IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ограбват ли България чрез концесиите?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • май така се получава с тези концесии..., ограбват ни посред бял ден, ама си траем така държавата обеднява, а други забогатяват бързо.

    Коментар


    • Жива верига срещу бомбите на “Дънди”
      В Крумовград искат Трайчо и Нона да чуят страховете им за Ада тепе

      250 души от Крумовград учредиха Инициативен комитет срещу златодобива в петък. Същият ден екологичният министър Нона Караджова одобри предложението на Висшия екологичен експертен съвет
      /ВЕЕС/ за изграждането на златна мина на близкия хълм Ада тепе. Имането ще бъде дадено на "Болкан Минерал енд Майнинг", дъщерна компания на канадската "Дънди Прешъс Метълс". Според официалната информация на сайта на компанията в находището в Източните Родопи лежат 794 000 тройунции жълт метал, от които могат след флотацията да бъдат добити 730 000 тройунции. При борсови цени от 2471 лв. за унция, съкровището се оценява на 2 млрд. лв. "Уверих се, че всички мерки, които са необходими за изключване на всички рискове за вододайните зони, здравето на хората, околната среда и биоразнообразието, са взети предвид в решението, включително пречистване на отпадъчните води до ниво на питейни", обясни министърът пред БТА.

      Златото под Ада тепе се изчислява на 2 млрд. лв. по борсови цени
      "Започваме подписка срещу златодобива. Категорични сме, че разработването на мината носи рискове за вододайната зона и здравето на хората, околната среда и биоразнообразието на района", заяви пред "Стандарт" председателят на Инициативния комитет Маргит Василева. За събирането на подписката ще бъдат отворени около 50 пункта в 80-те села и махали, намиращи се в близост да Ада тепе. "Готови сме да извървим цялата процедура, която е доста тромава, но да защитим правото децата ни да дишат чист въздух и живеят спокойно. Готови сме да стигнем и до Европейския парламент, Еврокомисията и Европейския съд по правата на човека", коментира тя и изрази надежда, че над 90 на сто от жителите на Крумовград ще подкрепят подписката срещу златодобива.
      На събранието в петък местните хора са поискали среща с министрите, отговорни за концесията - икономическия Трайчо Трайков, екологичния Нона Караджова, а също и премиера Бойко Борисов. "Обществеността иска да каже на премиера защо няма да допусне отварянето на златния рудник", отбеляза Мария Дамянова, председател на сдружение "Живот за Крумовград". Тя допълни, че родопчаните са готови да спрат взривяването на Ада тепе с всички възможни средства - дори граждански неподчинения и живи вериги.
      "Против сме и ще се борим докрай. Никой не иска да ни чуе. Нона Караджова и Евдокия Манева продадоха държавата, продадоха България", заяви крумовградчанинът Юсеин Дурмуш. Той е работил на сондажите на Ада тепе през 2005 г., но на следващата се оперирал и
      оттогава живее с половин бъбрек
      Живее в махала Победа на с. Скалак, което е в непосредствена близост до находището. "Не желаем мината да работи. Всички тези взривове и изкопни работи ще отровят земята, водата, животните. Участвах на 4-те обсъждания на Оценката за въздействие върху околната среда и никой не можа да даде 100% гаранция, че технологиите им са безвредни", разказа още Юсеин Дурмуш. "Истинското злато на Крумовград е чистият въздух и природа. Загубим ли тях, хората ще започнат да напускат и общината съвсем ще се обезлюди", смята и Надя Саръева. По думите й регионът трябва
      да заложи биоземеделието и екотуризма
      Местните управници също са настроени отрицателно към обещаната от "Дънди" инвестиция от $130 млн.
      "Продължаваме да имаме претенции към БММ. Няма начин да се добива злато по този начин и да няма поражения върху природата и хората. Макар че в решението на екологичния министър да има разписани гаранции", заяви кметицата на Крумовград Себихан Мехмед. Тя оценява положително поетото от "Дънди" обещание да се построи пречиствателна станция, която да отстранява токсичните химикали, както и да не се заустват отпадни води в река Крумовица в близост да града. "Не получихме отговор за степента на издръжливост на съоръжението за съхранение на минни отпадъци. Голямото ни притеснение остава
      запрашаването на околната среда
      отделянето на фини прахови частици в природата. Нямаме яснота какво ще предприеме БММ по този проблем", подчерта кметицата. Днес ръководството на общината ще се консултира с адвокати по какъв ред да обжалва решението на Нона Караджова. "Общинският съвет и кметовете продължаваме да сме против златодобива заради рисковете, които крие за природата и здравето на хората", заключи г-жа Мехмед. Освен от общината, актът ще бъде атакуван пред съда и от няколко две екологични организации - Центъра за зелена икономика и Коалицията срещу минните замърсители.
      Руслан Йорданов
      Ирина Ангелова

