Първоначално изпратено от Dreamer
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Узаконената кражба от Сребърния фонд
Collapse
X
-
-
Синдикати искат национализация на допълнителните пенсии
Не напразно сме много назад в класациите за "неприкосновеност на частната собственост"
Вторият стълб в осигуряването да стане доброволен, а парите събрани досега в него - 6 млрд. лв., да бъдат прехвърлени в солидарното осигуряване т.е. в НОИ.
Това предложи вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов.
"Искаме вторият стълб да спре да бъде задължителен и да се върви към рязане на този цирей", казал Манолов. "
Коментар
-
И този път крадем на поразия
Продават ЧЕЗ на БФБ на 29-ти октомври
Продажбите на двете дружества става през Държавната консолидационна компания (ДКК), което означава, че парите от тях няма да отидат в Сребърния фонд за пенсионната система. По закон в него постъпват всички пари от раздържавяване, но с ДДК това правило се заобикаля.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Dreamer Разгледай мнениеТози път наглата кражба се размина май!!!
След ясното предупреждение:
Кристалина Георгиева: Дянков да е по-далече от Сребърния фонд
Вървим към:
България ще емитира дълг и в чужбина. Приватизация и ДЦК ще допълнят нужния ресур за плащането от 1.6 млрд. лв. по еврооблигациите догодина
Явно не си слушал тази сутрин премиера по БТВ.
Сребърния фонд ще бъде изхарчен.
И това е нормално. Трябва да мислим като нормални хора.
Аз ако трябва да връщам някакъв дълг, бих предпочел да го погася с парите ми от някакъв влог, примерно на 6% лихва, отколкото да взема нов кредит на 12% за да погася стария.
Само че нормалния човек ще си преразгледа разходите и как да ги намали до там да не превишават приходите му.
А нашата държава не прави това. Откак Бойко е на власт разходите винаги са по-големи от приходите. И след 2г и 8 месеца на власт пак са му виновни предните.Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Този път наглата кражба се размина май!!!
След ясното предупреждение:
Кристалина Георгиева: Дянков да е по-далече от Сребърния фонд
Вървим към:
България ще емитира дълг и в чужбина. Приватизация и ДЦК ще допълнят нужния ресур за плащането от 1.6 млрд. лв. по еврооблигациите догодина
Коментар
-
Първоначално изпратено от ОК Разгледай мнениеТо хубаво ще ги печатаме тия ДЦК, ама кой ще ги купува?
Ролята на държавата е да поддържа ликвидност не само на фиска си, ами в цалата държава - осбено по време на таква криза като се изнесе толкова капитал - затова е държавата да умекотява кризитеThere are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat
Коментар
-
ОК
Първоначално изпратено от G.Gekko Разгледай мнениеИстината е едно - мощно печатана на ДЦКата - това е длъжно да напрви правителсвото, срамота е да поддържа нисък ликвиден резерв при тава финансова стабилност иначе (нискиа задлъжнялост) - ликвидност и пак ликвидност, чрез стабилни и дългосрочни задължения - нови ДЦКата
Коментар
-
Истината е едно - мощно печатана на ДЦКата - това е длъжно да напрви правителсвото, срамота е да поддържа нисък ликвиден резерв при тава финансова стабилност иначе (нискиа задлъжнялост) - ликвидност и пак ликвидност, чрез стабилни и дългосрочни задължения - нови ДЦКатаThere are three ways to make a living in this business: be first, be smarter, or cheat
Коментар
-
Пламен Орешарски : До края на годината, България няма да разполага с фискален резерв
- Г-н Орешарски, как оценявате предложението на финансовото министерство за промени в закона за управлението на Сребърния фонд, които да позволят до 70% от средствата във фонда да отидат за купуване на държавни ценни книжа, за да бъдат посрещнати предстоящите плащания по външния държавен дълг?
- Не гледам с позитивни нагласи на подобно предложение. Ефектите от него са негативни както за фискалните резерви, така и за Сребърния фонд, който е част от тях.
Евентуално инвестиране на ресурси от Сребърния фонд в ДЦК и използването им за финансиране на излизащите в падеж външни облигации намалява нивото на фискалните резерви до равнищата от 1998–1999 г. при почти удвоен брутен вътрешен продукт (БВП). Да припомня, в последните две и половина години фискалните резерви намаляха с около 3,5 млрд. лева, а вътрешният дълг се увеличи с близо 2 млрд. лева, т.е. безцелно се похарчиха 5,5 млрд. лева. Очевидно през настоящата и в самото начало на следващата година ще бъдат изразходвани последните остатъци от спестените в предишни мандати фискални ресурси. Ролята на фискален резерв ще се поеме единствено от фонда за извеждане от експлоатация на старите ядрени мощности в „Козлодуй” – ресурси, които имат строго целево предназначение. Практически страната няма да разполага с никакви ликвидни буфери, което от своя страна ще повиши макроикономическите рискове на най-високите си нива за периода след въвеждане на валутния борд.
Инвестирането на ресурси от Сребърния фонд в ДЦК по същество означава харченето на тези пари сега с бланково обещание някога в бъдеще, някое друго правителство да възстанови средствата. Ами ако и следващите правителства имат същото безотговорно отношение към натрупването на ресурси и са изцяло разходно ориентирани...?
