IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Trakatrak' Разгледай мнение
    Макар че аз не смятам у мен да е отговорноста за това.
    Няма бягство от Отговорност! Ти като Историк знаеш,че Ленин и нашия Кимон са действали с трицифрен брой Хора,което при сегашната ниска база е практически невъзможно.....Не разбрах кои Великани,освен "североизточните варвари" са помагали на България и ще трябва да чета постовете надолу.

    Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

      Мисля, че дядо е погребан с неговите. Аз съм ги виждала само на снимки.
      Наистина са били страшни мъже. Пленените французи ги мислели за канибали и голям страх ги тресял
      Как пък не те изял докато си била малка и крехка?

      Коментар


      • [QUOTE=tnm;n3296493]

        Дядо ми е бил малкия син в семейството. При избухването на Балканската война мобилизират брат му, който вече е женен и има две деца.
        Родата се събира и решава, че на война ще отиде дядо - нали си няма никой, който да жали за него /освен майка му/. Малкият брат откупува батко си. Прехвърля прохода и вече е войник в Шипченски пехотен полк.
        Понеже е наследник на дервенджии, знае перфектно турски. При обсадата на Одрин полка бил разположен до някакво градче. Всяка сутрин ходжата си пеел молитвата и будел нашите войници.
        Търпели го няколко дни, а после дядо с един офицер отишъл в джамията. Помолили ходжата да пее по тихо на разсъмване. Да, ама - не. Ходжата си вие рано сутрин.
        Един ден така, втори ден - пак. И на третият най-добрия стрелец, приятел на дядо от дете, вдигнал пушката и съборил божия човек от минарето. Вай, вай ...
        И други поразии правили с приятеля си до края на Първата Световна война -.били се със сърби, гърци и французи, но се прибрали живи и здрави и семейства създали. От войните им останал по един шинел и торба с патрони.

        П.П. А аз в крехка крехка възраст като ги намерих тези патрони и като започнах да ги хвърлям в огъня, на който баба правеше сладкото от круши ... Още имам ясен спомен как ме гонеха из градината с една гъвкава пръчка.[/QUOTE]

        Явно не са те стигнали. Иначе сега немаше се заканваш така оптимистично.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
          Пра Дядо ми се е бил в 9-та Плевенска..3 войни 5 ордена за храброст..Единият е в мен- сребърен с мечове..Големи и корави мъже са били..
          Мисля, че дядо е погребан с неговите. Аз съм ги виждала само на снимки.
          Наистина са били страшни мъже. Пленените французи ги мислели за канибали и голям страх ги тресял
          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
          Мечо

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
            Пра Дядо ми се е бил в 9-та Плевенска..3 войни 5 ордена за храброст..Единият е в мен- сребърен с мечове..Големи и корави мъже са били..
            Дядо ми (тук дано Чичи не чете, че ще ме състари съвсем и скъса от майтап) се е бил в Балканската и ПСВ с два ордена За храброст Втора и Трета степен. 1912 г. минава от армията на ген. Иванов през тила на турците към армията на Радко Димитриев и прави съгласуване на операцията. Вероятно са били в нападение, та се е наложило да прибяга през османлиите. Това му единия орден. Европейската пък е в кавалерията в Добруджа. После и на Солунския фронт. 1923 като земеделец участва и в Септемврийския метеж. Пребиват го от бой и го захвърлят. Някви го намират, увиват го в овча кожа и го спасяват. А наште не знаят къде е докато не се освестил. След това 1928 Чирпанското земетресение срутва селото. Правят нова къща. Добре че умрял към края на 40-те, щото и тая къща отнесена в началото на 50-те от голямо наводнение. Междувременно чичо ми, най-малкия му син, се бие при Драва при немското настъпление. Като видял зор и се прави на умрела лисица, та го подминават и се измъква. Но първи братовчед на баща ми загива там. Сложна е българската история! Бог да прости българите от старата епоха. Ний се оказахме келемета и съсипахме напълно България. Макар че аз не смятам у мен да е отговорноста за това. Други са съсипниците.
            Last edited by Trakatrak'; 09.02.2018, 20:20.

            Коментар


            • Пра Дядо ми се е бил в 9-та Плевенска..3 войни 5 ордена за храброст..Единият е в мен- сребърен с мечове..Големи и корави мъже са били..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                Миломе, турих ти плюс за спомена за Дойран (дедите ми са били там - 9-та Плевенска е страшна сила), това наистина е една от най-бляскавите ни победи в новата ни история (заедно с Тутракан и може би Одрин + операциите по размазването на Шумадия орез 1915, за които винаги си мълчим). Но на Божо Димитров полюциите само и отнемат от ореола - няма никакви 70 000 убити, още по-малко пък 10 000 англичани. Факт е, че това е една от най-кръвопролитните битки, факт е, че нашите са числено превъзхождани около 5:1 (една българска дивизия, ако е окомплектована, е колкото 2 гръцки, но дивизиите ни са страдали от недоокомплектовка), факт и че това е битка, която огромен отзвук в Англия,тъй като в нея умират баш момчета-англичанчета, а не някакви бунаци от АНЗАК и колониите, хвърлени по Дарданелите за пушечно месо, но това родно желание да представяме българина като гигант, който може да ги коли "по пет на нож", ни е играло винаги много лоша шега!

