Първоначално изпратено от redcretin
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Ще има ли война Украйна - Русия / Конфликтът Хамас-Израел
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от redcretin Разгледай мнение
Крадат за последно, после само технология за строеж на юрти и млеконадой на кумис - импортозамещение
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
За съжаление това което казваш си е 100% вярно. Но не мисли че в европа всичко е мед и рози. Преди около месец бяхме в париж и жена ми много искаше да отидем на кулата- е, отидохме, 3 часа чакане и имам снимки на "тунела" преди самата кула- кабелите са оголени и боята пада. Така че........... и тук има такива неща
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение
Путин за тях жертва 30к войници, хиляди бройки техника и милиарди кеш и сега да ги пусне.
Може но само в Сибир
Коментар
-
Първоначално изпратено от deiveli Разгледай мнениеПроф. Груев от Канада: Западните изявления и репортажи за войната в Украйна са паралелна реалност
Днешната непроницаема цензура е съпоставима единствено с бетона, подходящ за ядрени бункери, коментира преподавателят по политология в Университета в Отава
Войната в Украйна е най-опасният международен конфликт след кубинската криза през 1962 г. Западът носи отговорността за кризата, която започна през февруари 2014 г. Сега тя се превърна във война, която не само заплашва да унищожи Украйна, но има и потенциала да ескалира в ядрена война между Русия и НАТО.
Коментарът е на проф. Ивайло Груев, преподавател по политология в Университета в Отава, Канада.
Войната в Украйна ще оформи глобалния ред на 21 век. За тези, които не притежават базово разбиране за геополитика, войната е в Украйна, но не е между Русия и Украйна. Войната или военната операция, както я формулира Кремъл, е между Русия и така наречения колективен Запад, проявяващ се с различно ниво на ентусиазъм.
Краят на тази война ще преформатира световната архитектура за сигурност и най-вероятно ще сложи край на експеримента на глобализацията, какъвто го познаваме, (глобално село, глобален гражданин), тоест движението на капитал в една посока на ресурси и труд в противоположната посока.
Кой печели е риторичен въпрос. Ще има много-полярност на базата на квази-континентални икономически — търговски, финансови споразумения, възможно и в областта на сигурността
Добре дошли в нововъзникващата регионализация, известна още като “autarky”.
В този смисъл да си припомним Китайската поговорка: “Живеем в интересни времена“, която всъщност е най-злокобното китайско проклятие. Действително в много аспекти (ако използваме термина “суперструктура“) ние живеем в гравитационно поле на “autarky”, било поради знакови риторики а ла прочутата реч “Желязната завеса“ на Чърчил, било поради откровено карикатурните обяснения от времето на ранния колониализъм. .
В този контекст бих искал да споделя едно свое лично впечатление.
През последните две десетилетия всяка година на 9 май задавам въпрос на моите студенти кое е най-важното събитие на тази дата. Отговорите варират: тайфун в Индонезия, отвличане на самолет в Шри Ланка, избори в Южна Корея. През последните 20 години единственият път, когато получих правилния отговор – т.е. капитулацията на Германия, бе от студент, роден като Михаил Горбачов в Ставропол.
По-голямата част от моите студенти, повечето в 3-та и 4-та година в специалност политология, с малки изключения не бяха чували за Червената армия. Втората световна война се преподава по следния начин: Хитлер нахлува в Европа, след това е денят D (десантът, когато около 156 000 американски, британски и канадски сили щурмуват Нормандия), след това е ден V (Денят на победата). Накратко -американската армия унищожава германския Вермахт.
Моите студенти бяха изненадани да научат, че всъщност Червената армия побеждава Германия и че жертвите на СССР са 26 000 000 в сравнение с 418 000 американци и 45 000 канадци. Този така наречен “алтернативен възглед” не се отнася за някаква незначителна регионална битка, а за най-опустошителния конфликт в човешката история.
Защо казвам това?
