IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Портфолио мениджър

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Phoenixheart
    На база логика и интуиция. Например за Данаос, която е най-голямата компания от тези които съм избрал, е лидер в бранша си и то световен лидер. Капитализацията им е колкото първите няколко най-големи компании на БФБ, въпреки че е паднала към 10 пъти от началото на кризата. И ето кое е най-уникланото при тази компания - в сравнение преди кризата печалбата се запазва, бизнеса е стабилен, приходите също. Единственият им проблем беше, че имаха затруднения с плащането на дълговете си, но това се промени наскоро защото успяха да си предоговорят почти целия дълг. Сега ако някой само можеше да ми каже основателна причина за смешната цена на акциите им. Аз конкретно не намирам такава, освен че пазара е субективен защото на него е пълно с хора. Същото беше например със испанската банка Сантандер доскоро. Ако някои не знят, това е една от най-големите банки в еврозоната. Капитализацията и беше паднала няколко пъти и имаше експерти разбира се, които извеждаха тези колко оправдана била тази цена. И какво стана - акциите скочиха над два пъти само за месец. Имайте предвид, че търговията с акциите на тази банка за няколко дни е колкото целия оборот на БФБ за година. И това, че акциите се движат в комплект не е много вярно, затова някои компании са с дискаунт спрямо сектора и то понякога голям от сорта на 40-50%.
    Ениуей, критерия, по който съм избирал е подцененост.
    Колкото повече препоръки се следват, толкова по-големи са разочарованията.


    Водя се по любимите ми мисли
    на Костолани:
    Цялата борса зависи от това, дали има повече акции от идиотите или обратно.
    Успехът на борсата е изкуство, а не наука.
    Малкото, което знам за икономиката и финансите, съм научил не в университетите или от специализираната литература, а в джунглата. Определено съм платил повече пари за обучение, отколкото щеше да ми струва в Харвард.
    Смисълът е да живееш колкото се може по-дълго с малко желания и множество малки удоволствия.
    Решения за пари се правят, когато четеш вестника между редовете.
    Който няма акциите, когато падат, той ги няма и когато те се качват.
    Често пъти на борсата чувството ни казва, какво да правим, и разумът какво трябва да избягваме.
    Който не е способен да формира свое собствено мнение и сам да взема решения, не трябва да ходи на борсата.
    Експертите го казват, но не го знаят. (Костолани за инвестиционните консултанти)
    Двете най-тежки неща на борсата са да приемеш загуба и да не реализираш малка печалба. Най-тежко е обаче да имаш самостоятелно мнение, да правиш противоположното на това, което прави мнозинството.
    Какво би била борсата без безумци?!
    Така нареченото всеобщо мнение на борсата не чини и десет пфенига.
    Колкото по-способен е един спекулант, толкова по-често той върви срещу всеобщата тенденция.
    По-рано всеки ден ходех на борсата, защото никъде на света не можех да срещна повече глупаци на квадратен метър площ, както там.
    Danaos съм я гледал преди време когато имаха проблеми с дълга. Но по-детайлно искам да се спра на Сантандер, защото с банките играта е друга. Ти явно гледаш с колко е паднала една акция и решаваш, че е евтина в момента. Акцията спира да пада на 0.
    Сантандер имат толкова много motgage debt, че ако ситуацията на пазара на имоти не се оправи, банката може да трябва да я спасява правителството и тогава акцията й спира да пада (погледни по-горе какво точно означава това).
    В Англия стотици хиляди инвеститори загубиха инвестициите си в RBS, когато заради всичките leveraged & mortgage loans на банката, цената й падна от 600 пенса на 10 пенса и правителството я спаси в последния момент.
    Погледни банките в Украйна - там цените на финансовите институции са паднали над 15 пъти, но и това не е достатъчно. Някои ще фалират!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Phoenixheart
      Защото съм избрал само US компании.
      Не само това, но и това са компании от листа на Motley Fool с годишна възвращаемост от -50% за последната година и сигурно поне -80% от октомври 2007.
      Някои от тях може и да фалират, други, като тези от шипинг сектора, ще се оправят чак след като икономиката дръпне.
      Ти си ги избрал така, че ако нещата тръгнат нагоре да направиш 250% на годишна база. А хеджирането ти е никакво.
      Търси фирми със стабилен кеш флоу и малко дълг. При по-добри времена ще направиш 20%-25% на годишна база, но няма пък да фалираш ако нещата не се развият добре.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Phoenixheart
        Причината да харесвам толкова акциите и да пренебрегвал другите финансови инструменти е защото споделям една обща идея с Бъфет - това не са само хартийки, зад тях има компания и собственост. Аз не се възприемам като някой, който притежава хартийки, които според тренда и перспективите си менят цената, а като собственик на част от компаниите, в които инвестирам.
        Няма лошо в акциите, но Бъфет има доста голям бет и с едни опции върху щатски индекси. Казвам го, защото дериватите са полезни , макар че в случая с чичо Уорън си е чиста спекула...

