If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Русия е станала третият най-голям доставчик на петрол за САЩ
Докато Вашингтон хока европейските си съюзници заради енергийната им зависимост от Москва, американските рафинерии изкупуват повече руски петрол от всякога БАРИКАДА 25 март 2021
Петролните танкери, акостиращи в рафинерията в Бейтаун, Тексас, изглеждат точно като много други, плаващи по водите на Хюстънския корабен канал. Но просторните им трюмове са пълни с необичаен товар: руски петрол, пише Bloomberg.
Мащабният комплекс, собственост на Exxon Mobil, не е единствената рафинерия в САЩ, която получава доставки от руски петрол. Заводът на Chevron в Мобайл, Алабама, както и рафинерията на Valero Energy в Сейнт Чарлз също са клиенти.
Лишени от достъп до венецуелски суров петрол в резултат на санкциите на Вашингтон срещу южноамериканската държава, и изправени пред намалени доставки от ОПЕК, след като петролният картел сви производството си, рафинериите в САЩ са се обърнали към руския петрол, за да запълнят недостига. Тези увеличени покупки, в съчетание с резкия спад на вноса от Саудитска Арабия, са катапултирали Русия на позицията на трети най-голям доставчик на петрол в САЩ през миналата година.
Това разместване е основна тема сред играчите на петролните пазари, но изненадващо не се обсъжда в дипломатическите кръгове. “Издигането на Русия на трето място не привлече никакво внимание във Вашингтон “, коментира пред Bloomberg Боб МакНали, бивш политически съветник в Белия дом, който сега ръководи консултантската фирма Rapidan Energy Group.
Все по-голямата зависимост на САЩ от руския петрол противоречи на американската енергийна дипломация. През последните две години Вашингтон лобира европейските страни да се откажат от „Северен поток 2“ – тръбопровод, който ще увеличи значително доставките на сибирски газ до Германия. (Русия е отговаряла за около 45% от вноса на природен газ в Европа през 2019 г.). През миналата година Конгресът стигна до там да разреши санкциониране на европейски компании, участващи в проекта. Администрацията на Байдън все още не е дала ясен сигнал дали възнамерява да използва тази възможност.
Тихомълком увеличаващият се внос на руски петрол показва колко е куха мантрата за енергийната независимост на САЩ, отбелязва Марк Финли, бивш енергиен анализатор в ЦРУ и сътрудник в Института Бейкър. По време кандидатпрезидентската кампания през миналата година Доналд Тръмп се хвалеше, че САЩ са станали “енергийна суперсила номер 1”, и страната никога вече няма да зависи от “враждебни външни доставчици”. “Толкова за енергийното ни господство”, казва Финли.
През февруари миналата година администрацията на Тръмп вкара в черен списък търговско дъщерно дружество на Роснефт, най-голямата руска петролна компания, защото извършвало сделки с правителството на Николас Мадуро. Но тъй като не бяха санкционирани директно други части на руската петролна индустрия, компаниите в САЩ можеха да продължат да купуват руски нефт и петролни продукти.
Пътят към това Русия да стане ключов енергиен доставчик на САЩ бе постлан от добро познаване на пазара, известна доза късмет, както и доказаната способност на Кремъл да обръща политиките на Вашингтон в своя полза, отбелязва Bloomberg. След като дълго време отговаряше за по-малко от 0.5% от годишния внос на петрол и рафинирани продукти в САЩ, Русия постепенно започна да увеличава пазарния си дял през изминалото десетилетие, достигайки исторически връх от 7% през 2020 г. През миналата година вносът от Русия е възлизал на средно 538 000 барела дневно, изпреварвайки 522 000 барела дневно, внасяни от Саудитска Арабия, показват изчисленията на Bloomberg News.
Тези печалби за Русия до голяма степен са за сметка на Венецуела. Рафинерията на Exxon в Бейтаун е една от няколкото инсталации в САЩ, проектирани специално за обработка на петролни продукти с висока плътност и сярно съдържание като тези, добивани във Венецуела. Когато администрацията на Тръмп наложи санкции на венецуелската държавна петролна компания Petróleos de Venezuela през 2019 г., веригата за доставки на тези рафинерии в САЩ бе прекъсната.
