IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Политика

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
    И понеже си говорим за беларус- https://yandex.com/images/search?tex...jpg&rpt=simage

    не им знам заплатите
    Те затова икономистите са измислили термина GDP per capita PPP - с него сравняваш различните страни. Показва какви стоки и услуги можеш да си купиш с произведения от теб бвп. В момента сме малко по- добре от Беларус, въпреки че на тях Русия им продава нефт и газ за без пари и им отпуска кредити, които после се опрощават.
    Last edited by mitko2848; 23.12.2021, 13:33.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

      Митак да не си завършил УНСС
      Не, завършил съм история в СУ, но работя в съвсем друга сфера. От икономика се интересувам като хоби.

      Коментар


      • Москва вече няколко седмици продължава да разполага войски и танкове в близост до украинската граница. Нито преговорите, нито заплахите на Запада не помагат за преустановяване на нейните действия. Доколкото Америка със своите съюзници не желаят да изпращат там свои войски, то вече набира скорост предложението да бъде изключена Русия от системата SWIFT, както наричат системата за обмен на банкови, платежни съобщения, от която се ползват 11 000 банки от 200 страни в света, за да осъществяват на трансгранични разплащания. Изглежда, че е по-просто и безопасно да натиснеш копчето, отколкото да изпращаш войски, но такова решение може да има опасни последствия.



        Първото препятствие е, че трябва да се получи съгласие от SWIFT. Това съдружие от банки със седалище в Белгия е приело правилото да бъде политически неутрално. Много страни в Европа, като Германия, поддържат широки делови връзки с Русия и затова могат да се противопоставят на този план. Но прецедент вече има. През 2018 г. Америка успя да застави SWIFT да изключи иранските банки от системата, въпреки противопоставянето на Европа. Вероятно САЩ отново може да получат това, което искат, тъй като могат да заплашат, че или ще изтеглят своите банки от SWIFT системата за плащания, или ще конфискуват необходимата за работата и инфраструктура, както например центъра за данни във Виржиния. През 2020 г. Америка използва аналогични заплахи, за да принуди телекомуникационната мрежа за международни авиолинии SITA, със седалище в Швейцария, да изключи авиопревозвачите от страни, на които САЩ са наложили санкции.



        Но какъв е смисълът Русия да бъде изключена от SWIFT? Три са причините, за да смятаме, че няма такъв смисъл. Това ще причини щети на Русия, но няма да я събори. Това ще натовари Запада със сериозни разходи. В далечна перспектива това е контрапродуктивно, тъй като ще има обратен ефект.



        Да разгледаме последствията за Русия. В този сценарий за изключването от SWIFT за Москва няма нищо ново. Тя се подготвя за това от 2014 г., когато Америка за първи път издигна идеята за изключването на Русия от системата, като наказание за анексирането на Крим (в крайна сметка, „горещите“ глави се оказаха малцинство). Ако днес изключат Русия от тази платежна система, отначало ще последва оттичане на капитали, масово изтегляне на инвестиции от фирмите и депозити в банки, които залагат на чуждо финансиране. Но след това ще се задействат механизмите за противодействие. Руските банки и техните чужди партньори ще започнат да използват други средства за връзка, като телекс, телефон и електронна поща. Операциите ще започнат да се осъществяват, чрез системата за предаване на финансови съобщения (СПФС) на „Банката на Русия“, която е алтернатива на SWIFT. Тя не е толкова широко разпространена и не е толкова съвършена, но е напълно възможно да се използва. Отначало инфраструктурата на платежните операции ще се сблъска със затруднения, ще има определени проблеми, но това няма да е катастрофално. След време, благодарение на инвестициите в СПФС тя ще заработи бързо и нормално. Но тогава ще има сериозни негативни последствия за Запада.



