IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от perin Разгледай мнение
    Държавното "безплатно" здравеопазване е продънена с много дупки кофа. Това важи и за Големия Запад, но там силната икономика го прикрива - смятам, че скоро и техните системи ще започнат да издишат оттук-оттам.

    Задължението на държавата се свежда до безупречна Бърза помощ + помощи за инвалиди с много по-добър контрол от сегашния + животоспасяващи операции. Освен това мисля, че тези дейности трябва да се финансират конкретно от приходите от акцизи като могат да се добавят акцизи на захар, сол и други храни с вредно въздействие. Останалото основно здравеопазване минава на конкурентния пазар, където услугата ще бъде много по-качествена за всички и освен това ресурсът няма да се източва. Така и заплатите в сектора ще бъдат справедливи - според това колко ги е грижа хората за здравето им. Здравни осигуровки към перманентно крадливата администрация изобщо не трябва да има. Всеки избира болница и плаща такса - ако не му харесва - избира друга. "Държавно" не значи "безплатно", напротив - почти винаги значи "много по-скъпо" и например сега нямаше да има никаква "криза". В момента кризата е на безстопанствената бюрократична неадекватност и на психиката на много наплашени граждани, а самите болни не са в нечувани количества. Убеден съм, че в момента частните болници не са заплашени от препълване.

    Преди да ме обвините, че не мисля за бедните и, че всички трябвало да имат равен достъп до здравеопазване - да не мислите, че при настоящата система някой по-заможен човек ще отиде в държавна болница? Бай Тошо и ЦК да са ходили наравно с плебеите в едни и същи болници?
    Никога не е имало равно здравеопазване и никога няма да има.
    Защо трябва да плаща държавата на частните болници, че и 10 пъти повече за същата услуга.
    НЕ ТРЯБВА ДА ДАВА И 1 ЛЕВ. Нали са частни !?!?
    Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

    Коментар


    • Първоначално изпратено от absfresh Разгледай мнение

      Срам, братя, срам. Някъв льольо минава 9 месеца ит академия и става Кю Ай и взема 1800 кинта да сед на бюрото и да гледа екрана, а докторите учили по 7 години рискуват си живота и 1800 лева.

      Всичко под 5-6 к е обидно и говорим за заплата в държавното(без смени по частни клиники) и трябва да стане максимално скоро. Напълно съм съгласен да плащам по-големи здравни, направо си е редно, не може за под 250 лева здравно на месец (със работодателската част) да лекуват мене, децата. Да имаме фонд, но той май ще дойде само за глезотийки, сега като опря ножа фонда грам го няма, то няма и за какво да се закачи.
      Не ми се ще, Фреш да влизам в полемика за размера на заплатите. Който му не е ясно ше му се изясни в следващите 1-2 години. Един лев не съм взел от пациент, няма и да взема. Но ми дреме кой колко ми е определил. Имам си цена под която няма да падна и ще си взема парите законно. Инак остават в каменната ера. Това е. Малко разбират от работата ми, повечето не са и чували, това е положението. Да си къткат фелдшерите и фелдшеризираните доктори по села и градове и да им дават колкото искат. Някои толкова и заслужават, но има хора занимаващи се с истинска медицина, не с баене на ушенце и забавляване на пациенти с благи думи и по телефона особено.
      Last edited by bulgarian lev; 03.11.2020, 23:17.
      Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

      Коментар


      • Разликата между живота и смърта - домашен кислороден концентратор

        https://adapt.bg/product/2589/%D0%BA%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D 0%B5%D0%BD-%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D 0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80-devilbiss-compact-525.html

        Купих го в неделя и пристигна днес. Страхотна машинария. Първо се опитах да си купя само 10 литра кислородна бутилка, но от магазина казаха, че няма как да я изпратят по куриер. Така че в края на краищата взех решение да взема най-евтиния кислороден концентратор, който се оказа много добър.

        Това е вторият кислороден концентратор, който купувам за последните 7-8 години. Първият дълго време стоя непотребен в мазето, но преди месец и нещо влезе в употреба. Наложи се да го изпратя на бащата на жена ми, който е с рак на белите дробове, и изпитва непрекъснат недостиг на кислород.

        Сега обаче с този коронавирус и с липсата на медицинска помощ стигнах до изводя, че семейството ми е незащитено, а риска от заразяване вече стана огромен. И понеже и двамата с жена ми сме рискова група, може да се окаже, че този апарат е тънката линия между живота и смърта.

