IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

    А ти що сложи кавички всъщност?
    Главно, защото понятието е по-скоро идеологическо, свързано с Маркс, принадена стойност и т.н.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

      Добре, ще ......
      ОК. Уважавам честността ти.

      Коментар


      • В този свят основното е да правим кинти кой как може. Това правя и аз. Сега сме се родили...виждаме къде са парите и се насочваме там. За да живеем по добре, по спокойно по сигурно и т.н. Като плащаме определена цена разбира се - например стрес. Аз не страдам от предрасъдъци и ако мога да правя пари в Щатите ще правя в щатите...ако мога в русия ще правя там...ако мога в България - няма проблем...дори в Гана...и там ще ида да правя.

        ================================================== ===========
        Без пари трудно се получават нещата. Но има нещо наречено ценностна скала. За мен парите никога не са били на първо място там. (Парите не са всичко, когато ги имаш). Живот, здраве, семейство, деца, образование, човечност, милосърдие и куп още неща са преди парите. За мен поне първите 4 в този ред. А има още родина...
        Преди имах стръв за правене на пари. Откакто разбрах, че това става лесно, пред мен застанаха други предизвикателства. Да разбера кой съм, да открия себе си, да разбирам другите - това за мен сега е важното. Парите вече не ме интересуват, поне в онзи смисъл в който ме интересуваха по-рано. В разговори с други хора разбрах, че и те са достигнали до същия начин на мислене. Всеки по различни причини. Днес се зарадвах на няколко цъфнали дръвчета. Абе направо японец съм станал
        Last edited by rover; 11.04.2018, 18:35.
        Партия была, есть и будет есть!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

          Мисля че ив макс е прав в известен смисъл. Нашата здравна система съпоставена с демографския срив си е направо чудо невиждано в положителен смисъл . Но да не забравяме че не сме Япония. Все пак няма да те оставят да умреш.
          Присъединявам се към мнението. И за зъболекарите тоже. Знам какво приказвам. Поклон към всички кадърни български здравни кадри. Дано оцелеят, адаптират и предадат щафетата на следващите поколения.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение

            Ами това което пишеш до голяма степен си противоречи бе човек.

            Да си адаптивен (поне в оценката си това което говорим - различни видове политическо управление), означава.......абе означава да си лицемер!!!

            Как се вързва това с приказките, че говориш това което мислиш??? освен, ако наистина и на подсъзнателно ниво сменяш толкова бързо черното с бяло, че наистина почваш не само да го виждаш като такова, ами да го мислиш.

            ...без лоши чувства.
            Добре, ще ти кажа макар че някога съм го казвал и може да се повторя...обаче...ще ти кажа една молитва към БОГ която аз много уважавам и ми е врою.

            "Господи помогни ми да променя това което мога да променя, и ми помогни да се примиря с това което не мога да променя...и ми дай силата да разбера разликата между двете"

            Може и да не я цитирам точно.

            Тук бих заменил думата примиря - с думата ПРИЕМА.

            В този ред на мисли...аз и децата ми живеем, в свят в който живеем и не можем да изберем кога в кой свят да живеем. В този свят основното е да правим кинти кой как може. Това правя и аз. Сега сме се родили...виждаме къде са парите и се насочваме там. За да живеем по добре, по спокойно по сигурно и т.н. Като плащаме определена цена разбира се - например стрес. Аз не страдам от предрасъдъци и ако мога да правя пари в Щатите ще правя в щатите...ако мога в русия ще правя там...ако мога в България - няма проблем...дори в Гана...и там ще ида да правя. Навсякъде се правят пари по различен начин...т.е могат да се правят. Аз мога да се запъна като магаре на лед и да кажа...ама не тука не е честно така...само че на мен не ми пука....и единственното с което се съобразявам...е да се огледам в каква среда живея или правя пари , да я оценя...и да се съобразя със средата живееки или бачкайки. Т.е да се адаптирам. Вместо да отида да правя революция.
            Дъщеря ми иска да се занимава с финанси...щото и е интересно...и смята че там има много пари...което е абсолютно вярно. До като това е вярно....ще бъде там. Като спре да бъде вярно...ще отиде някъде другъде. Елементарно е.

            Друг е въпроса оценяйки средата в която живееш...развивайки обективно мислене...или просто мислене...и трупайки опит човек осъзнава на даден етап някакви неща. Това ти създава мнение...изгражда тези и кой знае...може това утре да ти бъде безценно щото ако евентуално някъде се смени строя или стане катаклизъм ти ще си подготвен повече. Това че разбораш нещо и виждаш възможност в това нещо не означава че ти си морално съгласен с него. Но имаш избор. да си морален и беден или адаптивен и добре. Аз избирам да съм добре.