“Рафинериите в Мексиканския залив са едни от най-технически усъвършенстваните в света. Загубата на венецуелския петрол и свиващия се внос от традиционните доставчици от ОПЕК ги накара да търсят заместители, и така те се превърнаха в голям клиент за руския петрол”, коментира Ади Имсирович, сътрудник в Оксфордския институт за енергийни изследвания и бивш търговски директор в руския гигант „Газпром“. През миналата година Саудитска Арабия сви износа за САЩ до най-ниските нива от 1985 г. в опит да стабилизира цените на суровината.
Рафинериите в САЩ купуват от Русия основно полурафинирано петролно гориво, известно като Мазут 100. То е остатък от съветската система и в самата Русия се употребява основно за отопление, но някои щатски рафинерии го използват за производството на бензин. Най-големият вносител на руски петролни продукти през миналата година е била Valero Energy, която е купила почти 50 млн. барела.
Консултанти, анализатори и лобисти в петролната индустрия коментират пред Bloomberg, че не са забелязали каквито и да е притеснения във Вашингтон заради увеличаващия се внос от Русия. Предстои да се види дали това ще се промени в светлината на острия тон на президента Джо Байдън, който наскоро нарече руския си колега Владимир Путин “убиец”. Възможно е Белият дом да обмисля забрана на вноса на руски петрол като част от цялостния преглед на санкциите срещу Москва, който предстои през лятото, но повечето експерти и представители на индустрията не смятат, че това е реалистичен сценарий.
По-вероятно развитие е Саудитска Арабия, Ирак и Кувейт да увеличат производството си през идните месеци, което потенциално може да доведе до свиване на пазарния дял на Русия. При всички случаи специализираните в обработка на тежък петрол рафинерии в САЩ ще трябва да продължат да търсят подходяща суровина. Една от възможностите е добива от петролни пясъци в Канада, но рафинериите вероятно вече купуват всички налични количества от този източник.
Братчеди какво става, руският агент бай гън отменил всички санкции срещу северния поток с формулировката да има дружба и щастие между двата братски народа- руския и говедарския. Втори агент назначава путин- ебаси политика, направо разказва политиката по картинка и я води по учебник. Трябва цялото му президентстване да бъде изучавано в отделна дисциплина
Да не говорим за канадската тръба- ванчо няма помощи да си плати интернета, отделно че и пенсия в бъдеще няма да има, защото парите на пенсионното са вложени в тръбата
https://segabg.com/hot/category-bulg...RXNef9-SJ57Law
В сигнала се дава пример как в официално съобщение на прокуратурата от 21.02.2020 г., се разказва за повдигането на задочни обвинения срещу руски граждани за опита за убийство на 3-ма български граждани през 2015 г. - на Емилиян Гебрев, неговият син и на изпълнителния директор на ЕМКО. И пак в това съобщение ръководеното от Иван Гешев държавно обвинение твърди също, че разследващите са били „събрали данни и относно наличието на още четири други опита за покушение по отношение на Емилиян Гебрев“. Тогава, още на същия ден в съобщение за медиите заявихме, че твърденията за „други опити“ са измислици, твърдят от оръжейната фирма. Оттам обясняват, че такива твърдения и за други опити за покушение наистина е имало, но е било установено, че те са лъжа и са отхвърлени.
Пейстнатата статия кой знае защо не акцентираа на терминака за втечнен газ в Усть-Луга и на Завода за Втечнен Газ, който се строи в района.
Въобще много малко се говори за инвестициите на русаците в мощности за Втечнен Газ. Като цяло се създава едно усещане за обсесия на тема газо и нефтопроводи. А истината е че интереса им към търговията с втечнен газ е сериозно подплатен със съотвентите инициативи.
Най накрая ще се окаже че и в този сегмент са незаобиколим фактор.
Въобще на Север от Монголия май кротко кротко си стягат кочинката.
Колко интересно,било лош тон??
да напишеш, че има загинали БЪЛГАРИ при битката за Виена и че паметника там "на Червената армия" е и за тях.
