Първоначално изпратено от kandid
Разгледай мнение
http://www.memoriabg.com/2016/05/13/...peiski-pazari/
Американския втечнен газ катастрофира и на френския пазар, след като Литва се отказа да купува скъпото гориво. Въглеводородните войни вървят и с пазарни средства.
През януари т.г. Литва се отказа от американския сгъстен газ. Литовските власти излязоха с номера, че газотранспортната система на страната не е приспособена за американския висококалориен газ.
Франция разглежда възможността за забрана на вноса на американски сгъстен природен газ, съобщи агенция Ройтерс, като се позова на изказване на френския министър на екологията Сеголен Роаял. Париж не иска да купува американския природен газ, мотивирайки се, че в него е прекалено голям делът на шистовия газ, при чийто добив се използват технологии, забранени във Франция. Екологията е само предлог, а всъщност американският газ се оказва прекалено скъпо удоволствие за французите. Причината Париж да се откаже от американския газ е свързана с цената му – 6-6,5 долара за 1 млн. британски термични единици, докато руският газ, идващ по тръби, е далеч по-евтин. Цената на руския на пазарите в Европа е максимум 5.8 долара. Аналитиците от отбелязваха,че в случай на сериозна конкуренция Москва може да занижи цената до три долара. Засега не им се налага.
Компанията „Cheniere“ – най-големият производител на шистов газ в САЩ, е подписала споразумения, според които в най-голямото френско пристанище Дюнкерк е оборудван с терминал за регазификация и трябва да пристигат най-малко 50 танкера с газ. Първите доставки се очакваха още това лято. По данни на френското издание „L’Express“, е подписано споразумение за годишни доставки от 770 хил. тона сгъстен газ.близо 1 млрд. куб. м. в продължение на 20 години.
През последните 12 месеца броят на работещите платформи за нефт и газ в САЩ са намалели повече от два пъти – до 437,а само преди два месеца бяха 502. Само през 2015 г. в САЩ са фалирали над 15% от конвенционалните производители на петрол, сочат данни на федералния регулатор, а 250 000 души загубиха работните си места в САЩ през 2015 г.
Очакванията са процесът да продължи и да изчезнат общо 68% от американските производители.
Ниските цени извадиха от пазара компаниите с висок марж на добива, шистови въглеводороди и нефтени морски платформи – основа на американското производство, като резултатът е прекратяване на дейността на нефтените платформи в САЩ.
Според данни към януари 2016 г. средно претегленият разход за добив на нефт е 29.85 долара за барел. С най-ниски разходи за добив е петролът, добиван в Близкия изток и Русия, като там разходите за барел варират между 6 и 10 долара за барел. При другите сухоземни добиви постиганата цена варира в широк диапазон от 10 до 40 долара за барел.
Шистовият нефт, който САЩ развиват, има ценови диапазон на добив от 50 до 90 долара за барел, а шистовите пясъци са в границите от 35 до 70 за барел.
Американска шистова индустрия бе построена на база субсидии и данъчни облекчения. Фрекингът е значително по-скъп от традиционните методи за сондиране и беше субсидиран в Съединените щати от държавния бюджет. Цялото производство на шистов газ в световен мащаб изпадна в колапс, най-вече в САЩ.
Не знам дали източника е руски, но ти кажи че е на мурзилките
Коментар