие, като е единственият морски бой в рамките на принадлежащото ни днес крайбрежие. При крайно неблагоприятно съотношение на силите, координацията на действията и проявеният героизъм на участниците, превръщат отбранителния бой в централно събитие в историята на българския военноморски флот. В съвременни руски публикации се отбелязва, че българската брегова артилерия и морска авиация противодействат умело на атакуващите кораби. Има и други противопоставяния по време на Първата световна война край Варна, Кюстенджа и в Беломорието, но те са по-краткотрайни и със значително по-малки поражения и за двете страни. Героизмът на участниците не е попречил градът да бъде разрушен, но го предпазва от още по-големи разрушения, като се имат предвид огромната огнева мощ на противника. При това в проведения морски бой от българската страна няма поражения в жива сила и военна техника, а руския флот преустановява обстрелването на град Балчик и убийството на цивилни жители.

                Дълги години по време на тоталитарното комунистическо управление, а и в наши дни, заради "братските" отношения със СССР, историческите факти от времето на Първата световна война бяха манипулирани или премълчавани.

                Източници основно от wikipedia.org

                Който не храни своя армия, храни чужда
                Last edited by Jay Gould; 06.07.2011, 13:55.
                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                Коментар


                • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                  Армията трябва да е не повече от 15000 души.
                  Две мотопехотни бригади. 4-5000 души.

                  Един-два танкови батальона. Т-72. Имаме ги в наличност. Останалите танкове Т-72 в резерв.
                  Един-два дивизиона 122 самоходни гаубици. Останалите самоходки в резерва.
                  Един дивизион реактивни установки БМ-21 "Град".
                  И съпътстващите роти сапьори, химици и т.н.
                  Всичко още 5-6000 души.

                  2-3000 души авиация и ПВО.
                  От ВМС почти няма нужда. Охраната и отбраната на брега може да се извършва със сухопътната армия, с брегова артилерия и ракетни установки с наземно базиране.

                  Пък и кой ще ни нападне? Русия? За какво сме им? Да ни вземат плажовете и да се препичат рускините? Ами то е по-лесно и по-евтино да ни купят.
                  gigow - извинявай, но да не си бил в КЕЧ бе човек?! Каква е тази твоя омраза към флота? На всичко отгоре бреговата отбрана е била винаги функция на флота. В цял свят. И само с брегова артилерия не става. Не знам в какъв род войски си бил, но без ответен удар и мобилност, всяка битка е загубена.
                  Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
                  ...
                  Не броя войници в България е толкова проблема, а броя генерали. На глава от население сигурно сме номер 1 по брой генерали, адмирали, капитани 1 ранг и полковници. Това, при липса на войници и елементарно оборудване. Реално армията ни е не повече от 10-15 000 и то с клизма, а всичко останало са канцеларски плъхоци, никога не помирисвали кордит рано сутрин.

                  (ПС: винаги съм харесвал тази миризма, но вонята от пърпорещите БТР - и с двата им двигателя е ужасна С 8 те си колела обаче това е най-добрата машина за пехотата - вози като Мерцедес, бърза е като светкавица и минава по всякакъв терен - верижните МТЛБ и БМП са като щайги в сравнение със старичките родни БТР)
                  Last edited by Jay Gould; 06.07.2011, 14:09.
                  http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
                    По спомен бяха 45 хил. армия, на 7 млн. население - 31.5 души се падат.
                    Някак - ябълки с круши сравняваме.
                    Какви са проблемите на Литва, какви са нашите перспективи?
                    45000 делено на 7 милиона и нещо си е около 64 на 10000, така, че по твоите сметки ситуацията е още по-зле.

                    Коментар


                    • Армията трябва да е не повече от 15000 души.
                      Две мотопехотни бригади. 4-5000 души.

                      Един-два танкови батальона. Т-72. Имаме ги в наличност. Останалите танкове Т-72 в резерв.
                      Един-два дивизиона 122 самоходни гаубици. Останалите самоходки в резерва.
                      Един дивизион реактивни установки БМ-21 "Град".
                      И съпътстващите роти сапьори, химици и т.н.
                      Всичко още 5-6000 души.

                      2-3000 души авиация и ПВО.
                      От ВМС почти няма нужда. Охраната и отбраната на брега може да се извършва със сухопътната армия, с брегова артилерия и ракетни установки с наземно базиране.

                      Пък и кой ще ни нападне? Русия? За какво сме им? Да ни вземат плажовете и да се препичат рускините? Ами то е по-лесно и по-евтино да ни купят.
                      Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                      Коментар


                      • По спомен бяха 45 хил. армия, на 7 млн. население - 31.5 души се падат.
                        Някак - ябълки с круши сравняваме.
                        Какви са проблемите на Литва, какви са нашите перспективи?

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
                          Изобщо не им завиждам, ама не съм съгласен да ги хрантутя, защото парите могат да бъдат насочени далеч по-смислено. В БГ армията за последните 60 години има повече загинали от ухапване от кърлеж, отколкото при реални бойни действия. Моралната деградация там е пълна...

                          Ако парите, дето ги харчим за тези пиявици, бъдат пренасочени за борба с очертаващата се демографска катастрофа, ще има повече полза за България, отколкото някаква имагинерна "сигурност"!
                          Прав си. Да намалят търтейте. Често минавам покрай едно поделение , сутрин обикалят по двора като мухи без глави, следобед мачлета и волейбол. В 17,00 ч. са се наредили на оградите и чакат да им отварят вратите и после като стадо на вън. Абе грозна гледка. Да добавя и това което много ме дразни децата им с предимство в детските градини. А за нас к..ец. и пари под масата.
                          пп
                          След казармата ми предложиха да остана при военните. Мерси.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от kure13 Разгледай мнение
                            Сега разбрах защо братята роми живеят до 300 - 400 години.
                            Братята роми не са си карали лайфа по почивни станции и санаториуми, и не взимат най-големите пенсии... :D

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение
                              Абе ти сериозно ли им завиждаш? Ами стани военен...
                              Изобщо не им завиждам, ама не съм съгласен да ги хрантутя, защото парите могат да бъдат насочени далеч по-смислено. В БГ армията за последните 60 години има повече загинали от ухапване от кърлеж, отколкото при реални бойни действия. Моралната деградация там е пълна...

                              Ако парите, дето ги харчим за тези пиявици, бъдат пренасочени за борба с очертаващата се демографска катастрофа, ще има повече полза за България, отколкото някаква имагинерна "сигурност"!

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от SEBULBA Разгледай мнение
                                "Разчети на военното министерство показват, че по брой военнослужещи на 10 000 души България е на второ място с 45 военни, следвана от Румъния - 35, Белгия - 35, Литва - 24, Чехия - 23 Ирландия - 21, а на последно място е Австрия с 12 военни на 10 000 души население. На първо място в тази статистика е Гърция със 119 военнослужещи на 10 000 души."


                                Скоро бедна България ще е с най-много военни като % от населението в Европейския съюз, предвид очертаващите се драстични съкращения в Гърция. Имайте предвид, че тези хрантутници тежат на обществото не само докато са служба, но поне и още толкова, защото се пенсионират най-млади, живеят най-дълго (щото цял живот не са се трудили) и взимат най-големите пенсии (от джоба ни)


                                Сега разбрах защо братята роми живеят до 300 - 400 години.

                                Коментар

                                Working...
                                X