            Може да ти звуча коравосърдечно...обаче смятам че ако един човек е добре...той получава огромната възможност и отговорност да направи и други хора да живеят по добре. И аз това се старая. Ще се учудиш в някой области колко добрини съм направил с това коравосърдечно мислене.

            Относно темата....си прав....че по ниаккъв начин не се връзва с приказките това което правя...и това което мисля по принцип. Щото аз правя това - което се налага да правя за да бъда добре а мисля това което мисля щото смятам че мисленето те прави по обективен и по успешен.

            Така че да ..противоречи си. Но кой знае някога може палачинката да се обърне? Ако се обърне и аз ще се обърна.

            не знам що не можеш да приемеш че да си мислиш нещо по принцип не е ок....при положение че се обективните обстоятелства те карат да правиш нещо друго.

            Коментар


            • Разводни се темата с подробности за здравеопазването.

              Здравеопазването и фармацията са просто едни от най-големите бизнеси с осигурен растеж и пазар завинаги.
              Пряко свързани с хранително-вкусовата индустрия (пак един от най-големите бизнеси с осигурен растеж и пазар завинаги).

              Храните вече масово са пълни с химия (първична - от добавки при производството, и вторична - от суровините). Важното е да е евтино, и да изглежда добре. Искаш, не искаш - ядеш... каквото можеш да си позволиш. Не казвам, че всички ядат боклучава храна, но масовият случай е такъв.
              Ефектите от химията пък създават растящ бизнес за здравеопазването и фармацията.

              Резултатите - вижте ги в съответните раздели на БВП и корпоративните отчети на фирмите от съответните индустрии.
              Чист растеж - както и да го гледаш.
              Last edited by Kildirim_Bei; 11.04.2018, 17:36.
              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                Трябва да сме адаптивни.

                Човек ...аз квото говоря го мисля просто щото обичам да мисля. Аз много пъти го казах...ама никой не ще да ме чуе...че това че казваме че едно нещо е бяло или черно когато то си е такова ни прави обективни...това не означава че искам да пребоядисъм черното в бяло или бялото в черно.

                Аз не искам революции. Нито смяна на строеве и т.н. Но когато нещо е вярно...аз не мога да си изкривя душата и да кажа не ...не е вярно щото аз съм капиталист или комунист или съм обзет от емоционални чуства.
                Ами това което пишеш до голяма степен си противоречи бе човек.

                Да си адаптивен (поне в оценката си това което говорим - различни видове политическо управление), означава.......абе означава да си лицемер!!!

                Как се вързва това с приказките, че говориш това което мислиш??? освен, ако наистина и на подсъзнателно ниво сменяш толкова бързо черното с бяло, че наистина почваш не само да го виждаш като такова, ами да го мислиш.

                ...без лоши чувства.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 4ervenasgan Разгледай мнение

                  Кооооо? Неееее!!!

                  Е ти....не и ли обясни тия "истини" за гнилия капитализъм, дето ги споделяш така, тук с нас......безплатно?
                  Трябва да сме адаптивни.

                  Човек ...аз квото говоря го мисля просто щото обичам да мисля. Аз много пъти го казах...ама никой не ще да ме чуе...че това че казваме че едно нещо е бяло или черно когато то си е такова ни прави обективни...това не означава че искам да пребоядисъм черното в бяло или бялото в черно.

                  Аз не искам революции. Нито смяна на строеве и т.н. Но когато нещо е вярно...аз не мога да си изкривя душата и да кажа не ...не е вярно щото аз съм капиталист или комунист или съм обзет от емоционални чуства.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                    Ив, не споря за системата в щатите, може и да си прав - имам познат, който предлага парамедик услуги (такава му е фирмата) и изкарва добри пари. Иначе моят рода там е в Ню Йорк и са добре платени, така че знам за какво иде реч - ако ходи бабата, оттук се правят една торба застраховки, че иначе лошо.

                    Но да ми кажеш, че нашата система била добра - моля ти се, явно не живееш в България от години. Много години! Примери много - отиваме с жената в Правителствена - аз и тя се осигуряваме на макса, отделно и двамата се осигуряваме и във здрвен фонд, там сме и с връзки, а имаме и час - за 8 часа, понеже и двамата бачкаме и се налага да ходим и пари да изкарваме. да ти кажа ли какво стана - влязохме в 10.30, след като вдигнах луд скандал и бяхме прередени от 7-8 човека - на някакъв депутат братчед му, на чистачката племенника, на мед сестрата шуренайката и т.н. Когато това се случи в Сащ, ела и ми го кажи. У нас се иска не да вкарваш пари в системата, а да имаш връзки - и да имаш пари, ако нямаш кой да те "уреди", си умрял като последния голтак!!! Затова и маса народ с пари се лекуват извън България, а здравния ни туризъм с Турция процъфтява, просто тук корупцията е в гигантски размери!!!
                    Добре. Аз пък ще ти кажа други неща.

