IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Гледах го още като излезе и останах разочарован от блокбастърското облъчване! Не ми харесва,че Бондарчук твърдо следва матрицата на Девета рота, което на пасва на различните исторически сюжети ....Друго си е епопеята "Освобождение" от началото на 70-те години.

    Линка от Известия е много добър.

    Миналата година руското МО разсекрети схемите на уличните боеве (планировки,изпълнение и пр.) при отбраната на Сталинград - разбира се само картинката на първата страница - и откъси от рапортите до Върховното командване.

    Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

    Коментар


    • [QUOTE=MILOM;n3296071]Дойран 1918
      През есента на 1918 г. Антантата решава да приключи с малка България. Замисълът е чрез два пробива при Добро поле и при Дойран 600-хилядната ни армия в Македония да попадне в "чувал" и да бъде ликвидирана, а страната ни окупирана и извадена от войната. Румънците искат всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия — до Места и Искър. /QUOTE]

      За съжаление изменниците успяха да свършат своята работа. Добро поле бе изоставено с никаква отбрана и подкрепления. След пробива фронтът не беше укрепен на нови позиции. Войниците бяха разбунтувани по руски образец. Дори Фердинанд изглежда вече е бил изтъргувал избушването на Солунския фронт. България почти бе постигнала своето обединение от Смедерево до Одрин и от Елбасан до Тулча (към 24.09.1918 Северна Добруджа изцяло ни е дадена), но всичко това се оказа илюзорно. Оттогава сме в упадък и добре че интересите на някои велики държави ни запазиха като дори Южна Добруджа се върна към отечеството.

      Коментар


      • Миломе, турих ти плюс за спомена за Дойран (дедите ми са били там - 9-та Плевенска е страшна сила), това наистина е една от най-бляскавите ни победи в новата ни история (заедно с Тутракан и може би Одрин + операциите по размазването на Шумадия орез 1915, за които винаги си мълчим). Но на Божо Димитров полюциите само и отнемат от ореола - няма никакви 70 000 убити, още по-малко пък 10 000 англичани. Факт е, че това е една от най-кръвопролитните битки, факт е, че нашите са числено превъзхождани около 5:1 (една българска дивизия, ако е окомплектована, е колкото 2 гръцки, но дивизиите ни са страдали от недоокомплектовка), факт и че това е битка, която огромен отзвук в Англия,тъй като в нея умират баш момчета-англичанчета, а не някакви бунаци от АНЗАК и колониите, хвърлени по Дарданелите за пушечно месо, но това родно желание да представяме българина като гигант, който може да ги коли "по пет на нож", ни е играло винаги много лоша шега!

        Дойран е велика страница в нашата бойна история, много велика. Подвигът на тези мъже е огромен - и сега настръхвам, като пиша, и пиша въпреки че имам доста задачи, но се чувствам длъжен да го направя, Дойран е величава епопея - разходете се някога до Беласица и вижте как са оцелявали тези мъже на 2000 метра надморка височина, с лоши припаси, без резерви, с ясната мисъл, че са "курбан" за братята от Македония. Отидете и после пак емигрирайте и плюйте България, защото те умираха за вас, бъдещите им деца, и за брата-роб под сръбско-гръцка окупация в Македония. И следващия път, когато си пуснете поредната утрбо фолк сръбска чалга, докато си харчите изкараните у нас пари по Гейското маляшко море, докато пийвате узо и си викате "ясу", си спомнете за онези, които си додоха здравето и живота, за да я има България и да не сте сърби, гърци, румънци или турци сега

        Защо ли го направиха изобщо? Перефразирайки Вазов - Бедни, бедни герои от Дойран, Червената стена, Кубадин, Завоя на Черна, Кукуш, Кресна, Одрин, Люлебургаз...., защо не умряхте там, защо не хвърлихте оръжието и не побягнахте назад, децата ви сега така или иначе носят чалми и бършат г@зове в малякия....


        Поклон пред Героите! Поклон пред Дедите ни, не сме достойни да носим името Българи!
        Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

