Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Политика
Collapse
X
-
"Уолстрийт джърнъл": Европа е заплашена от деиндустриализация, САЩ печелят конкурентно предимство
Последвайте "Гласове" в Телеграм
В продължение на десетилетия европейската промишленост процъфтяваше благодарение на постоянните доставки на евтин руски газ, който течеше без прекъсване от времето на Студената война и други периоди на напрежение между Москва и Запада. Липсата му ще доведе Европа до ръба на рецесията и заплашва да нанесе трайни щети на производствените ѝ предприятия.
Холандската компания за производство на торове OCI NV внася повече амоняк през Ротердам. Тя планира да утрои капацитета си на пристанището до следващата година и разширява съоръжението си в Бомонт, Тексас, за да произвежда амоняк, който може да се транспортира до Европа и Азия.
„Това наистина накланя везните в полза на САЩ“, казва главният изпълнителен директор Ахмед Ел-Хоши за енергийните разходи.
Намаляването на индустриалния капацитет на Европа би задълбочило зависимостта от материали и части, произведени в чужбина, в момент, когато правителствата се стремят да приближат веригите за доставки на възобновяема енергия, електрически превозни средства и военни оръжия до дома.
Нуждаем се от незабавна спешна помощ сега, в противен случай сме застрашени от деиндустриализация в Германия“, заяви Франциска Ердле, генерален мениджър на WV Metalle.
Алуминиевият завод San Ciprián на Alcoa Corp. в Испания, цинковият завод Portovesme на Glencore PLC в Италия и цинковите заводи на Trafigura Group в Нидерландия, Франция и Белгия ограничиха или затвориха производството. Половината от капацитета на ЕС за производство на алуминий и цинк не работи, като към тях се прибавят и ограниченията при производството на силиций и феросплави, се казва в писмо на Eurométaux до ЕС.
Милан Весели продаде електроенергията, която компанията беше закупила до края на годината, като по този начин получи 160 млн. евро. Той ще похарчи тези пари за данъци и за възобновяване на производството в бъдеще, ако това е възможно. Операторите са заети със спирането на електролизните вани, където алуминият се превръща в разтопен алуминий. Тази огромна зала е сърцето на завода. Това е и най-слабото звено, тъй като баните трябва да бъдат захранвани с 285 000 ампера ток.
Десет от 226-те клетки продължават да работят, но до края на годината трябва да бъдат изведени от експлоатация. Повторното пускане на фабриката в действие ще изисква подмяна на електрическите им връзки - процес, който ще отнеме една година и ще струва до 90 милиона евро, каза Весели.
mmmmmmmmmmmmmm дддддддддддддддддаааааааааааааааааа- май бъдещето без руските суровини е сурово и скъпо
- 1 like
Коментар
-
Европейската сметна палата: ЕК крие ролята на Фон дер Лайен в сделка за ваксини с Pfizer за 30 млрд. евро
- Автор: "Труд"
- 13 Sep 2022
- 1738
- 21
Автор: Карло Мартусчели, politico.eu
С всеки изминал ден преговорите, водени между Европейската комисия и Pfizer относно най-големия договор за ваксина срещу COVID-19 в ЕС, изглеждат все по-малко като обичаен бизнес, а по-скоро като пиеса за убийство, в която самоличността на убиеца не е разкрита до края, пише брюкселското издание "Politico".
Сюжетът се задълбочи още повече, след като днес (вчера, бел. ред.) Европейската сметна палата публикува доклад, обвиняващ Комисията, че отказва да разкрие подробности за личната роля на председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен в преговорите.
Бюджетният надзор установи, че шефът на ЕС е отхвърлил съществуващия правилник, за да сключи предварителна сделка с американската мултинационална компания, проправяйки пътя за договор за до 1,8 милиарда дози ваксина срещу коронавирус, който да бъде подписан през май 2021 г. За всички останали ваксини сделките, сключени от ЕС между 2020 г. и 2021 г., съвместен екип, състоящ се от длъжностни лица от Комисията и седем страни членки, проведе проучвателни разговори. След това резултатът беше отнесен до Управителен съвет по ваксините, съставен от представители на всички 27 държави-членки на ЕС, които го подписаха.