                Дойран е велика страница в нашата бойна история, много велика. Подвигът на тези мъже е огромен - и сега настръхвам, като пиша, и пиша въпреки че имам доста задачи, но се чувствам длъжен да го направя, Дойран е величава епопея - разходете се някога до Беласица и вижте как са оцелявали тези мъже на 2000 метра надморка височина, с лоши припаси, без резерви, с ясната мисъл, че са "курбан" за братята от Македония. Отидете и после пак емигрирайте и плюйте България, защото те умираха за вас, бъдещите им деца, и за брата-роб под сръбско-гръцка окупация в Македония. И следващия път, когато си пуснете поредната утрбо фолк сръбска чалга, докато си харчите изкараните у нас пари по Гейското маляшко море, докато пийвате узо и си викате "ясу", си спомнете за онези, които си додоха здравето и живота, за да я има България и да не сте сърби, гърци, румънци или турци сега

                Защо ли го направиха изобщо? Перефразирайки Вазов - Бедни, бедни герои от Дойран, Червената стена, Кубадин, Завоя на Черна, Кукуш, Кресна, Одрин, Люлебургаз...., защо не умряхте там, защо не хвърлихте оръжието и не побягнахте назад, децата ви сега така или иначе носят чалми и бършат г@зове в малякия....


                Поклон пред Героите! Поклон пред Дедите ни, не сме достойни да носим името Българи!
                Дядо ми е бил малкия син в семейството. При избухването на Балканската война мобилизират брат му, който вече е женен и има две деца.
                Родата се събира и решава, че на война ще отиде дядо - нали си няма никой, който да жали за него /освен майка му/. Малкият брат откупува батко си. Прехвърля прохода и вече е войник в Шипченски пехотен полк.
                Понеже е наследник на дервенджии, знае перфектно турски. При обсадата на Одрин полка бил разположен до някакво градче. Всяка сутрин ходжата си пеел молитвата и будел нашите войници.
                Търпели го няколко дни, а после дядо с един офицер отишъл в джамията. Помолили ходжата да пее по тихо на разсъмване. Да, ама - не. Ходжата си вие рано сутрин.
                Един ден така, втори ден - пак. И на третият най-добрия стрелец, приятел на дядо от дете, вдигнал пушката и съборил божия човек от минарето. Вай, вай ...
                И други поразии правили с приятеля си до края на Първата Световна война -.били се със сърби, гърци и французи, но се прибрали живи и здрави и семейства създали. От войните им останал по един шинел и торба с патрони.

                П.П. А аз в крехка крехка възраст като ги намерих тези патрони и като започнах да ги хвърлям в огъня, на който баба правеше сладкото от круши ... Още имам ясен спомен как ме гонеха из градината с една гъвкава пръчка.
                Last edited by tnm; 09.02.2018, 20:02.
                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                Мечо

                Коментар


                • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
                  Тракчо , кои са тез Великани дет ни мислят Доброто? Аз единствено се сещам за "североизточните варвари",че ако не бяха те ньойските репарации сега щяха да са преоформени и изискуеми като френските облигации към руските железници от царско време.(Ако помниш оня линк от Кръчмата).
                  Един забравен спасител на България http://investments.dir.bg/_wm/librar...l-na-balgariya



                  http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                  Коментар


                  • Човекът изпратил хора на друга планета http://investments.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=363739&df=45&dflid=3

                    http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение

                      Тракчо , кои са тез Великани дет ни мислят Доброто? Аз единствено се сещам за "североизточните варвари",че ако не бяха те ньойските репарации сега щяха да са преоформени и изискуеми като френските облигации към руските железници от царско време.(Ако помниш оня линк от Кръчмата).
                      Американците и в двете големи войни се застъпваха за нас срещу бритаците и френците. За равновесие, а и от симпатия. За Южна Добруджа помогнаха предимно германците. А от 1940 до 1947 Съветите (не точно руснаците) стояха зад нашите териториални интереси. Най-малкото като тяхна сфера на влияние.