      http://paper.standartnews.com/bg/art...article=390638

      Коментар


      • Много ми хареса ставнвнието на DUZO. Ето какво прчететох наскоро в един друг форум.
        За един човек ,който имал 1 кило салам , но нямал с какво да го нареже за да се нахрани. Един друг решил да му помогне .. След помоща , на бедняка останали 7,5 грама , или само обелките..... Помагача си отишъл с 992,5 грама .или целият салам..

        Е ако това ако не е " мечешка услуга", здраве му кажи !

        Коментар


        • отговор

          Отговора на въпроса от анкетата е " да" и се затвърди окончателно след като прочетох Вашите коментари.!
          Мога да добавя, че концесионният договор за Челопеч за първи път излезе наяве във виртуалното пространство като пълна нефициална версия през 2006г. Откровенно, първоначалното впечатление беше че има някаква грешка в процента, или инсюниация от този който го бе публикувал.. Но за съжаление нямаше такава.
          Жалко че от 1999г., когато договора е бил приет на заседание на МС, / Подписано от Иван Костов и Васил Божков/ до 2006 никой не го е видял или не му е обърнал внимание.
          . . Така или иначе ,каквито и да са били мотивите за това унизително решение ,се оказа че са ни оставили едно завещание , с което не можаха да се справят следващите правителства до сега. И трябва да подписват все по-нови и нови разрешения и унизителни условия. До кога ? Докато ни изровят всичките богатства и си отидат....
          За сега експанзията се насочи към прекрасните и бедни Родопи и няма да спре, докато не съсипят и по-голямата част от природата там.
          Ч ест прави на много екологични и НПО организации ,граждани, че не скланят глава и протестират , но резултатът е около нулата !За сега ,,,,
          Някой да ми обясни защо всички си крият лицата от фотографите, на заседанието.? Гузна съвест или накаво предчувствие ...Защо не го дадоха цялото по телевизията, като толкова са се загрижили за нас....?. Ние се чудим как да изхраниме децата си и да ги запазим здрави, а те спекулират с Националната сигурност ... ! Че има ли такава ? Ако имаше, нямаше да позволи такова безобразие... Да вярвам ли че здравия разум ще наделее ...?

          Коментар


          • Ето го целия материал:
            Вълко Гергелчев е възпитаник на Украйнската и Руската минни академии. Работи като геолог в Маданско, началник е на рудник “Звездел-Пчелояд” в Кърджалийско. Научен сътрудник в Геоложкия институт на БАН, после в Института по полезни изкопаеми. Автор на повече от 120 научни труда. Старши научен сътрудник и доктор на геоложките науки. Специалист по златните находища в Родопите, България и Югоизточна Европа. Един от ръководителите на Националната програма за проучване на златото в България и ръководител на геоложките проекти “Западен Балкан” и “Източни Родопи”.

