IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да се премахне ли ЛЯТНОТО ЧАСОВО ВРЕМЕ?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

    Linux-а също има проблеми с настройките по подразбиране за точното време. Такива проблеми имат и всички хардуерни устройства, каквито по земята има милиарди. Затова е хубаво да се знае какви Time сървъри има в България, и след това да се променят настройките по подразбиране.

    Важното е да се знае, че NTP протокола не е всемогъщ. В него има грешки, които зависят от времетраенето на Ping-а до насрещния Time Server. Колкото е по-малък този Ping, толкова по-точно ще работи часовника на локалното ви хардуерно устройство. Затова е и важно да знаете какви Time сървъри има в България.

    Хубаво е и да си подбирате Stratum 1 сървъри, защото при Stratum 2 натрупаната грешка е по-голяма.

    За който не знае - Stratum 1 означава, че еталона, от който се сверява този сървър, са GPS сателити, при които грешката е по-малка от 1 микросекунда. Stratum 2 сървърите се сверяват по интернет от Stratum 1, но в тях вече се натрупва грешка, равна на половината от Ping-а им до Straum 1 сървърите. Ако вашият компютър го настроите да стане Time Server, то тогава той става Stratum 3 сървър, и в него вече се натрупват 2 грешки от Ping-а.

    Тоест търсейки по-нисък Stratum и по-нисък Ping, вие си осигурявате максимално възможната точност, която е теоретично възможна при вашите дадености.
    Кое бихте препоръчали, Стратум 1 или 2? Ориентирал съм се към 2 като по-качествен, но все пак искам да получа и експертно мнение.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

      А, доколко е висока опасността от замяна на батерията под напрежение? Естествено, с подходящи инструменти и сръчности тъй, щото, да НЕ окъси човек контактните пластини?
      Сменял съм и под напрежение, но това не гарантира, че нещо с настройките няма да се обърка. Така или иначе след смяната на батерията настройките в BIOS-а се проверяват, и ако трябва, се коригират.
      Last edited by Mateev; 24.10.2021, 20:13.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от xa3apm Разгледай мнение

        Добре, но уточнявай че говориш за windows базирани системи. Все пак света не не Microsoft. Много от сървърите, както и системи на крайни потребители са UNIX, а те са извън тези "всички" за които говориш.
        Linux-а също има проблеми с настройките по подразбиране за точното време. Такива проблеми имат и всички хардуерни устройства, каквито по земята има милиарди. Затова е хубаво да се знае какви Time сървъри има в България, и след това да се променят настройките по подразбиране.

        Важното е да се знае, че NTP протокола не е всемогъщ. В него има грешки, които зависят от времетраенето на Ping-а до насрещния Time Server. Колкото е по-малък този Ping, толкова по-точно ще работи часовника на локалното ви хардуерно устройство. Затова е и важно да знаете какви Time сървъри има в България.

        Хубаво е и да си подбирате Stratum 1 сървъри, защото при Stratum 2 натрупаната грешка е по-голяма.

        За който не знае - Stratum 1 означава, че еталона, от който се сверява този сървър, са GPS сателити, при които грешката е по-малка от 1 микросекунда. Stratum 2 сървърите се сверяват по интернет от Stratum 1, но в тях вече се натрупва грешка, равна на половината от Ping-а им до Straum 1 сървърите. Ако вашият компютър го настроите да стане Time Server, то тогава той става Stratum 3 сървър, и в него вече се натрупват 2 грешки от Ping-а.

        Тоест търсейки по-нисък Stratum и по-нисък Ping, вие си осигурявате максимално възможната точност, която е теоретично възможна при вашите дадености.
        Last edited by Mateev; 24.10.2021, 20:22.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

          Качи една картинка, да видя какво си настроил. Колкото до Линукса - нямам си никаква идея как при него се извършват настройките. Вече знаеш обаче какви трябва да бъдат параметрите на тези настройки, така че търси команда, с която да ги направиш.

          То и при Windows-а има разни Command Prompt команди, но аз вече ти дадох програмче, което ги прави по красив начин в графичен интерфейс.

          Колкото до батериите на BIOS-а, при старите компютри наистина падат, и трябва да се сменят. Смяната изтрива всичко и след нея BIOS-а трябва да се настрои от самото начало.
          А, доколко е висока опасността от замяна на батерията под напрежение? Естествено, с подходящи инструменти и сръчности тъй, щото, да НЕ окъси човек контактните пластини?