        Last edited by Mateev; 03.11.2020, 22:49.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от пасъм Разгледай мнение

          Хаха бързо може и да смятате, но за точно не. Ти си цитирал и писал под условието на задачата, какво се оправдаваш, че не си разбрал
          Прав си не прочетох внимателно че става въпрос за 600 екипа.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

            Ние в аеца смятаме бързо и точно.Само не разбрах как това е грешно но толкова де.Колегата не знам какво предлага щото не съм баба Ванга за да знам какви бръмбари има между ушите.Чета какво е написал и смятам.
            Хаха бързо може и да смятате, но за точно не. Ти си цитирал и писал под условието на задачата, какво се оправдаваш, че не си разбрал

            Коментар


            • Държавното "безплатно" здравеопазване е продънена с много дупки кофа. Това важи и за Големия Запад, но там силната икономика го прикрива - смятам, че скоро и техните системи ще започнат да издишат оттук-оттам.

              Задължението на държавата се свежда до безупречна Бърза помощ + помощи за инвалиди с много по-добър контрол от сегашния + животоспасяващи операции. Освен това мисля, че тези дейности трябва да се финансират конкретно от приходите от акцизи като могат да се добавят акцизи на захар, сол и други храни с вредно въздействие. Останалото основно здравеопазване минава на конкурентния пазар, където услугата ще бъде много по-качествена за всички и освен това ресурсът няма да се източва. Така и заплатите в сектора ще бъдат справедливи - според това колко ги е грижа хората за здравето им. Здравни осигуровки към перманентно крадливата администрация изобщо не трябва да има. Всеки избира болница и плаща такса - ако не му харесва - избира друга. "Държавно" не значи "безплатно", напротив - почти винаги значи "много по-скъпо" и например сега нямаше да има никаква "криза". В момента кризата е на безстопанствената бюрократична неадекватност и на психиката на много наплашени граждани, а самите болни не са в нечувани количества. Убеден съм, че в момента частните болници не са заплашени от препълване.

              Преди да ме обвините, че не мисля за бедните и, че всички трябвало да имат равен достъп до здравеопазване - да не мислите, че при настоящата система някой по-заможен човек ще отиде в държавна болница? Бай Тошо и ЦК да са ходили наравно с плебеите в едни и същи болници?
              Никога не е имало равно здравеопазване и никога няма да има.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от пасъм Разгледай мнение

                Не знам как смятате в АЕЦ-а , но това е грешно. То е толкова де, но съвсем друго предлага колегата.
                По неговото предложение - доктор 10 000, другите двама от екипа по 3 000 си е 9 600 000. Става дума за 1800 отделни заплати или 600 екипа както ти си го сметнал
                Ние в аеца смятаме бързо и точно.Само не разбрах как това е грешно но толкова де.Колегата не знам какво предлага щото не съм баба Ванга за да знам какви бръмбари има между ушите.Чета какво е написал и смятам.

                Коментар


                • Колко му е, ако почнем да мрем кат мухи и това е единственият начин да работят тези специалисти - "много" пари ? Ще плащаш ли данъци за такава тяхна заплата или

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от пасъм Разгледай мнение

                    Не знам как смятате в АЕЦ-а , но това е грешно. То е толкова де, но съвсем друго предлага колегата.
                    По неговото предложение - доктор 10 000, другите двама от екипа по 3 000 си е 9 600 000. Става дума за 1800 отделни заплати или 600 екипа както ти си го сметнал
                    може,ако еврото се качи на 10 за лев.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                      10000+3000+3000=16000*1800=28800000...
                      Не знам как смятате в АЕЦ-а , но това е грешно. То е толкова де, но съвсем друго предлага колегата.
                      По неговото предложение - доктор 10 000, другите двама от екипа по 3 000 си е 9 600 000. Става дума за 1800 отделни заплати или 600 екипа както ти си го сметнал

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                        Прав си за горното.
                        Но за подчертаното -сбъркано ти е на теб мисленето.
                        В цял свят разликата е в ПЪТИ, много пъти. Където и да отидеш.
                        А това че ти предпочиташ заплатообразуването от времето на бай Тошо е ирелевантно.

                        ПС И не учат 2-3г повече, а доста повече, дори цял живот.


                        Аз съм на 101% прав, само, че на теб мисленето в случая ти е шаблоникарско! Преповтаряш ми една промита мантра!

