IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

История

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Янко Гочев: 139 години Русия крие подло оригинала на Санстефанския договор

    http://www.faktor.bg/bg/articles/mne...nskiya-dogovor

    Напомням на уважаемите съфорумци, че вчера се навършиха 100 години от българската победа и безусловната руска капитулация, подписана в Брест-Литовск на 3 март 1918 г. Честит празник!

    Коментар


    • Първоначално изпратено от gianny Разгледай мнение
      100 години не познаваме истинската Брест-литовска България, а плачем за Санстефанска – фалшива и руска

      За Руско-българската война от 1915-1918 г. в родните учебници няма нито ред, темата е табу и днес


      http://www.faktor.bg/bg/articles/pol...lshiva-i-ruska
      Eй , с тая тъпанарска пиндоска опорка 30-40 трола продънихте всички саитове , бе .
      Спусната ви точно за 3 -ти март .
      Ама колко и да се плюнчите 96% от българите са русофили .....И никакво еднократно историческо събитие (което хиперболизирате по заповед ) , не мож' промени това ............
      Аре, бегай се завирай у дупката...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gianny Разгледай мнение
        100 години не познаваме истинската Брест-литовска България, а плачем за Санстефанска – фалшива и руска

        За Руско-българската война от 1915-1918 г. в родните учебници няма нито ред, темата е табу и днес


        http://www.faktor.bg/bg/articles/pol...lshiva-i-ruska
        Александър III е виновен, но може и Александър II да му е повлиял. 1865 умира престолонаследникът на руския престол Николай Александрович. Това прозвучава като предупреждение да не се повтаря неудачното управление на дядо му Николай I, загубил Кримската война, при което вероятно се самоубива. Братът на Николай Александрович, Александър Александрович става престолжнаследник и когато през 1868 г. му се ражда син, прави грешката да го кръсти пак Николай. Катастрофалното управление на Николай II помита не само Русия, но и нейната старша сестра, да не река матушка, България. Ако Сърбия бе поделена след Европейската война, България би възстановила териториите, населени преимуществено с българи или гравитиращи около ядрото на землището й, в Поморавието и Повардарието„ Към 1917-1918 г. Царството бе постигнало ней-голямото си военновременно разширяване след възстановяването му. Но не би.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от gianny Разгледай мнение
          100 години не познаваме истинската Брест-литовска България, а плачем за Санстефанска – фалшива и руска

          За Руско-българската война от 1915-1918 г. в родните учебници няма нито ред, темата е табу и днес


          http://www.faktor.bg/bg/articles/pol...lshiva-i-ruska
          Щот войната е само у болните ви кратуни ...

          Коментар


          • 100 години не познаваме истинската Брест-литовска България, а плачем за Санстефанска – фалшива и руска

            За Руско-българската война от 1915-1918 г. в родните учебници няма нито ред, темата е табу и днес


            http://www.faktor.bg/bg/articles/pol...lshiva-i-ruska

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
              Вижте и това видео.
              Има интересни подробности.
              Шипка - подвигът!
              Вчера се пошегувах с Грую да не плюе по работното място на рода. Действително, голяма част от историята на рода ми е свързана с този проход. Аз чувсвам физически и духовно близка с това място, но не за това ми е думата.

              Когато бях малка, както повелява традицията, баба ме поведе по важните за семейството места. Паметникът на вр. Св. Никола беше едно от тях. Близо да да хабитата, приятна разходка през лятото.

              В подножието, в началото на стълбите, изграденият като бойна кула паметник ми изглеждаше безкрайно далеч, а стъпалата - неизброими. Тръгнахме с баба по бавния път нагоре. Аз тичах напред и се връщах при възрастната жена, която с мъка вземаше стъпало след стъпало.

              Дожаля ми за нея и я попитах, защо не се качим с автомобила до върха, а тя ми отговори:
              - Чедо, айо! Запомни, че този път и тези стъпала, пеша се вървят. Това е нашето уважение към тези, които са оставили костите си по тези скали. Много кръв се е проляла тук и много сълзи са теклии заради това място.

              Понякога детските спомени са много силни и ярки. Навлизат в дългосрочената памет, нужен е само един лек полъх и те изплуват. Толкова години минаха, но аз съм запомнила как се стига до паметника. Отначало приятелите и колегите се чудеха на моето " пъплене " нагоре, сега вече дори не го правят на въпрос.

              Честит празник!

              Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
              Мечо

              Коментар


              • Вижте и това видео.
                Има интересни подробности.
                Шипка - подвигът!

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Както и Юджин Скайлер.

