(Само)унищожаването на европейската икономика
Стефан КАМЕНАРОВ* 31 Декември 2024
Освен самоубийствената за икономиката на ЕС санкционна война с Русия, ключов фактор, влияещ негативно върху развитието и, стана американският Закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act), приет през лятото на 2022, който стимулира постепенното прехвърляне на европейското производство в САЩ и провокира негативна реакция дори сред най-проамериканските политици в Европа.
На практика, Законът за намаляване на инфлацията цели укрепването на американската икономика чрез поощряване на използването на произведена в САЩ продукция, като за предвидените за целта субсидии и данъчни облекчения ще бъдат отпуснати 430 млрд. долара. Показателно е, че последващите действия на "еврократите" в Брюксел на практика още повече задълбочиха деструкцията на европейската индустрия. Както е известно, ЕК прие т.нар. Закон за индустрията с нетни нулеви емисии (Net-Zero Industry Act, NZIA), целящ преди всичко да бъде защитена околната среда и развиването на по-екологична промишленост в рамките на ЕС. Според Брюксел, част от екологично неутралната индустрия са вятърните турбини, термопомпите, слънчевите панели, възобновяемият водород и хранилищата на въглероден двуокис. Освен това ЕС ще подкрепи разширяването на електрическите мрежи и преминаването към "зелена" енергетика с помощта на широк пакет мерки.
Както е известно, последният засега 14-пакет санкции срещу Русия, приет през юни 2024, предвижда и отказ от закупуване на руски втечнен газ (LNG), какъвто все още се доставя в Европа. Което означава автоматично нарастване на ролята на САЩ и някои други държави, като доставчик на този енергоносител. Преди това ЕС се отказа и от покупките на руски петрол, а спирането на газопроводите "Северен поток" и постоянните колебания и прекъсвания на газовия транзит през територията на Украйна, на практика, окончателно пресякоха каналите за доставка на евтини руски енергоносители в Германия, Нидерландия, Франция и т.н.
През последните две години обемът на промишленото производство в Европа не демонстрира толкова рязък спад, както по време на локдауна заради пандемията от Covid-19, още повече, че през 2021 европайската индустрия в общи линии достигна показателите от предковидния период. Въпреки това, според данните от юли 2023, обемите на промишленото производство в ЕС са намалели с 2,4%, в сравнение с първото полугодие на 2022. Тоест, слабият локален ръст на това производство, фиксиран през лятото на 2023, не успя напълно да пречупи негативната тенденция, която само се усили в началото на 2024.
Така, през януари 2024, съвкупният обем на индустриалното производство е намалял с 5,7%, в сравнение със същия период на 2023. През февруари, в ЕС, като цяло, този спад беше 5,4%, а в еврозоната - 6,4%. При това се очертаха доста разнопосочни тенденции, като в някои страни от ЕС индустрията демонстрира растеж. Така, най-голям ръст, в годишен израз, демонстрираха Дания (+2,7%), Словения (+2,8%) и Швеция (+3,4%). Най-сериозен спад пък беше фиксиран в Ирландия (-36%), Белгия (-12,7%) и България (-8,4%). Отрицателни показатели имат и най-големите индустриални държави от ЕС - Германия (-6,1%), Франция (-0,8%), Италия (-3,1%) и Австрия (-5,2%).
Най-силно беше засегната нефтохимическата индустрия. Според някои експерти, секторът се намира на ръба на краха: цените на природния газ в ЕС са пет пъти по-високи, отколкото в САЩ, а потреблението на петрол и петролни продукти в Съюза достигна минимума си от 1975 насам, което означава спад с над 18,5%, в сравнение с 2019 и почти с 40%, в сравнение с 2004.
Въпреки лошата ситуация в индустрията обаче, БВП на повече страни от ЕС демонстрира незначителен ръст, което се обяснява с увеличаването на дела на сферата на услугите в икономиката им. Ще припомня, че през 2021 сферата на услугите осигури 73% от общата добавена стойност, докато делът на индустрията беше само 23%. Преходът към "икономика на услугите" е дългосрочна тенденция, която се наблюдава в развитите държави още от втората половина на ХХ век. През 2021 заетостта в сферата на услугите достигна 73% от цялата заетост в Съюза, в сравнение с 65%, през 2000-та, докато заетостта в индустрията, включително строителството, е намаляла от 27%, през 2000, до 23%, през 2021. Лидери по заетост в сферата на услугите са Нидерландия (над 80%), Малта (83%), Белгия (82%) и Франция (81%). Интересно е, че с най-висок дял заети в индустрията не е Германия, която се смята за промишления лидер на ЕС, а Чехия (36%), Румъния (33%), Словакия (31%) и Словения (30%). Това е свързано най-вече с факта, че именно в тези държави, от 1990-те насам, се прехвърли производството на много германски, френски и американски компании.