                        Лекаря учи "цял" живот, а учителя 4 години, след това учителя спира да учи и до края на кариерата си, произвежда ученици кретени, които ученици кретени след това стават лекари!

                        Не е в цял "СВЯТ", разликата в ПЪТИ, а единствено в някои страни от Западния свят, които между другото са същите тези страни, които имат и най-силните социалистически настроения и вълни в момента! Мадафакина случайност или бъг общите им модели на обществено устройство? Модела, за който ми говориш е само в 10тина страни, като този модел е само на 50-70 години. Аз не съм убеден, че същия модел ще бъде валиден в дадените страни, само след 10-20 години! Историята не започва от последните 70 години, навярно няма и да свърши...

                        Меджу другото здравеопазването при бай Тошо, ако елеминираме научнотехническия прогрес, беше поне 10 пъти по-добро от днешното!
                        Моделът, който смяташ, че е валиден към момента, колабира пред очите ни! Много по-добре е да се говори принципно, отколкото да се говори за умиращо магаре и да се дава то за пример, само защото последното все още движи краката!
                        Last edited by Mike Florida; 03.11.2020, 22:48.

                        Коментар


                        • От фейсбук

                          https://www.facebook.com/maria.tencheva


                          МОЯТА ЛИЧНА СРЕЩА С COVID
                          Скъпи приятели, познати и непознати,
                          със споделянето на своята история с COVID бих искала да помогна на всички вас да разберете, че COVID вирусът е тук и ние сме във война с него. Той не е нещо, което не можем да победим, но се изисква смелост, да не страхуваме от него, защото страхът блокира действията, нужно е да зачитаме присъствието му в нашия живот, да се съобразяваме с характера му, да се пазим САМИ и да се подкрепяме (Благодаря на всички, които бяха до мен в този изключително труден момент), защото ЗДРАВНАТА СИСТЕМА в България не успя да се подготви за тази война.
                          Вирусът е тук, за да ни покаже много неща и да вдигне нивото ни на осъзнаване. Най-вече това, че без подкрепата на близките и лекарите, ние сме пътници към ония свят. САМ с вируса или която и да е друга болест не можеш да се справиш. А в момента ситуацията в държавата казва точно това: “ОПРАВЯЙТЕ СЕ, кой както може.“ За съжаление и гражданите и лекарите се координират от хора, които са поели отговорността да взимат решения, но очевидно са крайно неспособни за подобна отговорност. COVID e болест, която от една страна елиминира до минимум подкрепата от близките, заради това, че е свръх заразен, а от друга, изисква адекватна медицинска помощ, която не може да получиш, ако държавата, в лицето на управляващите, не е успяла да използва 8-те месеца авансова преднина, която вирусът ни даде, за да се въоръжим за битка с него. COVID беше особено толерантен към нас българите в първата вълна и ние имахме цели 8 месеца да се подготвим и да посрещнем адекватно втората вълна. Но се оказахме абсолютно неподготвени. И вина затова нямат лекарите, нито близките на болните. Животът не може да спре, държавата няма как да бъде блокирана отново, хора ще умират, съзнавам това, но когато няма лекари и болнични легла, хората умират пред болниците или у дома в ръцете на близките си, които също стават заразни и така епидемията се разраства и държавата ще се самоблокира отново.
                          Татко се разболява в началото на седмицата, а той е много здрав и много се грижи за здравето си и много стриктен в спазването на мерките за сигурност. И по тази причина отива в сряда във ВМА, за да си направи тест заCOVID. Казали му, че ако тестът е отрицателен няма да му се обадят, а ако е положителен ще му се обадят. И му изписали антибиотик SUMAMED и го пратили у дома. Аз не успявам да му обърна внимание, тъй като съм на работа, а и гледам да не съм контактна, защото работя с деца, а и това е мотото на болестта – „Изолация“. В четвъртък никой не ни се обажда, нито от ВМА, нито от РЗИ. Намирам контакти (връзки) във ВМА и успявам да разбера, че тестът е положителен. Татко, който живее САМ, ме заблуждава по телефона, че е добре и се справя, за да не ме зарази и мен, но аз чувам, че нещо много сериозно се случва с него по начина му на говорене – бавно, насечено, не му достига въздух и говори несвързано. В четвъртък следобяд отменям работните си ангажименти, за да му занеса храна и лекарства, които оставям пред вратата като на куче, без да вляза у дома и да го видя, „тъй като трябва да се пазим, да не разпространяваме заразата“. Не спирам да говоря с него по телефона и в петък сутринта съм напълно убедена, че трябва да извикам линейка. Звъня на 112 в 11:00 сутринта. След което оставам да чакам в колата пред неговия вход „всеки момент“ да дойде линейка. ТОЗИ МОМЕНТ ПРОДЪЛЖИ 8 ЧАСА. Междувременно не спирах да звъня на всичките си познати, в т.ч. множество лекари, хора с високи позиции в държавата, за да уредя настаняване на баща ми в болница и отвсякъде получавах отговор, че няма линейки и няма места. Обикалям аптеките да търся предпазно облекло, за да вляза при него и да го кача в колата, за да го закарам някъде, защото ще полудея, ако линейката продължава да не идва, а аз стоя безпомощна отвън. Чувам го през всеки час и той звучи все така зле. Пристига линейката около 19:30, след 8 часа. Отваряме вратата и виждам някакъв ужас - нямаше как да не вляза. Влезнах. Всъщност той е бил много зле и ме е лъгал, че се справя, за да не ме зарази. Обличам го. Взимат го. Линейката отива пред така наречения Национален координационен център в Инфекциозна болница, който разпределя болните по всички болници, в т.