IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

    Какъв е отговорът засега?
    В Уикито пише, че няма общоприето количествено определение на "пандемия".
    Last edited by 78-10; 02.03.2020, 12:07.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
      Фотошоп? Искаш да кажеш, намекваш за картинката, която пуснах?
      Там по същество са изходните числа. Твърдят, че са взети от СЗО, а тези за бройката население на Китай и Ухан са общодостъпни, мисля.
      Останалото са прости деление, събиране и изваждане.
      Графичното оформление е само от козметично значение.
      Last edited by 78-10; 02.03.2020, 11:40.

      Коментар


      • Не бива да се бъркат доказаните случаи с чистата спекулация

        Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Те и в Ухан заразените не са 0.7%, а поне 50 пъти повече. Не трябва да се бъркат доказаните с тестове заразени хора, които са много по-малко от общия брой заразени, но неизследвани.

        Същщо така според мене числото на умрелите въобще не е вярно. През времето на карантината са умирали десетки хиляди души и никой не знае дали правилно е класифицирана причината за тяхната смърт.

        Коментар


        • https://www.lemonde.fr/les-decodeurs...6_4355770.html

          Тук няма фотошоп.

          Коментар


          • Благодаря за коментарите на статистиката, Левове и Матеев!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ДесеткиЛевове Разгледай мнение

              Бате, ше разрешиш ли аз да коментирам "статистиката". Първо външните белези - разваления английски и фотошоп скилз не вдъхват особено доверие. И естествено се оказва че автора и с по-сериозни неща като статистика не се справя особено добре. Няма как при развиваща се епидемия да оцениш какви са ти шансовете да умреш от грипа щото не знаеш какви са ти шансовете да се заразиш. На база на данните които имаме можеш да прецениш само какви са ти шансовете да умреш АКО се заразиш. В Ухан има карантина и ЗАСЕГА заразените са 0.7%. Ако на властите в Китай логиката им беше "Хаха, те рафтовете в Била пълни, всичко е наред", заразените нямаше да бъдат 0.7%, а примерно 20% колкото са на диамантената принцеса. А може и повече, както се очертава в Иран.
              Те и в Ухан заразените не са 0.7%, а поне 50 пъти повече. Не трябва да се бъркат доказаните с тестове заразени хора, които са много по-малко от общия брой заразени, но неизследвани хора.

              Същщо така според мене числото на умрелите въобще не е вярно. През времето на карантината са умирали десетки хиляди души и никой не знае дали правилно е класифицирана причината за тяхната смърт.
              Last edited by Mateev; 02.03.2020, 11:36.

              Коментар


              • Към недоразвити - да. Към хетерогенни си е съвсем приложима демокрацията. Даже по-скоро диктатурата е неприложима към хетерогенните.

                Диктатурата създава само една привида фасада на стабилност.

                Първоначално изпратено от analog Разгледай мнение


                Демокрацията е просто неприложима към недоразвити или прекалено хетерогенни общества. А глобализацията само задълбочава хетерогенността.

                Светът така се е пренаселил със социалисти-утописти и всякакви фантазьори, че малко кризисен период за преосмисляне може да бъде и от полза.

                Коментар


                • Между другото, човек който е абсолютно убеден, че е прав без сянка на съмнение няма как да е добър инвеститор.

                  Първоначално изпратено от vsic4ko_e_otnositelno Разгледай мнение

                  Бях спряла да пиша в този форум, защото забелязах, че масово, когато някой изрази различно мнение и веднага го обявяват за трол. След това започват да му се подиграват, да го осмиват, понякога се стигаше и до откровени цинизми. В годините доста качествени никове замлъкнаха и спряха да пишат завинаги, но въпреки това тези, които се имаха за доайени на форума (това са хора, които имат огромен брой мнения, създали са някаква тема или са толкова отдавна тука, че по презумция са прави) продължаваха да не признават чуждото мнение. Разберете, ние не сме тролове, но просто не сме на същото мнение и го изказваме. Ако това ви е толкова нетърпимо, игнорирайте ни и не ни обръщайте внимание. Тука всеки има право да изкаже собственото си мнение, без да се притеснява, пък дори и това мнение да не съвпада с мнението на Матеев, Равновесие или който и да е. Все пак в спора се ражда истината