                    Така е, не живея в България постоянно но и в България живея. Значи твоя пример е ....това да ти е най лошото ти пожелавам. Здравния туризъм в Турция е сериозен.....но ще се изненадаш че здравния туризъм към България включително стоматологичния е в много големи размери за нашите размери. За здравния туризъм от Щатите към мексико пък хич да не говорим. Връзките са основата в целия свят на всичко....не знам що това е лошо но те разбирам що те дразни в случая...щото си плащаш. Следващия път те съветвам като искаш да си плащаш не отивай в правителствена дето никой не ходи там а отиди в Сити Клиник и то тази на цариградско най вече щото е най нова. Също така си викай бърза помощ ...дано не ти се налага от Токуда и т.н.
                    Корпупцията ти е последния проблем ако имаш пари. Но ако сравняваме щатите с България тук ти трябват 100 пъти по малко пари да се чустваш бял човек. Дъщеря ми живееше в швейцария сега е в Англия. Ще ти дам телефона и да ти каже от личен опит за кво става въпрос...имаме всичко застраховки и т.н сещаш се. Айде за швейцария няма да говоря там е по добре няма значение че е по скъпо ...ама за великобритания питай някой познат дето бачка там...просто от любопитстство.

                    В щатите ако имаш пълна застраховка за всичко...въпреки че не повече от 4-5 % имат пълна застраховка ...говоря да вклчюва трансплантации всякакви и т.н....та ако имаш пълна застраховка - разбира се нямаш проблем. Не че нямаш...щото ако извикаш някой доктор у вас ще те натъпче със силни лекарства само и само да си върже гащите и да вземе повече кинти от здравната ти застраховка - нищо че те ще ти ебат майката на черния дроб...важното е да не умреш на момента. Това е там медицината. А за качествените болници в щатите се чака ред....и ако не си политик или с връзки е по лошо от тук. Една статистика бях чел за великобритания - актуална от преди месец че ПЛАНОВИТЕ операции т.е тези които не са животоспасяващи са стигнали около 5 милиона чакащи РЕД за тях.

                    Пълната застраховка в щатите ако си я плащасш САМ което е рядкост е около 2000 $ на месец. Ако бачкаш в Голдмън Сакс те ще ти платят около 800$. Обаче ако си в малкия частен бизнес...или си на заплата около 1500-2000 $ ще имаш застраховка която е много по добре да я нямаш в много случаи. Щото на практика ще си плащаш всичко което е под 10 хиляди долара вероятно и чак ако почнеш да умираш или се наложи да ти направят нещо не толкова сериозно да кажем по 20 хиляди долара - ще ти платят застрахователите разликата и то не за всичко. А ако нямаш застраховка което е около 20 % от хората - ще те оставят да умреш без на някой да му мигне окото.

                    Аз например дет не живея винаги тук...осигурявам се на максимума в България обаче след като направиха няколко нови болници ( говоря за София не знам как е в проинцията ) предпочитам да си правя профилактични прегледи тук...а съм леко хипохондрик...т.е си правя всякакви редовно. И съм мега доволен последните години. Качеството на болницата на цариградско Сити Клиник е по добро или еднакво от 3 в които съм ходил в швейцария и една във Виена. А дъщеря ми е потресена от здравеопазването и в швейцария и в Англия.

                    дано не се разболявам...дано и ти не се разболяваш...ако не дай боже стане нещо сериозно ще видим кво ще правим.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                      И ще дам отново един исторически пример - нашият народ обожествява кърджалията Индже, който го е клал като добитък, но понеже се покаял и осигурил сигурност за обикновените хора, та го заобичали. Йовков го е казал с думите на Индже - народът е стадо - можеш да го стрижеш, но трябва и от вълци да го пазиш, и храна да му осигуриш.
                      Сложих ти лайк за това!
                      Пазари, системи, ала-бала...

                      Ето ви рецепта за растеж.
                      Който може да го осигури това на народа си, може да управлява вечно. И ще има устойчив растеж.

