IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

    Мисля, че дядо е погребан с неговите. Аз съм ги виждала само на снимки.
    Наистина са били страшни мъже. Пленените французи ги мислели за канибали и голям страх ги тресял
    Как пък не те изял докато си била малка и крехка?

    Коментар


    • [QUOTE=tnm;n3296493]

      Дядо ми е бил малкия син в семейството. При избухването на Балканската война мобилизират брат му, който вече е женен и има две деца.
      Родата се събира и решава, че на война ще отиде дядо - нали си няма никой, който да жали за него /освен майка му/. Малкият брат откупува батко си. Прехвърля прохода и вече е войник в Шипченски пехотен полк.
      Понеже е наследник на дервенджии, знае перфектно турски. При обсадата на Одрин полка бил разположен до някакво градче. Всяка сутрин ходжата си пеел молитвата и будел нашите войници.
      Търпели го няколко дни, а после дядо с един офицер отишъл в джамията. Помолили ходжата да пее по тихо на разсъмване. Да, ама - не. Ходжата си вие рано сутрин.
      Един ден така, втори ден - пак. И на третият най-добрия стрелец, приятел на дядо от дете, вдигнал пушката и съборил божия човек от минарето. Вай, вай ...
      И други поразии правили с приятеля си до края на Първата Световна война -.били се със сърби, гърци и французи, но се прибрали живи и здрави и семейства създали. От войните им останал по един шинел и торба с патрони.

      П.П. А аз в крехка крехка възраст като ги намерих тези патрони и като започнах да ги хвърлям в огъня, на който баба правеше сладкото от круши ... Още имам ясен спомен как ме гонеха из градината с една гъвкава пръчка.[/QUOTE]

      Явно не са те стигнали. Иначе сега немаше се заканваш така оптимистично.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
        Пра Дядо ми се е бил в 9-та Плевенска..3 войни 5 ордена за храброст..Единият е в мен- сребърен с мечове..Големи и корави мъже са били..
        Мисля, че дядо е погребан с неговите. Аз съм ги виждала само на снимки.
        Наистина са били страшни мъже. Пленените французи ги мислели за канибали и голям страх ги тресял
        Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
        Мечо

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
          Пра Дядо ми се е бил в 9-та Плевенска..3 войни 5 ордена за храброст..Единият е в мен- сребърен с мечове..Големи и корави мъже са били..
          Дядо ми (тук дано Чичи не чете, че ще ме състари съвсем и скъса от майтап) се е бил в Балканската и ПСВ с два ордена За храброст Втора и Трета степен. 1912 г. минава от армията на ген. Иванов през тила на турците към армията на Радко Димитриев и прави съгласуване на операцията. Вероятно са били в нападение, та се е наложило да прибяга през османлиите. Това му единия орден. Европейската пък е в кавалерията в Добруджа. После и на Солунския фронт. 1923 като земеделец участва и в Септемврийския метеж. Пребиват го от бой и го захвърлят. Някви го намират, увиват го в овча кожа и го спасяват. А наште не знаят къде е докато не се освестил. След това 1928 Чирпанското земетресение срутва селото. Правят нова къща. Добре че умрял към края на 40-те, щото и тая къща отнесена в началото на 50-те от голямо наводнение. Междувременно чичо ми, най-малкия му син, се бие при Драва при немското настъпление. Като видял зор и се прави на умрела лисица, та го подминават и се измъква. Но първи братовчед на баща ми загива там. Сложна е българската история! Бог да прости българите от старата епоха. Ний се оказахме келемета и съсипахме напълно България. Макар че аз не смятам у мен да е отговорноста за това. Други са съсипниците.
          Last edited by Trakatrak'; 09.02.2018, 21:20.

          Коментар


          • Пра Дядо ми се е бил в 9-та Плевенска..3 войни 5 ордена за храброст..Единият е в мен- сребърен с мечове..Големи и корави мъже са били..