        Коментар


        • Дойран 1918
          През есента на 1918 г. Антантата решава да приключи с малка България. Замисълът е чрез два пробива при Добро поле и при Дойран 600-хилядната ни армия в Македония да попадне в "чувал" и да бъде ликвидирана, а страната ни окупирана и извадена от войната. Румънците искат всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия — до Места и Искър. Планът тръгва успешно — французите успяват да пробият нашата отбрана при Добро поле. В този момент, когато фронтът рухва, а в тила избухва метеж, една-единствена българска дивизия ще спаси страната си от смъртна опасност. 34 500 мъже от Плевен, Ловеч, Троян и околиите им ще нанесат най-страшното поражение на английската армия в цялата й история.
          Край красивото Дойранско езеро Антантата е струпала колосални сили - 4 английски, 2 гръцки и една френска дивизия. Девета плевенска е сама. Резерви няма. Знаейки съотношението на силите, нашите се готвят да умрат. Много офицери обличат парадните си униформи, войниците слагат приготвените за последно бели ризи. На 16-ти септември по тях са изстреляни 350 000 снаряда, включително и газови, но фортификациите на генерал Вазов пак си казват думата — даваме 9 убити и 40 ранени. В 5.00 ч. на 18 септември три английски и една гръцка дивизия тръгват в атака. В този момент 220 артилерийски дула започват да бълват огън. Генерал Вазов не пести снарядите - няма вече за кога. 400 български минохвъргачки превръщат скатовете на хълмовете в ад. 440 картечници направо косят настъпващите. Измъкналите се от бункерите българи поддържат такъв плътен огън, че до окопите стигат едва 20-30 процента от атакуващите. А там пък ги посрещат с ужасна и съкрушителна контраатака на нож.
          Противникът е спрян и обърнат в бягство, което скоро обхваща целия Дойрански фронт. На бойното поле остават повече от 10 000 трупа в британски униформи. Отчаяният британски генерал Милн праща резервните две дивизии в обход през Беласица да опитат пробив между 9-та плевенска и 11-та македонска дивизия. Нашите ги пускат на 50 метра и ги избиват от упор с картечниците и огнехвъргачките си. 10 000 гърци изгарят по скатовете на Беласица.
          На 19-ти септември генерал Милн събира всичко , което може да носи оръжие, за да попълни оределите си части. Но и последната атака е удавена в кръв. Побеснялата българска артилерия коси с барабанен огън, за първи път използва и газови снаряди. Това е най-кръвопролитното сражение в цялата Първа световна война, с най-голяма плътност на убитите на километър фронт. В никоя война англичаните не са давали наведнъж толкова много жертви, както при Дойран.
          В цялата тая сеч Девета плевенска дава само 494 убити и 1208 ранени. На 20 септември разузнаването докладва на генерал Вазов, че пред него няма вражески части. Той пита София да настъпи ли към незащитения вече от никого Солун. Не му разрешават. Благодарение на Дойранската победа, обаче, в подготвяното там споразумение за примирие, загубилата войната България е спасена от окупация.
          През 1936 г. в Лондон е организирана среща на ветераните от първата световна война. Българската делегация се води от специално поканения о.з. генерал Владимир Вазов. На гара Виктория я посреща лично лондонският кмет, носител на най-високото английско благородническо звание. Генерал Вазов е настанен в замъка на лорд Харболи, където е пребивавал Наполеон. На парада на ветераните участват 3000 запасни войни и 200 бойни знамена. При появата на нашата делегация фелдмаршал лорд Милн командва:
          «Свалете знамената! Минава генерал Вазов - победителят от Дойран!»
          Англия свежда знамена пред генерал Владимир Вазов
          Българската победа при Дойран - най-голямата в цялата ни 14-вековна история - се изучава във всички военни академии. Тя е записала една невероятна статистика: близо 70 хиляди убити от Антантата срещу по-малко от 500 загинали българи. Седем дивизии - напълно унищожени от една.
          http://milom.blog.bg/

          Коментар


          • https://www.youtube.com/watch?v=OlMw8CjyV80
            https://www.youtube.com/watch?v=tdM-_6Xv_Oc
            https://www.youtube.com/watch?v=dXLRfE0Tun4
            Last edited by Trakatrak'; 08.02.2018, 13:09.

            Коментар


            • https://iz.ru/702536/georgii-oltarzh...tm_source=smi2

              Коментар


              • Златната треска в Калифорния http://investments.dir.bg/_wm/librar...-v-kaliforniya
                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                Коментар


                • Петролът и химията спасяват китовете http://investments.dir.bg/_wm/library/item.php?did=558458&df=773127&dflid=3-petrolat-i-himiyata-spasyavat-kitovete

                  http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                  Коментар


                  • ЕДИН ДОКЛАД НА ГЕНЕРАЛ ИГНАТИЕВ ЗА СОФИЙСКИЯ ПРОЦЕС
                    ОТ КРАЯ НА 1872 И НАЧАЛОТО НА 1873 Г.
                    Илия Тодев
                    В обемистия фонд на покойния български патриарх Кирил в Централния държавен архив - София, сред фотокопия от книжа на руското посолство в Цариград, се пази и един кратък доклад, подписан от генерал Игнатиев. Преди време привлякохме вниманието към него на проф. Д. Дойнов, който вече го използва в хубавия документален филм Левски пред съда на Портата и на Историята, на който той е сценарист[1] (реж. А. Алтъпармаков).

