IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиционно банкиране в България - къде и колко?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Martingale Разгледай мнение
    Manager 3000 ебати и ташака. И с тия пари селянчетата от провинцията сигурно плащат ипотека цял живот и карат опел. Но иначе са менъджери мамините профани.

    Ми 3000лв. и отгоре си е добра заплата за България според мен. Не знам доколко сте запознат със спецификите на работата в големите 4, но динамиката на работните кадри е на по-ниските нива. Трябва да удари някаква изродска депресия за да освободят мениджър. Отделно работата е много, но от мениджъра зависи каква част изобщо стига до него. И бонусите не са за подценяване. Така че си е длъжност доживот, което за останалите значи, че кариерното ти развитие в big4 в България спира до мениджър, освен ако някой не напусне/умре/не сгафи фатално и др. такива out of scope

    Иначе до автора...Аз съм в подобна дилема. От една страна искам да си работя тук и уж имам някаква надежда, че нещата могат да потръгнат..От друга страна като гледам икономиката и липсата на финансов пазар се чудя доколко инв. банкиране има бъдеще...Ако бях на твое място все пак бих се пробвал да остана там. Дори да не си в bulge bracket, опитът ти ще значи много повече от дипломата ти(освен ако не е LSE/Imperial).

    БТВ, ако някой има информация както стана въпрос за този IB institute в София каква е цената и дали е доволен би било супер да сподели. Преди време бях чел, че е нещо от сорта на 600-800лв. Според мен изобщо няма база за сравнение със CFA. CFA си е призната изродщина.
    Last edited by blz; 21.11.2013, 23:24.

    Коментар


    • Последно....
      Като сложиш на кантара нещата, по-добре остани в Лондон....Ако не за друго, ще придобиеш опит и воля за борба в живота. Още два-три реда в SV - то не са за пренебрегване....
      Има и един психо момент....Родителите ти са плащали не малко пари за твоето обучение и вътрешно се надяват да постигнеш нещо и извън БГ. Не ги разочаровай !
      Извинявам се за съвета !
      Успех !

      Коментар


      • Първоначално изпратено от c1 Разгледай мнение
        При добро желание - www.ibtraining.com. Курсът в София ще излезе по-евтин от Лондон.
        Доста смесени отзиви из нета и сайтът им е с дизайн, който е по силите на всеки с малко повече от basic познания.

        Все пак да питам колко струва това 30-часово удоволствие и къде се намира спрямо CFA?

        Коментар


        • При добро желание - www.ibtraining.com. Курсът в София ще излезе по-евтин от Лондон.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Martingale Разгледай мнение
            Manager 3000 ебати и ташака. И с тия пари селянчетата от провинцията сигурно плащат ипотека цял живот и карат опел. Но иначе са менъджери мамините профани.
            Това е средно мениджърско ниво.Колко очакваш да получват?
            Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

            Коментар


            • И тук, ако ще плащаш наем с тези пари хич няма да ти е широко около врата.Нивото със сигурност е по-ниско от това в Англия.На твое място бих пробвал първо в Англия - тук винаги можеш да се върнеш.С хубава диплома и професионален опит от Англия ще можеш да търсиш по-високо ниво от стартовото.Но ти си знаеш най-добре.
              Всяка краткосрочна спекулация е потенциална дългосрочна инвестиция.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от InvB Разгледай мнение
                ....
                Насочвай се към USA направо.
                Първо е по-добре платено, второ конюнктурта и потенциала са по-добри от Европа и БГ.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от InvB Разгледай мнение
                  @nedev75
                  Информацията за четворката в БГ е съвсем актуалнa и е от първа ръка. През миналата година за тъкмо завършилите са давали 1200-1500 бруто. Мой колега, който е една година по-голям започна стаж и му плащат 650 бруто с договорката да се удвои, когато/ако му предложат постоянен договор. Средните нетни заплати са приблизително следните(има разлики между отделите):
                  junior позиции - 1000-1500(1500 след около 2 години)
                  senior позиции - 1500- 2000+
                  assistant manager - 2500
                  manager 3000+(поне 5 години)
                  sernior manager 5000+ (7-8 години)
                  partner - предпочитам да не казвам, че ще предизвика доста коментари


                  Ще сложа стартовите заплатите на мои приятели и техни познати, които са завършили основно в УНСС и тук-там някой друг университет.
                  фронт офис в банка 600
                  Кока Кола счетоводен отдел 900-1000
                  HP 800 и 1200 след 6-тия месец
                  HP бизнес планиране - 1000 стартова
                  министерство на финансите - 900
                  министерство на икономиката - 700
                  финансов анализатор в Мтел - 1200(с малък стаж преди това)
                  experian - 1000 за разни статистически модели

                  @Bango
                  Познавам един, който са го взели в Карол, но не сме близки, че да го разпитвам. Може да се каже, че е кадърен. Иначе някакви заплати знаеш ли?

