IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Връщане на чуждестранни компании в Русия:
    „Това са спекулации на руската пропаганда“


    В интервю за руската служба на радио LRT икономистът и маркетингов експерт Игор Липсиц подчертава, че завръщането на големи инвестиции в Русия не е нищо повече от мит и пропагандна шумотевица. Според него Русия е изправена пред реалност, в която големи чуждестранни инвестиции в нейната икономика са малко вероятни. За сметка на това е възможно постепенното завръщане на отделни марки, които да продават предимно стоки.

    „Никой не бърза да се върне. Това са само празни думи и спекулации на руската пропаганда, няма нищо реално“, твърди експертът.

    Събеседникът отбелязва, че Русия винаги е била слаб пазар за чуждестранни инвестиции. Ако я сравним с Китай, през цялата си история Русия е получавала сравнително малки суми. „Делът на преките чуждестранни инвестиции в Русия винаги е бил до 6,5 процента. Това означава, че от общия размер на инвестициите в Русия 94% са били собствени руски инвестиции, а само 4% - чуждестранни“, обяснява той. През 2020 г. преките чуждестранни инвестиции са намалели с 96% до едва 1 млрд. долара.

    „От 2007 г. до 2020 г. САЩ са най-големият инвеститор в Русия със сумата от 10 млрд. долара. Това е нищожна сума за САЩ, особено ако я сравним с инвестициите в Китай, които са в размер на стотици милиарди“, твърди икономистът.

    „Русия не беше център за инвестиции, тя беше пазар за стоки, а не място за дългосрочни инвестиции“, обяснява Липсиц. Той припомня, че големите американски компании като Ford или германската Volkswagen, които откриха заводи в Русия, се занимаваха предимно с локализиране на сглобяването, а не със създаване на мащабни производствени мощности.

    След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна някои компании, които напуснаха руския пазар, си оставиха „вратички“ за евентуално завръщане. „Компаниите, които имаха нещо в Русия, продадоха активите си на местни мениджъри с големи загуби, но сега си запазват възможността да се върнат, за да продават стоки, ако се появят пари на руския пазар“, казва събеседникът.

    Той изтъква и неблагоприятните условия за излизане от пазара: „Компаниите трябваше да продадат активите си на собствените си мениджъри с отстъпка от 50 % от пазарната стойност. Те трябваше да загубят половината от това, което притежават, за да им бъде разрешено да изнесат поне нещо във валута от страната. Това беше унизително. Освен това парите, които оставаха, се поставяха в специални блокирани сметки.“

    Запитан за потенциалното завръщане на чуждестранни компании на руския пазар, събеседникът казва, че е по-вероятно компаниите да се върнат не за да инвестират, а за да продават стоки. „Малко вероятно е някой да инвестира в Русия. Твърде скъпо и рисковано е да се инвестира в развитието на инфраструктурата и предприятията в страната“, твърди експертът.

    „Ако в Русия се появят пари, компаниите ще се върнат, за да продават. За да инвестират - едва ли. Няма да има големи американски инвестиции“, продължава Игор Липсиц.

    След напускането на големите западни марки на руския пазар се появиха стоки, произведени под други имена или под същите имена, но изписани на кирилица. „Много компании започнаха да доставят стоки чрез трети страни. Например Coca-Cola не се доставя директно, но продуктите ѝ идват в Русия през Казахстан, Грузия или Армения“, казва събеседникът.

    Същият процес се наблюдава и при други марки. „Стоки, които някога са били доставяни директно, сега идват от Афганистан, а етикетите често изглеждат така, сякаш са оригинален продукт“, добавя експертът. Това е пример за опити на руския бизнес да заобиколи санкциите и да запази печалбите си.

    Коментирайки пренаписването на имената на марките на кирилица, събеседникът засяга и друг аспект - нарастването на национализма и патриотизма в Русия. „Това е такава шовинистична мода. Сега всичко трябва да е на руски език. Дори наименованието на стоките се преписва на кирилица. Това е шовинистична реакция и има отговор на нея от страна на част от населението“, казва Липсиц.