                      Даже и Макиавели е писал неща в тоя дух - за справка "Владетелят".
                      Last edited by Kildirim_Bei; 11.04.2018, 16:54.
                      Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                      ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                        Не знам дали това е според теорията на Дарвин че всеки се бори за място под слънцето или ни е вроденото чуство за самосъхранение, обаче въпроса как се борят има много лесен отговор - така както имат възможност към дадения момент.

                        Прав си че адаптивните оцеляват - това е моя цялживотна теза...)))

                        Обаче в случая кво да направят според теб Русия, Асад, Иран, Северна Корея, Палестина..че дори и Китай?
                        Точно това което имаш предвид и аз имам предвид. Развитието на човечеството според мен наподобява развитието на живота споредто мен и както Дарвин го е постолирал . Понякога превес взима най силния когато това отговаря на условията. Друг път най адаптивния , които може проявяви умения които на най силния липсват. Такова умение е кретивноста в човека и частност при западната цивилизация , която при другите цивилизации е застъпена в по малка степен. Но разбира се това не е за винаги. Поздрави.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

                          Мисля че ив макс е прав в известен смисъл. Нашата здравна система съпоставена с демографския срив си е направо чудо невиждано в положителен смисъл . Но да не забравяме че не сме Япония. Все пак няма да те оставят да умреш.
                          Прав си, турих ти плюс, но на цената на какво? На загробени огромни милиарди в нея, с които иначе може да се оправи инфраструктиарата ли? С черните дъски и тебеширите от 19 век в училищата? С влаковете-гробници на БДЖ?

                          А дали няма да те оставят да умреш е доста спорен въпрос - знам за не един такъв случай - ето ти един подобен: пастир със спукана язва запали къщата си, за да извика линейка. София не е България за добро или лошо
                          Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                            Дъщеря ми е на стаж след седмица в Ротшилд банката в Женева ....
                            Кооооо? Неееее!!!

                            Е ти....не и ли обясни тия "истини" за гнилия капитализъм, дето ги споделяш така, тук с нас......безплатно?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                              Прав си че адаптивните оцеляват - това е моя цялживотна теза...)))

                              Обаче в случая кво да направят според теб Русия, Асад, Иран, Северна Корея, Палестина..че дори и Китай?
                              За Русия не се притеснявам особено. Няма друга такава държава по света - просто си имат всичко. Пък и руснаците са едни, абе... никой не е излязъл на глава с тях.
                              Китайците и те са си ок засега...
                              Виж за другите.... много ми харесва евфемизма "износ на демокрация"....
                              Иран има петрол, Сирия контролира голяма част от водопотока към Израел... те могат да имат проблем.
                              Иначе, трябва да има войнички тук-там... голям икономически ефект имат военните операции, нали за капитализъм говорим.
                              За справка Първа и Втора СВ, разни регионални войни след това, продължаващи с години...
                              Last edited by Kildirim_Bei; 11.04.2018, 16:37.
                              Не се заяждам никога и с никой, но... истината винаги боли.
                              ~ Enfant Sanssouci de Monde ~

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                                Ив, не споря за системата в щатите, може и да си прав - имам познат, който предлага парамедик услуги (такава му е фирмата) и изкарва добри пари. Иначе моят рода там е в Ню Йорк и са добре платени, така че знам за какво иде реч - ако ходи бабата, оттук се правят една торба застраховки, че иначе лошо.

                                Но да ми кажеш, че нашата система била добра - моля ти се, явно не живееш в България от години. Много години! Примери много - отиваме с жената в Правителствена - аз и тя се осигуряваме на макса, отделно и двамата се осигуряваме и във здрвен фонд, там сме и с връзки, а имаме и час - за 8 часа, понеже и двамата бачкаме и се налага да ходим и пари да изкарваме. да ти кажа ли какво стана - влязохме в 10.30, след като вдигнах луд скандал и бяхме прередени от 7-8 човека - на някакъв депутат братчед му, на чистачката племенника, на мед сестрата шуренайката и т.н. Когато това се случи в Сащ, ела и ми го кажи. У нас се иска не да вкарваш пари в системата, а да имаш връзки - и да имаш пари, ако нямаш кой да те "уреди", си умрял като последния голтак!!! Затова и маса народ с пари се лекуват извън България, а здравния ни туризъм с Турция процъфтява, просто тук корупцията е в гигантски размери!!!
                                Мисля че ив макс е прав в известен смисъл. Нашата здравна система съпоставена с демографския срив си е направо чудо невиждано в положителен смисъл . Но да не забравяме че не сме Япония. Все пак няма да те оставят да умреш.

                                Коментар

                                Working...
                                X