IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Van Basten Разгледай мнение

    За мен Мангъров може и да го удря на професионална чест и достойство (обиждат професионалните му знания и е нормално да е амбизиран да се защити), но е абсурд да го играе на контра, както ти казваш "да го дават по медиите".... За медиите конкретно - знаем КОЙ най-много иска да го дават (че и да го пишат отзад в учебниците по вирусология !) и на кой друг му хареса да е Facebook-герой и се прави на велик....

    За Маските, не смятам че са толкова еднозначни нещата - факт е че до скоро дори СЗО НЕ ги препоръчваше и въпреки че вече не ги отрича така категорично, все още са много дискусионни мненията. А Чехия не смятам, че трябва да бъде чак такъв индикатор, защото резултатите в контрола на пандемията зависят от много други неща и не може само да се гледат през маските....

    Аз лично съм най-бесен по отношение на инатенето за бързите тестове, които Мангъров предлага.... Тестване, тестване и пак тестване е решението ! Нагласихме да разхвърляме 10 МИЛИАРДА, но за сметка на това PR Генерала като каже МЪДРО и поучително, че трябва да се съобразяваме с разходите и ми заговори за 1000 теста за някъде си, и направо припадам....

    И това масово затваряне - ами като излезем отново от стерилната среда? Или ще седим капсуловани в нея още година?

    И мерките като цяло - предпоруки за социално дистанциране -ОК, повишена хигиена - ОК, забрана на масови мероприятия (концерти, мачове и т.н.) - ОК,

    Ама каква е ползата от:
    * ограничаване на останалите здравни дейности (планови медицински дейности, профилактика на хронични заболявания) ?!? Ще измрат повече хора от влошаване на други болестни заболявания отколкото от covid....
    * пълно затваряне на всякъв бизнес - какъе в проблема примерно с фризьори.... Който от тях го е страх - не работи.... Който го е страх да се постигва, не го прави или спасява сам с ножицата вкъщи... Ако хората са отговорни, могат да вземат разумни решения и начини на предпазване....
    * Защо при положение, че в цял свят примерно може да спортува навън (дори във декларациите им е посочено като възможна причина) - да не мога да тичам САМОСТОЯТЕЛНО в парка ?!? (нито ще се заразя от някого - сам съм.... нито ще заряза някой друг - сам съм....)

    Иначе и аз се надявам, Мангъров да се окаже, че е бъркал...




    Ако чехия за маските не ти е достъчна имаме примерите на Япония и Тайван (който също не тестват масово но са с маски) и Китай след рестарта на Ухан маската е задължителна както и в Гуанджоу и полицията арестува тези без маска на тези две места....

    Относно тестовете ако не са сигурни че не си болен може да стане голям фал - така че пак щеше да е карантина + тестване мисля че този върпрос ще се реши скоро с новите ни лаборатии и опциите да правим няколко хиляди PCR на седмица

    Последните са следствие са влествие на стандартните ни процедури при карантина/епидемия и при грип спират операциите - явно е недомислено за по дълъг период защото при грип не сме сприали за повече от две седмици - Баце е далеч от перфектност

    Няма пълно затваряне на всякакъв бизнес само бизнес със струпване на хора е затворен (мол,заведения) Хотелите не са затворени ама нямат хора а никой не се юрнал да си запазва почивката от рано и някой са си решили да затворят (спа хотел ако му е затворено спа то няма смисъл)

    Магазините си работят (който не са в мол - като спазват процедури да няма струпване на хора)

    Фризьорите не са затворени - работят си без струпване (с по голямо разстояни между часовете да не чакаш на опашк и по 1 клиент) и клиента и фризьорката са с маски - (даже един от по известните фризьори си пуска клипчета във фейса как е в пълно защитно облекло не го знам кой е сестра ми ми го показа)

    който не е изрично упоменат може да работи при условия да няма струпва ако иска да работи

    (зъболекарите може да работят ама повечето са се покрили)


    Авто клъстъра не работи заради just in time потчните линии който са затворени в германия

    Ишлемето не работи по същата причина (и то не всички някой си работят други шият маски) защото магазините в западна европа са затворени а и в кризисни времена хората ограничават


    Земеделци, работят, ИТ сектора и кол центровете работят хоум офис, хранителни вкусовата промишленост работи (даже изнасят и ядът пазар на други в западна европа които не работят повече от нас - щото по късно си направиха мерике) , фармацефтичната работи стига да не са зависими много от китай , Строителите и те така...

