IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Колеги, честит Празник!
    Нека да почетем едно истинско наше, българско и народно дело - Съединението!
    По волята на съдбата и в резултат на огромното желание за реализиране на нашия национален идеал, с много романтизъм, доста самонадеяност, пък и капчица лудост - на днешния ден през 1885 г. се извършва едно велико дело. Наследниците на Апостола използват един малък прозорец във времето - такива каквито рядко се отварят за малките популации, изоставени често на вълните на времето и подвластни на битките и противопоставянето на т.н. Велики сили и с типичния си нашенски импровизаторски гений и с немалка доза късмет довеждат делото до успешен край.
    Никой не може да каже какво би се случило ако нежелаещата проблеми и война с Англия Русия в този момент просто си беше премълчала, или пък разбирайки за обявения руски отказ да признае Съединението, Англия не го беше признала.

    В този момент ми се иска да си припомним за едно от големите български имена, със сериозен принос за това народно дело, един от многото "невъзможни образи" на българската свобода и единение. Ето какво си поприпомних и искам да споделя с вас.
    Продан Тишков - наричан полусаркастично, но и с доза уважение - Чардафон Велики. На 16 години получава забрана забрана от по-възрастните революционери да участва във Въстанието, но нищо не може да му попречи да стане Опълченец във Освободителната война.
    Странна е историята с неговото име. Още от дете, когато е бил с буен и дори необуздан нрав, получава прякор Чарда. На по-късен етап нашенски зевзеци решават, откривайки разни специфични черти в неговия характер и поведение, пък и водени от желание да си направят подигравка с началника на полицията в Източна Румелия - някакав си фон Едикойси, с германско благородническо потекло, да прибавят частицата "фон" към името на Продан и ето така той отначало бил фон Чарда, но после бързо се наложило далеч по благозвучното и по български звучащо Чардафон. На по-късен етап бай Захарий пише негова биография и му посвещава и други разкази, в един от който му пришива шеговито и прозвището Велики и така почти невръстният от днешна гледна точка младеж става Чардафон Велики.
    Същият той води най-голямата бойна конна дружина от Голямо Конаре, че да превземат Пловдив. А след превземането на конака нашият "невъзможен образ" арестува Губернатора, а после кара своята годеница да ескортира каляската на Гавраил Кръстевич през целия град. Той лично съпровожда Кръстевич до турската граница, а преди да го изпроводи, двамата сядат и играят табла. Симпатяга, артистичен, екстравагантен, невъзможен - такъв е Чардафон. Вероятно това дава повод на Симеон Радев да го нарече - смешник, пияница, но и голям патриот.
    Отива си без време.

    Коментар


    • През 1462 г. папата обявил, че кръстените африканците не трябва да бъдат поробвани http://investments.dir.bg/_wm/librar...adat-porobvani
      Днес не малко португалци да носят негърска кръв в жилите си
      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

      Коментар


      • http://lunatic.bg/hiroshima2015/
        http://www.chitatel.net/forum/topic/...tomnata-bomba/
        https://www.blitz.bg/blits-tv/unikal...ews354110.html
        Last edited by Trakatrak'; 06.08.2017, 15:33.

        Коментар


        • http://gordonua.com/publications/suv...ig-195700.html

          Коментар


          • Димитър Списаревски – героят с човешко лице

            На 20 декември 1943 година 60 „летящи крепости” „Либърейтър” Б-24 с охрана от 50 изстребитела „Лайтнинг” се насочват към София. Българските изтребители са многократно по-малобройни. Отбранявайки небето над столицата, в първия си и последен боен полет, Списаревски сваля една и се врязва със самолета си в друга „летяща крепост”, като сваля и нея, но загива и самият той. И до днес се гадае – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил, че прави жива торпила. Някои си позволяват да обясняват ситуацията, даже да предават мислите на загиналия, сякаш и те са били в кабината на самолета му. Правят се спекулации – дали той изобщо е имал намерение да извърши това…

            Има определени сведения, че Списаревски не е изключвал и дори е мислил за съзнателно извършване на въздушен таран. Думите и делата при него се сливат в едно. Надъхвайки веднъж унилите колеги след гибелта на летец, той казва: „По-добре е да загинеш във въздуха и да разбере цял народ, отколкото да умреш и никой да не разбере…

            Целта на Списаревски обаче е постигната – американските бомбардировачи не успяват да спуснат смъртоносния си товар върху столицата. Самолетът на самия Списаревски пада в околностите на София и само по сребърната верижка с кръстче разпознават овъгления труп на летеца.