        Както и да е. Swifter доста добре е обобщил едно неприятно свойство на пазара - да наказва всеки, който се вземе прекалено сериозно.
        При теб видимо преобладава емоцията и не е добре да я бъркаш с ПМ, стокпикинг и т.н. бла-бла.

        Коментар


        • И още нещо -- това, което мн портфолио мениджъри не разбират, е че запазването на инвестираните и набъбнали средства е много по-трудно, отколкото увдояването им. И диверсифицирането от акции в акции не е хватка (справка -- 2007, бг).

          Отговори ми на следното: ако удариш джакпота с акции да кажем 150% за 3 год., колко ще имаш ако маркета пада с по само 25% в следващите 3 год.? Стартираш от 0, май френд.

          Моят съвет е да прочетеш надълбоко за Money & risk management. И не от университетски учебници с теории и формули, а от професионалисти със case studies.

          И ако наистина искаш да включиш акции в портфейла си, по-добре го структурирай като пирамида - пример:

          30% : fixed income (да кажем дцк на стабилна страна в EU)
          20%: fixed income (депозит)
          20%: нискорисков профил (може доход от наем, фонд, АДСИЦ, земя, ВЕИ и т.н.)
          15%: средно-високорисков профил (сини чипове US, EU)
          10%: супер рисков профил (BRIC, биотехнологични компании, "зелени" компании и т.н.)
          5%: буфер (може и за валутна търговия, hedge, опции, etc.)


          акциите може да си ги пазаруваш и на CFD с leverage, което ще ти намали блокирания капитал, но не и риска. Поиграй си с процентите горе и ще разбереш какъв е риска при различните сценарии. И хватката на добрия портфолио мениджър е да прехвърля добре инвестираните рискови средства, когато станат горещи, към нискорисков профил.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Phoenixheart
            Причината да харесвам толкова акциите и да пренебрегвал другите финансови инструменти е защото споделям една обща идея с Бъфет - това не са само хартийки, зад тях има компания и собственост. Аз не се възприемам като някой, който притежава хартийки, които според тренда и перспективите си менят цената, а като собственик на част от компаниите, в които инвестирам.
            Питай Бъфет колко % е направил Дау за 7 г.. Ще ти помогна: 0 %. Vola e прав: сток пикинга изглежда "престижно занимание", след което ще можеш да се похвалиш -- "инвестирал съм в IBM, Майкрософт и перспективна биотехнологична компания и съм много добър инвеститор, за последния месец направих 20%"..

            Като ти е любим Костолани, вникни в следната му мисъл:
            "Има стари пилоти. Има и смели пилоти. Но няма стари смели пилоти."

            Смел си приятелю защото не си виждал как "портфейла" ти свети незащитено в червено.. и не си катастрофирал.

            Моят личен съвет е да попрочетеш доста. Филтрирай също какво четеш - има статии, книги и стратегии, които са пълен булшит -- има и такива, които са безценни, ако вникнеш. Разучи икономическата история в последните 200-300 години. Всички типове възходи и кризи се повтарят - просто балона/спихването е в различен сектор или момент!! Просто трябва да идентифицираш в какъв период се намира фин.инструмент, в който искаш да инвестираш независимо дали са акции, суровини, валути, контракти и т.н.

            Разгледай графиките на основните търгувани стоки за 20 век - злато, петрол, DJIА, treasuries, следи лихвите, виж как реагират стоките когато се помпят пари и как, когато се изпомпват. Научи да идентифицираш кога един пазар е подценен/надценен - кога има още гориво за нагоре, кога прегрява, кога е изнасилен и тогава спокойно ще можеш да си спретнеш сигурно и стабилно портфейлче.

            До тогава -- си в казиното. И дори и да направиш 150% за 3 год, ако се паднат твоите числа, крупието може да ти ги вземе за следващите 3 год...

            Успех!!

            Коментар


            • Phoenixheart добре ще е при избора на инструменти в портфолиото да правиш топ-даун анализ т.е от макроикономически до корпоративен. При изолиран подбор само на компании се губи общата картина.

              Въпрос - защо не включиш и други инструменти в портфолиото - валути,суровини.
              Вола ти е дал и много готин съвет - включването на опции ще те направи по-гъвкав и ще можеш по-лесно да си оптимираш риска.