    „Всъщност за руснаците не е толкова важно какво купуват. Главното е, че то трябва да е местно. Мнозина се гордеят с факта, че купуват „местно“, без дори да осъзнават, че то все още е произведено с помощта на вносни компоненти“, обяснява той.

    Говорейки за пазара на фалшификати, Игор Липсиц отбелязва, че фалшивите стоки идват от китайски компании, които произвеждат фалшификати за известни чуждестранни марки, а бедните руснаци са готови да ги купуват. Според него руснаците не са много взискателни и са готови да купуват фалшиви стоки, ако те изглеждат прилично.

    „Богатите руснаци все още се опитват да купуват оригинални стоки, като надплащат всякакви пари. Те ги карат да им ги донесат. Мнозина сами отиват за тях, да речем, в Дубай. В Русия ще си купите най-новия „Iphone“ с приблизително същата скорост на поява на пазара, както в Европа, само че ще струва повече. И по-бедните хора са започнали да купуват руски, дори се гордеят с това“ - казва експертът.

    Според икономиста, ако има чуждестранни компании, които ще се върнат в Русия, това най-вероятно ще бъдат компании от хранително-вкусовата промишленост. „Пазарът на храни е секторът, към който ще има интерес. Нуждата от храна не изчезва, а каналите за продажба и репутацията на марките са изградени. Компаниите от хранително-вкусовата промишленост вероятно ще се завърнат“, смята събеседникът.

    Що се отнася до други отрасли, например, компаниите за петролни услуги теоретично биха могли да възобновят дейността си, тъй като продължават да обслужват руските петролни компании. „Schlumberger не е изчезнал напълно. Тя просто сви инвестициите си, но подразделенията ѝ останаха“, отбелязва експертът.

    Въпреки това експертът смята, че завръщането на автомобилните производители в Русия е малко вероятно. „Руският пазар вече е завладян от китайските производители на автомобили и ще бъде трудно да се преборим с тях. Освен това много заводи преминаха към производството на военна продукция, което усложнява доставките на компоненти“, обобщава събеседникът.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
      Какви заплати те гонят, такива неща се правят с пари, ти си мисли че заплати нямат. Нали някой ги прави и за това му се плаща. Не знаеш как живеят там. Потърси коли втора употреба там да видиш какво се продава, до 10 години, другите не се котират - стари са.
      600 евро е средната заплата при 1000 за България. И как точно ще купуват по-нови коли с тия заплати?

      Коментар


      • Арестович..........честно и откровенно за Зеля.........и цялата ситуация


        https://x.com/i/status/1895970844880617718


        Франкофони не смотреть.........на руски е

        Коментар


        • Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение

          И с най-ниските заплати в Европа близо до тези в Молдова. Цъфнали са и остава да вържат.
          Какви заплати те гонят, такива неща се правят с пари, ти си мисли че заплати нямат. Нали някой ги прави и за това му се плаща. Не знаеш как живеят там. Потърси коли втора употреба там да видиш какво се продава, до 10 години, другите не се котират - стари са.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
            Tepix, в Белорус правят високоскоростни влакове от тези новите, автобуси от новите и електрически мисля вече. По степен на индустриализация са в небето. Те не се хвалят въобще и няма никаква информация какво се прави там, градовете им чисти като облизани, пътищата на 6.
            И с най-ниските заплати в Европа близо до тези в Молдова. Цъфнали са и остава да вържат.

            Коментар


            • Всички ще плащат 22% данък върху доходите на физическите лица, тъй като Министерството на финансите отказа да повиши прага на доходите за изчисляване на увеличения данък - след хиперинфлацията (2,4-5-20-50 млн.). Ръководството на РСПП поиска това от Силуанов, но финансовото министерство отговори, че няма да промени нищо в продължение на три години (!).

              След три години хиперинфлацията ще направи от всеки клошар мултимилионер, от когото държавата ще взема 22% от дохода - както прави сега за олигарсите и топ мениджърите на големите корпорации. Адекватни икономисти предупредиха, че увеличението на данъка върху доходите на физическите лица вследствие на хиперинфлацията в крайна сметка ще засегне всички - не само богатите. Днес Министерството на финансите потвърди това, като замрази увеличението за 3 години!

              Това, което следваше да се докаже...