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение
                    Каква е причината за празните ви щандове? Намаляло производство/снабдяване или повишено изкупуване?
                    Реално възникнал проблем е първото, въображаемо възникнал – второто. Първото би било от болестта, второто е от болна глава.

                    Производството не е намаляло в момента, но може да намалее след време, защото като пламне цяла Европа, кой ще произвежда?!


                    Разбира се всичко зависи от взетите мерки, колкото една държава по-дълго отлага вземането на някакви мерки, толкова по-силен ще е удара върху икономиката. Не за друго ами защото икономиката се състои от хора и ако хората намалеят драстично (разболеят се), следователно и икономическата активност ще намалее. Няма как болни хора да работят със същата сила като здрави хора.... а ако хората не бъдат предупредени за големината на риска, ще останат в шок и може и изобщо да не искат да работят, дори да оздравеят след това. Защото медиите казват сега че това е само грип, но ако починат 3-ма твои колеги от инфаркт ти ще се замислиш и ще си кажеш... "хммм нещо не е наред, тия ме лъжат."

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                      Последно, кака.

                      Ще коментгираш ли статистиката, която съм пуснал по-долу?
                      Ако не, просто не отговаряй.
                      Бате, ше разрешиш ли аз да коментирам "статистиката". Първо външните белези - разваления английски и фотошоп скилз не вдъхват особено доверие. И естествено се оказва че автора и с по-сериозни неща като статистика не се справя особено добре. Няма как при развиваща се епидемия да оцениш какви са ти шансовете да умреш от грипа щото не знаеш какви са ти шансовете да се заразиш. На база на данните които имаме можеш да прецениш само какви са ти шансовете да умреш АКО се заразиш. В Ухан има карантина и ЗАСЕГА заразените са 0.7%. Ако на властите в Китай логиката им беше "Хаха, те рафтовете в Била пълни, всичко е наред", заразените нямаше да бъдат 0.7%, а примерно 20% колкото са на диамантената принцеса. А може и повече, както се очертава в Иран.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение
                        Ще коментгираш ли статистиката, която съм пуснал по-долу?...
                        Ако говориш за шарената картинка, че ти кажа какво е моето мнение:

                        Статистиката в картинката щеше да е вярна, ако бяха верни началните данни. Аз обаче мисля, че те не са верни. Причината е, че както при обикновения грип, така и при коронавируса никой не знае какъв е действителния брой на заразилите се хора. Има огромно количество хора, които са се заразили, и след това са оздравели без да потърсят лекарска помощ. При това положение така представените във формулите изчисления СА СИЛНО ПОДВЕЖДАЩИ.

                        Те например твърдят, че броят на заразените е само 0.7% от всички хора, което е ТОТАЛНО ГРЕШНА ОЦЕНКА, нямаща нищо общо с реалноста. Всички останали сметки се базират на това грешно число, което означава, че и те са грешни.

                        Аз съм склонен да твърдя, че при всеки един грип се заразяват между 30 и 60% от цялото население, като възрастните хора са по-податливи на зараза, така че тения процент е по-близо до горната граница. Нататък смятай сам по същите формули, и ще получиш коренно различни числа.

                        Истината според мене е следната:
                        1. Ако не управляваме риска, както е при нормалните грипове, това ще доведе до поне 50% заразени хора от цялата популация.
                        2. Ако го управляваме, както се опитваме да го правим при корона вируса, има шанс да намалим броя на заразените до едно разумно ниво от порядъка на само 10%.
                        3. И ако смърноста при короната е наистина 2%, то тогава имаме шанс да сведем смъртните случаи за България до 6 500 000 * 10% * 2% = 13 000 човека, от които 8000 ще са възрастни.