              Успехи в начинанието

              Коментар


              • Re: !

                Първоначално изпратено от kubrat
                Първоначално изпратено от Nahalius
                E ти нищо не каза моето момче!
                Imam predvid, che sashtestvuvat formalni tvardi pravila, za ocenka na riska naprimer. Ot tqh nqma mardane. V sashtiq moment mojesh da izpolzvash tezi tehniki za spekulativna cel, no tuk veche imash ogromna svoboda za izpolzvaniq istoeicheski period i dori pri interpretaciqta na rezultatite, t.e. vijdash kakvoto iskash da vidish.
                Моля, пишете на кирилица

                Коментар


                • Re: !

                  Първоначално изпратено от Nahalius
                  E ти нищо не каза моето момче!
                  Imam predvid, che sashtestvuvat formalni tvardi pravila, za ocenka na riska naprimer. Ot tqh nqma mardane. V sashtiq moment mojesh da izpolzvash tezi tehniki za spekulativna cel, no tuk veche imash ogromna svoboda za izpolzvaniq istoeicheski period i dori pri interpretaciqta na rezultatite, t.e. vijdash kakvoto iskash da vidish.

                  Коментар


                  • !

                    E ти нищо не каза моето момче!
                    Some things need time!

                    Коментар


                    • Nahalius, ne sa tochno taka neshtata. Barkash nqkoi formalno nalojili se neshta, naprimer periodichniq doklad na risk managera s PM. Neshtata, za koito pishesh slujat za obsht orientir i teoretichno bi trqbvalo da ti slagat namordnik kato se uvlichash, no ne se absoljutizirat.

                      Моля, пишете на кирилица.

                      Коментар


                      • !!!

                        Феникс - избора на акции е най важен - е защо си избрал 15 компании - избери най-доходоностната или поне топ 3. Иначе какво правиш
                        Some things need time!

                        Коментар


                        • !!!

                          Радо - това което си написал са глупости - не е нужно човек да знае какво ще стане с всяка една акция за да печели от борсата. Достатъчно е да е познал за тези които си е купил.
                          Иначе ПМ си мерят пишките по доходност и риск. И двете са подвеждащи и неверни особенно риска. Доходността им е изменението на цените на активите за определен период, като малка част от нея е реализирана (купил на 100 и продал на 120). Е ако ти си единствения/основния купувач и си вдигнал цината 100% това доходност ли е? ПМ управляват фондове с много пари и купуват големи дялове в компаниите - трудно с продават, големи дялове без да ти удари доходността. Другата простотия на фондовете е че като си поискат парите вложителите те трябва да им ги върнат до 1 м.(ако не се лъжа) - не може да си добър ПМ с лоши инвеститори.
                          И сега за риска. Тук вече ПМ се чувстват в свои води. Те ти смятат некакви си там коефициенти - корелации, варияции, VAR-ове за изчислението на които са нужни половината гръцки букви. Ти си викаш страшна работа ама не е баш така. Всичките коефицинти (до колкото аз съм запознат) са на база исторически цени. Демек некоя акция се е променяла с 10% на ден/седмица а руга с 2% (като променяла е и качвала и падала) значи първата е по рискова. Обаче идва и най-забавната част ако си купиш неколко вида акции в съотношение, което ПМ ти каже риска ти автоматично намалява и ако имаш акция която се променя с 10% това не трябва да те притеснява вече. Модерните ПМ твърдят че могат да правят хубави портфейли и с лоши акции, което за мен е доста невероятно. И те така............(други мои трактовки – друг път)
                          Some things need time!

                          Коментар


                          • Добре Phoenixheart кажи ми сега какво мислиш за :

                            AAPL ,GOOG ,MSFT, AMZN ,INTC, IBM , GE

                            C, BAC ,JPM, GS,.

                            на горе или на долу ще вървят ако става нещо от теб ще се разбере сега. Това са наи търгуваните компании в момента и тяхното движение в близките месеци ще определи движението и на пове4ето индекси . Аз имам свое мнение но искам да знам твоето.

                            Коментар


                            • Phoenixheart,

                              Харесва ми това, с което си се заел. Пожелавам ти да имаш достатъчна упоритост,
                              за да проведеш експеримента за цяла година. Предлагам ти да въведеш портфейла си в www.google.com/finance/ например и да публикуваш резултатите, които постигаш.
                              Но ако ще обръщаш внимание на всички хули и съвети, помисли си дали можеш да издържиш. Успех!

                              Коментар


                              • Зашото работата ми е доста свързана с Испания и ако трябва да избирам европейски ще бъда доста пристрастен

                                Коментар

                                Working...
                                X