КУЦО, таварищи "български модератори"
И ceгa бившитe бaлтийcĸи cъceди в Cъвeтcĸия cъюз, a зaeднo c тяx и Уĸpaйнa, тъжнo зaявявaт: пoтoĸът oт гapaнтиpaни и знaчитeлни пeчaлби oт pycĸи тpaнзит знaчитeлнo e нaмaлял и cĸopo, изглeждa, щe пpecъxнe нaпълнo. Πpичинaтa e яcнa: нa тepитopиятa нa Лeнингpaдcĸa oблacт ce изгpaждa oгpoмнo пpиcтaнищe и ocтaвaт caмo няĸoлĸo гoдини дo дeня, в ĸoйтo тo щe дocтигнe cвoя пpoeĸтeн ĸaпaцитeт, пpeвpъщaйĸи ce в нaй-гoлямoтo пpиcтaнищe в cвeтa. Дa, пopт Уcт-Лyгa вeчe e видим фaĸт.
Kaĸвo дpyгo, aĸo нe тoвa, мoжe дa oбяcни пиcмoтo, пoлyчeнo oт pycĸoтo миниcтepcтвo нa тpaнcпopтa oт Лaтвия? B нeгo Pигa ce oбъpнa ĸъм Pycия c aбcypднo иcĸaнe: дa нe ce cпиpa тpaнзитът нa въглищa пpeз лaтвийcĸитe пpиcтaнищa....
Яcнo e, чe в Pycия нямa c ĸaĸвo дa oбнaдeжди нaивнитe или, мoжe би, твъpдe apoгaнтнитe лaтвийци. И ĸъм ĸpaя нa 2020 г. вcичĸи влaĸoвe c pycĸи въглищa минaвaxa изĸлючитeлнo пpeз Уcт-Лyгa, a нe пpeз Лaтвия.
... Koгaтo тepминaлът зa жeлязнa pyдa бeшe пycнaт в eĸcплoaтaция в пpиcтaнищeтo Уcт-Лyгa пpeз дeĸeмвpи минaлaтa гoдинa, тoй yдapи yĸpaинcĸaтa пocoĸa. Tpaнзитът нa жeлязнa pyдa пpeз нeйнитe пpиcтaнищa e нaмaлял c 93%.
И тoвa нe взeмa пpeдвид aĸтивнo paзвивaщия ce Ceвepeн мopcĸи път, чиитo блecтящи пepcпeĸтиви пpeди няĸoлĸo гoдини ниĸoй нe би мoгъл дa oчepтae и в нaй-cмeлитe cи мeчти. He caмo пpeз лятoтo, нo и пpeз зимaтa e възмoжнo дa ce тpaнcпopтиpaт cтoĸи пo нeгo, a тoзи мapшpyт e мнoгo пo-ĸpaтъĸ и пo-yдoбeн oт oбичaйнитe.
Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит
сащ уж се бореха с комунизма, а накрая се оказаха най-комунистическата държава в света..
Карлсън постави под въпрос дали Пентагонът приема сериозно тази "заплаха" за националната сигурност на САЩ, обвинявайки министъра на отбраната Лойд Остин, че се фокусира върху разнообразието в армията. Той смята, че военните са твърде заети с "наемането на повече бременни пилоти въвъ ВВС" и че са "обсебени от политическата чистота", за да защитават Америка от потенциални противници.
Карлсън посочи новата реклама за набиране на войници в американска армия, която включва протест на ЛГБТ обществото, както и неотдавнашното отстраняване на подполковник Матю Лохмайер от Космическите сили заради коментарите му, наричащи програмите за многообразие "марксистки". тия скоро във военното обучение ще включат и боравене с дилдо, вибратор и пенис колан...
Оставете го СП2 вече не е интересен. Голямата игра е с Усть-Луга. СП2 май беше само за отвличане на вниманието.
СП2 Практически е построен, остават само дребни довършителни работи. Там няма връщане , ще заработи до края на 2021г.
Единственото което могат да направят Краваристанците е да го бомбандират, но не им стиска защото с това ще запалят световна война ...
