IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Коронавирусът ще прерастне ли в пандемия?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

    Аз споделям не се оплаквам.(едно време ми беше мноого кофти). И много добре знам че ти знаеш защо е така
    Да мине Ковида и те искам на верандата ми. Имаш качества, не ги изоставяй, не се подавай на гнева.
    Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

    Коментар


    • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

      Знанията на един личен лекар са детска приказка за мен. Работата ми го изисква. Откакто пък съм учил нещата се промениха и осъвремениха 4 пъти вече. В моята сфера, но то наесякъде е така.
      Да бъдеш полезен. Чувстваш се гот.
      Днес коментирах с един колега пулмолог, голям майтапчия, с чувство за хумор човек, бил е в екипа на проф. Костов от ВМА едно време, сега е военен пенсионер но работи във една Софийска държавна болница.
      Каза: приказки на кило, за пред камера. Шефът на Пирогов обяви 3К лева заплата за санитари. Аз бих му казал 10К за лекарите тогава...смяхме се...
      Питах го ще идеш ли доброволец с Ковид отделение?
      Той каза: аз работя в белодробна клиника, но засега без Ковид болни. Имам диабет, хипертония - на 59 съм, ако ме лепне ще ме довърши. Ако дават 1000 лева на дежурство бих отишъл но там където съм полезен - да ги интубирам, да им правя бронхоскопии, да работя това което мога...пак се смяхме....не мога да кажа нищо, човекът както и всички години наред е държан на минимума, а някои вземаха по 100 хилки месечно, това го няма никъде в никоя държава на Планетата Земя.
      Той беше едно време за малко в чужбина с мен. Дойде шефа на болницата в ЮК да му се кара че е приел болен с 90% сатурация. Вика му - сега ще стоиш през нощта да го гледаш. Колегата му рече - тъй ли, ако ми дадеш още една заплата ще стоя цяла нощ, сега си тръгвам и ти пожелавам лека нощ. И си тръгна, а онзи не го уволни. Има един ококорен поглед, парира го, вся му респект и имаше самочувствие че никой не разбира от работата му, освен това не му пукаше от никого. Така се прави! Строг, но справедлив....бай Ставри модел. И без излишни приказки, просто държиш на своето, някакви кирливи администратори могат само да ти дишат пушека.

      Тук, определено има хора, които информират (донасят) на Боко дискусиите, касаещи правителството. Щом се е оградил с неспособни министри и "калинки"...

      Четох, днес - Боко казал, че не иска да чува за малки заплати на медиците, които работят на първа линия...

      Това няма как да бъде изпълнено, разбира се: кой шеф би задвижил процедура, при която може да се окаже, че точно "неговите" хора - биха получавали по-малко (ако и хората му да не са на първа линия!) Дори някои от заслужаващите заплати на първа линия могат да скочат в заплащането, над своите шефове в йерархията!

      Това, в България - е недопустимо! Никой шеф не би го дори коментирал, камо ли да го допусне хора от първата линия да получават, над "нашите хора"!

      Боко толкова ли е наивен! Или - както винаги това са празни приказки - лишени от съдържание... Да де - и да минава времето в обещания и имитация, че се върши нещо и се... обръща специално внимание! "Не искам да чувам за малки заплати!" (нарежда Боко)

      Толкова ще чуе и за големи заплати!

      Керванът си върви...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

        Ми праиш дисбактериоза, нападат те гъби...аз ли да ти обяснявам бре пич. А афтозния стоматит да ти казвам ли още защо се появява. Знаеш го, добре споделяш, но защо са ти виновни аз не схващам.
        Аз споделям не се оплаквам.(едно време ми беше мноого кофти). И много добре знам че ти знаеш защо е така
        Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

        Коментар


        • Да се отчета,
          пулсоксиметъра от баса с Груйо вече е в докторски ръце.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от bota156 Разгледай мнение