                  @4i40
                  И аз не бях очарован от предложеното, но това е пазарната реалност. Дори е с около 10% над средното. Звънях и на другите от четворката, за да ме ориентират в какви граници се върти заплащането при тях и се оказа същото(да, тук за разлика от БГ се счита за нормално да се обадиш и да ти кажат някаква сума). Все пак интервютата ми за банките почват скоро и там не би трябвало да са под 40к.

                  32к бруто е 24к нето или 2к на месец
                  за 1200 се намира хубаво апартаментче + консумативите, а със 700 паунда може да дижткаш половин година в градския. Пропуснах да кажа, че транспорта ми го покриват като част от социалния пакет. С останалите 800 паунда не е много широко около врата, но не и трудно за живеене.

                  В София един добре обзаведен нов апартамент (не лукс) е 500 лева.

                  @DidoDinev
                  Не пиша от кой университет съм, че светът е малък, особено финансовия сектор в БГ
                  Наистина ще трябва малко време за запознаването с БГ законите, но вярвам, че за 3 месеца може да се случи.
                  Manager 3000 ебати и ташака. И с тия пари селянчетата от провинцията сигурно плащат ипотека цял живот и карат опел. Но иначе са менъджери мамините профани.
                  Last edited by Martingale; 09.05.2013, 16:40.

                  Коментар


                  • @nedev75
                    Информацията за четворката в БГ е съвсем актуалнa и е от първа ръка. През миналата година за тъкмо завършилите са давали 1200-1500 бруто. Мой колега, който е една година по-голям започна стаж и му плащат 650 бруто с договорката да се удвои, когато/ако му предложат постоянен договор. Средните нетни заплати са приблизително следните(има разлики между отделите):
                    junior позиции - 1000-1500(1500 след около 2 години)
                    senior позиции - 1500- 2000+
                    assistant manager - 2500
                    manager 3000+(поне 5 години)
                    sernior manager 5000+ (7-8 години)
                    partner - предпочитам да не казвам, че ще предизвика доста коментари


                    Ще сложа стартовите заплатите на мои приятели и техни познати, които са завършили основно в УНСС и тук-там някой друг университет.
                    фронт офис в банка 600
                    Кока Кола счетоводен отдел 900-1000
                    HP 800 и 1200 след 6-тия месец
                    HP бизнес планиране - 1000 стартова
                    министерство на финансите - 900
                    министерство на икономиката - 700
                    финансов анализатор в Мтел - 1200(с малък стаж преди това)
                    experian - 1000 за разни статистически модели

                    @Bango
                    Познавам един, който са го взели в Карол, но не сме близки, че да го разпитвам. Може да се каже, че е кадърен. Иначе някакви заплати знаеш ли?

                    @4i40
                    И аз не бях очарован от предложеното, но това е пазарната реалност. Дори е с около 10% над средното. Звънях и на другите от четворката, за да ме ориентират в какви граници се върти заплащането при тях и се оказа същото(да, тук за разлика от БГ се счита за нормално да се обадиш и да ти кажат някаква сума). Все пак интервютата ми за банките почват скоро и там не би трябвало да са под 40к.

                    32к бруто е 24к нето или 2к на месец
                    за 1200 се намира хубаво апартаментче + консумативите, а със 700 паунда може да дижткаш половин година в градския. Пропуснах да кажа, че транспорта ми го покриват като част от социалния пакет. С останалите 800 паунда не е много широко около врата, но не и трудно за живеене.

                    В София един добре обзаведен нов апартамент (не лукс) е 500 лева.