ч. и частните. Няма места, няма места, просто няма места и точка. В София в този ден е избухнала бомбата „COVID”. Решават да ми го върнат у дома. Аз спирам на съседната улица до блока, защото съм с моята кола и си казвам, че ако не се появя, те няма как да го изхвърлят на улицата и е по-безопасно да стои в линейката. И така престоявам скрита 5-10 минути. Не издържам, чувствам се виновна, че задържам линейката, съвестно ми беше за другите хора, които я чакат като мен цял ден, притеснявах се за татко и отивам при линейката и им казвам, че или ми намират легло или той остава в линейката, защото е по-безопасно за него и че дотолкова мога да преценя състоянието му, за да съм наясно, че е за медицинска манипулация. Линейката обаче е стара и студена и за моя голяма изненада – НЕОБУРУДВАНА. Няма нищичко в нея, за да му помогнат и няма смисъл да стои в нея. Татко ме моли през сълзи да го прибера у дома. Изпадам в истерия и започвам да крещя на улицата с всичка сила на едни млади, прекрасни момчета, които нямат грам, ама грам вина затова, което са принудени да НЕ правят в работата си, която е свързана с това да спасяват човешки животи. Те се обаждат на шефа на Бърза помощ, аз му крещя, а вероятно и той няма вина за ситуацията, в която се намираме всички и той им казва да извикат полиция, за да освободя линейката. Полицията идва и крещи: „Стойте далече, стойте далече!“ – нали съм заразна вече. Изобщо за какво дойде полицията, аз не разбрах, но поне записаха истерията ми, която целият квартал чу. Помолих двамата мъже от бърза помощ да ми помогнат да кача татко в колата, той е тежък и едва мърда. Те ме посъветваха да не го измъчвам човека, и че няма места, каквото и да направя, и това беше намек да го оставя да си умре у дома. Така, аз държах линейката в продължение на часове безрезултатно, без да се окаже никаква първа помощ на татко. И дори да я бях освободила, тя просто щеше да развозва болни из София в заблуда на близките, че системата работи, а тя не работи. Легла няма, лекари също недостигат. Но в този момент аз действах инстинктивно. Исках да спася баща си. Не може моят здрав баща да си отиде от някакъв вирус, без да направя всичко по силите си. Качвам го в колата, ужасно трудно, той не можеше да си вдигне краката и отивам в спешното в Пирогов. Признавам си, че е с COVID, вероятно трябваше да ИЗЛЪЖА. Категорично отказват да го вземат. Отивам до ТОКУДА и там отказват да го вземат. Татко през сълзи ме моли да го прибера у дома. Прибираме се, едва успявам да го кача по стълбите. Някак успявам да го обслужа. Започвам да чистя и пера, защото той не е можел очевидно да се придвижи достатъчно бързо до тоалетната. Цяла нощ треперя с откат на тялото си поне 5 см. На сутринта се обаждам отново на 112 и моля през сълзи поне някой да дойде да му влее глюкоза, защото е обезводнен и нищо не беше ял от храната, която му бях оставила, без да вляза при него, "защото не трябва да съм контактна и работя с деца". Междувременно продължавам да звъня на всички, които познавам. Нищо…………от никъде нищо……… Няма кой да ми помогне. Места няма. В това време другите от семейството ми ме гледат от дистанция и не могат да ми помогнат, освен логистично, за да не се заразят и те. Линейката идва към 10 сутринта, този път закъснението е от около 3 часа и е ОБОРУДВАНА. Взимат го, слагат го на кислород, този път и аз влизам в линейката. И отиваме отново пред Националния координационен център. Висим отпред един час. Освобождава се едно легло в Света Ана, тръгваме натам със сирените. Пристигаме. Места няма……….. няма………….. просто няма. Отказват да го приемат. Но …………….. едно нещо ме взривява - отказват да се разпишат в протокола на Бърза помощ, че не желаят да го приемат в болницата. И тогава разбирам, че в тая държава всеки си прави каквото си иска и на никой не му пука за правила............ Абсурд. Филм. Сън............. Висим 3 часа в линейката пред вратата на болницата и няма решение, и кислородът им е на привършване, и трябва да се действа. Пращам зет ми да купи одеяла, за да се завием, защото умираме с татко от студ. В това време се сещам, че моя приятелка от Германия, която е разбрала какво се случва с мен е помолила майка си, която живее в Своге, да провери за места в тяхната болница. Аз споменавам това между другото пред докторите от линейката и те решават да се хванат за тази сламка, за което съм им безкрайно благодарна, защото вероятно това беше нашият минимален шанс. Аз не знам защо го казах изобщо, но сякаш някой друг изплю това от устата ми, сякаш имаше невидима сила вътре в мен и тя действаше вместо мен. Дадоха им разрешение линейката да тръгне към Своге, но искаха потвърждение от болницата, че ще го приемат. Продължаваме да висим пред входа на Света Ана, часът е 13:30. Аз задържам тази линейка от 10 сутринта и после линейки няма, еми няма, защото не могат да свалят на тротоара болния, няма как.......... макар, че нищо не би ме изненадало вече...................... Линейката се уговаря с директорката на болницата. Тя се съгласява да го приеме, за което съм благодарна от цялото си сърце. Пристигаме в Своге, където се оказва, че няма реанимация, но има COVID отделение, БЕЗ ЛЕКАР, само с две сестри. Приемат го. Все още е жив и състоянието му, благодарение на кислорода и инжекциите, които му сложиха, беше една идея по-добро. Но там няма реанимация и се моля на ГОСПОД да му даде сили да се справи САМ. Аз не бях пила вода 2 дни, не бях спала, не бях яла, говорех и пишех денонощно по телефона, за да спася баща си. За съжаление момчето на 33 години, което е било в същата ситуация, в същия ден, не е успяло да оцелее.

