If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Дали пък скоро "камиларите от Камилария" няма да се превърнав в "гордите войни на пустинята" (примерно)...
Заради закон в САЩ за 11 септември, Саудитска Арабия се сближава с Русия
Между Русия и Саудитска Арабия никога не е имало особено добри чувства нито по съветско време, нито днес при управлението на Владимир Путин. Ситуацията в Сирия, която постави двете държави отново на противоположни страни, не подобри отношенията им. Но през последните месеци на 2015, както и в началото на 2016, имаше драматичен обрат – Москва привлече погледа на Саудитска Арабия с по-добри условия при закупуване на оръжия, а също и с възможност за отстъпки по отношение на Сирия. Именно сирийската гражданска война създаде хладната атмосфера между дългогодишните съюзници САЩ и Саудитска Арабия, която съществува в момента. Неясната външна политика и липса на решителност от страна на Барак Обама предизвика Рияд да се оглежда за алтернативи на американското сътрудничество. Сближаването на американците с Иран и постигането на ядрената сделка с Техеран, още повече отдалечи интересите на крал Салман и администрацията на Обама.
Събития от последната седмица допълнително създадоха смут в отношенията между саудитците и САЩ.
Два дни преди срещата на върха между САЩ и Съвета за сътрудничество в Залива, която ще се проведе в Рияд на 21 април, вътрешните борби в американското правителство се засилват. Причината е законопроект, който ще свърже Саудитска Арабия с дела, свързани с атентатите от 11 септември 2001 година. Готвеният законопроект заплашва да подкопае преговорите на Барак Обама с лидерите от Персийския залив, които започват на 21 април и още повече разширяват пропастта между Вашингтон и Саудитска Арабия.
Законопроектът е подкрепен от висши сенатори едновременно от Републиканската и Демократическата партия и беше повторно представен на 14 април, като изглежда има повече подкрепа от предишните два опита да премине. Ако бъде гласуван, законът ще сложи край на Акта за имунитет на чуждестранния суверенитет от 1976 година - който също косвено защитава американски активи в чужбина. Законът дефинира законовите рамки, определящи дали може да бъде съдена чужда суверенна държава в съдилищата на САЩ. Актът установява и специални процедури за запор на имущество и изпълнение на съдебно решение срещу чужда държава. Промяната в закона от 1976 година ще позволи дългогодишните съдебни дела, водени от семейства на жертви от атентатите на 11 септември, да продължат напред. В делата се твърди, че саудитски официални лица са били съучастници в атаките и те трябва да бъдат съдени.
Освен всичко останало, ако законът мине, класифицираната част от 28 страници в официалния доклад на комисията за атентатите от 11 септември, занимаващи се с чуждестранното участие в атаките, също ще излезе наяве в съда.
Докато комисията изключва участието на саудитското правителство, има спекулации в обществото, че служители на високо ниво може да са изиграли роля в подпомагането на финансирането на похитителите на самолетите, използвани при атентатите.
В отговор на повторното вкарване на законопроекта, саудитският външен министър Адел ал Джубейр предупреди членовете на Конгреса, че Рияд ще трябва да изтегли около 750 милиарда долара в американски активи, които съдът може да замрази. Тази стъпка хвърли в паника представители на американската администрация, които предупреждават за сериозни икономически последици ако законопроектът бъде приет.
През последния месец три различни делегации от Конгреса, водени от сенаторите Линдзи Грахъм, Бен Карден и Пол Райън посетиха Саудитска Арабия и се срещнаха с високопоставени служители в администрацията в Рияд. Отделна среща имаше с крал Салман. Това показва, че е много вероятно нито Рияд, нито Конгреса да изпълнят заплахите си. По-важното е, че тези събития подкопават доверието между съюзниците САЩ и Саудитска Арабия. Студенината се засили още повече след като група сенатори представиха резолюция, която ще постави строги условия относно продажбата на оръжие за Саудитска Арабия, заради опасенията от увеличаване на броя на цивилните жертви в Йемен, където от година насам Рияд води коалиция срещу подкрепените от Иран шиитски бунтовници хути.
Опасенията на Белия дом са, че приемането на законопроекта ще позволи завеждането на дела срещу САЩ из целия свят на места, където американските сили са замесени в операции, при които са загинали цивилни. Според държавният секретар Джон Кери това ще създаде опасен прецедент. Все пак, най-вероятно Обама ще наложи вето върху законопроекта и е малка възможността да се предизвика дипломатическа и икономическа криза. Изтеглянето на 750 милиарда саудитски пари от САЩ също е малко вероятно да се случи, но въпросът ще бъде обсъден на срещата между САЩ и лидерите от Персийския залив.
Спорният законопроект добавя голям минус в отношенията между Саудитска Арабия и САЩ. Рияд отдавна критикува Обама за проявена „наивност“ спрямо иранските намерения в Близкия изток. Съюзът между Съвета за сътрудничество в Залива и САЩ е прекалено важен за Вашингтон, за да бъде жертван. Още повече, че Русия вече започна сондажи в Рияд, предлагайки сключването на оръжейни сделки.