Съвсем ясно е, че днес войната в Украйна играе ролята на мощен катализатор, усилващ метаморфозите на това, което на Запад се нарича ”TheFogofWar” (военната мъгла).
Оказва се, че повечето, ако не и всички факти, документи, официални изявления, както и репортажи от фронтовата линия, имат една единствена допирна точка на съгласие — географията, тоест Украйна; всичко останало е обект на това, което теоретиците математици и астрофизици наричат паралелни галактики.
Познатата ни дилема на Макиавели относно политическото оцеляване, базирана на “двойствеността на истината“ — едната за обществеността (плебса) другата за вътрешния кръг (елита), днес изглежда е постижима чрез една непроницаема цензура, съпоставима единствено с бетона, подходящ за ядрени бункери. Все пак, възможен ли е изобщо подобен проект в ерата на непрекъснат цикъл на конкуриращи се пропагандни наративи?
Отговорът е очевиден...
Това не е ново явление. В щателно документираната книга “Еврейският враг, Нацистката пропаганда по време на Втората световна война и Холокоста“ Джефри Херф разкрива механиката и ефикасността на пропагандната машина на Третия райх.
Само един много показателен факт
В последните дни на войната, докато руските сили наближават Берлин, пропагандата на Гьобелс обяснява непрекъснатата канонада със следното трудно за вярване оправдание — заснемане на епичен военен филм, т.е. германският гражданин не трябвало да се тревожи от непрестанната канонада.
Берлинчани са били убедени, че Германия печели войната и, виждайки първите руски танкове, са вярвали, че са част от снимачния екип на филма. Това е преди повече от 70 години, и то с помощта на масово произвежданата евтина радио точка.
Нека за момент си представим безграничните възможности на съвременните средства за масова информация, на които много филмови студия в Холивуд с право биха завидели.
Но да се върнем към военния конфликт в Украйна.
Като дългогодишен поддръжник на nonkillingsociety (пацифист), аз осъждам всеки акт на агресия, включително войната в Украйна. Това е огромна трагедия, човешки животи се губят всеки ден.
Но в същото време легитимни въпроси остават без своите отговори. Имахме ли действително открит и обективен публичен дебат за причините за руската военна операция или война в Украйна? Според това, което навремето бяха средства за масова информация, а сега просто “министерства на Истината“ – причината е “войната на Путин“.
Такова обяснение е прекалено елементарно. В него има само един проблем – Путин. Тоест, в момента, в който се отървем от Путин, войната спира.
Следователно: смяна на режима в Москва! Според последните социологически проучвания след началото на военната операция в Украйна обаче популярността на Путин е скочила до 83%, тоест той има огромна обществена подкрепа. Следователно това е “руска война“, а не “война на Путин“.
Как да се обясни това?
Основните мас медии знаят отговора, но предпочитат да мълчат. Нещо повече — да си припомним колко “удобно“ бяха пропуснати в медийно пространство руските (на Путин?) предложения, публикувани на 17 декември 2021. г., които според мен, както и според други наблюдатели, бяха последният дипломатически демарш, целящ избягването на този конфликт. Ерго, последният шанс за мира.
Руските “червени линии“, визиращи руската сигурност, не получиха заслужено медийно внимание. Съвсем накратко, основните от тях са: спиране на разширяването на НАТО (Украйна, Грузия), премахване на ракетните бази в Полша и Румъния. Има ли смисъл да повторим, че тези предложния засягат жизнено значими въпроси, отнасящи се не само за европейската, но и за световната сигурност.
Отговорът бе категоричен — пълен отказ на руските предложния от страна на САЩ и НАТО. (Забележка за отсъствието на Европейския съюз — Москва не счита ЕС за независим геополитически фактор).
Обяснението от САЩ и НАТО бе просто: Русия няма и не може да има законни опасения за своята сигурност.
Сериозно…?!