Икономическата стагнация в Германия и политическите и последици
Както заяви наскоро пред Süddeutsche Zeitung директорът на центъра за проучвания към Института за икономически изследвания (IFO) Клаус Волрабе, това което се случва в момента с терманската икономика, "не е истинска криза, а състояние на стагнация". Според Федералното статистическо управление, през второто тримесечие на 2024 , БВП на страната е регистрирал спад с 0,1%, в сравнение с периода януари-март с.г. Спадът наистина е незначителен, но имайки предвид, че "икономиката е на 50% психология", както посочва навремето бившия канцлер Лудвиг Ерхард, известен като "бащата на германското икономическо чудо", твърденията, че страната е в рецесия не помагат особено за успокояването на обществото. При всички случаи, състоянието на икономиката се оказва по-лошо, отколкото очакваха повечето германски икономисти. Според Валрабе: "Общите очаквания на почти всички икономически институти бяха, че постепенно ще навлезем във фаза на растеж. Изглежда обаче, че все още сме много далеч от това". В тази връзка, той посочва две основни причини за икономическия спад: нежеланието на компаниите да правят нови инвестиции и предпазливостта на потребителите по отношение на разходите, които могат да си позволят. Сред немските предприятия се наблюдава "силно нежелание да инвестират в ново оборудване и строителство". В момента те не са склонни да рискуват, осъществявайки мащабни покупки, които биха могли да им донесат печалба едва в дългосрочна перспектива. Както посочва главният икономист на Dekabank Улрих Катер: "Вече не става въпрос за период на спад, а за хронично слаб растеж". Редица експерти пък смятат, че това се дължи на прекалено нерешителната икономическа политика на коалиционното правителство в Берлин, посочвайки, че темповете на инфлация отново са започнали да нарастват, макар и съвсем незначително.
Недостигът на инвестиции в германската икономика се илюстрира и от индекса на бизнес климата на IFO. Става дума за проучване на около девет хиляди компания, касаещо текущото им състояние и прогнозите за бъдещето. В последно време индексът на IFO демонстрира спад три пъти подред. Според Волрабе, освен в тежката индустрия, много слабо развитие се наблюдава в сектора на транспортната логистиката, което пък води до негативни промени и в други отрасли. Освен това, в момента строителния бизнес се сблъсква едновременно с три сериозни проблема: високите лихвени проценти, нарастващите цени на материалите и недостигът на квалифицирана работна сила.
Що се отнася до ситуацията при купувачите, тя изглежда малко по-противоречива. Наскоро най-голямата международна компания, ангажирана с проучвания на пазара, Gfk (чиято централа е в Нюрнберг), съобщи, че индексът на потребителското търсене бележи значителен ръст. Все още не е ясно обаче, дали става дума за наистина устойчива тенденция или просто за временен ефект, който вероятно е свързан с провелото се в Германия през юни 2024 Европейско първенство по футбол. Някои смятат, че лошият потребителски климат се дължи на факта, че германците все още са твърде предпазливи, когато става дума за ежедневни разходи и по-големи покупки. Тоест, те все още имат "силна инфлационна памет", тъй като четирите години на перманентна криза и загуба на доходи заради инфлацията, оставиха неизгладима следа в съзнанието им.
Това не се променя особено дори от факта, че в момента инфлацията в Германия е на ниво, което е доста близко до целевия показател на Европейската централна банка от 2%. Публикуваните в края на юли данни на Федералното статистическо управление също свидетелстват за влошаване, макар и незначително. Така, ако през юни нивото на инфлация е било 2,2%, през юли то е нараснало до 2,3%. При положение, че цените на енергоносителите са намалели с 1,7%, на годишна база, а тези на
Спадът на инвестиционната привлекателност................................... статията е около 50000 знака, но тук разрешава само 10000
Стефан КАМЕНАРОВ* 31 Декември 2024
На провелата се през април 2024 извънредна среща на върха на ЕС, председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че през миналата 2023 обемът на изтеглените от Съюза капитали е близо 300 млрд. евро.По-голямата част от тях биват прехвърляни към САШ, където впрочем се насочват и редица европейски компании, заедно с най-перспективните си технологии. Фон дер Лайен специално изтъкна, че "това са именно онези средства, от които се нуждаят нашите компании и този процес ерозира кокурентоспособността ни", което бе фактическо признание за дълбоката криза на европейската индустрия, в която я вкара сбърканата политика на европейските чиновници. Факторите, оказващи негативно влияние върху европейската икономика
Освен самоубийствената за икономиката на ЕС санкционна война с Русия, ключов фактор, влияещ негативно върху развитието и, стана американският Закон за намаляване на инфлацията (Inflation Reduction Act), приет през лятото на 2022, който стимулира постепенното прехвърляне на европейското производство в САЩ и провокира негативна реакция дори сред най-проамериканските политици в Европа.