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

            Аз лично имам опит само с Windows. Блъскал съм се в това направление стотици часове, и от там имам натрупания личен опит. Едно време имах ФОРЕКС Брокер (СТС Финанс) и при него беше изключително важно часовниците на сървърите да работят много точно. Тогава по него време дори си закупихме собствен Stratum 1 Time Server, като удоволствието струваше няколко хиляди евра. Този сървър работи и до ден днешен, но е зад Firewall, и затова не мога да ви го предоставя като еталон за точно време.
            Добре, но уточнявай че говориш за windows базирани системи. Все пак света не не Microsoft. Много от сървърите, както и системи на крайни потребители са UNIX, а те са извън тези "всички" за които говориш.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от xa3apm Разгледай мнение

              Като прочетох това изречение почнах да се чудя от къде си събираш информацията, само windows OS ли са всички компютри или само Microsoft имат time сървъри?
              Аз лично имам опит само с Windows. Блъскал съм се в това направление стотици часове, и от там имам натрупания личен опит. Едно време имах ФОРЕКС Брокер (СТС Финанс) и при него беше изключително важно часовниците на сървърите да работят много точно. Тогава по него време дори си закупихме собствен Stratum 1 Time Server, като удоволствието струваше няколко хиляди евра. Този сървър работи и до ден днешен, но е зад Firewall, и затова не мога да ви го предоставя като еталон за точно време. Иначе той поддържа точност от 1 микросекунда.
              Last edited by Mateev; 24.10.2021, 19:38.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                Долу в дясно не ми мигат двете компютърчета. Какво да правя? Падна ми и батерията на CMOS-а? Може ли да се смени или направо ново дъно да търся?

                Имам и един линукс, дето часовникът му избързва. Него как да го поправя?
                Качи една картинка, да видя какво си настроил. Колкото до Линукса - нямам си никаква идея как при него се извършват настройките. Вече знаеш обаче какви трябва да бъдат параметрите на тези настройки, така че търси команда, с която да ги направиш.

                То и при Windows-а има разни Command Prompt команди, но аз вече ти дадох програмче, което ги прави по красив начин в графичен интерфейс.

                Колкото до батериите на BIOS-а, при старите компютри наистина падат, и трябва да се сменят. Смяната изтрива всичко и след нея BIOS-а трябва да се настрои от самото начало.
                Last edited by Mateev; 24.10.2021, 19:39.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                  Всички компютри в целия свят по подразбиране се сверяват от Time сървъра на Microsoft time.windows.com....
                  Като прочетох това изречение почнах да се чудя от къде си събираш информацията, само windows OS ли са всички компютри или само Microsoft имат time сървъри?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                    Настана есен и часовникът на компютъра ми взе да изостава. Как да го оправя? Някви антивирусни ли да слагам или да търся нещо от Замундата?
                    Да не е ... хванал коронавирус?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                      Всички компютри в целия свят по подразбиране се сверяват от Time сървъра на Microsoft time.windows.com. Освен това по подразбиране питат сървъра за точно време много много рядко веднъж на няколко дена, и така часовника на компютъра бяга от точното време няколко секунди или дори няколко минути. И както може да се предположи, този сървър е претоварен и често отказва, което още повече влошава ситуацията с точното време на компютрите по света.

                      Трябва да се изберат други Time сървъри, както и времето за сверяване да се намали до веднъж на 3600 секунди, и тогава часовника на компютъра ще върви с точност 10-20 милисеунди.

                      Трябва да се направи следното:
                      1. Изтегляш и инсталираш програмата WIndows Time Agent от този линк: https://www.greyware.com/software/do...agent-free.asp
                      2. Тази програма само променя конфигурацията на стантартния WIndows Time Service за настройка на часовника. Иначе когато не е включена, не се меси в работата на компютъра. Тоест включваш я от Control Panel, настройваш параметрите, и след това я спираш.
                      3. От таб-а за настройка Client се избира методa NTP (това е протокола, по който трябва да работи Time сервиса на компютъра)
                      4. След това от 6-те полета за Time сървър се настройват първите 5, а 6-тото се оставя празно, защото в него има бъг, който не е поправен вече 10 години.
                      7. За първи сървър се избира ntp.bsdbg.net, и се настройва Sync Mode = Special Interval. Това е Български Stratum 1 сървър.
                      8. Горе се оказва интервала колко често да се пита сървъра, като 3600 секунди е една добра настройка.
                      9. В следващите 4 полета се настройва да се сверява от следните 4 Stratum 1 или 2 сървъри:
                      - 0.bg.pool.ntp.org
                      - 1.bg.pool.ntp.org
                      - 2.bg.pool.ntp.org
                      - 3.bg.pool.ntp.org
                      10. При тях Sync Mode се настройва на Fallback Only
                      11. Последното 6-то поле се оставя празно,
                      12. В следващия tab Server се настройва дали и вашия компютър да стане Time Server и да дава точно време на другите компютри в локалната ви мрежа. Ако искате да е така, се настройва на Automatic, Automatic и се чуква чекбокса най-отдолу.
                      13. В следващия tab Agent се чукват и трите чекбокса, и така вашият компютър започва да води лог файл кога с кой сървър се е сверил и каква е била неточноста на вашият часовник. Тука дори можете да гледате таблица или графика колко неточен е бил вашият часовник.
                      14. В последния tab Service се настройва на Automatic, и ако Time сервиса е спрян, се стартира.