                      Коментар




                      • Тракчо , кои са тез Великани дет ни мислят Доброто? Аз единствено се сещам за "североизточните варвари",че ако не бяха те ньойските репарации сега щяха да са преоформени и изискуеми като френските облигации към руските железници от царско време.(Ако помниш оня линк от Кръчмата).
                        Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          Миломе, турих ти плюс за спомена за Дойран (дедите ми са били там - 9-та Плевенска е страшна сила), това наистина е една от най-бляскавите ни победи в новата ни история (заедно с Тутракан и може би Одрин + операциите по размазването на Шумадия орез 1915, за които винаги си мълчим). Но на Божо Димитров полюциите само и отнемат от ореола - няма никакви 70 000 убити, още по-малко пък 10 000 англичани. Факт е, че това е една от най-кръвопролитните битки, факт е, че нашите са числено превъзхождани около 5:1 (една българска дивизия, ако е окомплектована, е колкото 2 гръцки, но дивизиите ни са страдали от недоокомплектовка), факт и че това е битка, която огромен отзвук в Англия,тъй като в нея умират баш момчета-англичанчета, а не някакви бунаци от АНЗАК и колониите, хвърлени по Дарданелите за пушечно месо, но това родно желание да представяме българина като гигант, който може да ги коли "по пет на нож", ни е играло винаги много лоша шега!

                          Дойран е велика страница в нашата бойна история, много велика. Подвигът на тези мъже е огромен - и сега настръхвам, като пиша, и пиша въпреки че имам доста задачи, но се чувствам длъжен да го направя, Дойран е величава епопея - разходете се някога до Беласица и вижте как са оцелявали тези мъже на 2000 метра надморка височина, с лоши припаси, без резерви, с ясната мисъл, че са "курбан" за братята от Македония. Отидете и после пак емигрирайте и плюйте България, защото те умираха за вас, бъдещите им деца, и за брата-роб под сръбско-гръцка окупация в Македония. И следващия път, когато си пуснете поредната утрбо фолк сръбска чалга, докато си харчите изкараните у нас пари по Гейското маляшко море, докато пийвате узо и си викате "ясу", си спомнете за онези, които си додоха здравето и живота, за да я има България и да не сте сърби, гърци, румънци или турци сега

                          Защо ли го направиха изобщо? Перефразирайки Вазов - Бедни, бедни герои от Дойран, Червената стена, Кубадин, Завоя на Черна, Кукуш, Кресна, Одрин, Люлебургаз...., защо не умряхте там, защо не хвърлихте оръжието и не побягнахте назад, децата ви сега така или иначе носят чалми и бършат г@зове в малякия....


                          Поклон пред Героите! Поклон пред Дедите ни, не сме достойни да носим името Българи!
                          +101

                          Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение

                            Гледах го още като излезе и останах разочарован от блокбастърското облъчване! Не ми харесва,че Бондарчук твърдо следва матрицата на Девета рота, което на пасва на различните исторически сюжети ....Друго си е епопеята "Освобождение" от началото на 70-те години.

                            Линка от Известия е много добър.

                            Миналата година руското МО разсекрети схемите на уличните боеве (планировки,изпълнение и пр.) при отбраната на Сталинград - разбира се само картинката на първата страница - и откъси от рапортите до Върховното командване.
                            Погледни в темата за филмите съм качил първия "Сталинград" от 1949. Малко култовски, но автентично стои.

                            Коментар


                            • Гледах го още като излезе и останах разочарован от блокбастърското облъчване! Не ми харесва,че Бондарчук твърдо следва матрицата на Девета рота, което на пасва на различните исторически сюжети ....Друго си е епопеята "Освобождение" от началото на 70-те години.

                              Линка от Известия е много добър.

                              Миналата година руското МО разсекрети схемите на уличните боеве (планировки,изпълнение и пр.) при отбраната на Сталинград - разбира се само картинката на първата страница - и откъси от рапортите до Върховното командване.

                              Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                              Коментар


                              • [QUOTE=MILOM;n3296071]Дойран 1918
                                През есента на 1918 г. Антантата решава да приключи с малка България. Замисълът е чрез два пробива при Добро поле и при Дойран 600-хилядната ни армия в Македония да попадне в "чувал" и да бъде ликвидирана, а страната ни окупирана и извадена от войната. Румънците искат всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия — до Места и Искър. /QUOTE]

                                За съжаление изменниците успяха да свършат своята работа. Добро поле бе изоставено с никаква отбрана и подкрепления. След пробива фронтът не беше укрепен на нови позиции. Войниците бяха разбунтувани по руски образец. Дори Фердинанд изглежда вече е бил изтъргувал избушването на Солунския фронт. България почти бе постигнала своето обединение от Смедерево до Одрин и от Елбасан до Тулча (към 24.09.1918 Северна Добруджа изцяло ни е дадена), но всичко това се оказа илюзорно. Оттогава сме в упадък и добре че интересите на някои велики държави ни запазиха като дори Южна Добруджа се върна към отечеството.

                                Коментар

                                Working...
                                X