- Какви биха били рисковете пред пенсионната система при подобно пренасочване на активите на фонда към ДЦК?
- Изразходването на ресурсите на Сребърния фонд за изплащане на външен дълг оставя държавната пенсионна система без резерви. В това отношение настоящите власти демонстрират силната си привързаност към политиката на харчене на всички натрупани до момента спестявания. Спомнете си, през миналата година така те постъпиха и с резерва на Здравната каса в размер на близо 1,4 млрд. лева – той вече не съществува. Когато държавата или нейни важни звена работят без резерви, рискът е същият, както при домакинства, които нямат никакви спестявания и изпадат във финансови шокове при всяко забавяне на месечните им заплати.
- Как приемате афишираната от финансовия министър Симеон Дянков идея да бъдат разширени възможностите на Сребърният фонд да инвестира у нас, като например средствата бъдат влагани в имоти, което по думите му е „дългосрочна инвестиция с възвръщаемост”?
- Не гледам сериозно на подобни идеи. Добре е, че финансовите пирамиди закриха дейността си още в 90-те години, за да не изкушават настоящите власти да насочат части от фискалните резерви и в подобна посока.
- Как ще коментирате мотивите на Дянков, според когото досегашните правила за управлението на фонда са твърде консервативни, поради което средствата в него само са се обезценявали? Как отговаряте на упреците, че средствата от Сребърния фонд трябва да се инвестират много по-рисково и е истинско престъпление, че това не е направено досега?
- Изцяло непрофесионални твърдения. Те показват, че в Министерство на финансите имат затруднения при изчисляването на ефективната доходност от своите депозити в БНБ и въвеждат в заблуда широката публика. Всъщност доходността на фискалните резерви е напълно приемлива при изискванията за ниска рискова изложеност на подобен тип авоари, като отчетете годишните вноски на БНБ в бюджета.
Тезата, че средствата от Сребърния фонд трябва да се инвестират много по-рисково, е абсурдна сама по себе си и е свидетелство за объркването, което цари по темата за управление на публични фондове. Само ще отбележа, че познания за релацията „риск–възвръщаемост” и за допустимите нива на риск за валутни и фискални резерви се придобиват в началните курсове на бакалавърското обучение. Пак оттам може да се разбере, че хазартът е подходящо направление за инвестиране само на лични ресурси, а не на каквито и да е колективни средства.
Разбирам, че настоящите власти не уважават спестяванията, а са ориентирани изцяло към тяхното изразходване, но мисля, че поне трябва да внимават с тезите в принципен план.
- Какви други възможности има правителството да намери пари за предстоящите плащания по външния държавен дълг? Как ще коментирате аргумента, че от правителството не може да се очаква да налива пари в такъв фонд, след като държавните финанси са под огромен натиск?
- За плащанията по дълга се съставя план за действие, а не се взема решение в последния момент. Календарът на падежите по дълга бе известен на властите още в началото на техния мандат и би следвало да имат ясна стратегия за превъртане на дълга.
Не съм чул за настойчиви претенции към правителството да заделя ресурси за увеличаване на фискалните резерви. Те и не могат да го направят при допуснатия срив на събираемостта на бюджетните приходи и разширения сив сектор в икономиката. Да изхарчите всичко натрупано в предходни години обаче не е най-благоразумното поведение – то граничи с безотговорността.
http://www.glasove.com/plamen-oresha...n-rezerv-19598
Коментар
-
Първоначално изпратено от Inform Разгледай мнениеВ края на 2011г. номиналната стойност на Българските глобални облигации с падеж 2013 г. беше 818.5 милиона евро.
Разходите за заплати и осигуровки за бюджетниците през 2011г. бяха 5,120.2 милиона лв. или над 2.6 милиарда евро.
Така, че не се се притеснявай - щом се наложи бюджетниците ще трябва да свикват с намаляване на разходите за техните заплати и осигуровки.
http://www.minfin.bg/bg/statistics
Седянков няма друг избор освен да тегли заем - а това дето се опитва да изхарчи парите на хората за пенсии Е КОЩУНСТВО И ЗА СЪД!!!
Коментар
-
Първоначално изпратено от kat123 Разгледай мнениеНай-големият страх на министър Дянков ще стане реалност
Правителството няма пари за плащането по глобалните облигации през 2013 г. и ще трябва да търси средства от международните пазари. Затова се опитва да „напудри” някои макроикономически показатели и да се хареса на рейтинговите агенции и инвеститорите
http://www.segabg.com/article.php?id=591143
Разходите за заплати и осигуровки за бюджетниците през 2011г. бяха 5,120.2 милиона лв. или над 2.6 милиарда евро.
Така, че не се се притеснявай - щом се наложи бюджетниците ще трябва да свикват с намаляване на разходите за техните заплати и осигуровки.
http://www.minfin.bg/bg/statistics
Коментар
-
Най-големият страх на министър Дянков ще стане реалност
Правителството няма пари за плащането по глобалните облигации през 2013 г. и ще трябва да търси средства от международните пазари. Затова се опитва да „напудри” някои макроикономически показатели и да се хареса на рейтинговите агенции и инвеститорите
http://www.segabg.com/article.php?id=591143
Коментар
-
Първоначално изпратено от йосиф Разгледай мнениене , китаец съм... И защо съм ти най-неприятен... защото съм по умен или по красив от тебе ли ?
..
Коментар
Коментар