              Коментар


              • Tepix, в Белорус правят високоскоростни влакове от тези новите, автобуси от новите и електрически мисля вече. По степен на индустриализация са в небето. Те не се хвалят въобще и няма никаква информация какво се прави там, градовете им чисти като облизани, пътищата на 6.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                  [B][SIZE=16px]„Сега „ситуацията се е променила драстично“,

                  В компанията на Васко Кръпката и Еди Сугарев, мои приятели


                  Я .....тази Даниела Горчева с кого била в troika на тази снимка..............


                  Барбалячко.....не те ли е срам.........малко

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
                    Добре, де, ти си човек на логиката, на точните науки. Мислиш, че това е сериозно писание на човек, който си изкарва хляба с писане? Какво трябва да се е случило, за да съчиняваш такива глупости?
                    Повтарящ се мотив в икономическата история:

                    Някаква икономика или някакъв сектор се появява, расте, укрепва. Преживява своя връх. След това настъпва някакъв шок, било то търговски, регулаторен или технологичен, и географски локализираната икономика или сектор започва бавно да залязва. Но политиците, които зависят от тези места, се опитват до последно да скрият факта, че въз основа на фундаменталните принципи старият живот няма да работи дълго, а за колко време ще работи, няма да е безплатно. В крайна сметка парите им свършват, за да скрият истинското положение. Някой е принуден да приравни действителното положение с фундаментално обоснованото. След това тя или той са мразени от всички, вярвайки, че всичко е било нормално, а ситуацията е съсипана от нея или него.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение

                      Да, има проблем. руснаците ходят да освобождават/нападат без да са ги канили. За теб не е ли проблем?
                      Ами те и янките ходят. Е ли проблем за теб?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                        Братле, точно евровизията ли прави една страна достойна? И с какво право я наричат "жалка проксидържава"? Да си им поглеждал интересите, историята, географията? Или причината е знаменитият белоруски флот?.
                        В Беларус още цари комунизма. Даже в Русия са много по-развити пазарните отношения. Което прави Беларус бедна държава,която разчита на евтини руски ресурси. Изобщо не може да е за пример.
                        Вярно там няма олигарси ,тикви и прасета да крадат, ама си е бедна държава.
                        Last edited by mirodes; 02.03.2025, 13:50.

                        Коментар


                        • „Сега „ситуацията се е променила драстично“, защото
                          Америка вече не се нуждае от природните ресурси на Русия.“

                          *****************************
                          „Сега Америка не само добива много повече нефт и природен газ, отколкото през предишните десетилетия, но и изнася горивото и по този начин пряко се конкурира с Русия на световния енергиен пазар.

                          Например Европа увеличи вноса на американски втечнен природен газ - охладена форма на природен газ, която може да се транспортира с океански танкери - за да замени доставките, традиционно внасяни от Русия.

                          Войната също така сви средната класа в Русия. Много хора се сражават или са загинали по бойните полета в Украйна, или са избягали от страната в началото на инвазията, въпреки че заплатите са се повишили поради острия недостиг на работна ръка.

                          Цялата икономика сега е под контрола на отбранително-промишления комплекс. А това е сектор, в който Съединените щати и Русия едва ли ще намерят „естествено сътрудничество“.

                          За чуждестранните компании да се върнат обратно в Русия като бумеранг просто няма да си струва да се занимават с това.

                          Основното главоболие за завръщащите се компании ще бъде вероятната крехкост на всяко дипломатическо разведряване между Москва и Вашингтон, заявиха анализатори пред CNN.

                          „Какво ще стане, ако отношението на Русия (към САЩ) се промени?“ - Рибакова каза. „Може би днес те ще минат по червения килим. Но какво ще се случи утре? Това е много непредсказуемо.“

                          Несигурността ще действа и в двете посоки, твърди Майкъл Рохлиц, доцент по руска, източноевропейска и евразийска икономика в Оксфордския университет.

                          „С администрацията на Тръмп всеки ден, всяка седмица (тя) се променя много. Така че наистина ли искате да правите инвестиции въз основа на тези нестабилни политики?“ - той каза: „В момента, в който се очаква да се случи това, което се случва, той трябва да се възползва от това, което се случва. „Какво ще се случи след четири години, ако има президент демократ?“

                          Рохлиц обобщава ситуацията, която очаква предприятията, завръщащи се в Русия, в прав текст: „Висок риск, ниска възвръщаемост“.

