IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
    Според мен малко прекали.
    Всъщност няма лошо да вярваш в квото искаш въпроса е обаче къв смисъла?
    .....
    Да, прав си, прекалих.
    По точно избързах с провокацията за змейовете, щото масата хора според мен просто информационно са неподготвени.
    Жалко е обаче, че и на първата ми историческа провокация никой не можа да отговори на въпроса:
    Защо "тъпия" султан вместо да свърже първо Истанбул с Европа, свързва Варна с Русе?
    ....
    Питаш какъв е смисъла.
    Отговора ми е: ОГРОМЕН
    Да припомня една подходяща сентенция: "Историята е наука за бъдещето".
    Предполагам болшинството от хората тук поне малко им е интересно какво ще е близкото и по-далечно бъдеще.
    Бъдещето ЩЕ принадлежи на тези които ВЛАДЕЯТ ТЕХНОЛОГИИТЕ.
    За да съм в темата - само чрез технологиите може да се осигури по-бърз растеж/развитие. Съгласни сте предполагам с това.
    Преди да погледнем в бъдещето обаче, трябва да задълбаем в миналото.
    .....
    Според повечето съфорумци темата се е изчерпила.
    Дали?
    Според мен тук дори не сме започнали да я разглеждаме по същество.
    Преобладава мнението, че капитализма осигурява по-бърз растеж или развитие, каквото и да значи това.
    Аз по-назад се застъпих за тезата, че този който разполага с пари и власт той най-успешно може да развира технологиите и те да му осигурят растеж.
    Дотук имаме три тези:
    По-бърз растеж осигурява:
    1. Капитализма;
    2. Социализма;
    3. Парите - този който ги осигурява.
    4. ??? - аз имам отговор на питанките, но засега няма да ги коментира. Като му дойде времето.

    В наши дни вече е видно за всеки, че тези които държат печатницата са "виновни" за глобалния растеж.
    И съпътстващите го кризи на растежа естествено.
    Сега вкарвам още една ПРОВОКАЦИЯ!
    След WWI геополитическата картина е следната.
    В победителите GB, USA, FR са парите, ТЕХНОЛОГИИТЕ, ресурсите. Елитите им владеят света.
    От друга страна Германия е в руини.
    Как става така, че в годините преди WWII Национал СОЦИАЛИСТИЧЕСКА Германия ТЕХНОЛОГИЧНО става водеща страна в света.
    КАК???????
    Не е щото разполагат с много пари, нали?
    /Съгласен съм с тезата, че западните банкстери помагат с пари на Хитлер да се върви към властта./
    И още един важен въпрос:
    Как великите победителки позволяват на конкурентна Германия това да се случи?
    Все едно днес САЩ да подпомага технологичното развитие на Русия и Китай. Говоря за върховите технологии, щото там е надпреварата/войната.
    Като се заровим обаче в "теориите на конспирациите", всичко е лесно обяснимо.
    Като се започне с тайните германски общества "Врил" и "Туле" и контактите им с ТЕЗИ КОИТО ИМАТ ПО-РАЗВИТИ ТЕХНОЛОГИИ.
    Следват разработките на немските летящи чинии за съществуването на които не вярвам някой тук да се съмнява.

    Тук излиза и четвъртата теза - тази с питанките по-горе.
    Ако някой ти даде или подари някакви върхови технологии също може много добре да просперираш, и да имаш "растеж" според духа на темата ни.
    Мирише ли ви вече повечко на извънземни?

