Първоначално изпратено от satz
Разгледай мнение
Всъщност GLSDB е комбинация от бома която може да планира до към 70км Като следва да се предполага че 70км се достигат ако бъде пусната от достатъчно голяма височина. да речем 20км. И ракета носител която трябва да я изведе на въпросната височина. Тази ракета може да разшири обсега до 150 км.
ето рекламното описание на бомбата GBU-39B Small Diameter Bomb Weapon System > Air Force > Fact Sheet Display (af.mil).
Понеже Матеев незнае кога се задават целите ето и цитат специално за него от въпросната рекламка.
"SDB target coordinates are loaded into the weapon before release either on the ground or in the air by the aircrew. Once the weapon is released, it relies on GPS/INS to self-navigate to the desired impact point."
Що се отнася до целия комплект ракета плюс бомба ето друг цитат от уикипедия Ground Launched Small Diameter Bomb - Wikipedia
"The purpose in developing the weapons was to offer poorer countries the strike capacity of more expensive and advanced air forces. Jim Leary, director of global sales for Boeing, told reporters in 2019: “It really fits across a broader customer set because we’re taking an existing capability, maximizing it and creating an opportunity [for countries] that don’t have the ability to have a robust air force,” "
Както казва човека от Боинг ерзац оръжие за бедни държави. И това сега ни се рекламира като чудо оръжие което ще реши войната.
Не оспорвам характеристиките му оспорвам идеята, че най-сетне се намери чудооръжието на победата.
Впрочем това ме кара да припомня една по-стара история свързана с Украйна. През 1709г. при Полтава шведите ядат як пердах от руснаците. Веоения гений на епохата Кар XII проигрва ключовото сражение на двадесет и една годишната Северна Война. Прословутия Шведски Неотралитет е следствие имено от това събитие. Та как така гениален пълководец губи тази съдбовна битка? Отговора е много неприятен но е и поучителен с оглед днешните реалности.
Предисторията на битката е следната. Хетман Мазепа, който е голям приятел с Петър I, в един момент решава че съюза с Руската Империя е неизгоден за Украйна и зада се измъкне от този съюз, се обръща за подкрепа към Шведите, които в това време(1708г.) са велика сила и се славят като непобедими на бойното поле. Карл XII се навива на подона уйдурма, най-вече понеже Мазепа му обещава 50 000 украински казаци да попълнят шведската армия. Карл XII неистово се нуждае от тази подкрепа, понеже шведската армия към този момент, вече е загубила доста второстепени сражения с руснаците и е на път да се раздели с ореола си на непобедима. И така в началото на лятото 1709г. шведската армия се оказва в Украйна, след поредица неудачи около Смоленск, разчитайки да попълни припасите от храна, фураж и хора в лицето на въпросните 50 000 казаци. На практика обаче на 27.6.1709г., на бойното поле край Полтава, Мазепа успява да доведе само 3 000 украинци. Карл XII се представя непомалко мизерно, армията му има само 4(ЧЕТИРИ) оръдия, срещу 86 от руса страна.
Подробности за битката си четете сами в мрежата, само ще спомена, че при това съотношение на артилерята, руските оръдия помитат шведската пехота още в началото на щурма и.
Та къде е поуката? Шведи и Украинци си разказват едни на други разни небивлици, в резултат, на което се оказват на бойното поле, напрактика обречени. Впрочем офицерите в щаба на Карл XII, са го умолявали да не започва битката, но след всички клетви и обещания краля не е имало как да се откаже без да понесе щети. И това също е поучително.
Накратко по-полека с пожелателното мислене.
Коментар