IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Приемането на България в шенген

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts


  • Мирослав Сингър, lidovky.cz. Сингър е икономист, бивш гуверньор на Чешка народна банка, председател на надзорния съвет на застрахователно дружество „Дженерали”. Превод от чешки за "Гласове" Юлия Семир Ал-Хаким:
    Предстоящите избори за Европейски парламент съживиха дебата за бъдещето на Европейския съюз. Един популярен афоризъм в Twitter гласи: "САЩ иновира, Китай имитира, ЕС регулира“. Това е донякъде опростенческо – в крайна сметка Китай далеч не просто копира – но пък все още има доста истина по отношение ролята на ЕС. И точно защото много политици днес интензивно ни убеждават, че ЕС е лидер на световния прогрес благодарение на регулации тук и там, трябва да се посочи, че според основните данни за това как се е развила икономиката на ЕС в дългосрочен план, през последния четвърт век, например в сравнение със САЩ, те грешат.
    По-внимателното разглеждане на данните за световната икономика води до опити за релативизиране на това заключение, но основното послание остава; ЕС, съответно нейните елити, могат да говорят как Европа, която те идентифицират с ЕС, "води" света, но истината е, че тя губи своята привлекателност в дългосрочен план.
    Много неприятни факти
    Нека да опресним фактологията. Преди четвърт век, през 1997 г., измерена по БВП при тогавашните обменни курсове и свободна търговия, икономиката на ЕС представляваше приблизително 25 процента от световната икономика. Тогава Съединените щати са „по-голяма четвърт“, приблизително 27 процента. През следващия четвърт век Китай се превърна в икономическа сила, много бивши икономики от социалистическия лагер се интегрираха в световната икономика и станаха част от пазара на ЕС. От друга страна, третият по важност член, Великобритания, напусна Съюза, а днес Индия също излиза на световните пазари.
    Но дори сега, при същите показатели, икономиката на Съединените щати съставлява една четвърт, 25 процента от световната икономика, но икономиката на ЕС е само малко повече от една шеста, 17 процента. Следователно значението на икономиката на ЕС за света се е сринало с приблизително една трета. С други думи, при настоящите обменни курсове, размерът на световната икономика се е утроил за 25 години, икономиката на Съединените щати се е увеличила почти три пъти и като цяло поддържа темпото, но икономиката на ЕС само е удвоила размера си.
    Това са много неприятни факти за привържениците на този модел на функциониране на ЕС - но нека не се лъжем - тези, които днес вземат решенията за ЕС, се чувстват повече от комфортно в него. Те използват две линии, за да оспорят неприятните факти. Първата линия гласи, че населението в САЩ нараства по-бързо, отколкото в ЕС и дори че в САЩ се работи повече, т.е. повече работни часове на човек, отколкото в ЕС. Но, допълват, като се вземат ефектите от различните цени, тенденциите и сравненията на икономиките, общата картина изглежда значително по-добра за ЕС.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
      Разбивач на илюзии!

      Цял живот за това си учил: равноправие, братство, равенство!

      Ще те върнем при младата госпожица в първи клас, за да ти набие канчето! Така ти се пада, щом не си чувал за равноправието в Шенген.
      И аз тъй мисля.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

        Грешка. Идеята на Шенген, НЕ Е равноправието.
        Опитай пак.

        Разбивач на илюзии!

        Цял живот за това си учил: равноправие, братство, равенство!

        Ще те върнем при младата госпожица в първи клас, за да ти набие канчето! Така ти се пада, щом не си чувал за равноправието в Шенген.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от IaneSandanski Разгледай мнение

          Идеята на Шенген е равноправието, заради което ти си против него? Ти четеш ли се какво пишеш?
          Грешка. Идеята на Шенген, НЕ Е равноправието.
          Опитай пак.

          Коментар


          • Нали липсата на граничен контрол след нашата граница я прави привлекателна за тези които искат да влязат в ЕС нелегално, съответно повече ще трябва да се пази и повече пари да се харчат за това. Не знам каква е ползата при положение че ситуацията заради Украйна драстично се промени и всички слагат граничен контрол по границите си ? Според мен това нещо с Шенген вече не работи, а ние влизаме в него. После постоянни конфликти, бежанци и проблеми и стават все повече, мигрантските потоци се увеличават.
            D.Y.F-091066

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

              Аз Безименният дали и колко е пътувал не знам но, от това, дето аз лично съм пропътувал, никакво усещане за равноправно нито в ЕС, нито в Шенген, нито в НАТО ми е останало, нито за секунда. Виж, за НЕравно.ернотоми Есправедливото разпределение на субсидиите и ПРОДЪЛЖАВАЩИЯ ветрешноевропейски протекжионизъм, се сещам през ден. И пак се питам, тогава, за чий ни е НЕистинското "равноправие" в "съюзи", в които, сме постоянно под контрол, надзор, наблюдение, мониторинг и всички синоними, докато всякакви концесии и техните пък синоними, са с крайно НЕИЗГОДНИ за страната ни условия и ни грабят всеки ден,
              от-и-до? Ами е*ал съм ви и суетата дребнава, аз искам да живеем достойно и НАИСТИНА човешки. Ай ти и СИКТИР, дАрагой. Няма сми.
              Идеята на Шенген е равноправието, заради което ти си против него? Ти четеш ли се какво пишеш?