                          https://edition.cnn.com/2025/03/01/b...ntl/index.html

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от barbaron Разгледай мнение
                            Металурзите искат помощ от Путин!
                            Барбаляс.........а какви времена бяха , а.......






                            А днес - НАРИТАН , ОПЛЮТ И ОЗЛОБЕН..............



                            СЛАВА НА РУСИЯ - ПОБЕДИТЕЛКАТА на колективния запад

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                              И там живеят хора. Проблем?
                              Да, има проблем. руснаците ходят да освобождават/нападат без да са ги канили. За теб не е ли проблем?

                              Коментар


                              • Новини от областта на руската инфлация (Писма от Русия)
                                **********************************
                                Всъщност точно това предположих в интервютата си - логиката на оцеляването на бизнеса във все по-командната икономика не дава други възможности...
                                -------------
                                „Този път искам да ви разкажа моето виждане като обикновен потребител - не индустриалец - каква е ситуацията от моя гледна точка като обикновен купувач и защо според мен на някои хора им се струва, че инфлацията наистина е по-малка, отколкото е в действителност.

                                Всъщност виждам, че някои продукти в магазините поскъпват, а някои продукти, като захар, хляб и други, не поскъпват толкова бързо, колкото други.

                                Например в големите вериги магазини в Санкт Петербург някои марки захар се задържат на цени от 2022 г., а нещо повече - на някои места те дори падат. Но! Когато реших да видя каква е цената на захарта в магазините на едро, изненадата ми не се ограничи - цените на пазара на едро за някои стоки са до 20% по-високи от тези в магазините на дребно или почти никакви (за зърнените храни, наред с други). Дори ми хрумна идеята да купувам на дребно големи количества и след това да ги продавам на цени на едро. Добър бизнес))))

                                Когато започнах да проучвам този въпрос по-задълбочено, разбрах, че вероятно е имало някакво споразумение между големите търговци на дребно и властите, което изглежда е възникнало в периода на рязко повишаване на цените. Както си спомняте, през двадесет и втората година цената на елдената каша се повиши, а днес тя като че ли „падна“, както и захарта и някои други продукти, като например яйцата, Цените изглежда са се стабилизирали.

                                Факт е, че цените на едро, както виждам, всъщност са се увеличили и за някои продукти те са по-високи от цените на дребно. Как се случва това? Според мен е така, защото някои продукти, които са по-малко популярни от зърнените храни - захар, сол, яйца, мляко и т.н., са поскъпнали много повече от други продукти. Например разликата в цените на фъстъците на пазара на едро и на дребно достига до 200%. Някои разновидности на бисквити, сладкиши, туршии, сушени продукти, консервирани храни и други, включително екзотични продукти, като батати, ананаси и т.н., имат значителна надценка като цяло и средно тя е в диапазона 100-200 процента. Т.е. очевидно се дава разрешение за повишаване на цените на някои продукти, но за сметка на запазване на цените на други.

                                Оттук заключавам, че има някакво споразумение между властите и големия бизнес.



                                И, разбира се, малките предприятия и малките магазини в малко по-отдалечено място от големите градове не могат да си го позволят, а в тези магазини цените са доста високи според стандартите на градския жител и понякога разликата между малък магазин и голям търговец на дребно е до 2 пъти. И малко по малко се връщат времената. когато сме ходили в градовете, за да пазаруваме. Но тогава се отиваше за колбаси заради недостига им, а сега се отива за евтини продукти. Докога големите вериги ще издържат, не знаем. Но подозирам, че в един момент ще се сринат и ще стане катастрофаһттр://.....

                                По този начин тези, които са бедни и живеят в големите градове - наистина, с малък набор от хранителна кошница (собствена) ще им се струва, че всичко не е толкова лошо. За разлика от тези, които имат по-голям обем на потребление. Съществуват подозрения, че нещо подобно се случва и в други сфери, но не съм проверявал това.

                                Коментар

                                Working...
                                X