    Българската Търговско промишлена палата каза 88% от бизнеса работи преди автоклъстъра да пусне работниците в отпуска ама там няма ко да се направи дори и ние


    ПП Маските са гаранция че ако има втора вълна може да минем без карантина (като япония и тайван незнам защо толкова не ги искат хорат)

    mWPCloud.com

    Коментар


    • Сърбите имат почти 300 нови случая за ден, т.е. правят вероятно поне 1500 теста.
      А нашите убавци от НОЩ докладваха сутринта с гордост че са направили цели 300 теста..........баси.....върви им вярвай.
      Доскоро бях склонен за груба калкулация за реалните да умножавам официалните х 5, ама вече мисля че и по 10 е малко.

      Другия вариант е Господ да е Българин, ама надали, too good to be true.
      Last edited by pipbel; 07.04.2020, 15:39.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

        Бе Египет не е като да не е баш у Африка, както и великият Картаген, ма ако речеш в същинска Африка, без Магреба, те тогава ще си прав - макар че пак има едни цивилизации около афиканския рог+онова краткотрайно царство в Мали, дето не са баш съвсем за подценяване, но като цяло, ако изключим Магреб, тотално нищо си. Обаче тогава влизаме в едни теории, дето не е много политкоректно да ги говорим
        Етиопците също са създали интересна култура и държава-една от първите християнски държави в света.

        Коментар


        • Некак липсва, според мен, страната на жените тука.

          Ние, мъжищата, може да сме много окумуш и да се правим на зверове или велики... ама защо некоя жена не ни свали малко на земята?
          Не е здравословно само мъжете да сме верни. Требва и мекота на подхода.

          Поне аз се чувствам прекалено краен. А кво да правя, кат съм така?

          https://www.youtube.com/watch?v=JDTp_YQizqE
          https://www.youtube.com/watch?v=XIiu0JI3I5g
          Last edited by 78-10; 07.04.2020, 15:28.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение

            Аз го сглобих на момента отне ми няколко минути и гугъл (да пусна фрази) (чел съм го неплъно в една статия преди време ) после си го допълних с каквото си следя от новинарския поток до днес...

            Не трябва да им даваме да се измъкнат на тези който са виновни да плъзне китайската чума така това е поредица от грени послания който носят сегашните огромни щети.... (а ще дам своя принос като онлайн активист ) или ще ги повторим в бъдеще....

            СЗО вместо да го играят на сигурно и да вземат предположенията че за каквото не са сигурни вероято е по лошото (да бяха казали западна европа може да има асимптоматично разпространение - носете маски - домашно направени - за да останат за докторите) два месеца разрпавяха бубелшит за маските (или да кажат карантина на хората идващи от китай - щеше да е тежко ама сега да не по леко - със сигурност щеше да е по леко ако не го бяхме позволили да се изплъзне) вероятно ако ги нямаше СЗО повече държави щяха да вземат правилни решения защото щяха да копират япония и тайван....


            Китайците подаваха фалшива информация за да не им иде имиджа (пред света и втътрешно имиджа на партията) или света да не вземе да ги сложи под карантина (раситко е ксенофобско е дори да си го помислиш) или трябва да се попрвят или пълен бойкот
            Благодаря за отговора.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

              Човек, благодаря за мненията, но не видях, или ме мързя да скролвам десетки страници навздоле.

              Що не копира и пейстна някакъв текст заедно с фейстуитърните препратки, щом си го намерил и прочел?

              Ти са кво – мислиш ли, че ще губя усилия да открия в стотици страници какво искаш да кажеш, щом самият не си го казал?

              Моля, уважавай времето на другите, както уважаваш своето.
              Аз го сглобих на момента отне ми няколко минути и гугъл (да пусна фрази) (чел съм го неплъно в една статия преди време ) после си го допълних с каквото си следя от новинарския поток до днес...

              Не трябва да им даваме да се измъкнат на тези който са виновни да плъзне китайската чума така това е поредица от грешни послания който носят сегашните огромни щети.... (а ще дам своя принос като онлайн активист ) или ще ги повторим в бъдеще....

              СЗО вместо да го играят на сигурно и да вземат предположенията че за каквото не са сигурни вероято е по лошото (да бяха казали западна европа може да има асимптоматично разпространение - носете маски - домашно направени - за да останат за докторите) два месеца разрпавяха бубелшит за маските (или да кажат карантина на хората идващи от китай - щеше да е тежко ама сега да не по леко - със сигурност щеше да е по леко ако не го бяхме позволили да се изплъзне) вероятно ако ги нямаше СЗО повече държави щяха да вземат правилни решения защото щяха да копират япония и тайван....