    Все пак да предположа, че има съмняващи се.
    Конспиративните теории говорят, че германците в края на wwii се изнасят към базите си Антарктида барабар с летящите си чинии и по-важните си технологии.
    Ако това е само конспирация, ЗАЩО американския генерал Ричард Бърд през 1946г. се отправя на "експедиция" към Антарктида със самолетоносач, една камара охраняващи го кораби и т.н.
    Даже Уикито пише смешки за "експедицията" му.
    Алоууу. Кой ходи на експедиции в "нищото" със самолетоносач? И 5000 "изследователи" на снегове
    Значи дори и според официалните източници има нещо гнило в Дания, грешка Атлантида.
    Само за протокола, щото не го пише в Уикито. След известни загуби "експедицията" много по-рано от планираното се прибира в Америка.
    ......
    Обобщавам:
    Ако търсим отговор на въпроса на тази тема, трябва да включим поне 4-5 опции:
    По-бърз растеж осигурява:
    1. Капитализма;
    2. Социализма;
    3. Парите - този който ги осигурява.
    4. Контакта ни с извънземни цивилизации
    ....
    бих добавил за да е по-заинтригуващо и
    5. Национал социализма
    Last edited by 77; 19.04.2018, 17:02.
    Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

    Коментар


    • Забрана за смяна на местожителството. Анулиране на КТ и отмяна с указ на 15 дневно предизвестие за напускане, и превръщането му в 4 месечно за определени отрасли. И независимо, че си чакал толкова, на новото работно място си с най-ниския щат, или най-малкия разред, както и без клас. Това за две години. Водеше се ,,с несъгласие на една от страните". Само малка част от прелестите на соца. Всяка прилика с крепостничеството е случайна. Да живее социализмА!
      Last edited by rover; 19.04.2018, 15:41.
      Партия была, есть и будет есть!

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
        Пич, ти си болен, какъв съветски лагер бълнуваш тук..Много са ти объркани понятията и вековете.. Докажи какви права са имали българите в империята през 14-15-16-17век.. Ти рая и гяур знаеш ли какво значат..
        Сравнявам руското робство от втората половина на 20 век с турското от 19 век. Кое не е ясно? Къде отиде на 14 век чак? Че по това време монголите държат половин Азия, в Западна Европа Ренесанса още не е почнал. В Русия селяните са роби, ама истински - струват по евтино от ловджийско куче чак до средата на 19 век, по-скоро края. Скоро след това пак са роби, само че съветски.

        Коментар


        • Груйче, в много неща си прав..Чисто феодално право , като прибавим безправие за вярата..То не случайно е имало и доста приели исляма за привилегии и хляб..Много е било тежко в годините на размирици и хаос..Много по лоши са били татарите и черкезите..За кърджалиите и даалиите знаеш..Препоръчвам спомените на П.Хитов за хайтутуването му..Много вярна представа за 19 век..И аз се опитвам да бъда умерен, но гяурите и раята няколко века са нямали никакви права..

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
            Пич, ти си болен, какъв съветски лагер бълнува тук..Много са ти объркани понятията и вековете.. Докажи какви права са имали българирите в империята през 14-15-16-17век..
            Кире, брат, знаеш, уважавам мнението ти, а самият аз съм родолюбец до мозъка на костите си, но да не изпадаме в крайности. Нито тук е било рай, нито сме били роби. Много от съвременните българи със западно мислене леят някакви дитирамби за свободните пазари на Османската империя, които в не малка степен са факт и липсата им сериозно разтърсва бизнеса в страната след ОСвобождението, други пък плачат за девширмето и помохомеданчването, като че ли ако султанът чак толкова е искал да ни "потурчи", да не е можел да го направи за няколко месеца на 100%. Много епика има във "Време разделно", но то е правено по доказан фалшификат. Много глупсоти има и за кръвния данък - как разделяли пеленачета от майките си и т.н., а такива деца са вземани на възраст над 14 години (в огромната част от случаите), да не говорим, че босненците, при помохамеданчването си, изрично поискали да не им махат кръвния данък, защото това бил единствения начин децата им да пробият в османската йерархия.

            Много може да се пише, като разбира се, и брътвежите на Ердоган и някои соросоиди, че тук било едва ли не рай, са пълни глупости, но и обратното, за "робството", също са простотии:
            - -как роби ще направят подобна процесия за Иван Рилски (пренасяне на мощите му през половин България) в 15 век?
            - как роби ще имат златни дюкяни и ще продават в тях (Георги Нови Софийски, който пък е изгорен на клада, щото не искал да става мюсюлманин)
            - как роби ще строят черкви
            - как роби ще имат села (като войнуганите), в които е било забранено на турчин да нощува и т.н.

