IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    В Нюрнберг преди процеса им правят тест за интелигентност. Оказва се, че всичките са свръх интелигентни.

    Ялмар Шахт е бил с най-висок коефициент, но примерно Гьоринг не е бил много по-назад.
    Темата остава силна, винаги може да се научи нещо от колегите което незнаеш.
    Ялмар Шахт за определен период е бил Масон. Интересно дали в в гена му има някаква скрита еврейска жилка.

    http://a-specto.bg/hjalmar-schacht/

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 77 Разгледай мнение

      Джавахарларл Неру доста е помъдрял от интересната за изследване борба на индийците с британците за да каже:
      "Най-големия враг на народа-това е интелигенцията, отгледана от колонизаторите"!!!!!
      Полуобразованата ни МЛАДА ИНТЕЛИГЕНЦИЯ е така индокринирана, че дори не го съзнава.
      Виновни обаче сме ние, дъртите, които го допуснахме.
      И сега се мъъъъчим да ви светваме тук таме по някоя лампичка, ама работата е изтървана.
      Бацила на индивидуализма е така здраво проникнал в тялото на обществото НИ, че имунната му система не може да се справи със заразата.
      Идеала за РАСТЕЖ вече е на индивидуално ниво, а не на обществено.
      .....
      Извинявам се за тона/намека.
      Бих искал да напомня, че обществения растеж трабва да стъпи на индивидуалния.
      Растежа на обществото (каквото и да означава това) би трябвало да означава единствено общи правила валидни за всички, но не и ограничаване на активността на индивида.
      Общото магаре е винаги гладно...
      Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
        Полуобразованите хора са много по-опасни от необразованите. Това го казва цитирания Тойнби, а мисля, че съм го срещал и при Бътранд Ръсел и на много други места. Включително в учебника ми по философия от 11 клас. Мисля, че имаше цяла глава посветена на идеологията и пропагандата.


        Би ли уточник какво е образован човек и какво полуобразован?

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Полуобразованите хора са много по-опасни от необразованите. Това го казва цитирания Тойнби, а мисля, че съм го срещал и при Бътранд Ръсел и на много други места. Включително в учебника ми по философия от 11 клас. Мисля, че имаше цяла глава посветена на идеологията и пропагандата.
          Джавахарларл Неру доста е помъдрял от интересната за изследване борба на индийците с британците за да каже:
          "Най-големия враг на народа-това е интелигенцията, отгледана от колонизаторите"!!!!!
          Полуобразованата ни МЛАДА ИНТЕЛИГЕНЦИЯ е така индокринирана, че дори не го съзнава.
          Виновни обаче сме ние, дъртите, които го допуснахме.
          И сега се мъъъъчим да ви светваме тук таме по някоя лампичка, ама работата е изтървана.
          Бацила на индивидуализма е така здраво проникнал в тялото на обществото НИ, че имунната му система не може да се справи със заразата.
          Идеала за РАСТЕЖ вече е на индивидуално ниво, а не на обществено.
          .....
          Извинявам се за тона/намека.
          Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от prectical Разгледай мнение
            Глупости на килограм. .....
            А това кой отишъл в Атландита, стигнал до ръба на земята са свободни съчинения дрънкани от разни конспиратори.
            Земята била плоска, бази на луната на извънземните, оби уан кеноби и подобни фантасмагории
            Благодаря за мнението.
            Продължавам обаче с "глупостите" си.
            Провери според официалните източници кога е открита Антарктида.
            Уикито примерно "авторитетно" посочва 1773, 1792, 1820г. В зависимост от това как да тълкуваме откриването. Твоето мнение???
            Сега те пращам в един музей в който мнооого внимателно виж едни карти от 1574г. на които АТЛАНТИДА Я ИМА добре нарисувана!!!!
            Музея с картите всъщност е една мнооого интересна "къщичка" с форма на ПЕНТАГОН, собственост на едни още по-интересни КУКЛОВОДИ, които са здраво свързани с днешните Кукловоди.
            Предназначението на щатския ПЕНТАГОН е познато на всяко дете, нали?
            Предназначението на римския ПЕНТАГОН с така интересните карти по стените е същото.
            Генерален щаб в комфортна крепост близо до Рим.