                    По-долу публикуваме този документ в оригинал и в превод, тъй като е важен, обяснявайки защо делото срещу Левски и неговите другари, въпреки широките разкрития на Димитър Общи, получава ограничен и предимно криминален характер. В същото време, той поставя и немаловажни въпроси. Като например: Дали ефикасната намеса на генерал Игнатиев осуетява събития, които биха могли да променят хода на българската история, или пък по-скоро спасява революционната организация на Левски и така й позволява достойно да посрещне предизвикателствата на започналата две и половина години по-късно нова голяма източна криза, която в крайна сметка донася освобождението на България?

                    Сигнатурата на този документ е: ЦДА, ф. 1318, оп.1, а.е. 3740, л. 127-129; оригиналът се пази в: Архив внешней политики Российской империи, ф. Канцелярия, 1873 г., л. 202-203.

                    Прочее, ето този документ:

                    ОРИГИНАЛ

                    157. - le 25. Janvier 1873.1

                    ¹ 30.

                    Péra, le 18/30 Janvier 1873

                    Monsieur le Chancelier2,

                    Ainsi que le signale notre Consul Général à Roustchouk l’affaire de la prétendue conspiration de Sophia a reçu une solution satisfaisante. La Commission d’enquête envoyée de Constantinople n’a réussi à découvrir que quelques malfaiteurs. Elle a terminé ses travaux et doit revenir ici prochainement.

                    La situation intérieure des provinces bulgares reste néanmoins précaire. Un mécontentement profond, provoqué par la mauvaise administration du pays, règne parmi les populations. Cet état des esprits contient en germe les éléments de plus d’un complot.

                    Il est incontestable que l’heureuse issue de l’affaire de Sophia est due à la modération du Grand Vizir qui cette fois parait avoir suivi nos conseils. Au lieu de favoriser le jeu de Midhat Pacha, en donnant aux circonstances une importance exagérée, il a recommandé à la Commission de ne pas dépasser le but en poussant ses investigations au delà du strict nécessaire.

                    J’ai l’honneur d’être avec le plus profond respect,

                    Monsieur le Chancelier

                    de Votre Altesse,

                    le très humble et très

                    obéissant serviteur

                    N. Ignatiew3

                    ПРЕВОД

                    157. - 25 януари 1873.

                    № 30.

                    Пера, 18/30 януари 1873.

                    Господин Канцлер4,

                    Както известява нашият Генерален консул5 в Русе, въпросът за предполагаемото Софийско съзаклятие е получил задоволително решение. Изпратената от Цариград Следствена комисия6 е успяла да открие само неколцина злосторници. Тя е приключила своята работа и трябва скоро да се върне тук.

                    Вътрешното положение в българските области, обаче, остава несигурно. Сред населението се шири дълбоко недоволство, предизвикано от лошото управление. Това състояние на духовете съдържа в зародиш елементите на не един заговор.

                    Безспорно е, че щастливият изход от Софийската афера се дължи на умереността на Великия везир7, който този път изглежда е последвал нашите съвети. Вместо да подпомага играта на Мидхат паша, придавайки на обстоятелствата преувеличено значение, той е препоръчал[2] на Комисията да не надхвърля целта, като тласне разследванията отвъд строго необходимото.

                    Имам чест да съм с най-дълбоко уважение

                    Господин Канцлер,

                    на Ваше Височество,

                    най-смирен и

                    най-покорен слуга

                    Н. Игнатиев

                    КОМЕНТАР

                    1 Номер и дата на получаване - изписани с друга ръка.

                    2 [титлата и името на адресата са изписани най-отдолу на първата страница на документа] S[on] Altesse M(onsieur) le Prince Gortchakov etc etc etc.

                    3 Само последните три реда са от ръката на Игнатиев.

                    4 [титлата и името на адресата са изписани най-отдолу на първата страница на документа] Н[егово] Височество г-н Княз Горчаков и пр. и пр. и пр.

                    5 А. Н. Мошнин.

                    6 Тя е в състав: Али Саиб паша, х. Иванчо х. Пенчович и Шакир ефенди.

                    7 Мехмед Рюшди паша Мютерджим.

                    (Публ. в: BHR, 2006, № 1-2)


                    [1] Филмовият сценарий приблизително съвпада с доклада на проф. Д. Дойнов пред научната сесия за Софийския процес 1872/73 - вж. Дойнов, Д. Левски пред съда на Портата и на Историята. - В: Съдебният процес срещу Васил Левски 1872-1873 г. Исторически, юридически и международни аспекти. Научна сесия, организирана от Общобългарския комитет “Васил Левски”, Софийския комитет “Васил Левски” и Съюза на юристите в България. София, 17 февруари 2003 г. С., 2003 (издание на Съюза на юристите в България).