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
              Миломе, турих ти плюс за спомена за Дойран (дедите ми са били там - 9-та Плевенска е страшна сила), това наистина е една от най-бляскавите ни победи в новата ни история (заедно с Тутракан и може би Одрин + операциите по размазването на Шумадия орез 1915, за които винаги си мълчим). Но на Божо Димитров полюциите само и отнемат от ореола - няма никакви 70 000 убити, още по-малко пък 10 000 англичани. Факт е, че това е една от най-кръвопролитните битки, факт е, че нашите са числено превъзхождани около 5:1 (една българска дивизия, ако е окомплектована, е колкото 2 гръцки, но дивизиите ни са страдали от недоокомплектовка), факт и че това е битка, която огромен отзвук в Англия,тъй като в нея умират баш момчета-англичанчета, а не някакви бунаци от АНЗАК и колониите, хвърлени по Дарданелите за пушечно месо, но това родно желание да представяме българина като гигант, който може да ги коли "по пет на нож", ни е играло винаги много лоша шега!

              Дойран е велика страница в нашата бойна история, много велика. Подвигът на тези мъже е огромен - и сега настръхвам, като пиша, и пиша въпреки че имам доста задачи, но се чувствам длъжен да го направя, Дойран е величава епопея - разходете се някога до Беласица и вижте как са оцелявали тези мъже на 2000 метра надморка височина, с лоши припаси, без резерви, с ясната мисъл, че са "курбан" за братята от Македония. Отидете и после пак емигрирайте и плюйте България, защото те умираха за вас, бъдещите им деца, и за брата-роб под сръбско-гръцка окупация в Македония. И следващия път, когато си пуснете поредната утрбо фолк сръбска чалга, докато си харчите изкараните у нас пари по Гейското маляшко море, докато пийвате узо и си викате "ясу", си спомнете за онези, които си додоха здравето и живота, за да я има България и да не сте сърби, гърци, румънци или турци сега

              Защо ли го направиха изобщо? Перефразирайки Вазов - Бедни, бедни герои от Дойран, Червената стена, Кубадин, Завоя на Черна, Кукуш, Кресна, Одрин, Люлебургаз...., защо не умряхте там, защо не хвърлихте оръжието и не побягнахте назад, децата ви сега така или иначе носят чалми и бършат г@зове в малякия....


              Поклон пред Героите! Поклон пред Дедите ни, не сме достойни да носим името Българи!
              Дядо ми е бил малкия син в семейството. При избухването на Балканската война мобилизират брат му, който вече е женен и има две деца.
              Родата се събира и решава, че на война ще отиде дядо - нали си няма никой, който да жали за него /освен майка му/. Малкият брат откупува батко си. Прехвърля прохода и вече е войник в Шипченски пехотен полк.
              Понеже е наследник на дервенджии, знае перфектно турски. При обсадата на Одрин полка бил разположен до някакво градче. Всяка сутрин ходжата си пеел молитвата и будел нашите войници.
              Търпели го няколко дни, а после дядо с един офицер отишъл в джамията. Помолили ходжата да пее по тихо на разсъмване. Да, ама - не. Ходжата си вие рано сутрин.
              Един ден така, втори ден - пак. И на третият най-добрия стрелец, приятел на дядо от дете, вдигнал пушката и съборил божия човек от минарето. Вай, вай ...
              И други поразии правили с приятеля си до края на Първата Световна война -.били се със сърби, гърци и французи, но се прибрали живи и здрави и семейства създали. От войните им останал по един шинел и торба с патрони.

              П.П. А аз в крехка крехка възраст като ги намерих тези патрони и като започнах да ги хвърлям в огъня, на който баба правеше сладкото от круши ... Още имам ясен спомен как ме гонеха из градината с една гъвкава пръчка.
              Last edited by tnm; 09.02.2018, 21:02.
              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение
                Тракчо , кои са тез Великани дет ни мислят Доброто? Аз единствено се сещам за "североизточните варвари",че ако не бяха те ньойските репарации сега щяха да са преоформени и изискуеми като френските облигации към руските железници от царско време.(Ако помниш оня линк от Кръчмата).
                Един забравен спасител на България http://investments.dir.bg/_wm/librar...l-na-balgariya



                http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                Коментар


                • Човекът изпратил хора на друга планета http://investments.dir.bg/_wm/news/news.php?nid=363739&df=45&dflid=3

                  http://investments.dir.bg Глупавият проумява само онова, което вече е станало! - Омир