            Е, за днешните туристи конспирацията ИМ е, че това не е никакъв генерален щаб, от където се е правила тогавашната ГЕОПОЛИТИКА, а е просто Vila Farnese.
            -------
            За извънземните няма да плещя глупости.
            Смятам да си купя една картина на Дарвин, да си я закача на стената и като го гледам с умиление да си представям, как от амеба, през маймуна съм станал човек
            Ако още не сте изядени от световната финансова олигархия – просто още не ви е дошъл редът.

            Коментар


            • В Нюрнберг преди процеса им правят тест за интелигентност. Оказва се, че всичките са свръх интелигентни.

              Ялмар Шахт е бил с най-висок коефициент, но примерно Гьоринг не е бил много по-назад.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                Селена,в живота си съм срещал доста нискообразовани и в същото време изключително етични хора,които даже не са чували,че съществува думата етика....И за мое огромно съжаление,май съм срещал доста повече образовани,арогантни циници,които със сигурност са изучавали и етика в училище....Втората световна война не тръгна от някоя африканска държава с необразовани хора,а от цивилизована Европа...То и за Първата световна можем да кажем същото...А горе-долу сме наясно ,какво се е натворило в тези войни...А за железните правила,какво да ти кажа....Едни от най-големите им фенове са германците....А те са в основата и на двете най-кръвопролитни войни...Предавам ти щафетата....
                Мисля , че си хуманист. Отделно от това не мислиш линейно, което е изключително рядко. Поздрави . Харесванията са от мен.

                Коментар


                • Когато бях тийнеджър тръгнах на уроци по тенис и играх предимно с една тийнеджърка. Тя неправилно правеше бекхенда и нашият треньор й правеше забележки, че бекхедна не се прави така. А момичето все твърдеше, че еди-коя си тенесистка го правила горе-долу като нея и че това си е нейния си стил, а не грешка в техниката. Треньорът ни й каза, че човек, за да има собствен стил първо трябва да научи класическия начин и после стилът ще си дойде от самосебе си. Така че да го прави като той казва и като се научи после да изгражда стил.

                  Та това го казвам във връзка с миленето out of the box. За да мислиш out of the box първо трябва да видиш какво има in the box. А това изисква инвестиране на много време. Не е реалистично да очакваме масата да инвестира необходимото време и да види какво има in the box. По-лесно е да поддадеш на шарлатаните. А такива във времена на криза не липсват.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                    Полуобразованите хора са много по-опасни от необразованите. Това го казва цитирания Тойнби, а мисля, че съм го срещал и при Бътранд Ръсел и на много други места. Включително в учебника ми по философия от 11 клас. Мисля, че имаше цяла глава посветена на идеологията и пропагандата.
                    Тойнби за мене беше голямо откритие и ти дължа много бири. Тепърва ще го чета. Колкото по-одъртявам, толкова повече ценя историята. Много важна дисциплина. Има там един момент, в дългата му поредица посветен на България. Ще си го сложа в рамка.

                    Коментар


                    • Нали знаеш какво казва Хайек, за да си добър лидер (в политиката) или трябва да си не особено интелигентен и да си вярваш (че за всяко нещо има просто решение) или да си изключително изкусен манипулатор.

                      А Тойнби пък казва, че почти всички лидери, които са и добри манипулатори в един момент започват прекалено много да си вярват на собствените манипулации. И тогава става страшно. Ако лидерът има добри идеи как да се посрещнат предизвикателствата на времето тогава е окей да хипнотизира масите и да ги води. Когато, обаче, се самохипнотизира, лидерът е обзет от хюбрис и първоначалният му триумф води до последващото поражение. И то не само лично поражение за лидера, а за цялата маса, която го следва.
                      Last edited by Money; 29.04.2018, 16:04.

