IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Украйна (4) презареждане

Collapse
Заключена.
X
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не те питам съвсем случайно.
    2мПа на изхода. 1000км дължина като се спуска и изкачва 2000 м

    Коментар


    • Факушкa

      Мисля че го написах, газа в тръба с дължина стотици километри има значителна маса и има значение дали я изкачваш по наклон нагоре или я спускаш. При някакви къси тръби земното привличане не влияе толкова че да си заслужава да се пресмята, но не е така при тези километри и маса на метана в тях. Забравяме че може да се поддържа налягане на стотици километри без компресорна станция и при Северен поток капацитета е много нисък, според законите на физиката това животно няма как да работи дори ЗАДОВОЛИТЕЛНО !
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
        Да речем тръбата е 1.6 м, а дебита 30млрд м газ, с налягане на изхода 2 мПа
        Малко е, бе душа.

        2 МПа са ти 20 атмосфери. Ти не можеш метна нищо с толкова малък напор по тръбата.

        И 1.6 диаметър тръби може да имаш по вътрешна селска мрежа тръба за пренос в стил Плевенско.

        От 6 метра нагоре поне говорим и то при дублаж. Просто загуби в 2 х 6 м са по-малки от 1 х 12

        И по-лесно може да постигнеш подобно налягане от 200 атмосфери да кажем, за да метне тръба.

        Грубо 200 - 20 = 10% загуби, ама те не могат да го нагнетят толкова по трасето през Черно море. Тоест много по-големи загуби правят, а дрънкат за 63 куб.м./годишно, че ще доставят.

        Ще "доставят", ама звънци - на Шапката, ако му напишат във в-к Дума и по бТВ-ту, че ще му доставят 163 куб.м./годишно и той ще кълве като шаран на сухо и ще вярва.
        Last edited by marandi; 11.07.2014, 17:00.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
          По прицип загуби се смятат в дебит, а не в налягане ( т.е. куб. м./час или мин. ). Информация, че на 100 км ти паднало с 2 МПа нищо не значи като КПД, понеже не става ясно колко е общия капацитет.

          За 12 м диаметър тръба може да е почти нищо ( 15% загуби ), а за тръба половин метър да са 60% загуби.
          Да речем тръбата е 1.6 м, а дебита 30млрд м газ, с налягане на изхода 2 мПа

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
            Питам приблизително, не за точна стойност в случая. Щото дават 2-3 мПа между компресорните станции, а те на сушата са през 120-150 км.
            Затова според мен е грубо 2 мПа на 100 км.
            По прицип загуби се смятат в дебит, а не в налягане ( т.е. куб. м./час или мин. ). Информация, че на 100 км ти паднало с 2 МПа нищо не значи като КПД, понеже не става ясно колко е общия капацитет.

            За 12 м диаметър тръба може да е почти нищо ( 15% загуби ), а за тръба половин метър да са 60% загуби.

            П.П. МПа на 100 км ми се вижда твърде оптимистично. Това може само някой лайк от школата на СССР да го изцепи, че ще го постигне при 6 м диаметър тръба.

            Лъжат като разпрани.
            Last edited by marandi; 11.07.2014, 16:52.

            Коментар


            • както пише Алла Пугачова:
              "И каква е разликата между Янукович и Порошенко? Не знам как да отговоря кратко. Мъжете ще разберат. Жените - още повече. "


              И малка гатанка за широката публика - познайте коя е съпругата на Янукович и коя - на Порошенко


              .
              .
              .
              Don't work hard, work smart!

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                Питам приблизително, не за точна стойност в случая. Щото дават 2-3 мПа между компресорните станции, а те на сушата са през 120-150 км.
                Затова според мен е грубо 2 мПа на 100 км.
                А иначе ме обиди... лошо гледала...
                На всеки ъгъл 90 градуса по трасето ще се губят някъде около 1-1.5% - това е без правите участъци. Зависи за какво налягане говорим по тръбата? Може да е по-малко, може да е повече. Всичко се смята и налягане няма как да е постоянно, а пада и затова после го нагнетяват пак през определен интервал.

                П.П. Под гледа "лошо" го казах като комплимент
                Last edited by marandi; 11.07.2014, 16:33.

                Коментар


                • Нямам представа и какво ще е оборудването, но да кажем на правите участъци ще прави КПД около 90-95% при хипотетично допуснат постоянен напор ( налягане ) и най-модерните технологии за тръби.

                  А, той е невъзможен, т.е. като вдигаш налягане - растат и загуби.

                  При чупките, па се получава съпротивление и пада още КПД. Ама, там зависи от ъгъл колко са на брой и тогава мога да ти ги сметна.
                  ----------------------------------------------------------------

                  Корабен инженер няма как да говори наизуст за разлика от ел. инженерите и военните в БГ.