            По този повод Радио Лондон излиза с обръщение: „Български летци, ние знаем, че сте храбри и сте готови да браните до смърт своята Родина, но няма смисъл да се блъскате в нашите „крепости”. Защото вие сте малко, а ние сме хиляди!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
              Тракащия, ще ме прощаваш, но ще изкажа лично мнение за твоята светла персона, която много уважавам, за което е възможно да не съм прав, но така някакси го чувствам: Всички интелектуалци, расли по времето на комунизма и непребоядисали като еничари през 89-та, имате малко или много панславянски и леко интернационален уклон, поради което в голямата си част сте склонни да поддържате или поне да навеждате към тезата, че видиш ли в България сами сме си виновни, че мадър Раша е великата работа, а все брача словени са ни първи дружки, ама видиш ли ние сме ги прецакали и сме турили прът в колелата на голямото славянско братство, та да си понесем историческата вина...

              Ще ме прощаваш, но с такъв привкус ми е всичко, което чета от теб, макар и поднесено интелигентно и на високо ниво. Аз съм на другото мнение и считам, че ако нашите историци не бяха толкова импотентни научно и участваха на доста повече конференции, на които да прокламират истините такива, каквито са, сега нямаше да има сбирки в Сърбия, че сме им избили населението в Сурдулица (дето живеят етнически българи), Путя нямаше да говори глупости, че Кирилицата идвала от македонската земя, а нас нямаше да ни знаят като конекрадците от Долния Дунав. Дори самото българско общество щеше да е малко по-просветено и наясно със страхотната си история от близкото и далечно минало, а не да изпада от див нихилизъм, до македонски простотии тип как българите сме атланти или поне шумери...

              Да, знам, за това са нужни пари, но става и с по малко пари, но пък с много ентусиазъм - и двете липсват у нас. Разбирам учените ни, трябва и деца да хранят, но да си учен е до не малка степен мисия и ако не си готов за нея, отиваш и ставаш заваркафжия, а приказките за история ги оставяш за махленските сбирки...

              Хайде лека от мен и хубав ден
              С доста заблуди си относно мойта нескромна личност, но сега бързам, че поредни ремонтни дейности ме чакат, а не всичко е за майстори. Само шти повтора, че историята е една голяма измама, благодарение на която добиваме представа за света. Ако имаш конкретни питания или нападки, поставяй ги, не ме щади. Ще се опитам те излъжа приемливо Но не ми лепи етикети. Разни неграмотници и интриганти и без това го правят. А в Сурдулица са си чисти българи. Но трябва си чувал приказката за активността на дьонметата. Макар че нашенци там не са напълно виновни, щото модерната пропаганда оформя националното съзнание.

              Коментар


              • А ЗАЩО са им на искрабаевци, андрейпантевци и сие просветени хора, които са наясно с близката си и по-далечна история???
                Ми тогава КОЙ ще ги кани тях по "националните" медии да ни разясняват кое как е било и как трябва да бъде?

                Коментар


                • Тракащия, ще ме прощаваш, но ще изкажа лично мнение за твоята светла персона, която много уважавам, за което е възможно да не съм прав, но така някакси го чувствам: Всички интелектуалци, расли по времето на комунизма и непребоядисали като еничари през 89-та, имате малко или много панславянски и леко интернационален уклон, поради което в голямата си част сте склонни да поддържате или поне да навеждате към тезата, че видиш ли в България сами сме си виновни, че мадър Раша е великата работа, а все брача словени са ни първи дружки, ама видиш ли ние сме ги прецакали и сме турили прът в колелата на голямото славянско братство, та да си понесем историческата вина...

                  Ще ме прощаваш, но с такъв привкус ми е всичко, което чета от теб, макар и поднесено интелигентно и на високо ниво. Аз съм на другото мнение и считам, че ако нашите историци не бяха толкова импотентни научно и участваха на доста повече конференции, на които да прокламират истините такива, каквито са, сега нямаше да има сбирки в Сърбия, че сме им избили населението в Сурдулица (дето живеят етнически българи), Путя нямаше да говори глупости, че Кирилицата идвала от македонската земя, а нас нямаше да ни знаят като конекрадците от Долния Дунав. Дори самото българско общество щеше да е малко по-просветено и наясно със страхотната си история от близкото и далечно минало, а не да изпада от див нихилизъм, до македонски простотии тип как българите сме атланти или поне шумери...

                  Да, знам, за това са нужни пари, но става и с по малко пари, но пък с много ентусиазъм - и двете липсват у нас. Разбирам учените ни, трябва и деца да хранят, но да си учен е до не малка степен мисия и ако не си готов за нея, отиваш и ставаш заваркафжия, а приказките за история ги оставяш за махленските сбирки...