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение

                    Тракчо , кои са тез Великани дет ни мислят Доброто? Аз единствено се сещам за "североизточните варвари",че ако не бяха те ньойските репарации сега щяха да са преоформени и изискуеми като френските облигации към руските железници от царско време.(Ако помниш оня линк от Кръчмата).
                    Американците и в двете големи войни се застъпваха за нас срещу бритаците и френците. За равновесие, а и от симпатия. За Южна Добруджа помогнаха предимно германците. А от 1940 до 1947 Съветите (не точно руснаците) стояха зад нашите териториални интереси. Най-малкото като тяхна сфера на влияние.

                    Коментар




                    • Тракчо , кои са тез Великани дет ни мислят Доброто? Аз единствено се сещам за "североизточните варвари",че ако не бяха те ньойските репарации сега щяха да са преоформени и изискуеми като френските облигации към руските железници от царско време.(Ако помниш оня линк от Кръчмата).
                      Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                        Миломе, турих ти плюс за спомена за Дойран (дедите ми са били там - 9-та Плевенска е страшна сила), това наистина е една от най-бляскавите ни победи в новата ни история (заедно с Тутракан и може би Одрин + операциите по размазването на Шумадия орез 1915, за които винаги си мълчим). Но на Божо Димитров полюциите само и отнемат от ореола - няма никакви 70 000 убити, още по-малко пък 10 000 англичани. Факт е, че това е една от най-кръвопролитните битки, факт е, че нашите са числено превъзхождани около 5:1 (една българска дивизия, ако е окомплектована, е колкото 2 гръцки, но дивизиите ни са страдали от недоокомплектовка), факт и че това е битка, която огромен отзвук в Англия,тъй като в нея умират баш момчета-англичанчета, а не някакви бунаци от АНЗАК и колониите, хвърлени по Дарданелите за пушечно месо, но това родно желание да представяме българина като гигант, който може да ги коли "по пет на нож", ни е играло винаги много лоша шега!

                        Дойран е велика страница в нашата бойна история, много велика. Подвигът на тези мъже е огромен - и сега настръхвам, като пиша, и пиша въпреки че имам доста задачи, но се чувствам длъжен да го направя, Дойран е величава епопея - разходете се някога до Беласица и вижте как са оцелявали тези мъже на 2000 метра надморка височина, с лоши припаси, без резерви, с ясната мисъл, че са "курбан" за братята от Македония. Отидете и после пак емигрирайте и плюйте България, защото те умираха за вас, бъдещите им деца, и за брата-роб под сръбско-гръцка окупация в Македония. И следващия път, когато си пуснете поредната утрбо фолк сръбска чалга, докато си харчите изкараните у нас пари по Гейското маляшко море, докато пийвате узо и си викате "ясу", си спомнете за онези, които си додоха здравето и живота, за да я има България и да не сте сърби, гърци, румънци или турци сега

                        Защо ли го направиха изобщо? Перефразирайки Вазов - Бедни, бедни герои от Дойран, Червената стена, Кубадин, Завоя на Черна, Кукуш, Кресна, Одрин, Люлебургаз...., защо не умряхте там, защо не хвърлихте оръжието и не побягнахте назад, децата ви сега така или иначе носят чалми и бършат г@зове в малякия....


                        Поклон пред Героите! Поклон пред Дедите ни, не сме достойни да носим името Българи!
                        +101

                        Ходя по въже.Не ръкопляскайте, това е моят път.С костюм на клоун съм, да ми се смеете, когато падна

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от SPART Разгледай мнение

                          Гледах го още като излезе и останах разочарован от блокбастърското облъчване! Не ми харесва,че Бондарчук твърдо следва матрицата на Девета рота, което на пасва на различните исторически сюжети ....Друго си е епопеята "Освобождение" от началото на 70-те години.

                          Линка от Известия е много добър.

                          Миналата година руското МО разсекрети схемите на уличните боеве (планировки,изпълнение и пр.) при отбраната на Сталинград - разбира се само картинката на първата страница - и откъси от рапортите до Върховното командване.
                          Погледни в темата за филмите съм качил първия "Сталинград" от 1949. Малко култовски, но автентично стои.

