Първоначално изпратено от Грую Груев
Разгледай мнение
кардинал католик, или Пловдивският митрополит Николай
Не отричам битката при Никопол. Напротив. За съжаление тя е пропиляна, по причина, че похода се е движил повече на ентусиазъм, логистиката му е куцала и нещо обичайно за средните векове, не е имал общо командване, а французите, англичаните и унгарците са се биели отделно, всеки под свое командване.
Не съм много съгласен. Разорявани са турски села и махали. Ако българите не харесваха унгарците и поляците нямаше веднага след битката да им правят погребения, да слагат кръстове на гробовете на убитите и да носят цветя на гробовете им дълги години (нещо описано още тогава в летописите). Забравяш че и в двата похода на Владислав и Хунияди участват и много българи.
Малко за похода от предната 1443 година:
Наброяващата 25 000 рицари войска съставена предимно от унгарци, поляци, власи, сърби и чехи (последните водени от хусиста Ян Чапка от Сан) потегля срещу владенията на султана през есента на 1443. Посрещната е възторжено от сръбското и българско население, което и оказва всякаква помощ. В началото на ноември, главнокомандващият Хуниади разгромява в околностите на Ниш, армията на румелийския бейлербей Касим паша. След още няколко успешни сражения, кръстоносците заемат без бой София, насочвайки се към Тракия, но, поради яростната съпротива на турците, решават да тръгнат към Пловдив през Златица и Средногорието. В Златишкия проход обаче ги очакват османски части, ръководени от бейовете Исак, Таркан и Есе, както и от вече споменатия Касим паша. Омаломощена от изключително суровата зима, както и от липсата на достатъчно храна и паша за конете, войската на младия полски крал и Хунияди започва отстъпление. По време на оттеглянето и, преследващите я турски части, начело с Касим паша, предприемат опит за атака недалеч от София, но на 23.12.1443 са отблъснати от кръстоносците и претърпяват значителни загуби. Въпреки това, турците продължават да преследват изтощената и измръзнала християнска армия, оттегляща се към Унгария. На 2 януари 1444, в планинската местност Куновица, между Ниш и Пирот, кръстоносците предприемат внезапна контраатака и разгромяват турската армия, командвана от тъста на султан Мурад ІІ – Махмуд Челеби. Османците се разбягват, изоставяйки водача си, станал пленник на сръбския деспот Бранкович. В решаващия момент на битката, когато унгарските и полски части започват да се огъват пред турския натиск, изходът и е решен от личната намеса на младия крал Владислав, който се хвърля в най-гъстите редици на сражението. Той неведнъж използва този похват на бойното поле, позволяващ му да обърне хода на битката в особено критични и опасни моменти. При това Владислав нерядко влиза в близък бой с противниците, пренебрегвайки собствената си безопасност – факт, който по-късно ще предопредели както фаталния изход на решаващото сражение при Варна, така и собствената му съдба. По време на сблъсъка в местността Куновица, кралят сам влиза в двубой с Махмуд Челеби, завършил със залавянето на последния. В резултат от Първия поход на Владислав Босна минава под унгарска власт, а самото Унгарско кралство успява да отдалечи надвисналата над него турска заплаха. Не е осъществена обаче крайната цел – освобождаването на българските земи от турска власт и възстановяване на връзката с остатъците от Византийската империя. Все пак турците се лишават от значителни територии след този поход.
За Шумен си прав. Кръстоносните войски лесно превзели малките вътрешни крепости, но срещнали силна съпротива в Шумен. В края на октомври, по римски път, кръстоносците стигнали до крепоста Стан край град Нови Пазар. От тук Владислав пратил послания към гарнизоните на всички крепости в Североизточна България, подканяйки османците да се предадат, като в противен случай ги заплашвала смърт. Шуменския гарнизон, макар и малочислен, се решил на защита. На 25 октомври съюзните войски се явили пред крепостта и я обсадили. Три дни я нападали и претърпели големи загуби. Остатъка от турския гарнизон, на брой около 50 човека, отстъпил в главната кула и под началството на коменданта си, продължили с отчаяна храброст отбраната. Кулата се указала дълго време недостъпна. Тогава с голям труд, под стрели, падащи камъни и вряла смола войниците направили дървено скеле до кулата и с помощта на таран пробили стената, напъхали в нея дърва и слама и запалили кулата. Турците за да не се задушат от дима се хвърлили от кулата в пропастта. От гарнизона май не е оцелял никой. След като престоял седем дни в Шумен (тук краля става на двадесет години) крал Владислав се върнал до Нови Пазар и се упътил към Варна.
