IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

    Статията е убийствена. Според мен доста свързана с темата. Благодаря, че си я постнал.
    Статията може и да е убийствена,ама аз честно да си кажа,не разбирам какво точно иска авторът.....
    Какво е социален асансьор?!Говорим за доходи,или?!?
    Щото ако е за доходи,аз лично познавам доста хора,тръгнали от абсолютната нула,та даже и под нея,и в момента разполагащи в края на месеца с суми от порядъка на 5 000,10 000,15 000 и т.н.....Някой в България,други в чужбина....Те изкачили ли са някой и друг етаж ,или са още в мазето?!?!Знам и такива ,на които им бе предложено да се изкачат двойно по-високо,ама те отказаха.....Да повторя....Говоря за хора тръгнали от под нулата,без каквато и да е протекция или помощ.....Познавам и такива,дето си останаха на първия етаж,но те пък и не са напирали чак толкова да се качват в асансьора...

    ".Долу е народът. Горе е една каста...." Невероятен извод....Е, как да е?!?Горе да е народът,долу да е елитът?!?!
    Автърът е възмутен,че дете от народа,е много по-трудно да стане част от елита,отколкото дете от елита...Пак невероятен извод....Е,и?Какво да направим, за да изравним шансовете?!
    Първо предложение :Да качим целокупният народ горе при елита?!Това предложение ми се струва меко казано идиотско....
    Второ предложение : Да замолим елита да не си праща децата в елитни училища,за да се изравнят шансовете....Вие,ако сте част от елита,бихте ли се вслушали в тая молба?!
    Трето предложение : Да издирваме талантливи деца от народа и да ги правим елит....Дори и да измислим някакъв квотен принцип,то пак ще са единици на фона на многото народ,които ще се превърнат в елит ,и пак няма да успеем да дадем шанс на целия народ да се превърне в елит....Това последното ,дето го изписах,пак ми звучи бая идиотско,ама какво да правя,разсъждавам си на глас....
    Четвърто предложение:На всеки пет години,изхвърляме целия елит и избираме тотално нов - от народа...Е ,тука вече ще настъпи страхотна веселба...Дано не съм жив да преживявам такова нещо на всеки пет години....

    Въобще не мога да разбера ,какво иска тоя човек-авторът?!?Тоя пич,или е расъл в саксия ,или му плащат да пише подобни измишльотини...Иска някакъв идеален съвършен и абсолютно справедлив свят?!Намало е ,няма и никога няма да има такова животно...Защото ние хората сме несъвършенни,несправедливи,неидеални и още куп "не"-та....., и Слава Богу!

    П.С.И за да съм малко и по темата...За мен лично ,капитализмът,е много по-добро отражение на същността на човека ,отколкото социализъм,комунизъм....
    За растежа....Напълно е възможно в един кратък период от време,социализмът да постигне по-висок растеж от капитализма,но в последствие винаги идва мазалото....
    Last edited by retro_69; 27.04.2018, 13:26.

    Коментар


    • Разбира се след такова видео трябва да я разкарат. Но не виждам как тази история има нещо общо с въпросите, които обсъждаме. Има много богати дами, които са клепотманки, и аз познавах доста добре една такава госопжица с богати родители, която крадеше червила. И колкото и да говорихме, че това е глупост тя продължи и сигурно и днес още го прави.

      Интересно как видеото от 2011 до сега така си стои и чака да излезе наяве

      Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

      Малко по-просто е. В момента настоящата плутокрация прекалява. Вчера например подаде оставка кметицата от класическата им дясна народна партия. Най-комичното е, че я хванаха не да краде. О, чудо, тя не само, че не краде, а дори разкри една голяма кражба в поверен ѝ ресор. Хванаха я обаче преди един месец с фалшива, тотално фалшива магистратура от съответен обслужващ нейната партия университет. По случая бе възбудено наказателно производство, медиен шум, цирк и всичко по реда си. Тя като достойна дъщеря на европейския юг не подаде оставка, каза че е виновен университетът и т.н. Чашата преля, когато излезе старо видео от 2011 г. предствляващо запис от охранителните камери на находящия се срещу парламента супермаркет, от който дамата, която тогава е депутат със солидна заплата, краде два дамски козметични крема. Да ти звучи познато?