На практика, Законът за намаляване на инфлацията цели укрепването на американската икономика чрез поощряване на използването на произведена в САЩ продукция, като за предвидените за целта субсидии и данъчни облекчения ще бъдат отпуснати 430 млрд. долара. Показателно е, че последващите действия на "еврократите" в Брюксел на практика още повече задълбочиха деструкцията на европейската индустрия. Както е известно, ЕК прие т.нар. Закон за индустрията с нетни нулеви емисии (Net-Zero Industry Act, NZIA), целящ преди всичко да бъде защитена околната среда и развиването на по-екологична промишленост в рамките на ЕС. Според Брюксел, част от екологично неутралната индустрия са вятърните турбини, термопомпите, слънчевите панели, възобновяемият водород и хранилищата на въглероден двуокис. Освен това ЕС ще подкрепи разширяването на електрическите мрежи и преминаването към "зелена" енергетика с помощта на широк пакет мерки.
Както е известно, последният засега 14-пакет санкции срещу Русия, приет през юни 2024, предвижда и отказ от закупуване на руски втечнен газ (LNG), какъвто все още се доставя в Европа. Което означава автоматично нарастване на ролята на САЩ и някои други държави, като доставчик на този енергоносител. Преди това ЕС се отказа и от покупките на руски петрол, а спирането на газопроводите "Северен поток" и постоянните колебания и прекъсвания на газовия транзит през територията на Украйна, на практика, окончателно пресякоха каналите за доставка на евтини руски енергоносители в Германия, Нидерландия, Франция и т.н.
През последните две години обемът на промишленото производство в Европа не демонстрира толкова рязък спад, както по време на локдауна заради пандемията от Covid-19, още повече, че през 2021 европайската индустрия в общи линии достигна показателите от предковидния период. Въпреки това, според данните от юли 2023, обемите на промишленото производство в ЕС са намалели с 2,4%, в сравнение с първото полугодие на 2022. Тоест, слабият локален ръст на това производство, фиксиран през лятото на 2023, не успя напълно да пречупи негативната тенденция, която само се усили в началото на 2024.
Така, през януари 2024, съвкупният обем на индустриалното производство е намалял с 5,7%, в сравнение със същия период на 2023. През февруари, в ЕС, като цяло, този спад беше 5,4%, а в еврозоната - 6,4%. При това се очертаха доста разнопосочни тенденции, като в някои страни от ЕС индустрията демонстрира растеж. Така, най-голям ръст, в годишен израз, демонстрираха Дания (+2,7%), Словения (+2,8%) и Швеция (+3,4%). Най-сериозен спад пък беше фиксиран в Ирландия (-36%), Белгия (-12,7%) и България (-8,4%). Отрицателни показатели имат и най-големите индустриални държави от ЕС - Германия (-6,1%), Франция (-0,8%), Италия (-3,1%) и Австрия (-5,2%).
Най-силно беше засегната нефтохимическата индустрия. Според някои експерти, секторът се намира на ръба на краха: цените на природния газ в ЕС са пет пъти по-високи, отколкото в САЩ, а потреблението на петрол и петролни продукти в Съюза достигна минимума си от 1975 насам, което означава спад с над 18,5%, в сравнение с 2019 и почти с 40%, в сравнение с 2004.