                      Коментар


                      • Полуобразованите хора са много по-опасни от необразованите. Това го казва цитирания Тойнби, а мисля, че съм го срещал и при Бътранд Ръсел и на много други места. Включително в учебника ми по философия от 11 клас. Мисля, че имаше цяла глава посветена на идеологията и пропагандата.


                        Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                        По първата твоя теза размишлявам в следния дух. Да, в древността хората са били по-необразовани, но пак ли искаш да станат точно толкова необразовани, за да сме в безопасност. Ами спокойно, като гледам натам сме тръгнали. Прочети това:

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от retro_69 Разгледай мнение

                          Селена, една от твоита тези е,че за да се възпира по някакъв начин елита,то "долустоящите" трябва да са с високо ниво,развити...Преди няколкостотин години,привилегията да са овластени и образовани са имали малцина....Масата е била тотално необразована....Войни са се водили и тогава,но на далеч по-ограничени територии и далеч не толкова унищожителни,без реалната опасност човечеството да се самоунищожи...Йоханес Гутенберг,с неговата печатна преса ,създава уславията натрупваните знания да достигат до все по-широк кръг от хора...И колкото до по-широк кръг от хора достигат натрупаните знания,колкото по-високо ни е нивото,освен другото,-толкова по-унищожителни стават и войните ,които водим.........,за да достигнем и днешно време,когато реално,ние - далеч по-масово образованите хора от миналото,сме натрупали оръжия ,с които за броени часове ,можем да превърнем планетата в безжизнена пустош....
                          Втората ти теза е за лидерските качества...Ако аз,като част от тълпата,имам лидерски качества,ще отида при лидерите,какво да правя при тълпата....А цялата тълпа да развие лидерски качества,сама се сещаш,че звучи леко смешно.....
                          Трета ти теза - самостоятелно и критично мислене в болшинството хора...Ами моите наблдения че болшинството хора го нямат това мислене,а и не искат да го имат...И това е от много отдавна така....Не мисля,че ще се промени и в бъдеще.....

                          И в крайна сметка...Каквато и система да изберем,тя все ще е несъвършена,каквито по принцип сме и хората...Винаги ще има и плюсове и минуси...Винаги ще има и по-доволни,и много доволни,и много недоволни....Аз,честно казано,не разбирам ,какво толкова не му харесвате на днешния свят...Както казва Ив-Макс,пълно е с възможности,просто се възползвайте....

                          Някой от колегите ,беше споменал,как - видите ли,в някави си там държави живеели само щастливи хора....За мен,животът е ей този цитат от Библията :
                          "......Има време за всяко нещо, И срок за всяка работа под небето:

                          2 Време за раждане, и време за умиране; Време за насаждане, и време за изкореняване насаденото;

                          3 Време за убиване, и време за изцеляване; Време за събаряне, и време за градене;

                          4 Време за плачене, и време за смеене; Време за жалеене, и време за ликуване;

                          5 Време за разхвърляне камъни, и време за събиране камъни; Време за прегръщане, и време за въздържане от прегръщането;

                          6 Време за търсене, и време за изгубване; Време за пазене, и време за хвърляне;

                          7 Време за раздиране, и време за шиене; Време за мълчание, и време за говорене;

                          8 Време за обичане и време за мразене; Време за война, и време за мир......"

                          Как да е човек непрекъснато щастлив,докато се случва горенаписаното...А то се случва...Човек,който през целия си живот е бил непрекъснато щастлив,явно не е с всичкия си....
                          Едни от най-сериозните ми притеснения са ,някой идиот ,да не вземе да натисне червеното копче,че тогава няма да има време за нищо,включетелно и за писане на абстрактни глупости по форумите...
                          По първата твоя теза размишлявам в следния дух. Да, в древността хората са били по-необразовани, но нима пак искаш да станат точно толкова необразовани, за да сме в безопасност? Ами спокойно, като гледам натам сме тръгнали. Прочети линка долу.

                          По втората пояснявам, че под лидерски качества имам предвид способността за самостоятелно, критично мислене и устойчивостта на манипулации. В този смисъл всяка майка, възпитаваща децата си е лидер. Не ти говоря, че при много вождове няма да останат индианци.