            А така лев обучавай .
            Аз пих антибиотици повече от година с по 1-2 седмици почивка. И за това малко време се появяваха по 20-30 афти в устата. Ставах кат мис българиите на маймунски гъз . И всеки път асат/алат под 20, като пиех ми беше 60-80 ...
            Ми праиш дисбактериоза, нападат те гъби...аз ли да ти обяснявам бре пич. А афтозния стоматит да ти казвам ли още защо се появява. Знаеш го, добре споделяш, но защо са ти виновни аз не схващам.
            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

            Коментар


            • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

              Антибиотик се добавя когато пневмонията се усложни с бактериална етиология. Рентгенът, скенерът, секретът от кашлицата ще стане жълто-зелен, гноевиден, няма да слузно белезникав. След 5-6 ден се очаква това. Приемът по-рано няма да ти навреди, но ще е натоварване излишно, а повече от 10 дни прием е вече натоварване. Може да спреш и после да те почне бактериална пневмония, да развиеш резистентност на бактериите към този антибиотик...при безразборна употреба....но да, става. На 5 ия ден ако смята лекарят ти че прибавяш и бактериална инфекция може.
              Да, не е бързо. Не подценявай вируса. Непознат е!
              А грипът и морбилито са типични вируси които за месеци потискат имунитета на преболедувалите. Особено трябва да се пазят!!! А за ковида хич пък нищо не е ясно!
              А така лев обучавай .
              Аз пих антибиотици повече от година с по 1-2 седмици почивка. И за това малко време се появяваха по 20-30 афти в устата. Ставах кат мис българиите на маймунски гъз . И всеки път асат/алат под 20, като пиех ми беше 60-80 ...
              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

              Коментар


              • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение


                Аз мисля, че правиш повече, отколкото можеш... , за което съм благодарен! ...

                Ми то - с твоите коментари тук, ако и да не разбираме терминологията до край - самият ти си със статут - ПОВЕЧЕ от на личен лекар!

                Потребителска такса дори не търсиш! Все едно си самарянин: "Елате и пийте от извора! И благословени бъдете!"

                Живот и здраве!
                Знанията на един личен лекар са детска приказка за мен. Работата ми го изисква. Откакто пък съм учил нещата се промениха и осъвремениха 4 пъти вече. В моята сфера, но то наесякъде е така.
                Да бъдеш полезен. Чувстваш се гот.
                Днес коментирах с един колега пулмолог, голям майтапчия, с чувство за хумор човек, бил е в екипа на проф. Костов от ВМА едно време, сега е военен пенсионер но работи във една Софийска държавна болница.
                Каза: приказки на кило, за пред камера. Шефът на Пирогов обяви 3К лева заплата за санитари. Аз бих му казал 10К за лекарите тогава...смяхме се...
                Питах го ще идеш ли доброволец с Ковид отделение?
                Той каза: аз работя в белодробна клиника, но засега без Ковид болни. Имам диабет, хипертония - на 59 съм, ако ме лепне ще ме довърши. Ако дават 1000 лева на дежурство бих отишъл но там където съм полезен - да ги интубирам, да им правя бронхоскопии, да работя това което мога...пак се смяхме....не мога да кажа нищо, човекът както и всички години наред е държан на минимума, а някои вземаха по 100 хилки месечно, това го няма никъде в никоя държава на Планетата Земя.
                Той беше едно време за малко в чужбина с мен. Дойде шефа на болницата в ЮК да му се кара че е приел болен с 90% сатурация. Вика му - сега ще стоиш през нощта да го гледаш. Колегата му рече - тъй ли, ако ми дадеш още една заплата ще стоя цяла нощ, сега си тръгвам и ти пожелавам лека нощ. И си тръгна, а онзи не го уволни. Има един ококорен поглед, парира го, вся му респект и имаше самочувствие че никой не разбира от работата му, освен това не му пукаше от никого. Така се прави! Строг, но справедлив....бай Ставри модел. И без излишни приказки, просто държиш на своето, някакви кирливи администратори могат само да ти дишат пушека.
                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                Коментар


                • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                  Сори, правя квото мога.

                  Аз мисля, че правиш повече, отколкото можеш... , за което съм благодарен! ...

                  Ми то - с твоите коментари тук, ако и да не разбираме терминологията до край - самият ти си със статут - ПОВЕЧЕ от на личен лекар!