            Разговаря Богдан Иванов

            - Г-н Гергелчев, чувал съм да казват: “В България златото е повече от камъните и пясъка!” Вярно ли е?
            - До преди време се смяташе, че у нас няма много злато и сребро, но последните научни изследвания обърнаха нещата. Вече се знае: България е сред най-богатите страни в Европа!
            - Колко тона са залежите?
            - Знаеше се за 13 800 тона на стойност около 140 милиарда долара. Сега прогнозата е за 16 000 тона, които струват 202 милиарда долара!
            - Това са фантастични цифри! Сериозно ли говорите?
            - Абсолютно.
            - На какво се основават вашите изчисления?
            - На нови закономерности в теоретичната наука металогения и на новата глобална тектоника. На националната програма за проучване на златните и сребърните руди, приета през 1987 г. Регионалните проекти за Източните Родопи и за Западния Балкан потвърдиха тези прогнози и изчисления, но най-голямото потвърждение са нашите 29 металогенно-прогнозни карти.
            - По българските земи са добивали злато още преди векове, нали?
            - По-рано се смяташе, че златото и среброто в златните и сребърните съкровища, откривани по българските земи (Панагюрското, Рогозенското, най-ранното е Варненското злато от 6000 г. пр. н. е., същото е Старозагорското злато) са внасяни от чужбина. Сетнешните археологически открития, особено в “Долината на царете”, показаха местата у нас, където са добивани, и работилниците за обработката им.
            - Кога е бил разцветът на златарството по нашите земи?
            - ХVII век е златно време за добива на злато – най-вече в Западния Балкан и в Източните Родопи.
            - Щом в недрата на страната има такова голямо богатство, за колко време то може да бъде извадено?
            - В момента най-много се работи в Челопеч. Там има 120 тона многокомпонентни залежи от злато, като годишно се добиват по 4 тона. Канадската фирма, която работи в Челопеч, е с амбиция да стигне 12 тона годишно.
            - Къде другаде се работи?
            - В Маджарово, Седефче, Доброселица, Крушев дол, Страшимир – Централните Родопи. По някои от тези места немци са вадили злато още преди Втората световна война.
            - А сребро?
            - Само по статистика от Чипровци е добито 300 тона сребро. Среброто у нас също е много, но залежите не са изчислени цялостно. Работи се за извличането му. В Родопите има златни и сребърни оловно-цинкови руди.
            - При такива съкровища в нашата земя ние си решаваме всички проблеми и то за 50 и даже 100 години напред и ставаме най-богатата страна в Европа!
            - Веднага си връщаме и външния дълг…
            - Запознали ли сте министри, министър-председатели, президенти с тези ваши проучвания?
            - Да.
            - И какъв е резултатът?
            - Въздържат се от отговор…
            - ???
            - Въздържат се и подсказват, че залежите ще бъдат разработвани от чуждестранни фирми.
            - Как е в чужбина?
            - В другите страни златото и среброто са стратегически метали и се разработват само от държавата.
            - Вие кога съобщихте на нашите управници данните за българските находища?
            - Преди една година.
            - И досега нищо?
            - Нищо!
            - Канадците, които добиват в Челопеч злато, какъв процент от златото оставят на България?
            - 1,5 на сто – злато, мед и сребро!
            - Не ви разбрах – колко?
            - Процент и половина!
            - Искате да кажете от 100 кг примерно – килограм и половина за България?
            - Точно така.
            - Че това е най-дивият обир, за който съм чувал!
            - Не обир – така се работи в колония! За тях България е колония!
            - Смаян съм!
            - Нещо повече. Те искат да намалят още – смятат да оставят 0,75 на сто от концентрата, половината от досегашното!
            - Кой от българска страна е сключил този безумен договор?
            - Александър Божков. В Румъния също чужди компании вадят злато, но държавата получава от 40 до 60 процента.
            - У нас къде са най-големите залежи?
            - В Челопеч. Челопеч е най-голямото златно находище в България, но не и в Европа.
            - Освен злато какви други ценни метали можем да получаваме от рудата?
            - Сребро и мед, олово, цинк, антимон, живак, германий и още 10 редки елемента.
            - Колко средства са необходими, за да започнем мащабен добив?
            - В случай, че се потвърдят прогнозите ни, в повече от половината находища имаме построени рудници и обогатителни фабрики, затова средствата не са големи.
            - Смятате ли, че е възможно сами да се справим, за да бъде облагодетелствана страната ни?
            - Напълно.
            - Каква технология се използва?
            - Цианирането е най-евтиният метод, но той застрашава природата, а този с хумосови киселини е по-скъп, но пък безвреден и даже полезен за почвата.
            - Имаме ли специалисти?
            - Специалистите ни са добри.