              Коментар


              • аха да влезем и европа ПРИЕ ЗАКОН ЗА ОТМЯНА НА ШЕНГЕН
                Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                Коментар


                • Първоначално изпратено от IaneSandanski Разгледай мнение

                  А ти вместо да четеш глупости по нета, пробвал ли си да попътуваш насам натам?
                  Аз Безименният дали и колко е пътувал не знам но, от това, дето аз лично съм пропътувал, никакво усещане за равноправно нито в ЕС, нито в Шенген, нито в НАТО ми е останало, нито за секунда. Виж, за НЕравно.ернотоми Есправедливото разпределение на субсидиите и ПРОДЪЛЖАВАЩИЯ ветрешноевропейски протекжионизъм, се сещам през ден. И пак се питам, тогава, за чий ни е НЕистинското "равноправие" в "съюзи", в които, сме постоянно под контрол, надзор, наблюдение, мониторинг и всички синоними, докато всякакви концесии и техните пък синоними, са с крайно НЕИЗГОДНИ за страната ни условия и ни грабят всеки ден,
                  от-и-до? Ами е*ал съм ви и суетата дребнава, аз искам да живеем достойно и НАИСТИНА човешки. Ай ти и СИКТИР, дАрагой. Няма сми.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от IaneSandanski Разгледай мнение

                    А ти вместо да четеш глупости по нета, пробвал ли си да попътуваш насам натам?

                    Яне, като мигрант няма да ми се наложи да пътувам. Заради тях затварят границите.

                    Това не са глупости и заглавията са, НЕ САМО от днес, но и от преди 7-8 години.

                    Да не мислиш, че примерът ми от Швейцария (долу) е прочетен от "някакви глупости"? Нали знаеш, че Швейцария НЕ е член на ЕС? Това, което пиша за Швейцария не съм прочел, а коментирам лични впечатления.

                    Оттатък Атлантика също съм бил. И? Това не е ставало, поради съществуването на Шенген, нали!

                    А ти къде си бил, благодарение бъдещото ни членство в Шенген?

                    Няма да те питам колко български производства и производители бяха ликвидирани заради отмяна на защитните мита, които сега въвеждат в Западна Европа, тоя път, за да защитят страните си от прилив на мигранти, защото нищо не може да ми кажеш по въпроса, освен заучените фрази за "свободно движение на хора и стоки", което вече НЕ СЪЩЕСТВУВА.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение

                      Яне, брато мой, можеш ли четеш по бугарски? Напиши у нета по бугарски: "Европските страни затегнуват контроло по границите!" - ще четеш, ще се дивиш и пулиш - целата ноч и до сутра!

                      Е, що искат тия? Що не спазват Шенген? Зачо праят гранични проверки? Кога че се движат свободно тия ора и мигрантите, нали мислиш, че и те са ора, ама повече зулуми правят, май!

                      За твой хатър, Яне: живео Шенген, Яне! У Шенгеня сме, с двата крака!

                      Ние, у Бугария тако речем: "Човек, каквото сам си направи - никой друг не може да му го стори!"

                      Здраво, Яне, здраво, брато!
                      А ти вместо да четеш глупости по нета, пробвал ли си да попътуваш насам натам?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от IaneSandanski Разгледай мнение

                        На дървените философи също не ви трябва, да.
                        Яне, брато мой, можеш ли четеш по бугарски? Напиши у нета по бугарски: "Европските страни затегнуват контроло по границите!" - ще четеш, ще се дивиш и пулиш - целата ноч и до сутра!

                        Е, що искат тия? Що не спазват Шенген? Зачо праят гранични проверки? Кога че се движат свободно тия ора и мигрантите, нали мислиш, че и те са ора, ама повече зулуми правят, май!

                        За твой хатър, Яне: живео Шенген, Яне! У Шенгеня сме, с двата крака!

                        Ние, у Бугария тако речем: "Човек, каквото сам си направи - никой друг не може да му го стори!"

                        Здраво, Яне, здраво, брато!

                        Коментар


                        • И примерът с Швейцария, която НЕ е член на ЕС, но няма никакви проверки на границата с Франция. Защо Швейцария не е обвързана с подобни договорни отношения, каквито съществуват в заобикалящите я "членове на ЕС"?

                          Защо Швейцария, с нейния висок стандарт на живот е освободена от всички ангажименти към бюрократите от Брюксел, като в същото време се ползва от режимите на Шенген?