Едва ли ще се стигне до пълно охладняване на отношенията между Вашингтон и Саудитска Арабия, но със сигурност те са силно накърнени. Рияд и Москва имат още точки, по които да намерят решение по спорни въпроси - като например Хизбулла. Докато Саудитска Арабия застава срещу всеки опит на Иран за намеса в Близкия изток, Русия се сближава с Израел по отношение на ливанската про-иранска групировка Хизбулла, тъй като Москва действа заедно на терен с Израел срещу сирийските бунтовници. Стигна се дотам, че руските представители в Сирия си затварят очите при атаки на израелската авиация срещу позиции на Хизбулла в Сирия, което пък се приветства от страна на Саудитска Арабия, виждаща в ливанските бойци заплаха за своите интереси.
Със сигурност до края на тази година можем да очакваме интересно развитие в отношенията между Саудитска Арабия и САЩ, които за мнозина са непробиваеми и вечни. Но както често се оказва в политиката, вечни са само интересите, но не и приятелствата.
Автор: Руслан Трад
Съветската окупация е нанесла щети за около 185 млрд,евро на икономиката на Латвия, съобщи специална комисия в страната, цитирана от РБК. Негативното влияние за демографията и околната среда са в размер на още няколко дестки милиарди евро.
Данните бяха изнесени при представяето на книгите "Латвийската икономика преди и след възстановяването на независимостта", "Колониалната политика на Съветската империя и колонизацията на Латвия през 1940 г.-1990 г." и "Щетите, причинени от СССР на балтийските страни". Евродепутатът Инес Вайдер отбеляза, че "Латвия не може да има бъдеще без да познава миналото си" и определи нацисткия и съветския режим като "еднакво престъпни".
Комисията, която се занимава с изчисляването на вредите, нанесени върху икономиката на страната от СССР, бе създадена преди 11 години. През 2009 г. Тя спря да получава финансиране и прекрати работа през 2014 г.
През декември 2015 г. Литва, Латвия и Естония подписаха декларация за сътрудничество, в която изразиха необходимостта от съвместни усилия за предявяване на искове за обезщетения за времето, в което страните им са били част от Съветския съюз.
Преди време Естония създаде специална комисия, която да разследва репресиите, извършвани от "окупатора". Тя приключи работата си през 2004 г. В докладите й се съдържаше изводът, че преди включването й в състава на СССР, брутният вътрешен продукт на Естония е бил сравним с този на Финландия, докато през 1991 г. е няколко пъти по-нисък. През 2015 г. външният министър на страната Марина Кальоранд заяви, че Талин не планира да иска обезщетения от Русия.
На свой ред Москва отхвърля претенциите на балтийските страни и не възприема термина "съветска окупация". "
По принцип върволицата в последните години винаги е в обратна посока ( тоест всеки манголец ) видял някой левас хуква да бяга оттам като ухапан от бясно куче.
По никакъв начин рублата няма да бъде повишена. Това са финансово-икономически ваджии ( както казваше бае ви Ганя), които не се разбират от всеки. Нарочно си я държат долу рублата, та да им е изгоден износа.
Рублата ще поскъпне заедно с всички основни конкуренти на долара,това искам да
кажа.Петролът явно ще отиде нагоре.
По никакъв начин рублата няма да бъде повишена. Това са финансово-икономически ваджии ( както казваше бае ви Ганя), които не се разбират от всеки. Нарочно си я държат долу рублата, та да им е изгоден износа.
Стари Днес, 15:42
Pyramid
Това съобщение беше изтрито от aleks262. Причина: Коментар на изтрит пост
Щом казваш, че е изтрит, значи, е. "Малка" подробност: Докато аз коментирах, постът си беше на мястото. Дори и малко след това, мернах и продължих , излязох от форума. Още малко, ще вземете да обвинявате, че сме реагирали. Грозно е и не ви отива.
А темата, в този ѝ вид, и да я закриете, освен няколкото трола, нормален човек я зажали за нея, я-не. Не тема, ами дъвка за серсеми /вкл.и за мен, дето съм опитвал някого да вкарам в пътя. Безнадеждно.
Такива работи.
Г.Марков в записките си споделя нещо интересно като очевидец.
-------------------
бай Тошя отишъл на кино по морето лятото ( тия откритите в Приморско ) и влязал сам с още един и тръгва да си седне на стола просто, при което имало към стотици манголски туристи и ония веднага се изправят и започват да му ръкопляскат, докато бегейските въобще не го отразили, щото е некъф си клиент.
Манголците били потресени и викали: Защото БГ Империя е велика, защото никой не реагира на вашият босс. В Манголия това е невъзможно.
Пет години по-късно, стой та гледай какво става? То едни ръкопляскания от номенклатурчити в БГ-стан, едни ставания, едни чудеса и Тошя вече е по-велик от Майкъл Джексън, Ал Пачино и Христос ( взети заедно ).
Знам, че тези от окупираните кримчани, които живеят така по-близичко до Херсонска област, са облагодетелствани - могат да отидат пеша (разбира се минавайки две КПП-та) и да си напазаруват хранителни продукти в свободната част на Украйна... щото в окупиран Крим - ни храна, ни паре...
А бе, смятай, че и жожо се ошашка къде изчезват стинките за крим, които се наливат и наскоро искаше да обеси лично тоя, който атгаваря за фанагорския мост.
Ще станат нещата просто още не са одърпани пенциите на 'орицата и после мост пак нема да има, ама дай им срок 1.5 годин време аванс, че е сложно ся
Коментар