            - Колко години са нужни, за да започне работа?
            - В Челопеч вече се вади злато. А другаде трябва да се направи преоценка с преопробване за добив на злато и сребро.
            - Не смятате ли, че за толкова примамлив проект могат да се вземат средства от натрупаните около 6 милиарда лева държавен резерв, като после за няколко години те бъдат възстановени?
            - Това е добра идея. От хвостовете на фабриките също е лесно да се извадят пари, които да отидат за проучване – предложих това още през 1985 г.
            - В такъв случай не са ни нужни специалисти от Англия, Русия, САЩ, ЮАР – страни с традиции в добива на злато?
            - Не. Нашите са достатъчни.
            - В кои български находища съдържанието на злато е най-високо?
            - 14 грама на тон – в Чала, Хасковско. Там има един хоризонт – 100 грама на тон! Много важно е неизученото късно злато – 10 грама на тон, в Маджарово – 30 грама.
            - Всички райони на страната ли са проучени?
            - Не.
            - Значи може да се очакват нови открития?
            - Разбира се, включително и в Дунавската равнина.
            - Там правят ли се изследвания?
            - Не.
            - Кои европейски държави са с най-големи златни залежи?
            - Румъния, Испания, Португалия, Русия, Германия, Франция, Гърция, Европейска Турция крият в недрата си общо 37 000 тона на стойност 500 милиарда долара. Германия, Швейцария и Франция имат общо 9 000 тона на стойност 125 милиарда долара. Бивша Югославия, Унгария, Словакия и Чехия – 7 000 за 100 милиарда.
            - Разработват ли се?
            - Само в Румъния, Испания, Русия и Турция.
            - В коя от тези страни се добива най-много злато?
            - В Русия и Румъния.
            - Смятате ли, че можем да получим много изгодни за нас чуждестранни предложения за разработване на златните ни залежи?
            - Имаме добри предложения, но само за проучване. Открият ли чужденците златни находища, те следва да получат и правото да ги разработват без конкурс, обаче това може да стане едва след сключването на договор с нашата страна. Надявам се да не е като този в Челопеч.
            - Имате ли наблюдения върху добива на злато у нас чрез промиване на пясък от реките?
            - Разсипно злато – така се нарича. Добиват го само частници.
            - Кои са най-златоносните реки?
            - В Източна България – почти всички реки. В Източните Родопи – около Златоград и Момчилград. Особено богат на златни люспи е речният пясък край село Долно Уйно, Кюстендилско.
            - Скъпо ли е оборудването?
            - Не, евтино е.
            - Златоносният речен пясък използва ли се в строителството?
            - О, разбира се. Цели къщи, блокове понякога са “златни”, защото в пясъка, който се употребява при изграждането им, има златни люспи – особено в Момчилград и Златоград. Това е колкото куриозно, толкова и тъжно, понеже златото така се унищожава.
            - Промиването е по-скоро начин за забавление, почивка и сближаване с природата или начин за забогатяване?
            - Щом се прави сериозно, от него може да се забогатее. Още през 1860 г. две англичанки, които пътуват през България и после описват своите преживявания по нашите земи, разказват и за добива на злато от речния пясък. Пишат, че страната ни е земен рай, в недрата й се крият златни съкровища и ако има добро правителство, хората ще живеят царски!
            - Ако се работи един месец през лятото, колко злато може да се получи?
            - О, това е много относително, но определено си заслужава човек да опита.
            - Цената на златото се вдига, нали?
            - Златото винаги държи цена, а последните години тя определено се покачва, така че категорично си струва хората, от които зависи, да обърнат поглед към тази възможност. Стига сме се оплаквали колко бедни сме ние и колко бедни са нашите земи на нефт, на газ, на въглища, на всякакви полезни изкопаеми. Има и мед, и олово, и цинк, и въглища. За злато и сребро вече говорихме. Щом нефтяниците минат на нова глобална тектоника, ще бъдат открити и нови нефтогазови залежи, понеже в глобалните структури България, Румъния, Гръцка Тракия и Турска Тракия са общи.
            - Час по-скоро трябва да се събудят държавните институции!
            - Веднага, веднага! Още има специалисти, но те вече са на години и след едно десетилетие няма да ги има!
            - Какво искате да кажете на управляващите, г-н Гергелчев?
            - Може би един пример ще бъде много по-убедителен от дълги приказки: ако в следващите години разработим добива на злато в страната, можем да вадим по 50 тона годишно , а това прави 100 милиона долара!
            - Всяка година?
            - Всяка година по 100 милиона долара! Като това е само началото!
            - И още?
            - Бог ни е благословил не само с разкошна природа, но и с много съкровища по нашите земи, с висок творчески дух на народа. България е истински Остров на съкровищата! Какво още чакаме – да ги вземем!
            http://www.artefacts.biz/samorodno-z...tml#comment-27