                      Това е всичко. След тези настройки компютърния ви часовник ще работи перфектно, и грешката няма да надхвърля 10-20 милисекинди.

                      ПП: Ако часовника на компютъра ви не е точен, и след настройките не се поправи веднага, не се шашкайте. Нали вече ви казах, че сверяването се извършва бавно посредством ускоряване/забавяне на часовника, така че може да отнеме няколко минути докато той се свери.

                      Още веднъж повтарям - тази програма не е часовник и ме се занимава с часовника на компютъра. Тя само настройва по правилния начин стандартния Window Time Servise, и след това следи за неговата правилна работа.
                      Долу в дясно не ми мигат двете компютърчета. Какво да правя? Падна ми и батерията на CMOS-а? Може ли да се смени или направо ново дъно да търся?

                      Имам и един линукс, дето часовникът му избързва. Него как да го поправя?
                      Last edited by Yolo; 24.10.2021, 19:13.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

                        Настана есен и часовникът на компютъра ми взе да изостава. Как да го оправя? Някви антивирусни ли да слагам или да търся нещо от Замундата?
                        Всички компютри в целия свят по подразбиране се сверяват от Time сървъра на Microsoft time.windows.com. Освен това по подразбиране питат сървъра за точно време много много рядко веднъж на няколко дена, и така часовника на компютъра бяга от точното време няколко секунди или дори няколко минути. И както може да се предположи, този сървър е претоварен и често отказва, което още повече влошава ситуацията с точното време на компютрите по света.

                        Трябва да се изберат други Time сървъри, както и времето за сверяване да се намали до веднъж на 3600 секунди, и тогава часовника на компютъра ще върви с точност 10-20 милисеунди.

                        Трябва да се направи следното:
                        1. Изтегляш и инсталираш програмата WIndows Time Agent от този линк: https://www.greyware.com/software/do...agent-free.asp
                        2. Тази програма само променя конфигурацията на стантартния WIndows Time Service за настройка на часовника. Иначе когато не е включена, не се меси в работата на компютъра. Тоест включваш я от Control Panel, настройваш параметрите, и след това я спираш.
                        3. От таб-а за настройка Client се избира методa NTP (това е протокола, по който трябва да работи Time сервиса на компютъра)
                        4. След това от 6-те полета за Time сървър се настройват първите 5, а 6-тото се оставя празно, защото в него има бъг, който не е поправен вече 10 години.
                        7. За първи сървър се избира ntp.bsdbg.net, и се настройва Sync Mode = Special Interval. Това е Български Stratum 1 сървър.
                        8. Горе се указва интервала колко често да се пита сървъра, като 3600 секунди е една добра настройка.
                        9. В следващите 4 полета се настройва да се сверява от следните 4 Stratum 1 или 2 сървъри:
                        - 0.bg.pool.ntp.org
                        - 1.bg.pool.ntp.org
                        - 2.bg.pool.ntp.org
                        - 3.bg.pool.ntp.org
                        10. При тях Sync Mode се настройва на Fallback Only
                        11. Последното 6-то поле се оставя празно,
                        12. В следващия tab Server се настройва дали и вашия компютър да стане Time Server и да дава точно време на другите компютри в локалната ви мрежа. Ако искате да е така, се настройва на Automatic, Automatic и се чуква чекбокса най-отдолу.
                        13. В следващия tab Agent се чукват и трите чекбокса, и така вашият компютър започва да води лог файл кога с кой сървър се е сверил и каква е била неточноста на вашият часовник. Тука дори можете да гледате таблица или графика колко неточен е бил вашият часовник.
                        14. В последния tab Service се настройва на Automatic, и ако Time сервиса е спрян, се стартира.