        Досега Америка е използвала своята финансова огнева мощ против малки или изолирани страни, като Куба, Иран и Мианмар. Руската икономика е два пъти по-голяма от всички икономики, на които някога Америка е налагала ембарго. Всяко сътресение в Русия ще се отрази и на страните, които осъществяват с нея търговски операции. Например, Русия заема пето място сред търговските партньори на ЕС. А европейските банки имат заявки за плащане към руски представители на сума от 56 млрд. долара. Ще има и други косвени щети от ответните мерки. През 2018 г. Иран имаше слаби позиции. А Русия обезпечава 35% от европейското потребление на газ и отделно от това, активите на ЕС в Русия възлизат на 310 млрд. евро. В крайна сметка и Америка също ще пострада. Тя влияе върху международните финанси благодарение на господството на долара и своята изключителна роля в световната разчетна система. Всяка страна, чийто отношения със САЩ са сложни, ще се постарае да намери алтернатива на SWIFT, а Европа може да удвои усилията си и да започне разработка на самостоятелна платежна система.



        Китай ще приеме изключването от платежната система на Русия като „генерална репетиция“, казва бившият служител Адам Смит, който е отговарял за американските санкции. Китай ще получи повече стимули за укрепване на своята система за банкови преводи CIPS, която се конкурира със SWIFT, а другите врагове на Америка също ще започнат да търсят алтернативи. Китайската система, в която вече са включени някои крупни чужди банки, дава възможност да се предават съобщения на китайски и английски език. Средният дневен обем на финансовите операции е от порядъка на 310 млрд. юани (около 50 млрд. долара), което е значително по-малко от 400 млрд. долара, които обработва дневно системата SWIFT. Но за миналата година китайската система почти е удвоила показателите си. Ако тя заработи с размах, финансовото господство на Америка ще бъде застрашено.



        Разбира се, има и други средства за дезорганизация на руската икономика. Например, САЩ може да изготвят „черен“ списък на крупните руски финансови организации и да забрани на своите банки да работят с тях. Но това ще бъде толкова ефективно, колкото и изключването от SWIFT. Предимството на такъв подход е, че световната финансова инфраструктура ще пострада по-малко. Но рискът от незабавна ответна реакция си остава. Това извежда на преден план старата дилема, свързана с налагането на икономически санкции. Те не излизат скъпо, когато се прилагат по отношение на малки държави, а по-големите страни могат да нанесат ответен удар, казва Том Китинг от Кралския институт за отбранителни изследвания на Великобритания. Пред Запада все още има варианти, но трябва разумно да подбира с кого иска да започне битка.

        Коментар


        • И понеже си говорим за беларус- https://yandex.com/images/search?tex...jpg&rpt=simage

          не им знам заплатите

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

            Като ти гледам писанията, ако бях на твое място щеше да ме е срам да изричам думата икономика. Ако под
            " Мамковината" имаш предвид България то не ние, а Беларус трябва да ни стига защото нашия брутен вътрешен продукт на глава от населението по паритет на покупателна способност е по- висок от техния, да не споменавам и възможности за работа в чужбина пътувания и т.н.. А за Русия ако успееш да обясниш как с по- малка в доларово изражение заплата спрямо тази от 2014 година при 7 години с инфлация днес можеш да си купиш повече стоки и услуги спрямо тогава ще те направят нобелов лауреат направо
            Помниш ли времето когато си купуваш определени мегабайти за телефона си и струваха една купчина пари, или същото за компютъра си?? Сега плащаш 10-15 евро и получаваш всичко неограничено. Тоест с по малко пари купуваш много повече стока. Ако искаш да погледнем друго- 2014г в говедария мин раб заплата беше около 9 долара. Тази година я направиха 15 долара. можеш ли да ми обясниш как така покачват заплатата при условие че не се е повишила производителността на труда

            Май пишеш колкото да запълниш времето

            Коментар


            • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

              Официалната инфлация на долара е 2.30- 2.40% средно на година, но само тая година напечатаха трилиони долари което съчетано с разкъсаната верига на доставки заради вируса доведе до над 6% инфлация на долара за 2021- говорим за официална инфлация, която винаги е по- ниска от реалната. Но да кажем че не е 40% а 35% примерно реалната инфлация на долара за последните 7 години значи руснака със средна заплате не е обеднял с 50% спрямо 2014 а само с 40%. Докато на Естонеца примерно средната заплата през 2014 му е била 1005 евро, а 2021 година 1530 евро. тоест за тези 7 години като махнеш инфлация 35% примерно разбираш че естонеца със средна заплата е забогатял с 20- тина процента.
              Митак да не си завършил УНСС