                  (Eugene Schuyler)
                  Благодаря за тази добавка. Скайлър съвсем правилно трябва да се спомене отделно, той н е е от групата на мисионерите, все пак е на официална, дипломатическа служба.
                  Доклад на Юджийн Скайлър за Баташкото клане

                  И въобще - истинският американец, работяга е открит, усмихнат, честен човек. Работи здраво, мисли за бизнес, гледа си семейството, в неделя ходи на църква и дарява за добри дела, съпричастен е за страданията други човеци и народи, не ламти на всяка цена за чуждото, но и не дава своето.

                  Това е традиционната характеристика на средния добър американец, предимно републиканец, носител на добродетели, традиция и практичност, но не задължително успяващ в нашия съвременен и сбъркан свят. Това е основният среден типаж на избирателя на настоящия президент. .

                  В пълно противоречие на предсдтавителите и следовниците на назабравимия и непрежалим Лев Давидович.

                  Да отдадем днес всекиму заслуженото!

                  Коментар


                  • Както и Юджин Скайлер.

                    (Eugene Schuyler)



                    Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                    Изрично трябва да подчертаем ролята на един велик човек и хуманист - американеца Джанюариъс Макгахан

                    Той е добре известен в нашата история, но обстоятелството, че наред с него и други американци са застанали в ярка защита на интересите и правата на българския народ и прротив извършения срещу него геноцид, продължава да е незаслужено непознато и недооценявано.
                    Известна е историята за американските мисионери в Цариград, застъпващи се за българския народ.
                    Виж също

                    В резултат на ярките писмана Макгахан се формира една страстна и човеколюбива основа, която мобилизира за протест и защитата срещу геноцида над българите едни от най-изявените европейски личности и творци - хуманистите: Уилям Гладстон, Фьодор Достоевски, Иван Тургенев, Виктор Юго, Жул Верн и Иван Вазов. Полският художник Антони Пиотровски запечати на платното ужасите в Батак, ...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                      Да попитам, понеже съм лаик по българска история. Кога България е имала най голяма териториална експанзия. Кога това се дължи само на военни действия и дали това тогава не е било по краткосрочно. И кога на дипломация военни съюзи и бракове. Както преди османското нашествие , така и след освобождението. В кои случаи е било по устойчиво при чиста военна експанзия или при използването на други средства . Разбира се не може да сме имали териториална експанзия без да имаме военно превъзходство.

                      Attached Files
                      Last edited by KrumE; 03.03.2018, 13:50.

                      Коментар


                      • Българската държавност беше възстановена и народът ни получи националното си освобождение в резултат на една война. Обичайно войните са специфични явления, който се явяват като етап в рамките на сложни, пъстри и многостранни обществени процеси.
                        Във вчерашния ден тук отдадохме почит на загиналите във военните действия войни - представители на множество националности, а също и на българските жертви сред мирното население.

                        Удачно е да бъдем справедливи и реалисти и следва да се подчертае, че преди избухването на Руско-турската война са протекли сложни процеси и събития, които са направили войната възможна и наложителна, при което са участвали на най-светлите синове и дъщери на нашия народ, а също и на най-просветените и хуманно възпитани европейци и хора от цял свят.

                        Изрично трябва да подчертаем ролята на един велик човек и хуманист - американеца Джанюариъс Макгахан

                        Той е добре известен в нашата история, но обстоятелството, че наред с него и други американци са застанали в ярка защита на интересите и правата на българския народ и прротив извършения срещу него геноцид, продължава да е незаслужено непознато и недооценявано.
                        Известна е историята за американските мисионери в Цариград, застъпващи се за българския народ.
                        Виж също

                        В резултат на ярките писмана Макгахан се формира една страстна и човеколюбива основа, която мобилизира за протест и защитата срещу геноцида над българите едни от най-изявените европейски личности и творци - хуманистите: Уилям Гладстон, Фьодор Достоевски, Иван Тургенев, Виктор Юго, Жул Верн и Иван Вазов. Полският художник Антони Пиотровски запечати на платното ужасите в Батак, ...

                        Всичко това се случва на фона на яркото пренебрежение , което е прераснало в българомразство, демонстрирано от страна английските елити, а железният канцлер съвсем неприкрито и гордо заявява, че няма да жертва живота на ни един пруски гренадир заради "ония конекрадци" - нейде там из делтата на Дунав.

                        Знайте и помнете кой застана в защита на нашия народ и кои пожертваха живота си за него!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                          Да попитам, понеже съм лаик по българска история. Кога България е имала най голяма териториална експанзия. Кога това се дължи само на военни действия и дали това тогава не е било по краткосрочно. И кога на дипломация военни съюзи и бракове. Както преди турското нашествие , така и след освобождението. В кои случаи е било по устойчиво при чиста военна експанзия или при използването на други средства . Разбира се не може да сме имали териториална експанзия без да имаме военно превъзходство.
                          Никой не може ти каже положително. Вероятно при кан Кубрат. После при цар Симеон преди да загуби Седмиградско. Цар Самуил също се разширява много на запад и юг. После Иван Асен II. Без силна армия никой не те уважава.