            Разбира се, че е имало отвличания на жени и деца, разбира се, че е имало извращения (например съберат се няколко турци, хванат някой българин и го обрежат за кеф), разбира се, че е имало насилствено помохамеданчване - нека не гледаме едностранчиво и само с една краска на онези съботия. Апропо, руснаците са крепостни селяни (т.е. абсолютни роби) до 1861, а службата им във войската е 25 годишна (ако не умрат) - това го няма никъде? А за Прима нокте, т.е. правоото на феодала на запад да спи с ноято си пожелае девойка в първата ѝ брачна нощ да говорим ли? Въобще сложни са бещата и многопластови...
            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

            Коментар


            • Пич, ти си болен, какъв съветски лагер бълнуваш тук..Много са ти объркани понятията и вековете.. Докажи какви права са имали българите в империята през 14-15-16-17век.. Ти рая и гяур знаеш ли какво значат..
              Last edited by Kiro; 19.04.2018, 14:07.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
                Тези всички изброени от тебе са лъжа..Само за християнството е вярно донякъде, като игнорираме потурчването....Всичко е ставало след много подкупи и чакане не за всеки и то чак в 19 век..Знаеш ли какво е било през 14-17 век..Почети малко и тогава пиши..До началото на 20век е имало робски пазар в Цариград, засвидетелствани от Западни дипломати..
                14-17 век да сравняваш е малко прекалено, не мислиш ли?
                Естествено че сравняваме 19 век и то края с ВТОРАТА половина на 20ти век. Докато цял свят се развива, в съветския ЛАГЕР (забележи, те сами му викаха лагер, и той си е бил такъв) липсват права, които българите са имали като рая в чужда империя. Факт.

                Коментар


                • Тези всички изброени от тебе са лъжа..Само за християнството е вярно донякъде, като игнорираме потурчването....Всичко е ставало след много подкупи и чакане не за всеки и то чак в 19 век..Знаеш ли какво е било през 14-17 век..Почети малко и тогава пиши..До началото на 20век е имало робски пазар в Цариград, засвидетелствани от Западни дипломати..
                  Last edited by Kiro; 19.04.2018, 13:08.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение
                    Пиша с екранна клавиатура, та не си падам по дълги писания. Показалецът ми се износи вече.

                    Има специални кожени калъфчета. Нощно време си го нанизваш на палеца и сутрин е напълно възстановен! Чудо - над чудесата! Понякога те гледат под вежди... ..., но последното зависи от емотикона върху калъфчето...

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                      Бягаш от отговорност и вече видимо предпочиташ кръчмарските почерпки и изяви пред чистата наука

                      Иначе сериозно - всичко, което е за казване тук, вече е казано.
                      Дори отидохме зад здравословния хоризонт. Изяснихме съдържателно темите за соц и кап, че и за растежа. Хвана ни, обаче, инерцията и се отплеснахме в източните феодални сатрапии от 19-ти век, които имат индиректна връзка с извънземното присъствие от 21-ви.
                      Дето викате с тнм - типични прояви на генотипа чрез фенотипа.
                      И аз усещам, че ме налазва отчаянието.

                      Дъл ша мога да ви запитам, господине, откъде би се намерило едно приглашение за кръчмата. Чух, че там хубавите хапване и пийване са гарантирани, а компанията е добра.