                    [2] В министерски доклад до султана от 27 ноемв. 1872 задачата на Комисията е описана така: “…Целта, от една страна, е да покаже силата на правителството, като се накажат истинските бунтовници и подстрекателите, и на подстрекаваните се отворят очите, а от друга страна, категорично да не се допусне, щото въпросът ненужно да се раздуха и разшири вън от рамките и с това да се развълнуват духовете на населението. Изобщо да се вземат умерени и разумни мерки…” - цит. по Макдермот, М. Апостола, с. 281-2.
                    http://www.fakel.bg/index.php?t=6239
                    http://milom.blog.bg/

                    Коментар


                    • На 11 януари започва Англо-Зулуска война от 1879 г. http://investments.dir.bg/_wm/news/n...&df=45&dflid=3

                      http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                      Коментар


                      • Борсовата измама със смъртта на Наполеон
                        http://investments.dir.bg/_wm/librar...ta-na-napoleon
                        http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                        Коментар


                        • Лихвените проценти са на най-ниските си нива от 5000 години насам http://investments.dir.bg/_wm/news/n...&df=45&dflid=3

                          http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
                            Единствено 1908 г. заслужава да се отбележи най-тържествено!Ама надали.....

                            Останалите са за фон дьо тен....А това със 135 годишнината от Освобождението и евентуалната покана към Путин беше голям гаф на льотчика.
                            Защо да е гаф поканата към путин, канят действащият президент, няма как да поканим николай 2

                            Коментар


                            • Единствено 1908 г. заслужава да се отбележи най-тържествено!Ама надали.....

                              Останалите са за фон дьо тен....А това със 135 годишнината от Освобождението и евентуалната покана към Путин беше голям гаф на льотчика.
                              Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                              Коментар


                              • При мен Инвестора голяма част от деня го отнемА, но ето пак е тук и искам да споделя за една информация, която събрах празнично. Става дума за годишнини през 2018 г. Някому може да е интересно. Защо пък де не се запали и някакъв творчески порив и може да се отбележат по някакъв начин!

                                Важни кръгли годишнини за Република България, които се навършват през 2018




                                1. 717-718 г. битката между българите и арабите по време на обсадата на Константинопол - Хан Тервел

                                2. 1018 г.- падането на БЪлгария под византийска власт.

                                3. 1218 г.- възкачване на престола на цар Иван Асен II( 1218-1241 г.)

                                4. 1408 г.; 610 г. от въстанието на Константин и Фружин,

                                5. 1688 г.- 430 г. Чипровското въстание-

                                6. 1878 г.- освобождението на България от петвековно османско владичество( 3 март).

                                7. 140 г. от основаването на Народната библиотека „Св.св. Кирил и Методий” през 10.12. 1878г.;

                                8. 130 г. 1888 г.- основан е Софийския университет "Св. Климент Охридски"

                                9. 1908 г.( 22 септември)- България е обявена и призната за независимо царство

                                10. 1918 г. - края на Първата Световна война,

                                11. 24.09.1918 г. Войнишко въстание




                                Други важни кръгли годишнини, които са свързани с конкретни личности и България.


                                - 1868 г.- четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа навлиза в България, 06 юли,

                                - 1848 - роден е Христо Ботев- наш национален герой, поет-революционер( на 6 януари по стар стил,

                                - 140 г. от рождението на най-лиричната душа в българската поезия Пейо Яворов (13.01.1878-1914);

                                - 15 февруари – 120 години от рождението на Дико Илиев (1898-1984) – композитор и музикант.

                                - 12. 03. 160 г. от рождението на Коста Паница, деец на македоно-одринското революционно движение, революционер и военен деец, майор (12.03. 1858 – 1890);

                                - 16 юли – 150 години от рождението на Христо Чернопеев (1868-1915) – български революционен деец на македоно-одринското революционно движение.

                                - 14 септември – 180 години от рождението на Христо Иванов-Големия (1838-1898) – участник в двете български легии, първи помощник на Васил Левски,

                                - 120 г. от рождението на Христо Смирненски, български поет и сатирик, журналист (17.09. 1898 – 1923);




                                Други кръгли годишнини през 2018 г.


                                170 г 1848 г. - - буржоазно-демократичните революции в Европа

                                50 г. 1968 г.- Пражката пролет.

                                90 г. 1928 г. -Чирпанското земетресение.

                                80 г. от рождението на Владимир Висоцки, руски поет, певец и актьор (25.01.1938 – 1980);

                                200 г. от рождението на Карл Маркс, германски философ, социолог и обществен идеолог (05.05.1818 – 1883);

                                988 г.- Киевска Рус приема християнството.


















                                Коментар

                                Working...
                                X