                          Това прилича на приказката "Болен - здрав носи": нека драпаме - "богатата" България да влезе в Шенген, за да плащаме налозите, които не плаща "бедната" Швейцария...

                          "ДругарЕ, дайте да дадем!" ... 20 000 Евро заплати на следващите бюрократи в Брюксел, които ще назначат, за да следят "правилното протичане" на НЕРАБОТЕЩИТЕ механизми и процеси в България, свързани с Шенген - точно толкова, колкото "работят" и в Белгия, Германия, Австрия, Унгария...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                            Дания, Германия, Австрия, Словения, Унгария - постоянно подновяват и увеличават сроковете за граничен контрол със съседните страни.

                            Какъв Шенген ни е патил нас - и на кои хора и кой бизнес е необходимо САМО да се афишира *свододното" движение на хора и стоки?

                            Горепосочените страни търсят що-годе сигурност за своите поданици срещу нашествието на мигранти, защото от избирателите зависят вакантните изборни длъжности.

                            Така че - щом съществува граничен контрол Шенген на практика не съществува (примерите са десетки и е ежедневие да се удължават сроковете за граничен контрол) Само ние драпаме да ни "приемат" в Шенген и да спазваме едни ограничения спрямо страни, които НЕ спазват същите ограничения спрямо нас, за да се обогатяват чужди вносители и наши митничари.

                            И това, защото едни бюрократи в Брюксел са мотивирани "механизъм за контрол", чрез който едни заинтересувани от самите тях структури трябва да получават месечните си заплати от НАД 20 000 евро. (ПРИ НЕРАБОТЕЩ МЕХАНИЗЪМ).

                            И при соца имаше призиви "другари, дайте - да дадем!", но безсмислицата, наречена "Шенген" - надхвърля многократно всички безумия на соца!
                            На дървените философи също не ви трябва, да.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
                              Дания, Германия, Австрия, Словения, Унгария - постоянно подновяват и увеличават сроковете за граничен контрол със съседните страни.

                              Какъв Шенген ни е патил нас - и на кои хора и кой бизнес е необходимо САМО да се афишира *свододното" движение на хора и стоки?

                              Горепосочените страни търсят що-годе сигурност за своите поданици срещу нашествието на мигранти, защото от избирателите зависят вакантните изборни длъжности.

                              Така че - щом съществува граничен контрол Шенген на практика не съществува (примерите са десетки и е ежедневие да се удължават сроковете за граничен контрол) Само ние драпаме да ни "приемат" в Шенген и да спазваме едни ограничения спрямо страни, които НЕ спазват същите ограничения спрямо нас, за да се обогатяват чужди вносители и наши митничари.

                              И това, защото едни бюрократи в Брюксел са мотивирани "механизъм за контрол", чрез който едни заинтересувани от самите тях структури трябва да получават месечните си заплати от НАД 20 000 евро. (ПРИ НЕРАБОТЕЩ МЕХАНИЗЪМ).

                              И при соца имаше призиви "другари, дайте - да дадем!", но безсмислицата, наречена "Шенген" - надхвърля многократно всички безумия на соца!
                              голям шенген
                              на влизане в германия от австрия имаше /последно 2021, но и отпреди това/ конуси и полизей, който държи шамйзера с навити ръкави и гледа изпитателно. чат пат поиска и документи.
                              образува се колона и задръстване точно в центъра на шенген. едните шпрехен зи дойч не вярват на другите шпрехе зи. та на нас ще повярват.
                              само ни наринаха най-долните си новоевропейци
                              препоръка е

                              Коментар


                              • Дания, Германия, Австрия, Словения, Унгария - постоянно подновяват и увеличават сроковете за граничен контрол със съседните страни.

                                Какъв Шенген ни е патил нас - и на кои хора и кой бизнес е необходимо САМО да се афишира *свододното" движение на хора и стоки?

                                Горепосочените страни търсят що-годе сигурност за своите поданици срещу нашествието на мигранти, защото от избирателите зависят вакантните изборни длъжности.

                                Така че - щом съществува граничен контрол Шенген на практика не съществува (примерите са десетки и е ежедневие да се удължават сроковете за граничен контрол) Само ние драпаме да ни "приемат" в Шенген и да спазваме едни ограничения спрямо страни, които НЕ спазват същите ограничения спрямо нас, за да се обогатяват чужди вносители и наши митничари.

                                И това, защото едни бюрократи в Брюксел са мотивирани "механизъм за контрол", чрез който едни заинтересувани от самите тях структури трябва да получават месечните си заплати от НАД 20 000 евро. (ПРИ НЕРАБОТЕЩ МЕХАНИЗЪМ).

                                И при соца имаше призиви "другари, дайте - да дадем!", но безсмислицата, наречена "Шенген" - надхвърля многократно всички безумия на соца!

                                Коментар

                                Working...
                                X