Но тази установена процедура не е спазена в случая с най-големия договор в ЕС, казва Сметната палата. Вместо това самата Фон дер Лайен проведе предварителни преговори за договора през март и представи резултатите на управителния съвет през април. Междувременно планирана среща на научни съветници, организирана за обсъждане на стратегията на ЕС за ваксините за 2022 г., така и не се състоя.
За разлика от другите договорни преговори, Комисията отказа да предостави записи от дискусиите с Pfizer под формата на протоколи, имена на консултирани експерти, договорени условия или други доказателства. "Помолихме Комисията да ни предостави информация за предварителните преговори за това споразумение", пишат авторите на доклада. "Такъв обаче не последва."
Старши одитор, който помогна в разследването, коментира пред "Politico", че отказът на Комисията да разкрие информация е много необичаен. "Това не се случва почти никога. Това не е ситуация, с която ние обикновено се сблъскваме", каза одиторът, пожелал анонимност.
Одитният доклад поражда допълнителни опасения относно действията на Фон дер Лайен, само два дни преди тя да произнесе годишната си реч за състоянието на Съюза.
Още през април 2021 г. New York Times съобщи, че лидерът на ЕС е разменил текстови съобщения с Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на Pfizer, в навечерието на сделката. Привидно уютните отношения между висши политически и бизнес лидери предизвикаха недоумение тогава.
И както се отбелязва в доклада, разследването на европейския омбудсман по въпроса срещна стена от мълчание. По това време Комисията твърдеше, че вече не разполага с текстовите съобщения. В отговор омбудсманът Емили О'Райли установи, че е имало лошо управление.
Най-голямата сделка
Противоречието се върти около третия договор на Комисията за иРНК ваксината на BioNTech/Pfizer. Предишните два договора бяха осигурили общо до 600 милиона дози. Но тази следваща, за до 1,8 милиарда дози, ще се окаже най-голямата от всички сделки, подписани от Брюксел. Той предвижда предварително закупуване на 900 милиона дози, с опция за поръчка на още 900 милиона, за доставка през 2022 и 2023 г.
Договорът беше значителен както като обем, така и като цена. Според изтеклите подробности ваксините струват по 15,50 евро всяка, което означава, че договорът ще струва близо 30 милиарда евро, ако бъде напълно изпълнен. "Това е най-големият договор за ваксина срещу COVID-19, подписан от Комисията и ще доминира в портфолиото от ваксини на ЕС до края на 2023 г.". Pfizer не отговори на искане за коментар за тази история.
Сделката дойде в разгара на пандемията, малко след като проблемите с производството и разпространението на производителя на ваксини AstraZeneca оставиха ЕС изоставащ зад САЩ и Обединеното кралство в надпреварата за снабдяване с ваксини. Фон дер Лайен се намеси в разгара на тази криза.
Това не е първият път, когато председателят на Комисията има проблеми с "изчезващи" текстови съобщения. По време на нейния мандат като министър на отбраната на Германия парламентарно разследване на добре платени сделки с външни консултанти разбра, че подчинена случайно е изтрила текстови съобщения от официалния й телефон, а Фон дер Лайен сама е изтрила съобщения от собственото си устройство.
В крайна сметка Фон дер Лайен беше оневинена през 2020 г. от окончателния доклад на разследването, който установи, че висши военни и правителствени служители са извършили нарушения. В собствените си показания пред разследването тя призна недостатъци в работата на министерството по консултантските сделки, но каза, че ги е адресирала.
Комисията не отговори на искане за коментар и нейният писмен отговор на одитния доклад не споменава взаимодействието на Фон дер Лайен с Pfizer. Но, появявайки се наскоро пред комисията на Европейския парламент по COVID-19, Сандра Галина, старши здравен служител на Комисията, който помогна за воденето на преговорите, оспори идеята, че има нещо необичайно в третия договор на Pfizer.