            Коментар


            • 0.5%Au!!!

              В интерес на истината машините и съораженията за добив на злато са сравнително евтини
              но всичко е въпрос на политика.
              Ето едно интересно интервю "Напомням , че всеки опит да си върнем раздаденото , жестоко се санкционира .. ! Спора около Челопеч предизвика заплаха от Меж.съд за 1 милиард $ пак през 2008 г. И фирмата отстъпи не толкова пред политиците , колкото от растящото недоволство в страната , давайки си сметка ,че българина всеки момент може да се събуди от сегашната си летаргия….!" август 2, 2010 at 6:31 pm http://www.artefacts.biz/samorodno-z...tml#comment-27

              Коментар


              • Първоначално изпратено от all_trader2 Разгледай мнение
                ми прост народ .= слаба държава приятел
                всичко що е кадърно и нормално се изнесе на запад - в БГ останаха само престъпници и комплескирани селяндури защото за тях тук е рай
                един съвет не се коси - ние българите не сме народ а мърша - А ТАКЪВ НАРОД САМО ЕБАНЕ ЗАСЛУЖАВА - И ТОВА СИ И ПОЛУЧАВА
                толкова си можем ние българите - жалък народ сме
                Няма да правя чак такива генерални заключения за останали и напуснали. Нали знаеш, че има и една приказка за плъховете и потъващия кораб? Ние българите сме царе в спасяването поединично и плуването по течението. Така че не се наемам да съдя кой е по стока - напуснали или останали.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                  Мамка му - докога с тази робска психика?
                  130 години от турското робство!
                  Айде при болшевиките 45 години, ама там са били и поляците и чехите.
                  Все кретени си избираме, то не че има голям избор, ама толкова ли не можем
                  що годе нормални хора да намерим за управници?
                  И си ги търпим и си траем?
                  ми прост народ .= слаба държава приятел
                  всичко що е кадърно и нормално се изнесе на запад - в БГ останаха само престъпници и комплескирани селяндури защото за тях тук е рай
                  един съвет не се коси - ние българите не сме народ а мърша - А ТАКЪВ НАРОД САМО ЕБАНЕ ЗАСЛУЖАВА - И ТОВА СИ И ПОЛУЧАВА
                  толкова си можем ние българите - жалък народ сме

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Сахаров Разгледай мнение
                    робска психика
                    Мамка му - докога с тази робска психика?
                    130 години от турското робство!
                    Айде при болшевиките 45 години, ама там са били и поляците и чехите.
                    Все кретени си избираме, то не че има голям избор, ама толкова ли не можем
                    що годе нормални хора да намерим за управници?
                    И си ги търпим и си траем?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                      Нема гражданско общество
                      Това е положението.
                      Много неща могат да се решат с по няколко митинга.
                      Но няма хора...
                      На ГМО протестите последния ден бяха 200-300 човека?!?!?!
                      Много сме разединени и безгрижни!
                      робска психика

                      Коментар


                      • Нема гражданско общество
                        Това е положението.
                        Много неща могат да се решат с по няколко митинга.
                        Но няма хора...
                        На ГМО протестите последния ден бяха 200-300 човека?!?!?!
                        Много сме разединени и безгрижни!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                          По мои сметки България за съсипването на района ще получи максимум около 15 млн долара - това по днешните балонирани цени на златото]
                          ...България???

                          Първоначално изпратено от melon Разгледай мнение
                          Руслан Йорданов
                          ….
                          ВЕЕС отхвърли стотиците експертни становища и мнения за опасностите от златодобива с мотива, че съдържат "конкретни мотиви по законосъобразност". Шефката на съвета - зам.-министър Евдокия Манева, не допусна на заседанието представителите на природозащитните организации, а също и председателя на Общинския съвет в Крумовград, група общински съветници и кметове на села, разположени в близост до находището. Манева дори направи опит да забрани на местните управници да изложат възраженията си във ВЕЕС.
                          Фактите говорят, че е налице изключително груб опит да бъде смачкана крумовградската общественост. Очевидно летящите нависоко цени на златото по борсите е превъзбудило големите минни и борсови играчи по света и у нас. Но пък е странно, че в МОСВ вече не забелязват, че върху залежите живеят човешки същества.
                          ….
                          http://paper.standartnews.com/bg/art...article=382548
                          Абе що за ш...баняци ни управляват? Как така става, че който седне на по-висок стол забравя, че не е там случайно и за да си пълни джоба , а за да защитава интересите, дома, живота, бъдещето на избралия го?
                          И докога с този “болшевизъм?”. Кога ще се спре с това: “Дай да вземем от бай Иван, щото е в интерес на “държавата”.” Кога тези дето реват срещу “еколозите” ще разберат,че след това ще е и техния ред. Кога ще разберат, че България е нещо повече от апартаментчето им и София.