                          Коментар


                          • Гледах го още като излезе и останах разочарован от блокбастърското облъчване! Не ми харесва,че Бондарчук твърдо следва матрицата на Девета рота, което на пасва на различните исторически сюжети ....Друго си е епопеята "Освобождение" от началото на 70-те години.

                            Линка от Известия е много добър.

                            Миналата година руското МО разсекрети схемите на уличните боеве (планировки,изпълнение и пр.) при отбраната на Сталинград - разбира се само картинката на първата страница - и откъси от рапортите до Върховното командване.

                            Доказателство за доверие дава първо оня, който го търси!

                            Коментар


                            • [QUOTE=MILOM;n3296071]Дойран 1918
                              През есента на 1918 г. Антантата решава да приключи с малка България. Замисълът е чрез два пробива при Добро поле и при Дойран 600-хилядната ни армия в Македония да попадне в "чувал" и да бъде ликвидирана, а страната ни окупирана и извадена от войната. Румънците искат всичко до Стара планина, Гърция - всичко до Пловдив, а Сърбия — до Места и Искър. /QUOTE]

                              За съжаление изменниците успяха да свършат своята работа. Добро поле бе изоставено с никаква отбрана и подкрепления. След пробива фронтът не беше укрепен на нови позиции. Войниците бяха разбунтувани по руски образец. Дори Фердинанд изглежда вече е бил изтъргувал избушването на Солунския фронт. България почти бе постигнала своето обединение от Смедерево до Одрин и от Елбасан до Тулча (към 24.09.1918 Северна Добруджа изцяло ни е дадена), но всичко това се оказа илюзорно. Оттогава сме в упадък и добре че интересите на някои велики държави ни запазиха като дори Южна Добруджа се върна към отечеството.

                              Коментар


                              • Миломе, турих ти плюс за спомена за Дойран (дедите ми са били там - 9-та Плевенска е страшна сила), това наистина е една от най-бляскавите ни победи в новата ни история (заедно с Тутракан и може би Одрин + операциите по размазването на Шумадия орез 1915, за които винаги си мълчим). Но на Божо Димитров полюциите само и отнемат от ореола - няма никакви 70 000 убити, още по-малко пък 10 000 англичани. Факт е, че това е една от най-кръвопролитните битки, факт е, че нашите са числено превъзхождани около 5:1 (една българска дивизия, ако е окомплектована, е колкото 2 гръцки, но дивизиите ни са страдали от недоокомплектовка), факт и че това е битка, която огромен отзвук в Англия,тъй като в нея умират баш момчета-англичанчета, а не някакви бунаци от АНЗАК и колониите, хвърлени по Дарданелите за пушечно месо, но това родно желание да представяме българина като гигант, който може да ги коли "по пет на нож", ни е играло винаги много лоша шега!

                                Дойран е велика страница в нашата бойна история, много велика. Подвигът на тези мъже е огромен - и сега настръхвам, като пиша, и пиша въпреки че имам доста задачи, но се чувствам длъжен да го направя, Дойран е величава епопея - разходете се някога до Беласица и вижте как са оцелявали тези мъже на 2000 метра надморка височина, с лоши припаси, без резерви, с ясната мисъл, че са "курбан" за братята от Македония. Отидете и после пак емигрирайте и плюйте България, защото те умираха за вас, бъдещите им деца, и за брата-роб под сръбско-гръцка окупация в Македония. И следващия път, когато си пуснете поредната утрбо фолк сръбска чалга, докато си харчите изкараните у нас пари по Гейското маляшко море, докато пийвате узо и си викате "ясу", си спомнете за онези, които си додоха здравето и живота, за да я има България и да не сте сърби, гърци, румънци или турци сега

                                Защо ли го направиха изобщо? Перефразирайки Вазов - Бедни, бедни герои от Дойран, Червената стена, Кубадин, Завоя на Черна, Кукуш, Кресна, Одрин, Люлебургаз...., защо не умряхте там, защо не хвърлихте оръжието и не побягнахте назад, децата ви сега така или иначе носят чалми и бършат г@зове в малякия....


                                Поклон пред Героите! Поклон пред Дедите ни, не сме достойни да носим името Българи!
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X