Представете си следния хипотетичен сценарий: ОДКБ (Организация Договора о коллективной безопасности — Армения, Беларус, Казахстан, Киргистан, Русия, Таджикистан) като военна организация за отбрана. продължава да се разширява не само в Централна Азия, но и в Латинска Америка. Първата вълна на разширяване са естествено старите руски сателити Никарагуа, Ел Салвадор, Гватемала.
Следващата вълна са Бразилия, Венецуела, Чили и Аржентина. Създават се мащабни военни бази, включително руски ракетни обекти. Най-накрая вратата е отворена за Мексико и… Канада. В Канада, с помощта на ГРУ се извършва проруски държавен преврат.
Режимът в Отава се превръща в най-антиамериканския режим не само в западното полукълбо, но и в света, изпреварвайки дори антиамериканската истерия в Техеран. Руска военна техника наводнява канадските провинции.
В непосредствена близост до 4.000-километровата граница със САЩ Русия инсталира 30 биолаборатории (изследователски центрове) под надзора на руски специалисти по биологично оръжие.
Най-същественото — поради своята географската близост, руските ракети вече могат да достигат Вашингтон и Ню Йорк за по-малко от 5 минути, което прави тези градове де факто беззащитни.
Минутка за фантазия - а сега обратно в реалността, днес рашкия подводен флот дали пак се е увеличил с няколко десетки танка, някоя шлюпка и батальон невръстни солдатчета?Last edited by X_Y; 19.05.2022, 17:41.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Мисля че ясно зададох въпрос- какво става със заводите на мерцедес и тойота- не питам за загуби, нито масквички
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от deiveli Разгледай мнениеUS политолог: Какво се случва, когато бръкнеш в окото на руската мечка
Кризата избухна на 22 февруари 2014 г. след събитията на Майдана и оттогава Западът следва стратегия за удвояване на залозите
Джон Джоузеф Миршаймър, американски политолог и учен по международни отношения, коментира руските и западноевропейски действия след срещата на НАТО през 2008г. Неговият анализ е цитиран от Труд.
Нека започнем с това защо Путин направи това, което направи. Винаги съм вярвал, че тази криза е свързана с усилията на Запада да направи Украйна свой бастион на границите на Русия.
Всичко започна през април 2008 г. на срещата на високо равнище на НАТО в Букурещ, където беше обявено, че Украйна и Грузия ще станат членове на НАТО. Тогава руснаците и в частност Путин дадоха да се разбере, че това пресича червената линия. Това е недопустимо, представлява екзистенциална заплаха за Русия.
Кризата избухна на 22 февруари 2014 г. след събитията на Майдана и оттогава Западът следва стратегия за „удвояване на залозите“.
Сега много хора казват, че Путин е нахлул в Украйна, защото иска да завладее Украйна и да я интегрира в по-голяма Русия, че се интересува от пресъздаване на Съветския съюз. Но няма доказателства в подкрепа на това. Всичко е свързано с разширяването на НАТО.
Няма съмнение, че Путин е имал стратегия с ограничени цели. Той искаше да получи контрол над определени територии, предимно в Източна Украйна. И той се интересуваше или от смяната на режима, или от това да принуди съществуващия режим в Украйна да промени политиката си към присъединяване към НАТО или към Запада.
Нека не забравяме, че руснаците гледат на случващото се в Украйна като на екзистенциална заплаха. Ако руснаците се провалят в Украйна и Западът успее и унищожи руската икономика, тогава ще бъде упражнен много силен натиск върху Путин с възможната ескалация на кризата до използването на ядрени оръжия. Искам да бъда много ясен. Не казвам, че е вероятно, просто казвам, че е реална възможност.
Ако сравним конфликта в Украйна с това, което се случи в Грузия през август 2008 г., тогава трябва да се каже, че в Грузия имаше бърза война. И когато руснаците превзеха Крим през март 2014 г., това също се случи много бързо, без военни действия. Сега ситуацията е коренно различна, защото американците подкрепят украинците.