              Китайците подаваха фалшива информация за да не им иде имиджа (пред света и втътрешно имиджа на партията) или света да не вземе да ги сложи под карантина (раситко е ксенофобско е дори да си го помислиш) или трябва да се попрвят или пълен бойкот
              Last edited by marketleverage; 07.04.2020, 15:12.
              mWPCloud.com

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Пирон Разгледай мнение

                По ирония на съдбата май бумеранга беше измислен в Африка. Това се нарича междуконтинентално сътрудничество.
                По мои скромни училищни познания, хвърлената пръчка като инструмент на взаимодействие с околния свят е имала най-голямо значение при местните двукраки в Австралия – наблюдавано даже в 19-ти век от английските колонизатори.

                В Африка по това време даже най-неразвитите двукраки, горските пигмеи, са имали по-добри оръжия, например късо копие или стрела, издухана от тръба, намазани с отрова.

                Австралийските аборигени са срам за Хомо Сапиенс (не са стигнали сами и до използване на огън, например), но те не са виновни.
                Last edited by aleks262; 07.04.2020, 15:36.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение

                  Не съм езиковед, нито пък говоря английски. Така че не е важно как е преведено заглавието. Такъв е преводът, както го е възприел преводачът. Можеше да го преведе и "Държава на страха", ама това щеше по-скоро да ограничи страха до една държава- САЩ.
                  Можеше да го преведе и "Общество на страха". Това пък звучи много научно, а това си е роман, измислица (дали ? ).

                  Поантата е, че политико-финансовите елити манипулират обществото, държат го постоянно в състояние на страх и стрес, с цел да го контролират.
                  Ами то се вижда и при нас. Ако затвориш бизнеса и отнемеш препитанието на 100 000 души ей така, без причина, без да са поставени в положение на страх и ужас, то тези 100 000 ще излязат на улиците. Ако опиташ да затвориш хората в градовете и дори в домовете, без да си ги уплашил, то тези хора ще излязат на улицата и ще те попилеят.
                  Ама като ги уплашиш (като сега с короната), те си кротуват....
                  Да, разбира се. И това.

                  Може би двете заедно? Началното условие, аксиомата, е да има уфсе, а достатъчното условие да са страхливи уфсе.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
                    Мисля си, че тука грешиш. Само по себе си мнозинството НЕ Е СИЛА, с която властимащите трябва да се съобразяват. Мнозинството е само едно СТАДО, с преобладаващи в него стадни инстинкти. Има си дори и написани цели учебници или книги, описващи така наречената ПСИХОЛОГИЯ НА ТЪЛПИТЕ. Препоръчвам да се прочете едноименната книга на Гюстав Льобон.
                    https://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%9F...B8%D1%82%D0%B5

                    От книгата става ясно, че силата на тълпата става опасна само ако се намери някой ЛИДЕР, който да я овладее, манипулира и след това използва за собствените си цели. Тълпата сама по себе си е само едно блеещо стадо и нищо повече. Така е и в нашия форум. Ако обаче се появи и ЛИДЕР, който да успее да управлява стадото, тогава комбинацията вече става много много опасна.

                    ПП: Успеха на ББ през последните 10 години е именно защото той притежава лидерски качества, които лесно да овладяват действията на тълпата. Тези качества ги е притежавал и Сталин, Хитлер, Наполеон и всички други добри или лоши владетели от човешката история. Не знам какво, но нещо в тези лидери кара членовете на стадото да се влюбват в тях и сляпо да изпълняват простотиите, които лидерите им казват да направят.
                    Тук вече получаваш +1 от мен.
                    Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                      Чел съм тази книга, другият вариант на превод на заглавието е "Държава на страха" – от state на английски, която дума има повече от едно значение.

                      Предпочитам да мисля, че Крайтън е имал предвид второто значение.

                      State of Fear
                      https://en.wikipedia.org/wiki/State_of_Fear
                      Не съм езиковед, нито пък говоря английски. Така че не е важно как е преведено заглавието. Такъв е преводът, както го е възприел преводачът. Можеше да го преведе и "Държава на страха", ама това щеше по-скоро да ограничи страха до една държава- САЩ.
                      Можеше да го преведе и "Общество на страха". Това пък звучи много научно, а това си е роман, измислица (дали ? ).

                      Поантата е, че политико-финансовите елити манипулират обществото, държат го постоянно в състояние на страх и стрес, с цел да го контролират.
                      Ами то се вижда и при нас. Ако затвориш бизнеса и отнемеш препитанието на 100 000 души ей така, без причина, без да са поставени в положение на страх и ужас, то тези 100 000 ще излязат на улиците. Ако опиташ да затвориш хората в градовете и дори в домовете, без да си ги уплашил, то тези хора ще излязат на улицата и ще те попилеят.
                      Ама като ги уплашиш (като сега с короната), те си кротуват....
                      Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                      Коментар


                      • Не...
                        сега се кефя на аромата на цъфналитне джанки (защо "ф", щом като е "цвят"?) и на акациев мед, бледожълт, спуска се от лъжичката бавно, като в една повест на Стивън Кинг, където розавото нещо предизвиквало сълзи на мъка у човешките същества и ближело сълзите им, за да живее от тях. Некак си го убиха, ма не помня как.