                          По третата теза, някой трябва да му помага на това болшинство да се осъзнае, иначе бутона, за който се страхуваш, че ще бъде натиснат ще го натисне по погрешка утре някой дебил от същата тази маса.

                          Ив. Макс. (не ме разбирай погрешно, за себе си човекът е ок. Има си житейска философия, следва я и е постигнал значителни материални успехи и освен това се пробва в нови сфери, но ако се върнеш назад и прочетеш какво е написал си направи труда да го сравниш с видеото на Джак Ма в частта за отговорността на милиардера).... За мен, в сега обсъждания контекст, той не е нито пример, нито последна инстанция от висш порядък. Конформизъм е една от думите, с която се характеризира подобно поведение. Конформизмът принципно не води до развитие, а до застой в дадено общество. Много дълбока тема е в какво общество желаеш да живееш самият ти. Дали в общество от събудени хора, или в общество манипулирано от егоистични и нарцистични конформисти, които много много няма да искат ти да си част от силна група, нация, държава, а не загубена моноатомна овца противопоставена на всички останали моноатомни овце, и същевременно активно ще членуват в своите групички по финансови и властови интереси.

                          Накрая цитираш Еклесиаст. То хубаво го цитираш, ама дали го разбираш? Какваш, че няма идеални светове. Аз пък ти казвам, че след като човечеството е достигнало едно добро духовно и материално ниво, не е необходимо групичка конформисти изкуствено да го свалят, за да задоволят поредния си каприз и да си разиграват на воля коня. Библията, която цитираш е преди всичко строг морален кодекс, т.е. набор от правила, които древните, дори и не толкова грамотни, са спазвали доста стриктно и нещата са вървели. Подсказвам ти и защо нещата не вървят така добре сега.
                          Министерството на образованието срещна съпротивата на учителите по литература с новото учебно съдържание по предмета в гимназиите.<br>Поемата "Септември" на Гео Милев ...
                          Last edited by Selena; 29.04.2018, 16:18.

                          Коментар


                          • Виждам нещата от малко по-друг ъгъл. Депресията е тежък шок върху потребителското и инвестиционното доверие. Държавните разходи водят до икономически бум и възстановяват доверието. От там нататък икономиката си върви по своя собствена инерция.

                            Имало е и доста хора, включително бизнесмени от големите корпорации, които са смятали, че след войната американската икономика ще се върне обратно в депресията. Но не става така. Следва бума на 50-те и 60-те години.

                            А интересно, че виетнамската война не води до бум, а до инфлация и после, с помощтта и на петролния шок, до стагфлация. Сиреч, не войната сама по себе си е разковничето.

                            ***

                            Иначе е вярно това, че много от технологиите идват от военната индустрия, като Интернета и напредъка в роботиката. Boston Dynamics например е финансирана първоначално от MIT, а после от военния бюджет, преди да стане частна корпорация.

                            Което показва, че при пазарната икономика инвестициите в R&D вероятно не са оптимални и "динамичната" ефективност може да се увеличи чрез държавни разходи за научна дейност.