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Подемос да дойдат на власт, но смяташ ли, че долния край ще станат милиардери тогава?
        Малко по-просто е. В момента настоящата плутокрация прекалява. Вчера например подаде оставка кметицата от класическата им дясна народна партия. Най-комичното е, че я хванаха не да краде. О, чудо, тя не само, че не краде, а дори разкри една голяма кражба в поверен ѝ ресор. Хванаха я обаче преди един месец с фалшива, тотално фалшива магистратура от съответен обслужващ нейната партия университет. По случая бе възбудено наказателно производство, медиен шум, цирк и всичко по реда си. Тя като достойна дъщеря на европейския юг не подаде оставка, каза че е виновен университетът и т.н. Чашата преля, когато излезе старо видео от 2011 г. предствляващо запис от охранителните камери на находящия се срещу парламента супермаркет, от който дамата, която тогава е депутат със солидна заплата, краде два дамски козметични крема. Да ти звучи познато?

        Т.е., всякаква мярка е прекрачена. Сега за Подемос. Единствената им функция ако спечелят, а може и да спечелят, е тази на вентилатора. Да издухат цялата плутокрацийка загнездена сега на ключови позиции. Иначе Подемос не я виждам да се задържи дълго, но би имала полезна функция към сегашния момент.

        Няма дясно и ляво. Има горе и долу. Въпросът засегнат в статията на Начев е, че няма достатъчно полезно движение между горе и долу и това не е ок. Необходима е голяма вентилация, за да вървят нещата напред.

        Каквото ти описвам за някоя конкретна държава общо взето важи и за общата картинка. Затова казвам, че статията на Начев е находка. Забрави за ляво и дясно. Снощи търсих една конкретна сцена от финала на филма Абсолютна Власт (1996) с участието на доста добри актьори. Не я намерих като отделна сцена, но мога да ти опиша диалога и той беше, че според фиктивния корумпиран до миглите си американски политик, има две групи хора на планетата - тези, които имат и тези, които нямат.

        Коментар


        • За съжаление по доход на глава от населението Китай ще стигнат САЩ чак в далечната 2050г. Така че ние може и да не сме живи да видим как след това ще продължат по-бързо напред. Което е и истинския въпрос - дали може да стане. А не е ясно дали изобщо ще догонят.

          До тогава Китай е в догонващ растеж.

          Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

          М/у другото голдмъните рекоха че до 2017 ще задминат щатите, ма и 5летка по късно да е - натам вървят нещата.

          Коментар


          • А между другото, на тези добре платени момчета кой им "плаща"?

            Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение



            Изброяваш ми няколко имена на добре платени момчета. Е има и две момичета. Не това са истинските богаташи на планетата.

            Коментар


            • А ти четеш ли какво пиша?

              Утре ако ме интересува колко е растежа на Арежентина няма да чета статистика. Ще хвана самолета до Буенос Айрес, ще се разходя по улиците там и веднага ще ми стане ясно.

              Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

              Tи ходил ли си там ?
              Може да съм забелязал само лустрото, кой знае какво е в дълбоката провинция, ала и аз мисля че и да послъгват - не е много.

              М/у другото голдмъните рекоха че до 2017 ще задминат щатите, ма и 5летка по късно да е - натам вървят нещата.
              Здраво шетат и из целия свят, азия ясно, ала и европа даже, за африка и ЛА да не говорим.

              Коментар


              • Подемос да дойдат на власт, но смяташ ли, че долния край ще станат милиардери тогава?

                Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                Ей, умора нямаш, бе човек. Значи, първо си вземи някакъв текст редактор, че ще ме умориш. Я и аз като тебе да дам един списък:

                1. МанипУлативен, манипУлативна, манипУлативно, манипУлация, манипУлирам;
                2. “Най” и “по” изискват след това тирета;
                3. Пунктуацията я оставям вече. Вдигам ръце;
                4. АсансЬор;
                5. Пълния член и него си пратил на ....;
                6. Мислех, че Ив. Макс. не може да бъде задминат ако не по самочувствие, то поне по правописни грешки. Е, задминал си го.

                Това по формата.