                        Това е от младия Кинг. След това става политически розав слабак, демократически неписател и вреден за немислещите.
                        Last edited by 78-10; 07.04.2020, 14:46.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                          Cпoрeд мeдицинcкaтa нaукa зa eпидeмия мoжe дa ce гoвoри, aкo брoят нa зaрaзeнитe нaдхвърля 200 души нa 10 000 нaceлeниe. Знaчи прocтa мaтeмaтикa нa 1 млн. 20 000 зaрaзeни, нa 6 млн. 120 000.
                          това число го имаш при грип и други заболявания с 1% хоспитализация

                          Ако беше грип щеше да имаш 1200 хоспитализирани и примерно 300-400 критични което за нашата система макар и повечко е съвсем поносимо
                          ======================================


                          Корона вируса е около 15 процента хоспитализации за по интензивно лечение и бърз достъп до помоще кислород (без машинна вентилациа) и 5 процента критични за вентилатор..... и се почва с триажите

                          Ако достигне това число ще имаш 15 000 по болници и 5000 ще се съзтезват за 1400 вентилатора (по възраст ) 30 годишната циганска баба понеже е по млада е преди вас понеже може да живее по дълго ако се оправи

                          А тогава да се обяви епидемия ще е много късно белгииците обявиха с нас на 139 открити и къде са те сега
                          mWPCloud.com

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                            Матеев, в правовата държава, поне на теория, има диктат на мнозинството - тъпо, просто, малоумно, зомбирано, както искаш го наречи, но то, мнозинството, определя правилата......Толкоз
                            Мисля си, че тука грешиш. Само по себе си мнозинството НЕ Е СИЛА, с която властимащите трябва да се съобразяват. Мнозинството е само едно СТАДО, с преобладаващи в него стадни инстинкти. Има си дори и написани цели учебници или книги, описващи така наречената ПСИХОЛОГИЯ НА ТЪЛПИТЕ. Препоръчвам да се прочете едноименната книга на Гюстав Льобон.
                            https://bg.wikiquote.org/wiki/%D0%9F...B8%D1%82%D0%B5

                            От книгата става ясно, че силата на тълпата става опасна само ако се намери някой ЛИДЕР, който да я овладее, манипулира и след това използва за собствените си цели. Тълпата сама по себе си е само едно блеещо стадо и нищо повече. Така е и в нашия форум. Ако обаче се появи и ЛИДЕР, който да успее да управлява стадото, тогава комбинацията вече става много много опасна.

                            ПП: Успеха на ББ през последните 10 години е именно защото той притежава лидерски качества, които лесно да овладяват действията на тълпата. Тези качества ги е притежавал и Сталин, Хитлер, Наполеон и всички други добри или лоши владетели от човешката история. Не знам какво, но нещо в тези лидери кара членовете на стадото да се влюбват в тях и сляпо да изпълняват простотиите, които лидерите им казват да направят.
                            Last edited by Mateev; 07.04.2020, 14:42.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                              Ще се изразя още по-кратко - в природата и в живота като цяло има едно единствено право - ПРАВОТО НА ПО-СИЛНИЯ, а от законодателна гледна точка има само един единствен закон - ЗАКОНА НА ДЖУНГЛАТА. Всички други права и всички други закони са само ВРЕМЕННИ - някой силен ви ги е дал, защото е бил на кеф, но не се знае кога ще ви ги отнеме.

                              Милиарди години природата е тествала различни видове организации, правила и закони, и въпреки това не е открила нищо по-добро от Закона на джунглата с един единствен член - ПРАВОТО Е НА СТРАНАТА НА ПО-СИЛНИЯ.
                              Матеев, и тази гледна точка я имам предвид.

                              Но...

                              Ти си силен – а аз хитро подмолно те отравям с отрова. Твоите деца остават без теб.
                              Коментирай, моля?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                                макар че пак има едни цивилизации около афиканския рог+онова краткотрайно царство в Мали, дето не са баш съвсем за подценяване
                                Напълно съм съгласен за Мали и лично съм голям фен. Но това не променя повсеместното отсъствие на бумеранги. Или поне на такива дето се връщат сами

                                Коментар

                                Working...
                                X