Владислав, макар наивен не е бил лишен от смелост. Напротив. Това е било стила му на воюване, да се вбие с личната си гвардия рицари в най-нагорещената част на битката и да реши сражението. Все пак е бил голям почитател на Александър Велики . Не е бил обаче хитър като баща си Йогайла (княза на Литва по-късно крал и на Полша под името Владислав II) който организира битката при Таненберг великолепно стратегически и не е имал съперници в командването. За съжаление в случая се е налагало да послуша старата лисица Хунияди който е създал плана на боя и който е щял да го извика на помощ според плановете по-късно. Нетърпеливостта на краля е била фатална.
Разделението в командването и този път си казва думата. Когато командващия (Хунияди) има по-малка власт от краля си (Владислав) стават грешки, а ако кралят реши да атакува никой не може да му заповяда, още повече Хунияди не е бил при него - Владислав е извикал "Той (Хунияди) ще вземе всичката слава, докато ние само гледаме!"
Абсолютно безумие предвид, че срещу целия еничарски корпус се хвърлят само 500 човека начело с краля и въпреки това малко е оставало, ако Владислав не е бил свален от коня си, понеже се е откъснал най-отпред и тила му е бил незащитен от телохранителите му които са си пробивали път след него.
Позицията на еничарите е била и укрепена. Пред нея е имало и дълбок замаскиран ров.
Владислав, както е записал турският летописец Сеадедин пуснал в пълен бяг конят си, прескочил рова и с дългия си меч показал чудеса от храброст, като съсичал всичко, което му паднело по пътя и насърчавал рицарите си. Те съсекли много мюсюлмански войници и пълководци и успели да разделят османската войска на две части. Заобиколили султана, а Владислав се спуснал към него да го убие. И когато бил съвсем близо до него един от еничарите убил коня му, повалил Владислав на земята и с един замах отрязал главата му. За тези няколко секунди е била решена съдбата на България и на балканите за следващите столетия. Оцелелите от атака рицари се стъписват когато виждат главата на краля си забита на копие и отстъпват.
Хунияди от другия край на сражението се е опитал да запази реда, но виждайки че е невъзможно, заповядва отстъпление. С останалата част от армията главнокомандващият Янош Хуняди отстъпва.
От рицарите атакували обаче с краля много малко се спасяват. Някой са заобиколени от еничари и убити един по един, а други затъват в блатата край езерото и загиват там.
В новия поход, който започва в края на септември 1444, този път участват и по-малко бойци от предния в 1443 г. Все пак Видин е превзет след двудневен щурм и продължавайки след това към Никопол в лагера краля и Хунияди се срещат с Влад Дракула, който се опитва да ги разубеди да не продължава похода поради малобройността на армията. Въпреки, че отказва да се включи лично в кампанията, Влад Дракула все пак оставя на разположение на кръстоносците 4000 влашки конници под командване на сина си Мирчо.
Българите не са схизматици по него време. Напротив. Прочети за отношенията на църквата тогава. Това за третирането си го избий от главата. Напротив, рицарите са имали проблем с прехраната по причина, че им е било забранено да плячкосват християнски селища. Та нали и в армията им е имало българи. Участват доброволци българи от Подунавието, от Видин, Оряхово, Никопол и други селища. Българският княз Фружин също взима дейно участие с личната си гвардия, като продава имението си, за да финансира експедицията.
Не виждам лошо да се кръсти булевард на някой който наистина е оставил кръвта си в България пък било и с мерака да сложи Хунияди на трона в България, а не някой местен. Много по нелепо ми изглежда да се кръсти площад в моя град на някакъв си народен представител, нелепо удавил се като куче понеже не си сложил спасителна жилетка.
Сборната армия по време на битката е около 20 000 бойци. Турската наброява 55 000-60 000 души. На бойното поле загива половината от кралската армия, около 10 000, а турците дават около 20 000 жертви.
Най-голямата слабост на рицарската войска е, че е почти е нямала пехотинци, а тези които е имала, са били много малко на брой.
Имаше на времето една хубава книга - Битката на народите, точно за битката при Варна, политиката по него време в Европа и предшестващите я събития.
Интересното е обаче друго. Турската армия е прехвърлила проливите и веднага след битката генуезци и венецианци се хващат пак гуша за гуша като се обвиняват взаимно в това, че някой от тях е прехвърлил турците, което не е вярно. Разбира се, нито едните нито другите са били така луди колкото и да са се мразили, но черната пропаганда разнасяна от двете търговски републики и оплюването на противника за дълго объркват историците.
ПС: Намерих нещо за рутените - казва им се и русини: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%...B5%D0%BD%D0%B8
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%...B7%D0%B8%D0%BA
Не съм ходил никога в Никопол и не знам да има паметник там за битката? Не, че ме учудва това, че българите не си тачат историята. За съжаление.
Коментар