                    @DidoDinev
                    Не пиша от кой университет съм, че светът е малък, особено финансовия сектор в БГ
                    Наистина ще трябва малко време за запознаването с БГ законите, но вярвам, че за 3 месеца може да се случи.
                    Last edited by InvB; 09.05.2013, 16:02.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от InvB Разгледай мнение
                      въпросът ми е - реално ли е да договоря поне 1500 лева нетно в София и кои банки/инвестиционни посредници са най-силни на пазара?
                      Реално е, ако можеш веднага да се включиш в работния процес на пълни обороти. Най-вероятно обаче няма да можеш, защото нямаш опит и знания за местните регулации, практики и особености. Ето защо в началото трябва да имаш умерени претенции, които да съответстват на това, което реално можеш да предложиш на работодателя си. Не си мисли, че английска диплома от университет, на който не смееш да му споменеш името ще те направи много конкурентен на БГ пазара в момента. И тук, както и в Англия, настроенията в бизнеса са минорни, което има пряко негативно влияние на пазара на труда. Наивник ти е дал съвет, който е доста адекватен особено ако наистина имаш реални оферти от Биг4 в Англия.

                      Коментар


                      • Средната заплата в Англия е около 37 000паунда годишно, така че кажи-речи са му предложили средната за страната.Интересно е че в България(София) ако почне ще му дадат пак около средната-800-900лв. или 10 000лв. годишно.Той обаче иска 18 000лв.
                        Все пак добре пресметливо си отчита нещата, което като начинаещ говори само добре за него.Все пак ако не можеш себе си да уредиш как на други хора печалба ще докараш.
                        Все пак за добър живот (смятай и със забавлениеята) наистина трябват 50 хилки за Лондон.Обаче масата българи живеещи там, вършещи нискоквалифицирана работа докарват макс 18-20 хиляди паунда годишно и спестяват и пращат в България и живеят, ама като скотове........Така че избора е сложен.
                        Курви и разгул в България при мама и тати до 50 (или поне докато са живи), труден но самостоятелен живот в Лондон, но с големи перспективи ако е кадърен.
                        Англия май ще отсвири Евросъюза за много неща, там ще се изсели цялото инвестиционно банкиране заради рестрикциите и данъците в континентална Европа и ще има много работа.Тези неща също не е зле да се отчитат.
                        Ако пак спечелят консерваторите, ще има среден пръст за олевяваща Европа и капитала това търси.Силна военно и политически защитаваща го държава.Ама да не се отплесваме

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                          Моят съвет - остани там! Започни работа, свий си разходите, ако смяташ с това да се занимаваш, първоначално натрупания опит е нещо като първите 7 при детето. Трябват си добри родители. Не ги търси поне за сега в България. За 4-5 години сам ще намериш пътя. Ако за това време не се получи - тогава гони дивото в БГ. А може и тук да сме потеглили.
                          +1
                          "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от InvB Разгледай мнение
                            И за да минем на конкретни компании, ще ми помогне ли някой със списък на инвестиционните посредници, дружества за управление на относително рискови активи, банките, които не се ограничават само до кредити и други подобни?
                            От банките, по-сериозно занимаващи се с тази дейност са:

                            Райфайзенбанк, Юробанк И Еф Джи/Пощенска, ОББ, Булбанк, ДСК и ЦКБ

                            От Инвестиционните посредници:

                            ПФБК, Карол, Елана, Булброкърс, Ти Би Ай, Еврофинанс и донякъде Капман и Бенчмарк, СИС и КБС

                            Това поне е моето впечатление и мнение.

                            Успех и е радващо, че млади хора завършили навън имат желание да се върнат и да ползват знанията си тук.

                            Коментар


                            • Моят съвет - остани там! Започни работа, свий си разходите, ако смяташ с това да се занимаваш, първоначално натрупания опит е нещо като първите 7 при детето. Трябват си добри родители. Не ги търси поне за сега в България. За 4-5 години сам ще намериш пътя. Ако за това време не се получи - тогава гони дивото в БГ. А може и тук да сме потеглили.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nedev75 Разгледай мнение
                                Имаш известно право, но ако не е от София положението е същото.Пък и да е ще трябва да води мастиите в детската докато майка му чака с точилка пред вратата.
                                Обаче пресилваш малко за жилището.За 1500 паунда ще си наеме лукс студио, поне 40кв/м в топ сграда до ситито.Нека не се изхвъля като начинаещ служител и с още някой колега в приличен квартал с добри метро връзки може да наемат за 800паунда 2-стаен, които като разделят се ядва.
                                Ако работиш в ситито, е желателно да си на 2-3 спирки с метрото....С 12 часа работен ден и 2 часа за път извън Лондон си се скапал.Там наистина и за 500 можеш да намериш...Всички консумативи са скъпи...Една карта за транспорт е 700 паунда......За да си заслужава да работиш в Лондон и да си от белите хора трябват поне 50 бона заплата....

                                Коментар

                                Working...
                                X