                          Коментар


                          • Да попитам, понеже съм лаик по българска история. Кога България е имала най голяма териториална експанзия. Кога това се дължи само на военни действия и дали това тогава не е било по краткосрочно. И кога на дипломация военни съюзи и бракове. Както преди османското нашествие , така и след освобождението. В кои случаи е било по устойчиво при чиста военна експанзия или при използването на други средства . Разбира се не може да сме имали териториална експанзия без да имаме военно превъзходство.
                            Last edited by Todor Sabev; 02.03.2018, 21:00.

                            Коментар


                            • Грую, Днес официално заявих, че съм ти фен заради едни написани добри слова.
                              Колчем прочел това, ти реши пак да си показваш магариите.
                              Пред колежката изложих някакви аргументи за отношенията между Великите сили - всичко в контекста на Сан Стефано. Споменавам Съединението само като някакъв конкретен повод, който илюстрира отношенията им. Не отварям дума за него.

                              Като те прочете човек без да знае за написаното от мен основателно ще рече, че аз съм някой хванат нейде из баирите. Истина ти думам - Аз избягвам някои, но и от мен бягат като дявол от тамян.
                              Нищо от казаното от теб в последното включване няма отношение към мои твърдения. От къде взе тази моторетка и припали по къра, акълът не ми стига.

                              В навечерието сме на празничен ден, кротни малко и дай да не качваме приказката "навъзгорно", каквото и да значи това.


                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение
                                ТНМ, нещо още ми присветна. Правилно споделяш за приповдигнатото настроение след постигната победа, но при изготвяне на на самия Сан-Стефаски мирен договор много вероятно да е имало съвсем рационални мотиви. Великите сили се стараят да спазват договореностите - ако и доколкото те отговарят на техните интереси. Между тях също има противоречия и противоборство и няма да изключа, че е възможно руската дипломация да е подходила умишлено така, напълно съзнавайки, че с този договор се нарушават някакви предварителни споразумения, но се е надявала на изникването на противоречия, които биха позволили това да "мине".
                                Играта е тънка и често дълбоко безпринципна.

                                В някаква абстрактна подкрепа на тезата си мога да посоча събитията около Съединението. Русия казва категорично "не". Това не е продиктувано от "нежеланието" и да разшири потенциалната си сфера на влияние, а далеч повече от обстоятелството, че не сме отишли да бием едно почтително чело пред престола и да хленчим за дозволение. В още по-голяма степен "НЕ-то " идва заради ясното съзнаване, че при отказ от страна на другите Велики сили, Русия няма сили и средства за нова война и е обречена да загуби.
                                Именно руското "НЕ" кара англичаните, противно на всякаква логика и юридически договорености, да дадат благословията си и така нашата емоционална и произволна лудория минава.

                                Без претенции!
                                Начев, моля те, не засягай Съединението, още малко ще стигнеш до тезата на сръбските великошовинисти, подкрепена от родните комунисти, че вероломното нападение в гръб на България през 1885 било предварително уговорен фарс, за да ни признаят Великите сили Съединението!?!??!? Моля те, недей, интелигентен човек си, уважавам написаното от теб, аз самият обичам и много уважавам обикновения руски народ (не и управниците им с тяхната малоумна имперска политика), но подобни писания наистина ми идват навъзгорно!

                                Иначе никой от нас няма как да знае какво и как точно се е случило, можем само да предполагаме на базата на документите и мемоарите (те пак са манипулативни), които са стигнали от нас. От тях аз съм си направил извода, както и от действията на Временното руско управление (колко красиво звучи), че Русия иска само и единствено едно от нас - да сме вечно благодарни и да се чувстваме малки и незначителни, за сметка на техните протежета шумадийците и "учените" елини! Ми не, подобна благодарност няма как да има, не и от мен. Ние помним и ще помним както илядите руски войни, дали живота си през 1877-78, така и разорението ни през 1812, онова през 1829, изтеглянето на руските офицери (практически обезглавянена армията ни) през 1885, помним 1903 и забраната на Русия да се намесим в Македония, където братята ни мрат, помним и 1913, когато Русия не само не изпълни договорът си за защита на България при агресия от Румъния, но дори даде понтонниите мостове, с които мамалигите нахлуха в земите ни, че и медали им раздаде за заслуги. Помним и "гостите" в Добруджа през 1916, както и онези в Македония през същата година. Помним, много помним, защото историята има това качество да се повтаря....

                                Та така
                                Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                                Коментар

                                Working...
                                X