                            https://www.youtube.com/watch?v=rVlhMGQgDkY


                            Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение


                            Според мен свиването точно след завършването на 2 световна се дължи на излизане от военно времената икономика. Голяма част от индустрията е натоварена с производство на оръжие по време на войната. Държавния дълг е на исторически високи нива от 120 процента. И е безсмислено да се поддържат темповете на производство на оръжие при този висок дълг , както през войната. Изисква се време за да се пренасочи производството към вътрешно потребление и експорт. Това е един от редките случай, при който пазара на акции почити не отразява рецесията. Тази дивергенция между голямото свиване на икономиката и относително стабилните цени на акциите, предвещава последващия бум Поздрави.
                            Last edited by Money; 29.04.2018, 14:03.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                              Приемам щафетата. За жалост за всичко си прав. Обаче, нека да дообясня. Много мразя дълги постинги, ала понякога се налага да са по-дълги. Когато казвам правила има предвид създаването и въвеждането на мощни възпиращи механизми именно за образованите и овластените, а това би станало ако нивото на останалите е високо, ако са развити, дано не прозвучи като клише, лидерски качества и най-вече качества за самостоятелно и критично мислене сред масата от обикновени хора. Пак ми идва наум Швейцария. Съгласи се, че там за неграмотни индивиди сред масата трудно може да се говори. Всяко нещо се обсъжда и гласува. И нещата вървят. Да вземем България. Ще пусна камък в кошера...няма как. Колко от нас имат рефлекс, когато нещо не е както трябва да го оправят сами? Елементарен пример - дупки по селски път, които могат да се запълнят от населението. Неграмотни не сме. Друго липсва и е нормално да липсва изхождайки от етапа, на който се намираме. Друг пример - споровете за паркоместа, и т.н., и т.н. Предавам ти щафетата ...
                              Селена, една от твоита тези е,че за да се възпира по някакъв начин елита,то "долустоящите" трябва да са с високо ниво,развити...Преди няколкостотин години,привилегията да са овластени и образовани са имали малцина....Масата е била тотално необразована....Войни са се водили и тогава,но на далеч по-ограничени територии и далеч не толкова унищожителни,без реалната опасност човечеството да се самоунищожи...Йоханес Гутенберг,с неговата печатна преса ,създава уславията натрупваните знания да достигат до все по-широк кръг от хора...И колкото до по-широк кръг от хора достигат натрупаните знания,колкото по-високо ни е нивото,освен другото,-толкова по-унищожителни стават и войните ,които водим.........,за да достигнем и днешно време,когато реално,ние - далеч по-масово образованите хора от миналото,сме натрупали оръжия ,с които за броени часове ,можем да превърнем планетата в безжизнена пустош....
                              Втората ти теза е за лидерските качества...Ако аз,като част от тълпата,имам лидерски качества,ще отида при лидерите,какво да правя при тълпата....А цялата тълпа да развие лидерски качества,сама се сещаш,че звучи леко смешно.....
                              Трета ти теза - самостоятелно и критично мислене в болшинството хора...Ами моите наблдения че болшинството хора го нямат това мислене,а и не искат да го имат...И това е от много отдавна така....Не мисля,че ще се промени и в бъдеще.....

                              И в крайна сметка...Каквато и система да изберем,тя все ще е несъвършена,каквито по принцип сме и хората...Винаги ще има и плюсове и минуси...Винаги ще има и по-доволни,и много доволни,и много недоволни....Аз,честно казано,не разбирам ,какво толкова не му харесвате на днешния свят...Както казва Ив-Макс,пълно е с възможности,просто се възползвайте....

                              Някой от колегите ,беше споменал,как - видите ли,в някави си там държави живеели само щастливи хора....За мен,животът е ей този цитат от Библията :
                              "......Има време за всяко нещо, И срок за всяка работа под небето:

                              2 Време за раждане, и време за умиране; Време за насаждане, и време за изкореняване насаденото;

                              3 Време за убиване, и време за изцеляване; Време за събаряне, и време за градене;

                              4 Време за плачене, и време за смеене; Време за жалеене, и време за ликуване;

                              5 Време за разхвърляне камъни, и време за събиране камъни; Време за прегръщане, и време за въздържане от прегръщането;

                              6 Време за търсене, и време за изгубване; Време за пазене, и време за хвърляне;

                              7 Време за раздиране, и време за шиене; Време за мълчание, и време за говорене;

                              8 Време за обичане и време за мразене; Време за война, и време за мир......"

                              Как да е човек непрекъснато щастлив,докато се случва горенаписаното...А то се случва...Човек,който през целия си живот е бил непрекъснато щастлив,явно не е с всичкия си....
                              Едни от най-сериозните ми притеснения са ,някой идиот ,да не вземе да натисне червеното копче,че тогава няма да има време за нищо,включетелно и за писане на абстрактни глупости по форумите...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                                Моля ви не пийте и не се дрогирайте
                                Малки, зелени, оцъклени човечета с антенки...

                                Коментар

                                Working...
                                X