                          Коментар


                          • Йосиф
                            или не си виждал последиците от една мина или и ти правиш гушага покрай някоя от тези далавери. За затворените мини държавата налива средства за рекултивация равни на концесията която е получила. И тогава кво става наистина ни клатят напълно безплатно.
                            Ако не си разбрал примера на Мелом виж моя по долу. Ако и него не разбереш съвсем не си наясно с проблема.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от all_trader2 Разгледай мнение
                              най- краткият виц е Дянков - икономист
                              въобще такива вицове в бантустана с лопата да ги ринеш

                              а най най-краткия виц е all_trader....

                              Коментар


                              • По мои сметки България за съсипването на района ще получи максимум около 15 млн долара - това по днешните балонирани цени на златото

                                Крумовград няма да легне в златния ковчег

                                Руслан Йорданов

                                През вековете в крумовградското село Звънарка от дядо на внук се предава страховита легенда. Ще дойде ден, когато водата в Родопите ще изчезне - ще пресъхнат всички кладенци, гьолове, извори, реки. Обезумели от жажда, хората дълго ще се молят и дълго ще скитат из планината в търсене на живителната течност. Накрая ще видят нещо да блещука на върха на Ада тепе. Когато със сетни сили изкачат баира, ще разберат, че не е вода, а злато.
                                Легендата внезапно оживя в понеделник, когато Висшият експертен екологичен съвет (ВЕЕС) при Министерството на околната среда и водите (МОСВ) даде зелена светлина на канадската компания "Дънди Прешъс Металс" да изкопае 20-те тона благороден метал, които лежат край Крумовград. Селяните от Звънарка ще гледат как отсрещният баир Ада тепе ще бъде взривен и изкопан до 400 метра под повърхността, смлян по-ситно от брашно и натъпкан с отровни химикали. Златният рудник на "Дънди" "ще изпива" и огромни количества вода - 2,9 млрд. литра годишно. И то при положение, че сега Родопите ги мъчи незапомнена суша, а река Крумовица е заприличала на локва.
                                ВЕЕС отхвърли стотиците експертни становища и мнения за опасностите от златодобива с мотива, че съдържат "конкретни мотиви по законосъобразност". Шефката на съвета - зам.-министър Евдокия Манева, не допусна на заседанието представителите на природозащитните организации, а също и председателя на Общинския съвет в Крумовград, група общински съветници и кметове на села, разположени в близост до находището. Манева дори направи опит да забрани на местните управници да изложат възраженията си във ВЕЕС.
                                Фактите говорят, че е налице изключително груб опит да бъде смачкана крумовградската общественост. Очевидно летящите нависоко цени на златото по борсите е превъзбудило големите минни и борсови играчи по света и у нас. Но пък е странно, че в МОСВ вече не забелязват, че върху залежите живеят човешки същества. За сметка на това чиновниците пожалиха костенурките. ВЕЕС нареди на инвеститора да изнесе всички костенурки от Ада тепе и да вдигне ограда, за да не могат да се върнат обратно.
                                При предишния напън на златотърсачите през 2007 г. да извличат златото с цианиди близо 10 хиляди местни жители или огромна част от активното население се включиха в протестна подписка срещу "Дънди". През годините против мината многократно се обявиха Общинският съвет, кметовете и десетки граждански и природозащитни организации. На обществените обсъждания през юли пък от всички партии единствено лидерът на "Атака"-Крумовград Валентин Ромов подкрепи начинанието на канадската компания.
                                Ако министър Нона Караджова подпише решението на ВЕЕС и даде зелена светлина на златодобива, ни чака поредица от обжалвания по съдебните инстанции, подписки, граждански протести, живи вериги... Най-вероятно след изчерпване на средствата за защита у нас драмата ще се пренесе на терена на европейските институции в Брюксел.
                                Родопчани са наясно, че срещу тях се води война за природата, поминъка, здравето и живота им. Война, която не могат да си позволят да загубят, въпреки че губят отделни битки. Затова и Крумовград едва ли някога ще клекне пред светлите обещания на златотърсачите и административния натиск. "По-добре жив и горе-долу здрав, отколкото в златен ковчег", обобщи настроенията жител на родопското градче.

                                http://paper.standartnews.com/bg/art...article=382548

                                Коментар

                                Working...
                                X