                Сега по съдържанието:

                Изброяваш ми няколко имена на добре платени момчета. Е има и две момичета. Не това са истинските богаташи на планетата. Тези момчета са несравнимо малък процент от масата, а проблемът е, че именно масата няма достъп до горния край или дори до средния край на пирамидата, както добре е обяснил преди мен 77. Вземи да речем един Амансио Ортега. Масата няма възможностите на Амансио и затова се зароди Подемос. Заради отвратителната плутокрация, така убийствено точно описана от френският автор, посочен от форумния колега Начев. Останалите добре платени момчета, които описваш не опровергават по никакъв начин статията на французина. За две от момчетата в този клуб освен това не се знае точно кои са им бащите, но това е друга тема.

                Въпросът е, че останалата многобройна част от хората нямат шанс за социален асансЬор. Няма ляво и дясно, както добре ти казва статията. Има горе и долу. Колкото по-бързо се проумее този факт, толкова по-добре за проумяващите.

                Айде лека вечер и приятни бирка и картофки.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                  Е то за тебе е ясно кинефа не работи нощем.
                  Ако си дръпнеш сам водата, ще се води самоубийство.
                  М.... . ш..... ..й.о!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение

                    Кооперативи и в България има и те си работят.

                    Даже има и неформални кооперативи - няколко монтьорчета си правят автосервиз - но всеки си има негови клиенти и всеки си прибира това, което си изкара. Или няколко фризьорки се събират и си правят салон за красота - но всяка си има нейни клиентки, нейни инструменти и си прибира каквото е изкарала.

                    А иначе след като Маркс го е измислил, кво ти пречи да се съберете няколко последователчета на Маркс и да си направите един такъв марсиански кооператив?




                    Аааа, сетих се - конкуренцията пречи, има конкуренция. Тази гадна конкуренция на пазарната икономика, конкуренцията за клиенти. Това трябва да е ключа, които изхвърля от пазара такива недоразумения. Значи ако махнем конкуренцията може да проработи модела на Маркс.
                    Сервизчета, фризьорници, пицарии ... Вземи прочети за икономическия модел на нацистка Германия, удивил света по онова време. Било е класически марксизъм, но днес това е приказки за монтьори и фризьори и конкуренцията между тях кой е по-добър в поезията.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                      SoHo - западния соц. захранва китайския икономически бум, ако той се провали и понцисхемата на социализма рухне това ще бъде края на икономическия бум на Китай.
                      Там на практика данъци няма, в изоставащия запад се скъсват от данъци. Това е схемата на икономическия ръст.
                      Какъв "западен соц", Дани? Няма такова животно. А захранването на китайския бум не е от голямо желание вече, ами от нямане къде да иде същият този Запад. Падна сам в клопката на алчността си, и няма измъкване, щото Китай си овладя сам позициите и няма да ги даде. Поне, няма да отслаби натиска, докато Западът не изгуби последната си гордост и способността да си купува парцалките мейд ин Чайна.
                      Last edited by Pyramid; 27.04.2018, 02:16.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Имхотеп
                        Aлонсо ми каза че е видял съобщението ти, но не иска да си има работа с измамници.
                        Казал. На теб. Да бе.
                        ...и кой сега е Истинският Измамник?

                        Коментар


                        • SoHo - западния соц. захранва китайския икономически бум, ако той се провали и понцисхемата на социализма рухне това ще бъде края на икономическия бум на Китай.
                          Там на практика данъци няма, в изоставащия запад се скъсват от данъци. Това е схемата на икономическия ръст.
                          Last edited by supertrader; 27.04.2018, 02:03.
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                            Tи ходил ли си там ?
                            Може да съм забелязал само лустрото, кой знае какво е в дълбоката провинция, ала и аз мисля че и да послъгват - не е много.

                            М/у другото голдмъните рекоха че до 2017 ще задминат щатите, ма и 5летка по късно да е - натам вървят нещата.
                            Здраво шетат и из целия свят, азия ясно, ала и европа даже, за африка и ЛА да не говорим.
                            Целият свят мина през голям спад а китайците пак с ръст 6%-7% явно математиката не важи за тях. Построиха мегаполиси в които няма никакви хора така наречените призрачни градове а средната им класа има по няколко имота взети на кредит които сигурно дори не са виждали на живо и които ги държат незавършени за бъдеща препродажба. Балона е огромен и в един момент ще пукне грандиозно. Китайците са си големи комарджии и в случая явно не могат да се спрат

                            Дългосрочно ще са голяма сила но ще минат и през големи кризи няма как, особено при тяхните темпове на развитие.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение
                              Статията е убийствено маниполативна и левичарска, не подкрепена с никакви факти. Ето и най богатите хора на планетата , Асансиор има и в случая е не само асансиор . А космическа ракета. Повечето от хората в нея са започнали буквално от нулата. И списъка е динамичен и се променя. Най богатите хора сега нямат нищо общо с най богатите хора през 50 , 60 години на миналия век. Пуснах един пост за привилегированите съсловия , но никой не му обърна внимание.