"Беше договорен като всички други договори. Не виждам никаква разлика", каза Галина, като добави, че "може би е имало различни предварителни преговори".
Одиторът от Европейската сметна палата, интервюиран от "Politico", коментира, че предварителните преговори са били от решаващо значение за окончателните условия на сделката: "Ключовите аспекти на договорите бяха договорени неофициално. Едва след сключването на това неофициално споразумение официалният процес можеше да продължи. Това беше наистина важно за преговорите."
Сметната палата не може да задължи Комисията да предостави липсващата информация. Но Европейският парламент, чрез своята бюджетна комисия, може да изрази недоволството си по въпроса.
На сцената
Следващия месец Бурла от Pfizer трябва да се яви пред комисията по COVID на ЕП. Председателят на комисията, белгийският евродепутат социалист Катлийн ван Бремпт, коментира, че също възнамерява да поиска от сметната палата да представи констатациите си.
Говорейки пред "Politico", ван Бремпт коментира, че разбира, че след неуспеха на AstraZeneca в началото на 2021 г. Комисията е била под огромен натиск.
"Следователно разчитахме на Pfizer, който успя да ускори някои от доставките си за ЕС. Разбирам, че при тези обстоятелства за г-жа Фон дер Лайен беше важно да се свърже директно с г-н Бурла", каза евродепутатът.
Тя обаче отбеляза, че председателят на Комисията е оставила настрана съвместните екипи за преговори за сделка, която ще достави дози само през следващата година, след като повечето европейци вече са били ваксинирани. Размерът на поръчката по-късно ще се окаже проблем, като страните от Източна Европа (Полша поведе инициативата, а писмото беше подписано още от България, Хърватия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения), се оплакаха по-рано тази година, че са принудени да купуват твърде много дози.
Освен това липсата на прозрачност допълнително подхранва усещането, че ЕС е твърде далечен и в джоба на мултинационалните компании.
"Просто погледнете: имате председател на Комисията, който лично сключва сделка с главен изпълнителен директор на голяма фармацевтична компания и който след това отказва да разкрие текстовете, довели до тези преговори", каза ван Бремпт.
Един въпрос в съзнанието на евродепутатите, които настояваха за по-голяма прозрачност около преговорите за ваксини, е дали производителите на ваксини са оказвали натиск върху политиците да блокират призивите за разширяване на достъпа до интелектуалната собственост, необходима за производството на ваксини в по-бедните страни.
Попитан от левия португалски евродепутат Мариса Матиас по време на комисията по COVID дали Sanofi някога е отказал каквато и да е клауза за споделяне на права върху интелектуална собственост, свързани с ваксини срещу COVID-19 или други мерки, които биха превърнали ваксината в "глобално обществено благо", Томас Триомф, изпълнителен директор и вицепрезидент на френската фармацевтична компания, коментира, че не си спомня това да се е случило.
Триомф обаче каза, че тази дискусия ще трябва да се проведе по отношение на бъдещи договори. Това е важен въпрос за парламента, който гласува в полза на отказ от права върху интелектуална собственост, докато Комисията остана против мярката.
Източник: "Труд
- 1 like
Коментар
-
Селските стопани в Германия се оплакват от все повече кражби на плодове и зеленчуци от полето. Крадците стават и все по-нагли. На едно място били задигнати 500 килограма плодове само за една нощ.
https://p.dw.com/p/4GkBI
dw.com
Германия: Кражбите от нивите зачестяват
Селските стопани в Германия се оплакват от все повече кражби
- 1 like
Коментар
-
Тази визуализация показва месечните глобални температурни аномалии (промени спрямо средната стойност) между 1880 и 2021 г. Бялото и синьото показват по-ниски температури, а оранжевото и червеното - по-високи.
Няма съмнение, че глобалната температура се е повишила през последните години!
Тези температури се основават на данни от Института за космически изследвания "Годард" на НАСА (GISS). Аномалиите се определят спрямо базов период от 1951 до 1980 г.