                  Потребителска такса дори не търсиш! Все едно си самарянин: "Елате и пийте от извора! И благословени бъдете!"

                  Живот и здраве!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

                    Фройд, начи ...!? Непростим пропуск от моя страна. Отивам да остържа мерудията от кайзер пастърмата и да си посипя главата.
                    Наздраве!
                    "Понякога пурата е просто пура."

                    Наздраве!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение

                      Фройд, Фройд е връзката - с това започнахме и явно си изтървала нишката, ведро бореща се с мишката. Да търсиш музиката и тютюна, връзка имат ли от дума на дума.
                      Фройд, начи ...!? Непростим пропуск от моя страна. Отивам да остържа мерудията от кайзер пастърмата и да си посипя главата.
                      Наздраве!
                      Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                      Мечо

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от precakanoto Разгледай мнение

                        Подозирам, че някои хора знаят и къде Орфей е паднал от скалите, както унесен е медитирал до гроба на Евридика, докато я е виждал в подземното царство. Птиците са го разнесли из баирите та и гроб няма човека, че да разберем как е лекувал. Ама на - и той не е издържал на неговия вирус
                        Хрумна ми да ти разкажа различни легенди за Орфей, но се отказах. Ако, изобщо ти е интересно, някоя сутрин, когато няма гняв в душата потърси.
                        Много теми има в Орфизма. Голямата, която и днес ни владее е съмнението(нали, заради него се обръща да погледне).
                        В елинската култура по онова време въпросът за прераждането не съществува. Векове по-късно, Питагор, после Платон ще се занимават във философските си учения.
                        Хубава вечер!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

                          Сложих един плюс, да не си помислят хората, че нищо не разбрах .

                          По тАлавизора казват, че кат пипнеш новаторския вирус не трябва да посягаш веднага към антибиотици, ама от това дето прочетох и половината не му разбрах, почнах да се чудя дали като и без това не може се стигне до личния лекар, не е добре да се мине един курс с антибиотици. Аз за късмет почти не кашлям вече четвърта седмица почти от първите симптоми и силна кашлица в началото. Даже имах една седмица дето кашлицата си замина, но едно седене 30 мин на студено да се обяснявам с един клиент, доведе до нова слаба кашлица. Явно възстановяването макар и без пневмония не е много бързо.
                          Антибиотик се добавя когато пневмонията се усложни с бактериална етиология. Рентгенът, скенерът, секретът от кашлицата ще стане жълто-зелен, гноевиден, няма да слузно белезникав. След 5-6 ден се очаква това. Приемът по-рано няма да ти навреди, но ще е натоварване излишно, а повече от 10 дни прием е вече натоварване. Може да спреш и после да те почне бактериална пневмония, да развиеш резистентност на бактериите към този антибиотик...при безразборна употреба....но да, става. На 5 ия ден ако смята лекарят ти че прибавяш и бактериална инфекция може.
                          Да, не е бързо. Не подценявай вируса. Непознат е!
                          А грипът и морбилито са типични вируси които за месеци потискат имунитета на преболедувалите. Особено трябва да се пазят!!! А за ковида хич пък нищо не е ясно!
                          Last edited by bulgarian lev; 30.11.2020, 21:13.
                          Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nomche Разгледай мнение

                            Сложих един плюс, да не си помислят хората, че нищо не разбрах .
                            Сори, правя квото мога.
                            Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bulgarian lev Разгледай мнение

                              Нептун, с удоволствие отговарям.
                              Всички вирусни пневмонии са интерстициални.
                              Бабини лечения в никакъв случай!!!
                              Има ли още неясни неща?
                              Сложих един плюс, да не си помислят хората, че нищо не разбрах .