Срещу Усть-Луга пък съвсем няма какво да направят, чрез това пристанище Руснаците ще отрежат транзита на всички бивши свой сателити които много си повярваха - Литва,Латвия,Естония, Полша, Украйна ! Задал се е глад ........... да ги хранят братята кравари....
Вашингтон. Американската администрация възнамерява да се откаже от санкциите срещу Nord Stream 2 AG, оператора на „Северен поток 2“, и нейния изпълнителен директор Матиас Варниг. Това съобщи във вторник новинарският портал Axios, позовавайки се на два източника.
Според събеседника на медията, администрацията на Джо Байдън ще се откаже от санкциите срещу оператора на „Северен поток 2“ и неговия ръководител. „Решението показва, че администрацията на Байдън не възнамерява да разваля отношенията с Германия заради газопровода, както и трудностите, пред които е изправен президентът Джо Байдън при комбиниране на действия и реторика на строг подход към Русия“, се казва в текста.
„Държавният департамент на САЩ скоро ще изпрати задължителен доклад до Конгреса със списък на компаниите, участващи в изграждането на „Северен поток 2“, които са обект на санкции“, отбелязва Axios. Според източници американското външно министерство ще настоява за налагане на ограничения на няколко руски плавателни съда. В същото време Държавният департамент ще декларира, че Nord Stream 2 AG и Варниг „участват в действия, които попадат под санкциите“. „Държавният департамент обаче ще се откаже от тези санкции, позовавайки се на националните интереси на САЩ“, пише порталът.
По този начин, посочва изданието, има ситуация, при която „санкции се налагат срещу кораби, но санкции не се налагат на компанията, отговорна за проекта“. В същото време американските власти стигнаха до заключението, че „единственият начин да спрат проекта е да наложат санкции на крайните потребители на газ в Германия“, като едновременно с това администрацията на САЩ „не възнамерява да разваля отношенията заради Северен поток 2“, пише Axios.
Вашингтон. Американската администрация възнамерява да се откаже от санкциите срещу Nord Stream 2 AG, оператора на „Северен поток 2“, и нейния изпълнителен директор Матиас Варниг. Това съобщи във вторник новинарският портал Axios, позовавайки се на два източника.
Оставете го СП2 вече не е интересен. Голямата игра е с Усть-Луга. СП2 май беше само за отвличане на вниманието.
А това кърти мивки направо: Изненада! Съветничка на Рейгън поиска руско гражданство от Путин по телевизията
Дипломатът Сюзън Маси, която през 1980-те години на миналия век научи президента Роналд Рейгън на руската поговорка „Доверявай се, но проверявай“, поиска да стане рускиня. Тя се обърна към руския президент Владимир Путин с молба да й даде руско гражданство. Според нея, заради тази й стъпка, в САЩ тя ще бъде наречена предател. В същото време Кремъл вече реагира на апела на американката.
Бившият съветник на президента Роналд Рейгън - Сюзън Маси, в ефира на канала НТВ, се обърна към руския президент Владимир Путин с молба да получи руско гражданство. Според бившия дипломат, тя е посветила много години на сближаването на американския и руския народ и затова 90-годишната Маси иска да остане в Русия, за да продължи тази своя мисия. „Ако президентът Владимир Владимирович намери възможност да ми даде руско гражданство, за мен това ще бъде чест“, обясни тя.
При това Маси не изключи, че в САЩ ще я критикуват за тази стъпка. " Как да им обясня че не обичам тази Америка, която имаме днес. Знам че елементарни хора ще ме обявят за предател , но всъщност предателите са те!"
„Знам, че те ще кажат: че съм предател, че съм човек, който е против Америка“, каза бившата служителка на Държавния департамент.
Кремъл вече отговори на молбата на Сюзън Маси. "Има определени бюрократични процедури в това отношение", каза говорителят на Кремъл, отговаряйки на въпроса дали руските власти ще разгледат молбата на американката за гражданство.
Маси е дъщеря на швейцарски дипломат. Родена е в Ню Йорк. Завършва колежа Васар, частния университет в Покипси, който исторически се явява като един от университетите на ''Седемте сестри'', един от най-престижните женски колежи в САЩ. Маси също е учила в Сорбоната и в Института за политически изследвания в Париж.
Коментар