                          Коментар


                          • Поредната млада жертва днес - студент от ПУ.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Mike Florida Разгледай мнение

                              Много сбъркано мислене!

                              На ИТ льольто 1800 кинта му ги дава ПАЗАРА, а не държавата или бате ти Боко! Ако ще и да е учил половин ден, ако пазара му дава 1800, това означава, че някой реално е готов да плати за тази услуга(човек/организация)! НЕ си му ги дал ти! Не се разпореждай с това, хората как да си харчат техните пари!

                              Лекаря не е с нищо повече от масата други обществени професии! Това, ще рече, че лекаря не е повече от учителя или пожарникаря!
                              Вярно е, че учат 2-3 години по-вече, но тази разлика не може да изразява заплащане в ПЪТИ!
                              Прав си за горното.
                              Но за подчертаното - сбъркано ти е на теб мисленето.
                              В цял свят разликата е в ПЪТИ, много пъти. Където и да отидеш.
                              А това че ти предпочиташ заплатообразуването от времето на бай Тошо е ирелевантно.

                              ПС И не учат 2-3г повече, а доста повече, дори цял живот.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

                                Ти ли си най-умния, че си позволяваш да наричаш цвета на нацията некадърници?
                                Знаеш какво си мисля за интелектуалния ти капацитет, но ще ти го спестя, защото Дънинг-Крючер ти пречи да го разбереш.

                                Ало мозъчния тръст на гепаджиите по спокойно прав е човека.Шайка некадърници крадци и мошеници

                                Коментар

                                Working...
                                X