Не бива обаче да забравяме, че Украйна сега плаща най-високата цена. Страната се унищожава и аз отдавна твърдя, че това ще се случи. Просто казвам какво се случва, когато бръкнеш в окото на велика сила като Русия и заплашиш нейното съществуване.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Gerasim_Burgaski Разгледай мнениеПутин - натовец на годината. Нито един от 13-те генералните секретари на пакта в неговата история не е спомогнал толкова за неговото разширяване, колкото направи Путин. Затова тази дата трябва да бъде гравирана на медала на Путин така, че да се вижда отдалече.
http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
- 1 like
Коментар
-
Обединеното кралство наложи финансови санкции срещу руските авиокомпании. Санкции са наложени на "Аерофлот", "Россия" и "Уралски авиолинии".
http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
- 1 like
Коментар
-
Путин - натовец на годината. Никой от 13-те генерални секретари на пакта не допринесе толкова за разширяването му
Ако случайно в НАТО се провеждаше конкурс "Натовец на годината", едва ли щеше да буди съмнение кой би бил лауреатът за 2022 година.
Макар от нея да не е минала и половината, журито би трябвало още сега да обяви състезанието за завършено и да гласува единодушно за руския президент Владимир Владимирович Путин. И да му връчи медал "За заслуги към разширяването" с размерите поне на голяма чиния.
Исторически момент - Финландия и Швеция подадоха молби за НАТО
Няма да е зле да се помисли и за бюст на територията на централата на НАТО в Брюксел. Все пак човекът направи такава услуга на организацията.
Нито един от 13-те генералните секретари на пакта в неговата история не е спомогнал толкова за неговото разширяване, колкото направи Путин.
Да вкараш в Алианса традиционно неутрални страни като Швеция и Финландия се искат специални умения. Швеция каза сбогом на близо 200-годишната си необвързаност с военни съюзи. А в годините на Студената война Финландия поддържаше най-тесни връзки със СССР, макар той да я бе нападнал и й бе отнел територии.
При това бе нарушено неписаното правило първо да се влиза в НАТО, а после в ЕС. Двете скандинавски държави са отдавна членки на Европейския съюз. Влизането им в Алианса не е продиктувано от необходимостта за реформи на армиите, какъвто бе случаят с бившите членки на Варшавския договор. А от руската агресия в Украйна, започнала на 24 февруари 2022 г.
Другата огромна заслуга на Владимир Владимирович е, че лиши Русия от гордостта на флота й - крайцера "Москва". И така даде още едно преимущество на НАТО.
Затова тази дата трябва да бъде гравирана на медала на Путин така, че да се вижда отдалече.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Tepxi, то навсякъде е едно и също, хората се натъпкаха в големи градове, естественно там откъдето си тръгват запада. Но това е урбанизацията. За обратния процес трябва евтин транспорт и интернет във всяка точка, комуникации.D.Y.F-091066
- 1 like
Коментар
-
https://fb.watch/d5YmJwSr3s/
Каква фантастична еклектика между Нацистка Германия, Северна Корея и Камбоджа от времето на Пол Пот.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
Ако ти покажа някой улици в германия ще се хванеш за главата- споко- има една улица бяхме я кръстили бул.България- сигурно ще се досетиш защо
Докато в Русия има два добре изглеждащи града и всичко друго е Враца с дървени зелени огради със сърчица на портите и две брези отпред.
Тъпото е, че знам, че нямат много варианти - мащаба на Русия не позволява демокрация, религиозното и етническо многообразие е опасно, а отделно от това имат народопсихология, която тотално ги е сбъркала от векове.
Затова и искам Путин да си седи на власт - може да стане далеч по-зле.
Коментар
-
Новата партида оръжия за Украйна от Австралия се състои от 14 верижни бронетранспортьора M113 и 20 бронирани машини Bushmaster.http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир
- 2 Харесвания
Коментар
Коментар