                  Хайде лека от мен и хубав ден
                  Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                  Коментар





                  • Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                      Никаква конспиративна фантастика не е, а тотален нонсенс, за който србето си плаща, тъй като за разлика от нас, имат огромен опит в дезинформацията и купуването на влияние в световен мащаб. И го мисля, след като го пиша - погледнете английската уикипедиа, която е уж неутрална - ми там все сърбите и гърците са белите и хрисимите, а българите сме диви балканци, които само претенции имаме, при това абсолютно без покритие я пък "изконната" сръбска Македония, я към класическата изцяло маляшка запдна тракия, в която маляките дори не са първите 2 места като брой население!!! Та нали именно Гърция (с глота си, който струвал поне колкото 2 активни армии) и Сърбия при Одрин са спечелили Първата балканска, а българите само се разхождали наготово и имали претенции и ламтежи за още и още - гиди диви балкански субекти неугледни!

                      За какво иде реч - историята се пише от победителите, а не от победените - то и персийците едно време са изкарани най-големите варвари, нищо че културата им многократно превъзхожда маляшката от периода. Та и тук така - немците губят, те са виновни за всичко и всички, така че що да не са виновни за ПСВ??? Ми много ясно, че те са виновни, щото иначе как да речеш, че ПСВ е почнала, понеже една малка държавица е излъгала всички велики сили и те са влезли във война помежду си нейния кеф - ми звучи много тъпо, а е просто реалност, пък историята е лека жена и подбни реалности не я кефят. Тя иска добрите да бият лошите, които винаги са вероломни и зли, а добрите са рицари на бели коне, които спасяват благородни девици...
                      Сърбия отдавна не е между актуалните победители, та не може да налага курса на писане на историята. Още повече има опит за препрочитане. Все пак сред мнозинството историци крее мнетието, че кайзерът е този, който бута Виена да притиска до невъзможност Сърбия. Колкото до силите зад атентата, има разни догадки, дори за масони съм чел, но нямам кой знай колко обширен поглед. Интересен факт обаче е, че Апис - шефът на Црна рука, е осъден и екзекутиран на Солунския фронт през 1917 уж за заговор за убийство на сръбския крал. По-късно е оправдан и реабилитиран. Възможно е за друга няква измяна около 1914 г. да е бил санкциониран.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                        Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.
                        ================================================== ================================================== ====
                        Това е от сферата на конспиративната фантастика.
                        Никаква конспиративна фантастика не е, а тотален нонсенс, за който србето си плаща, тъй като за разлика от нас, имат огромен опит в дезинформацията и купуването на влияние в световен мащаб. И го мисля, след като го пиша - погледнете английската уикипедиа, която е уж неутрална - ми там все сърбите и гърците са белите и хрисимите, а българите сме диви балканци, които само претенции имаме, при това абсолютно без покритие я пък "изконната" сръбска Македония, я към класическата изцяло маляшка запдна тракия, в която маляките дори не са първите 2 места като брой население!!! Та нали именно Гърция (с глота си, който струвал поне колкото 2 активни армии) и Сърбия при Одрин са спечелили Първата балканска, а българите само се разхождали наготово и имали претенции и ламтежи за още и още - гиди диви балкански субекти неугледни!

                        За какво иде реч - историята се пише от победителите, а не от победените - то и персийците едно време са изкарани най-големите варвари, нищо че културата им многократно превъзхожда маляшката от периода. Та и тук така - немците губят, те са виновни за всичко и всички, така че що да не са виновни за ПСВ??? Ми много ясно, че те са виновни, щото иначе как да речеш, че ПСВ е почнала, понеже една малка държавица е излъгала всички велики сили и те са влезли във война помежду си нейния кеф - ми звучи много тъпо, а е просто реалност, пък историята е лека жена и подбни реалности не я кефят. Тя иска добрите да бият лошите, които винаги са вероломни и зли, а добрите са рицари на бели коне, които спасяват благородни девици...
                        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                          И аз понякога задълбавам в подробности, но напоследък избягвам, защото от многото дървета накрая не виждам гората.
                          Историята е в подробностите на всяко преживяване, всеки живот. Затова е необозрима. А ний си правим схеми и се лъжем, че сме разбрали нещо. Обобщението е измама, без която нищо няма да знаем.

                          Коментар


                          • И аз понякога задълбавам в подробности, но напоследък избягвам, защото от многото дървета накрая не виждам гората.
                            Партия была, есть и будет есть!

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от rover Разгледай мнение
                              Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.
                              ================================================== ================================================== ====
                              Това е от сферата на конспиративната фантастика.
                              Няма да се учудя и в научната Литература да я има тази хипотеза. “Църна рука“ се свърэва с разни външни влияния.

                              Коментар


                              • Наскоро по К1 имаше филм за атентата в Сараево и в него лансираха тезата, че германското военно разузнаване стои зад атентата, за да установи контрол над разрасналата се Сърбия, която се пречка по пътя за Багдатската железница.
                                ================================================== ================================================== ====
                                Това е от сферата на конспиративната фантастика.
                                Партия была, есть и будет есть!

                                Коментар

                                Working...
                                X