Въпреки лошата ситуация в индустрията обаче, БВП на повече страни от ЕС демонстрира незначителен ръст, което се обяснява с увеличаването на дела на сферата на услугите в икономиката им. Ще припомня, че през 2021 сферата на услугите осигури 73% от общата добавена стойност, докато делът на индустрията беше само 23%. Преходът към "икономика на услугите" е дългосрочна тенденция, която се наблюдава в развитите държави още от втората половина на ХХ век. През 2021 заетостта в сферата на услугите достигна 73% от цялата заетост в Съюза, в сравнение с 65%, през 2000-та, докато заетостта в индустрията, включително строителството, е намаляла от 27%, през 2000, до 23%, през 2021. Лидери по заетост в сферата на услугите са Нидерландия (над 80%), Малта (83%), Белгия (82%) и Франция (81%). Интересно е, че с най-висок дял заети в индустрията не е Германия, която се смята за промишления лидер на ЕС, а Чехия (36%), Румъния (33%), Словакия (31%) и Словения (30%). Това е свързано най-вече с факта, че именно в тези държави, от 1990-те насам, се прехвърли производството на много германски, френски и американски компании.
Икономическата стагнация в Германия и политическите и последици
Както заяви наскоро пред Süddeutsche Zeitung директорът на центъра за проучвания към Института за икономически изследвания (IFO) Клаус Волрабе, това което се случва в момента с терманската икономика, "не е истинска криза, а състояние на стагнация". Според Федералното статистическо управление, през второто тримесечие на 2024 , БВП на страната е регистрирал спад с 0,1%, в сравнение с периода януари-март с.г. Спадът наистина е незначителен, но имайки предвид, че "икономиката е на 50% психология", както посочва навремето бившия канцлер Лудвиг Ерхард, известен като "бащата на германското икономическо чудо", твърденията, че страната е в рецесия не помагат особено за успокояването на обществото. При всички случаи, състоянието на икономиката се оказва по-лошо, отколкото очакваха повечето германски икономисти. Според Валрабе: "Общите очаквания на почти всички икономически институти бяха, че постепенно ще навлезем във фаза на растеж. Изглежда обаче, че все още сме много далеч от това". В тази връзка, той посочва две основни причини за икономическия спад: нежеланието на компаниите да правят нови инвестиции и предпазливостта на потребителите по отношение на разходите, които могат да си позволят. Сред немските предприятия се наблюдава "силно нежелание да инвестират в ново оборудване и строителство". В момента те не са склонни да рискуват, осъществявайки мащабни покупки, които биха могли да им донесат печалба едва в дългосрочна перспектива. Както посочва главният икономист на Dekabank Улрих Катер: "Вече не става въпрос за период на спад, а за хронично слаб растеж". Редица експерти пък смятат, че това се дължи на прекалено нерешителната икономическа политика на коалиционното правителство в Берлин, посочвайки, че темповете на инфлация отново са започнали да нарастват, макар и съвсем незначително.
Недостигът на инвестиции в германската икономика се илюстрира и от индекса на бизнес климата на IFO. Става дума за проучване на около девет хиляди компания, касаещо текущото им състояние и прогнозите за бъдещето. В последно време индексът на IFO демонстрира спад три пъти подред. Според Волрабе, освен в тежката индустрия, много слабо развитие се наблюдава в сектора на транспортната логистиката, което пък води до негативни промени и в други отрасли. Освен това, в момента строителния бизнес се сблъсква едновременно с три сериозни проблема: високите лихвени проценти, нарастващите цени на материалите и недостигът на квалифицирана работна сила.
Що се отнася до ситуацията при купувачите, тя изглежда малко по-противоречива. Наскоро най-голямата международна компания, ангажирана с проучвания на пазара, Gfk (чиято централа е в Нюрнберг), съобщи, че индексът на потребителското търсене бележи значителен ръст. Все още не е ясно обаче, дали става дума за наистина устойчива тенденция или просто за временен ефект, който вероятно е свързан с провелото се в Германия през юни 2024 Европейско първенство по футбол. Някои смятат, че лошият потребителски климат се дължи на факта, че германците все още са твърде предпазливи, когато става дума за ежедневни разходи и по-големи покупки. Тоест, те все още имат "силна инфлационна памет", тъй като четирите години на перманентна криза и загуба на доходи заради инфлацията, оставиха неизгладима следа в съзнанието им.
Това не се променя особено дори от факта, че в момента инфлацията в Германия е на ниво, което е доста близко до целевия показател на Европейската централна банка от 2%. Публикуваните в края на юли данни на Федералното статистическо управление също свидетелстват за влошаване, макар и незначително. Така, ако през юни нивото на инфлация е било 2,2%, през юли то е нараснало до 2,3%. При положение, че цените на енергоносителите са намалели с 1,7%, на годишна база, а тези на
Спадът на инвестиционната привлекателност................................... статията е около 50000 знака, но тук разрешава само 10000
Коментар