"Климатичната спирала" е визуализация, създадена от Ед Хокинс, климатолог, работещ в Университета в Рединг, Великобритания, който съобщава за екологичния колапс, който преживяваме.
Коментар
-
А бе днес е 11.09 годишнина от някакви паднали кули къде свалени от самолети, къде паднали сами
https://www.facebook.com/10001059669...12614522435101
- 1 like
Коментар
-
В.Тинтерова
В държавите от ЕС се надпреварват кой колко комунизми да предложи на народа си, та да му го натаковат на Путин. Освен стотиците забрани и правила, които ежедневно измислят, освен конфискация на руски активи, сега раздават наляво и надясно пари и дотации. Не че го наричат дотации, ама то си е. Например в Германия народът може да пътува от край до край за 9 евро. Франция отговаря на удара - дава по 300 евро на дете, Германия обаче не се дава - всеки ще получи със заплатата си за септември по 300 евро... Гърция се намесва, като дава 9 евро субсидия на хората за първите 300 киловатчаса, използвани от 70% от населението.... И т.н., много са екстрите. Даже Тато не ни е предлагал такива работи и после комунистин бил.... Само испанците ми се струват малко скръндзави, те само мерки за ограничаване предлагат, нека оди бос...., ако ме разбирате.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от kiro7 Разгледай мнениеБившият стопанин на Белия дом предизвика сътресение по оста Париж - Вашингтон
NOVINI.BG
Тръмп отново изуми: Знам някои подробности от интимния живот на Макрон - US - Новини Бг
- 2 Харесвания
Коментар
-
Бившият стопанин на Белия дом предизвика сътресение по оста Париж - Вашингтон
NOVINI.BG
Тръмп отново изуми: Знам някои подробности от интимния живот на Макрон - US - Новини Бг
Коментар
-
Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
Тия неща не са толкова лесни за предвиждане.Само преди две години цената на барел нефт падна под 30 долара.Сега е над 100.Преди време пак беше над 100 долара.
Да може би е добре да се построи нова ядрена мощност в Козлодуй (а не в земетръсния район на Белене),но не и с тези реактори за Белене, които са остаряла технология.
Белене не е земетръсна зона. А реакторите се проектират да издържат на земетресение от 9та степен по Рихтер. В Белене повече от 6та степен не е възможно да има. И технологията изобщо не е остаряла. Русия строи постоянно ядрени централи и си подновява технологиите.
Защо просто не признаеш, че причините са политически?
И както вече казах такова строителство ТРЯБВА да се извърши от държавата. Това не е по силите на частен инвеститор защото на първо време има огромна нужда от балансиращи мощности. Реакторите не могат нощем да работят, а денем, когато има излишък от ток от фотоволтаици, да се спират. Задължително е да има няколко и то мощни ПАВЕЦ. Това за сега е най-добрият начин да се балансира мощността от АЕЦ.
У нас има доста язовири, но системи за ПАВЕЦ са малко. Най-голямата е тази "Чаира". ПАВЕЦ има и на язовир "Въча" и "Кричим". Проблемът е, че яз."Кричим" е с малък обем и складираната енергия ще е малко. Същият случай е и с ПАВЕЦ "Чаира". Горният язовир "Белмекен" е доста голям, но долният е много малък и това ограничава много помпения режим. Там е предвиден още един тунел до съседен по-долен язовир за изравнител, ама строеж няма. Нали не мислиш, че един частен инвеститор в "Белене" би го построил?
Освен това е възможно да се свърже и яз"Цанков камък" в ПАВЕЦ с яз."Въча" за долен изравнител. Ама това пак са десетки или стотици милиони лева.
Може по мое мнение да се направи ПАВЕЦ и на яз."Доспат" за долен изравнител и по-високо разположените язовири "Голям беглик" и "Широка поляна". Ама може би ще е нужен един или два междинни язовира и множество помпени станции. И нови стотици милиони, а може и милиард левове.
И други язовири са подходящи например "Кърджали" и "Студен кладенец". Ама всичко е пари и пак пари. И воля от страна на държавата.
Затова казвам, че частен инвеститор не може да го направи.
Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
- 4 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
Така е, прав си. Ситуацията е извънредна и е възможно да не продължи дълго. Само няколко години.
Но от друга страна едни експерти, които не са предварително програмирани, биха могли да предвидят още преди петнайсетина години, че тези идиотии, да се дават луди пари за "зелена" енергия, да се спират ТЕЦ и АЕЦ, неминуемо ще доведат до трайно нарастване на цената на електроенергията и сега катастрофата с цената на газа доведе и до трус в еленергията.
Само искам да кажа, че съм напълно убеден, че на България и трябва нова ядрена мощност. Едно, защото токът е СТОКА и се продава. Второ, АЕЦ "Козлодуй" не е вечен и трето, потреблението на ток няма да намалее, ами ще се увеличава, дори и населението да спадне наполовина. Вервай ми!
Като бях малък у дома имахме не повече от пет вида електроуреди. Радио, крушки, котлон, пералня "Рига", бързовар и не помня друго. Нямахме течаща вода, така че нямаше бойлер. Нямаше телевизор, бях на 5 години,когато си купихме.
Преди десетина години, когато спорех за нуждата от АЕЦ изброих у дома над 50 вида електроуреди. От тогава съм си купил още над 10 вида. Ток ще трябва винаги.
Да може би е добре да се построи нова ядрена мощност в Козлодуй (а не в земетръсния район на Белене),но не и с тези реактори за Белене, които са остаряла технология.
Коментар
-
До каква идиотия достигна Западния свят!
Кампания "Не плащай" за ток набира скорост във Великобритания
От 8 години наказават Русия под всякакви измислени предлози. Санкции, санкции, санкции...
На ви резултата от тези санкции. Срив на промишлено производство, ще има срив на производство на храни, тотално поскъпване на ВСИЧКО в живота.
Обаче драги другарки и другари, уважаеми дами и господа ТОВА Е САМО НАЧАЛОТО! Както вървят нещата е напълно възможна тотална ядрена война. И за това са виновни САЩ и Великобритания, не Русия.
Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
- 3 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от mirodes Разгледай мнение
Казах ти вече-тая година има рекорден износ на ток.В предишните години не беше така. И не се знае в бъдеще как ще е.При положение, че имаме ниска консумация и много излишни мощности плюс най-бързо намаляващото население в света беше безумно да се наливат над 20 милиарда лева в нова мощност. Предложиха.я на частни инвеститори, ама никой не я поиска.
Проблемът на България не е липсата на достатъчно ток,а липсата на нефт и газ.Ама руските подлоги не разрешиха България да добива собствен природен газ като лъжеха хората, че щял да настане екологичен Апокалипсис. А сега България щеше да си задоволи собствените нужди от газ и дори да изнася.
Така е, прав си. Ситуацията е извънредна и е възможно да не продължи дълго. Само няколко години.
Но от друга страна едни експерти, които не са предварително програмирани, биха могли да предвидят още преди петнайсетина години, че тези идиотии, да се дават луди пари за "зелена" енергия, да се спират ТЕЦ и АЕЦ, неминуемо ще доведат до трайно нарастване на цената на електроенергията и сега катастрофата с цената на газа доведе и до трус в еленергията.
Само искам да кажа, че съм напълно убеден, че на България и трябва нова ядрена мощност. Едно, защото токът е СТОКА и се продава. Второ, АЕЦ "Козлодуй" не е вечен и трето, потреблението на ток няма да намалее, ами ще се увеличава, дори и населението да спадне наполовина. Вервай ми!
Като бях малък у дома имахме не повече от пет вида електроуреди. Радио, крушки, котлон, пералня "Рига", бързовар и не помня друго. Нямахме течаща вода, така че нямаше бойлер. Нямаше телевизор, бях на 5 години,когато си купихме.
Преди десетина години, когато спорех за нуждата от АЕЦ изброих у дома над 50 вида електроуреди. От тогава съм си купил още над 10 вида. Ток ще трябва винаги.
Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
- 2 Харесвания
Коментар
Коментар