                              Но тъй като не съм от тях и аз трябва да се радвам на живота , отивам да си изпържа домашни картофки със сиренце и да ударя няколко студени загорки.


                              Ето и 20-те най-богати хора в света:

                              1. Джеф Безос (Amazon) - 112 млрд. долара
                              2. Бил Гейтс (Microsoft) - 90 млрд. долара
                              3. Уорън Бъфет (Berkshire Hathaway) - 84 млрд. долара
                              4. Бернард Арно (LVMH) - 72 млрд. долара
                              5. Марк Закърбърг (Facebook) - 71 млрд. долара
                              6. Амансио Ортера (Zara) - 70 млрд. долара
                              7. Карлос Слим (Movil) - 67.1 млрд. долара
                              8. Чарлз Кох (Koch Industries) - 60 млрд. долара
                              8. Дейвид Кох (Koch Industries) - 60 млрд. долара
                              10. Лари Елисън (Oracle) - 58.5 млрд. долара
                              11. Майкъл Блумбърг (Bloomberg) - 50 млрд. долара
                              12. Лари Пейдж (Google) - 48.8 млрд. долара
                              13. Брин (Google) - 47.5 млрд. долара
                              14. Джим Уолтън (Walmart) - 46.4 млрд. долара
                              15. Робсън Уолтън (Walmart) - 46.2 млрд. долара
                              16. Алис Уолтън (Walmart) - 46 млрд. долара
                              17. Пони Ма (Tencent) - 45.3 млрд. долара
                              18. Франсоаз Бетанкур-Мeйерс (L'Oreal) - 42.2 млрд. долара
                              19. Мукеш Амбани (Reliance Industries) - 40.1 млрд. долара
                              20. Джак Ма (Alibaba) - 39 млрд. дол
                              За да разберат , колегите какво имате предвит ето статията , която споменахте.
                              http://www.glasove.com/categories/na...na-priyatelite
                              Ей, умора нямаш, бе човек. Значи, първо си вземи някакъв текст редактор, че ще ме умориш. Я и аз като тебе да дам един списък:

                              1. МанипУлативен, манипУлативна, манипУлативно, манипУлация, манипУлирам;
                              2. “Най” и “по” изискват след това тирета;
                              3. Пунктуацията я оставям вече. Вдигам ръце;
                              4. АсансЬор;
                              5. Пълния член и него си пратил на ....;
                              6. Мислех, че Ив. Макс. не може да бъде задминат ако не по самочувствие, то поне по правописни грешки. Е, задминал си го.

                              Това по формата.

                              Сега по съдържанието:

                              Изброяваш ми няколко имена на добре платени момчета. Е има и две момичета. Не това са истинските богаташи на планетата. Тези момчета са несравнимо малък процент от масата, а проблемът е, че именно масата няма достъп до горния край или дори до средния край на пирамидата, както добре е обяснил преди мен 77. Вземи да речем един Амансио Ортега. Масата няма възможностите на Амансио и затова се зароди Подемос. Заради отвратителната плутокрация, така убийствено точно описана от френският автор, посочен от форумния колега Начев. Останалите добре платени момчета, които описваш не опровергават по никакъв начин статията на французина. За две от момчетата в този клуб освен това не се знае точно кои са им бащите, но това е друга тема.

                              Въпросът е, че останалата многобройна част от хората нямат шанс за социален асансЬор. Няма ляво и дясно, както добре ти казва статията. Има горе и долу. Колкото по-бързо се проумее този факт, толкова по-добре за проумяващите.

                              Айде лека вечер и приятни бирка и картофки.
                              Last edited by Selena; 26.04.2018, 23:55.

                              Коментар


                              • Малко офтопик -поднасям извинения - но, да попитам Alonso, дали е видял ЛС-то.
                                По темата: Може. Ама моженето едно, правенето-друго. Отделно, дали няма да срещне някъде сговор с минимална конфигурация - икономически санкции, изолация, пресинг. Влияят.

                                Коментар

                                Working...
                                X