              Коментар


              • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                Митак къде видя инфлация на долара за 7 години 40 % бе .....хахаха
                Че то ако ще го караме по твоята формула целя свят е обеднял .....
                Официалната инфлация на долара е 2.30- 2.40% средно на година, но само тая година напечатаха трилиони долари което съчетано с разкъсаната верига на доставки заради вируса доведе до над 6% инфлация на долара за 2021- говорим за официална инфлация, която винаги е по- ниска от реалната. Но да кажем че не е 40% а 35% примерно реалната инфлация на долара за последните 7 години значи руснака със средна заплате не е обеднял с 50% спрямо 2014 а само с 40%. Докато на Естонеца примерно средната заплата през 2014 му е била 1005 евро, а 2021 година 1530 евро. тоест за тези 7 години като махнеш инфлация 35% примерно разбираш че естонеца със средна заплата е забогатял с 20- тина процента.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                  Нали конкретно за Русия говорим преди и след санкциите. По спомени преди санкциите 2014 средна заплата 850 долара, сега( 2021) под 800 долара им беше средната заплата, като добавиш и поне 40 процента инфлация за 7- те години...................
                  Митак къде видя инфлация на долара за 7 години 40 % бе .....хахаха
                  Че то ако ще го караме по твоята формула целя свят е обеднял .....
                  Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                    Гледам от 2000 до 2017 /до там има данни/ си се движим общо взето по подобен начин.....нищо че те уж имат санкции от 2014 пък ние от 2007 сме членове на ЕС и яко прогресираме ......
                    [ATTACH=CONFIG]n3848184[/ATTACH]
                    Нали конкретно за Русия говорим преди и след санкциите. По спомени преди санкциите 2014 средна заплата 850 долара, сега( 2021) под 800 долара им беше средната заплата, като добавиш и поне 40 процента инфлация за 7- те години излиза че със сегашна средна заплата руснака може да си купи наполовина стоки и услуги спрямо 2014 година- демек обеднял е с 50% в резултат на санкциите. Иначе руснаците имат огромен потенциал- огромна територия, излаз на морета и океани, огромни залежи на полезни изкопаеми( нефт, газ, злато.....) при добро уоравление могат да живеят на нивото поне на Естония, но заради глупавата им полика са на нивото на България( най- бедната и корумпирана страна в ЕС) да не кажа и леко под него.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                      А за Русия ако успееш да обясниш как с по- малка в доларово изражение заплата спрямо тази от 2014 година при 7 години с инфлация днес можеш да си купиш повече стоки и услуги спрямо тогава ще те направят нобелов лауреат направо
                      Гледам от 2000 до 2017 /до там има данни/ си се движим общо взето по подобен начин.....нищо че те уж имат санкции от 2014 пък ние от 2007 сме членове на ЕС и яко прогресираме ......
                      Click image for larger version

Name:	2323з име.jpg
Views:	1
Size:	34.6 КБ
ID:	3848184

                      Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение
                        има нещо по страшно. това са хора, които живеят днес... това са хора, за които няма утрешен ден... това са непълноценни хора...

                        Лидеры без детей
                        https://www.youtube.com/watch?v=I4dDODmQsHI

                        а членството в ЕС и МАТО може еднозначно да се определи като поредната ни национална катастрофа... държава оглозгана до кокал, държава която няма национална идея, няма настояще, няма бъдеще... Евросъюза се оказа едно недоносче


                        Евро...съюза е един ...и трябва по най-бързия начин да се махаме. Не знам нещо положително, което да сме получили от еврогейците.
                        Ако някой знае - да каже.
                        Last edited by RUBLA; 22.12.2021, 22:20. Причина: Спазвайте добрия тон!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                          Дебили и идиоти управляват Запада ....нема такива идиоти...
                          има нещо по страшно. това са хора, които живеят днес... това са хора, за които няма утрешен ден... това са непълноценни хора...