                        Явно за да няма кой-знае какво сътресените, общия брой на всички заразени трябва да се сведе до под 1%, но това означава ИЗПРЕВАРВАЩА тотална карантина, каквато няма как да се направи.
                        Last edited by Mateev; 02.03.2020, 11:29.

                        Коментар


                        • Според мен нашите няма да направят нищо, преди да е станало твърде късно... и после знаем какво се случва, питайте хората в Ухан и Иран.

                          Сега малко за симптомите, суха кашлица, температура и липса на сополи са най-често срещаните симптоми в началото. Също така тази болест е много коварна, защото човек се чувства относително добре и в сили да работи, докато буквално не падне на улицата и умре... (има безброй такива клипове от Китай) така че трябва да очакваме много такива случаи когато дойде тук и ако започнат да умират хора около вас на улицата, значи ситуацията е много, много сериозна.
                          Смъртта най-вероятно се дължи на недостатъчно кислород в кръвта, което причинява белодробна емболия или инфаркт.... т.е. докторите ще установят, че човека е получил внезапен инфаркт и ако човека не е ходил на доктор, ще изглежда все едно си е умрял от естествена смърт... а то всъщност Коронавируса го е убил.

                          Нещата са много сериозни, а гледам медиите и хората във форума още са на вълна "това е по-леко от грип"... и когато някой около вас на средна възраст получи внезапен инфаркт, тогава пак ли ще продължавате да мислите, че си е умрял от естествена смърт.

                          Разбира се риска е по-висок за хора с други болежки, но това изобщо не означава, че смъртните случаи при децата ще са 0.


                          Относно заболелите до момента и това, че цифрата на смъртните случаи е относително ниска спрямо цялото население и спрямо починалите от грип, да цифрата е ниска, но са минали само няколко месеца. Разбира се без да се вземат сериозни мерки, няма какво да ограничи разпространението на вируса, а той е по-заразен от грип... т.е. ако от грип се заразяват средно коло 30% от населението всяка година, от корона вируса ще се разболеят минимум 60%, т.е. 2 пъти повече. Също така статистиката в България на починалите е пълно менте, как починалите при усложнения от грип ще са 7 човека за цялата държава... това са пълни глупости. При средна смъртност 0.1% в САЩ, тук смъртността е поне 2 пъти по-висока, което означава 0,2%.... т.е. в България при 7 милиона население и 30% заболеваемост, починалите от грип за година трябва да са 4200, а не 7 или 70 каквато е официалната статистика. При коронавируса при заболяемост 60% и смъртност 2% починалите ще бъдат 84 000.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение
                            Нека си кажа истината, байно.
                            Ако страхът влияе на мисловния апарат, това е болна глава. Разбира се, с това не доказвам, че аз съм правият. Може пък моята глава да е болна от нездрав оптимизъм? Но засега мисля, че съм със здрав скептицизъм, а това не е емоция, каквито са първите две.
                            Аз пък смятам, че страхът е най-нормалната човешка емоция, която я има във всеки един от нас, с изключение на един малък процент от малоумници, които пълнят статистиката с умрели от нещастни случаи. Например катерачи по стени или ходещи по високо въже без предпазни средства, или пък безумни каскади с мотори, коли, самолети и прочее високорискови търсачи на силни емоции. Те са с болните глави, а не нормалните хора, които предпочитат да живеят с колкото се може по-малко рискови ситуации.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение
                              За мен по-нататъшна дискусия с теб е безпредметна.
                              Последно, кака.

                              Ще коментгираш ли статистиката, която съм пуснал по-долу?
                              Ако не, просто не отговаряй.

                              Коментар


                              • (дубъл)
                                Last edited by 78-10; 02.03.2020, 10:47.

                                Коментар

                                Working...
                                X