                      Да допълня: там хубавите хапване и пийване са гарантиранО-ВИРТУАЛНИ... ))

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                        При турското робство можеш:
                        - да притежаваш земя и фабрики
                        - да пътуваш свободно навсякъде в империята и извън нея
                        - да изповядваш христианството макар и с ограничения в размера на църквите
                        - да съдиш бея

                        При руското, дето му викаш васалитет, кое от горното е възможно?
                        Ха ха ха ти ше излезеш голям веселяк.И колко бея има осъдени...Представям си само как Капитан Петко войвода осъдил бея ха ха ха

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

                          Няма "руско робство", не си в час. Има руска протективна доминация 1879-1885 г., но бързо се измъкваме от нея. После има съветска доминация 1944-1987 (1990), когато сме васали на Москва и донейде наподобява на монголската (татарската) доминация от 1241-1300 г. Гръцкият пример е неудачен за сравняване. Те са много по-отворени географски от нас, докато ние през Дунав и Черно море сме твърде обвързани с Германия и Русия. За Турция да не говоря, че с нашите идиоти в политиката следващата доминация ще да е пак турска и да се завтичаме отново към Цариград.
                          При турското робство можеш:
                          - да притежаваш земя и фабрики
                          - да пътуваш свободно навсякъде в империята и извън нея
                          - да изповядваш христианството макар и с ограничения в размера на църквите
                          - да съдиш бея

                          При руското, дето му викаш васалитет, кое от горното е възможно?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

                            Със сигурност е повлияло много, но по-скорошното руско робство, което за разлика от турското си е било истинско без кавички има по-голямо непосредствено влияние. Достатъчно е да погледнем примерно Гърция, която не е била под руско робство, и въпреки че никога не са се славили със стабилност и работливост са доста по-добре и в момента, след финансовата криза.
                            Боби,не знам дали си забелязал,но на мен ми прави впечатление,че колегите водят дискусията,в по-съществената си част, на едно малко по-високо ниво....
                            Нека ,ако няма какво да кажем,да не слизаме на ниво :
                            Първа българска държава,Византийско робство,Втора българска държава,Турско робство,Трета българска държава преминала светкавично и за кратко в Руско робство,последвано от Фашистко робство,Болшевико-комунистическо робство....Настоящите години,най-вероятно ще бъдат отчетени,като Соросоидно-демократично робство и т.н.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Миньончетата са супер и са ми любимки, особено ако имат и азиатски черти, дума да не чувам в тази посока. Иначе моята жена е висока, така се случи

                              За другото - беше ирония - и учеността ни, и най-красивите жени, просто това са фундаменти на нашата народопсихология, които е невъзможно да изкореним. Кръчмарска гордост.

                              Кажи и на Бате Пешо за "робството", че той е убеден в него и за руската помощ му кажи, ако му го кажа аз, пак ще почне да лее тиради за тока и т.н. Аз от ток не разбирам и не си вра гагата там, където не знам, но пък много други хора разбират от всичко - и от пенсии, и от партиди, и от робства, и от хубави жени, и са толкова пълни със стереотипи, че и да ги блъсне истината, пак ще кажат, че е лъжа.
                              За робството нема кво да ми каже тука темата не е история.Твоята жена добре е висока ама требе и от време на време да те заграва зад вратЪ

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от nachev Разгледай мнение

                                Бягаш от отговорност и вече видимо предпочиташ кръчмарските почерпки и изяви пред чистата наука

                                Иначе сериозно - всичко, което е за казване тук, вече е казано.
                                Дори отидохме зад здравословния хоризонт. Изяснихме съдържателно темите за соц и кап, че и за растежа. Хвана ни, обаче, инерцията и се отплеснахме в източните феодални сатрапии от 19-ти век, които имат индиректна връзка с извънземното присъствие от 21-ви.
                                Дето викате с тнм - типични прояви на генотипа чрез фенотипа.
                                И аз усещам, че ме налазва отчаянието.

                                Дъл ша мога да ви запитам, господине, откъде би се намерило едно приглашение за кръчмата. Чух, че там хубавите хапване и пийване са гарантирани, а компанията е добра.
                                В кръчмата не приглашаваме приятели да ги не развалваме. Ами дебнем поредни жертви на алкоола, та да черпат и плащат сметките. Заповедай спокоен и самоуверен. Такива най-ги обичаме.

                                Коментар

                                Working...
                                X