                  Те ония си мислят, че това е да вземеш мотиката и да огрухаш половин декар домати с нея.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от marandi Разгледай мнение
                    Твоята лошо гледа, ама и Спартовица става за изкъртване

                    П.П. Не може да се каже просто така на 100 км колко ще се загуби.

                    Зависи колко чупки ще има тръбата, понеже не е идеална права за подобно разстояние. Влизат хидравлични загуби и т.н.

                    Смята се всичко.

                    Наизуст може да говори само пълен профан като Шапката, който смята налягането в тръбата спрямо атмосферното. И го питаш как атмосферно налягане ВЪРХУ тръбата ще ти породи налягане ВЪТРЕ в тръбата и следва .......... ( тишина ).

                    Или клептоманите политици, които в мозъка им са само числа за крадене, а не за реалности. Зависи - дай ми да видя проект и ще ти кажа ориентировъчно.
                    -----------------------------------

                    Оо ... забравих, то Южен пАток няма даже и технически проект, а само "идеен" ( демек картинка на фотошоп )
                    Питам приблизително, не за точна стойност в случая. Щото дават 2-3 мПа между компресорните станции, а те на сушата са през 120-150 км.
                    Затова според мен е грубо 2 мПа на 100 км.
                    А иначе ме обиди... лошо гледала...
                    Last edited by Факушкa; 11.07.2014, 16:27.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                      Доколкото знам, загубата на налягане е накъм 2мПа на 100 км.
                      Знае ли някой от какъв порядък е триенето в тръбите?

                      ПП
                      Маранди, кажи коя е по убава - моята или на спарт?
                      Твоята лошо гледа, ама и Спартовица става за изкъртване

                      П.П. Не може да се каже просто така на 100 км колко ще се загуби.

                      Зависи колко чупки ще има тръбата, понеже не е идеална права за подобно разстояние. Влизат хидравлични загуби и т.н.

                      Смята се всичко.

                      Наизуст може да говори само пълен профан като Шапката, който смята налягането в тръбата спрямо атмосферното. И го питаш как атмосферно налягане ВЪРХУ тръбата ще ти породи налягане ВЪТРЕ в тръбата и следва .......... ( тишина ).

                      Или клептоманите политици, които в мозъка им са само числа за крадене, а не за реалности. Зависи - дай ми да видя проект и ще ти кажа ориентировъчно.
                      -----------------------------------

                      Оо ... забравих, то Южен пАток няма даже и технически проект, а само "идеен" ( демек картинка на фотошоп )
                      Last edited by marandi; 11.07.2014, 16:19.

                      Коментар


                      • Доколкото знам, загубата на налягане е накъм 2мПа на 100 км.
                        Знае ли някой от какъв порядък е триенето в тръбите?

                        ПП
                        Маранди, кажи коя е по убава - моята или на спарт?

                        Коментар


                        • На 10 юли 2014г. добивът на нефт и газов кондензат в Русия е намалял спрямо 10 юли 2013г. с около 1,497 %. Според вас каква част от този спад на добива на нефт и газов кондензат в Русия се дължи на събитията в Украйна от последните месеци ?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                            Маранди, защо казваш на гигов шапка, ти самия няколко пъти обясняваш че работиш в някакво поделение и колко си "ЦЕНЕН' от полковниците. Значи ли това че и ти си шапкар- демек глупак
                            Карах казарма, драги след висше. Заблудил си се.

                            П.П. Не виждам какво обидно има да наречеш военен Шапка - нали това е част от униформата им.

                            Все едно аз да се обидя на инженер.

                            Коментар


                            • Маранди, защо казваш на гигов шапка, ти самия няколко пъти обясняваш че работиш в някакво поделение и колко си "ЦЕНЕН' от полковниците. Значи ли това че и ти си шапкар- демек глупак

                              Коментар


                              • Шапка,

                                спри се, бре - рано сутрин ми наду главата с простотии. Това, което би течало по пАтока се води природен газ, а не битова газ. Нали ти казвам, че ти "газ" си виждал само в запалките и затова си мислиш, че е "течна".

                                П.П. Спри се и с другите глупости за "тапи" и че атмосферно налягане може да ти направи напор в тръбата като го мериш в атмосфери.

                                И това вътре, което тече като флуид се води налягане, ама се измерва в Паскали, а не в атмосфери и това отвън няма нищо общо с това вътре. Каква атмосфера в затворена среда? Имаш абсолютно и манометрично налягане там.

                                Върви се запиши там едно висше и го изкарай като толкова ти интересно и спри да ръсиш небивалици на килограм, че се излагаш.
                                Last edited by marandi; 11.07.2014, 11:40.

                                Коментар

                                Working...
                                X