                        Това е всичко. След тези настройки компютърния ви часовник ще работи перфектно, и грешката няма да надхвърля 10-20 милисекунди.

                        ПП: Ако часовника на компютъра ви не е точен, и след настройките не се поправи веднага, не се шашкайте. Нали вече ви казах, че сверяването се извършва бавно посредством ускоряване/забавяне на часовника, така че може да отнеме няколко минути докато той се свери.

                        Още веднъж повтарям - тази програма не е часовник и не се занимава с часовника на компютъра. Тя само настройва по правилния начин стандартния Window Time Service, и след това следи за неговата правилна работа. Тоест пуска се веднъж, прави се настройка, и след това се спира и забравяте за нея. Ако много сте нервни и не ви се чака, можете да натиснете бутона Sync Now. Това ще ускори сверяването, но пак трябва да поизчакате известно време, докато се достигне до максимална точност.
                        Last edited by Mateev; 24.10.2021, 19:59.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                          Точно така - има квадрати на разстоянията. Преди време ми беше станало любопитно с колко влияят различните тела в слънчевата система, и си бях направил екселски файл, в който въведох точните формули и точните маси и разстояния. И се оказа, че най-силно влияе луната, след нея слънцето, и всичко останало почти не влияе.

                          Специално за луната - тя променя теглото на един човек с почти 100 грама в плюс или в минус. Тоест това може да бъде засечено с най-обикновен кантар.
                          Настана есен и часовникът на компютъра ми взе да изостава. Как да го оправя? Някви антивирусни ли да слагам или да търся нещо от Замундата?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                            Точно така - има квадрати на разстоянията. Преди време ми беше станало любопитно с колко влияят различните тела в слънчевата система, и си бях направил екселски файл, в който въведох точните формули и точните маси и разстояния. И се оказа, че най-силно влияе луната, след нея слънцето, и всичко останало почти не влияе.

                            Специално за луната - тя променя теглото на един човек с почти 100 грама в плюс или в минус. Тоест това може да бъде засечено с най-обикновен кантар.
                            ...явно, и дефиницията за тегло, би трябвало да се промени, като произведение на масата и РЕЗУЛТАТНОТО ускорение в дадена точка. Защо? Защото, ускорението, функция само и единствено от ЗЕМНАТА маса и отстояние до центъра на Земята (за простота, да допуснем, че тя не се деформира от приливните сили), ми се вижда някак постоянно. И друго става, когато започнем да изваждаме от него това на Луната.
                            Ама това, моето, днес е лирика.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                              Харесах. Само дето, не беше ли по-близо до истината за нощта, че има още едни квадрати на разстоянията...
                              Точно така - има квадрати на разстоянията. Преди време ми беше станало любопитно с колко влияят различните тела в слънчевата система, и си бях направил екселски файл, в който въведох точните формули и точните маси и разстояния. И се оказа, че най-силно влияе луната, след нея слънцето, и всичко останало почти не влияе.

                              Специално за луната - тя променя теглото на един човек с почти 100 грама в плюс или в минус. Тоест това може да бъде засечено с най-обикновен кантар.
                              Last edited by Mateev; 24.10.2021, 12:19.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                                Ха-ха . ръцете ми пишат по-бързо от централния мозък, и той трудно ги догонва ....
                                Поправих грешката ......

                                Иначе тъкмо се канех да напиша и за мерната единица 1 килограм, която също като секундата е неточна и с променящо се значение. Теглото зависи от масата на привличащите се обекти, но зависи и от разстоянието между тях. А това разстояние се променя и например теглото на един човек ще зависи от надморската височина, на която се е изкачил. Ще зависи и от притеглянето на всички космически тела в слънчевата система, като най силно ще му влияе положението на слънцето и луната.

                                Тоест човек е по-тежък денем и по-лек през нощта. Също така е по-тежък когато луната се вижда на небето и по-лек, когато тя е от другата страна на земята.

                                ПП: Ако си купувате сирене в магазина, правете го през нощта в нощните магазини, и така ще сте на далавера с повече закупено сирене за същите пари.
                                Харесах. Само дето, не беше ли по-близо до истината за нощта, че има още едни квадрати на разстоянията...

                                Коментар

                                Working...
                                X