                          Лидеры без детей
                          https://www.youtube.com/watch?v=I4dDODmQsHI

                          а членството в ЕС и МАТО може еднозначно да се определи като поредната ни национална катастрофа... държава оглозгана до кокал, държава която няма национална идея, няма настояще, няма бъдеще... Евросъюза се оказа едно недоносче



                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 000 Разгледай мнение

                            Германският военен министър предложи ако Русия нападне Украйна да наложат санкции на Путин и приближените му-да не могат да пазаруват в Париж.Дебили от всякъде.
                            Е тука нема начин Путин да не се стресне много сериозно.Да не можеш да пазаруваш в Париж е много много сериозно наказание хи хих хихихихихи Дебили и идиоти управляват Запада ....нема такива идиоти...Когато Господ реши да затрие някого му зема акъла

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Макс Разгледай мнение

                              ти май си малко далеко от финансите и икономиката... съдържанието на термина валутен курс в момента е напълно различно да кажем отпреди 20години,. в момента валутния курс е долу горе единствения инструмент за защита на местната икономика и бизнес да кажем на страните членки на ВТО, при невъзможност за митнически протекционизъм... припомням претенциите на Батко към ниския курс на юана

                              нещо повече, предлагам ти да екстраполираш БВП на Беларусь и Мамковината, при плаващ курс на белоруската рубла и близо четвърт век постоянен курс на лева, и да ни запознаеш с резултатите от твоя анализ

                              Сравнявайки БВП, нали знаеш защо вече брутен национален доход е излязло от употреба понятие, на Беларус и Мамковината за последните 20г... да ми отговориш на въпроса: Кога ще ги стигнем белорусите?
                              Като ти гледам писанията, ако бях на твое място щеше да ме е срам да изричам думата икономика. Ако под
                              " Мамковината" имаш предвид България то не ние, а Беларус трябва да ни стига защото нашия брутен вътрешен продукт на глава от населението по паритет на покупателна способност е по- висок от техния, да не споменавам и възможности за работа в чужбина пътувания и т.н.. А за Русия ако успееш да обясниш как с по- малка в доларово изражение заплата спрямо тази от 2014 година при 7 години с инфлация днес можеш да си купиш повече стоки и услуги спрямо тогава ще те направят нобелов лауреат направо

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от mitko2848 Разгледай мнение

                                Не знам дали работят санкциите срещу Русия( макар и леки) но виж примерно колко рубли е струвал един долар преди окупацията на Крим и виж колко е сега. Същото можеш да направиш и със заплатуте на руснаците в долари преди и след санкциите. А за Венецуела и Иран щом не виждаш разлика преди и след санкциите не знам какво да кажа и има ли смисъл да казвам нещо- от 6- та или 7- ма икономика в света преди соца и санкциите виж къде е сега Венецуела, и за Иран погледни преди и след " ислямската революция"
                                ти май си малко далеко от финансите и икономиката... съдържанието на термина валутен курс в момента е напълно различно да кажем отпреди 20години,. в момента валутния курс е долу горе единствения инструмент за защита на местната икономика и бизнес да кажем на страните членки на ВТО, при невъзможност за митнически протекционизъм... припомням претенциите на Батко към ниския курс на юана

                                нещо повече, предлагам ти да екстраполираш БВП на Беларусь и Мамковината, при плаващ курс на белоруската рубла и близо четвърт век постоянен курс на лева, и да ни запознаеш с резултатите от твоя анализ

                                Сравнявайки БВП, нали знаеш защо вече брутен национален доход е излязло от употреба понятие, на Беларус и Мамковината за последните 20г... да ми отговориш на въпроса: Кога ще ги стигнем белорусите?

                                Коментар

                                Working...
                                X