                              По тАлавизора казват, че кат пипнеш новаторския вирус не трябва да посягаш веднага към антибиотици, ама от това дето прочетох и половината не му разбрах, почнах да се чудя дали като и без това не може се стигне до личния лекар, не е добре да се мине един курс с антибиотици. Аз за късмет почти не кашлям вече четвърта седмица почти от първите симптоми и силна кашлица в началото. Даже имах една седмица дето кашлицата си замина, но едно седене 30 мин на студено и открито да се обяснявам с един клиент, доведе до нова слаба кашлица. Явно възстановяването макар и без пневмония не е много бързо.
                              Last edited by nomche; 30.11.2020, 21:02.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от neptun266 Разгледай мнение


                                Д-р Лев извинявам се ако питането ми е неуместно. Каква е разликата между ковид пневмония и пневмония от вирусен тип, която както казвате, преминава винаги в бактериална- добавеното кръвосъсирване ли(доколкото се мъча да проумея нещата става дума за т.н. матово стъкло, което не се вижда на рентген, а на скенер)?
                                П.С. Бихте ли ме посъветвали, трябва ли да продължа да приемам антикоагуланти дори и след като си мисля,че вече съм почти ОК(ден 24). Ако да- какво препоръчвате( аз започнах с аспирин, но GP-то ми предписа антистенокардин, който приемах до към ден 16-17) и за какъв период от време?
                                Благодаря предварително.
                                Нептун, с удоволствие отговарям.
                                Всички вирусни пневмонии са интерстициални. Тоест въздухоносните пътища остават незасегнати и изпълнени с въздух в началото на класическата интерстициална вирусна пневмония. Затова изображението на сянката белите дробове на рентген е слаба (силни сенки са например костите, ребрата, сърдечната сянка). Белите дробове като въздухоносен орган са прозрачни за рентгеновите лъчи и дават слаба сянка. Най-слаба сянка е при емфизема на белите дробове - те са още прераздути, алвеоларните ходове са пълни с въздух и дават още по-голяма прозрачност от нормалната картина - най-тежките емфиземи се наричат ,,чезнещ бял дроб".
                                При интерстициалните вирусни пневмонии, микоплазмените пневмонии, пневмоцистис карини предизвиканите при AIDS и друг имунен дефицит са все такива, образът им на рентген е почти неразличим. Тежките като ковида предизвикват образ тип ,,матово стъкло" поради тежкото засагане на интерстициума - оток, възпаление, което увеличава непрозрачността на белия дроб. Това е рентгенографски термин и образ. Когато пневмонията стане бактериална огнищата (алвеолите се изпълват с ексудат и огнищата се сливат - може да стане двустранна, субтотална или тотална пневмония с почти неостанал незасегнат паренхим на двата бели дроба засенчването вече е силно и се долавя.
                                Интерстициалната пневмония обаче протича с тежка дихателна недостатъчност защото страда въздухообмена и пренасянето на кислород и въгледвуокис между капиляри и алвеоларни стени.
                                Грипната пневмония може да е тржка и е с хеморагичен характер - типичен пример за хеморагично възпаление. Освен възпалителната компонента в интерстициума се добавят и кръвоизливи - пропускливостта на капилярите поради директно увреждане на ендотела се увеличава и се получават диапедезни кръвоизливи.
                                При ковида има директен увреждащ момент върху фибринолитичната-,коагулационната системи и отключване каскадата на вътресъдово коагулация - образуване на микротромби, нещо като ДИК синдром. Миокард токсично действие също...и още и още.
                                Аспиринът и антистенокардинът са добри антикоагуланти - за превенция, не за лечение на вече образувани тромби. Помни това. Аспиринът - 85 мг дневна доза. При 500 мг колкото е стандартната таблетка няма такъв ефект.
                                За период който целиш профилактика можеш да приемаш аспирин. Ако нямаш алергия. Деца до 5 години не бива да приемат аспирин защото синдром на Рей е опасно чернодробно-бъбречно усложнение с висок леталитет. Деца под 5 години - никакъв аспирин или компреси с ракия и аспирин стрит на прах!!! Кожата на децата резорбира колкото и лигавицата на тънкото черво!!! Бабини лечения в никакъв случай!!!
                                Има ли още неясни неща?
                                Last edited by bulgarian lev; 30.11.2020, 20:49.
                                Останете си гладни, останете си глупави - Стив Джобс

                                Коментар

                                Working...
                                X