IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
    Ти Ив, помисли над следния въпрос, как една държавна институция ще реши дали да даде пари на Фейбук или на Напстър.

    Как си представяш държавния чиновник в ролята на Дъстин Московиц. Като имаш предвид, че идеи за стартъпи има десетки хиляди и ако тръгнат да дават държавни пари, ще се появят още повече. Ще си специализират в точенето на пари. Ако мине - мине, ако не - здраве да е.

    Не знам кой тука е по-наивен


    Много лесно....както сега се дават пари за европейски проекти за иновации.

    какво представляват европрограмите...? Нали същото..само че са толкова тъпи....темите по които се инвестира и се дават пари...че ми става тъжно..колко кинти отиват за тоя дет духа. Аз имам консултантска компания която печелеше навремето проекти такива....кви ли не обучения ли щуротии сме правили за милиони....и кво? Ефекта е нулев. Ако тея кинти се дадат за нещо читаво....чудеса ще станат.

    Не искам да фащам европрограмите щото там темата е мътна и кървава...аз шефе съм писал проекти още по ФАР..дето никой тука не беше чувал за тях...и като всички влязаха в бизнеса - аз излязах. Ама имам бая опит - практически.

    И за кво са тъпи европрограмите?

    Заради ей такива кат вас......дето не можете поради липса на грам опит и поглед върху реалността....да измислите един читав грант освен очевадния - инфраструктура. То затова само и от инфраструктурното финансиране има някакъв ефект...не споменавам субсидиите земеделските щот там темата е цяло море.....даже не море ами океан.

    Само трошите кинти за мега адмиснитрация без грам потенциал която пък троши 100 пъти повече кинти в тъпи грантове.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

      Няма как освен на теория това да се случи в практиката. Да не се изпълняват съвсем прищевките на партния началник. Някъде ти се струва така знаш що.....щото тоя и на ниско ниво някой от бизнеса го е сложилл там и новия партиен началник не може да го пипне щото трябва да иска разрешение. Голямото колело кат се завърти...знаеш кво праят малките....само дето някой колелца на ключови места не са в механизма и на теб ти се струва че не се въртят.
      Живял съм бая в наше време...имам наблюдения в на други места.....в щатите...германия UK...Швейцария дори...Казвам швейцария не случайно...нищо че там както казах системата е много яка...и уж няма корпуция. Да няма корупция но на ниски нива ...които в швейцария са всички държвани нива. Но в Швейцария държавата не е това което е държавата...там държавата са финансите. Банките. А там...имам усещането че нещо различно освен далавера няма. Те друго освен схеми и далавера не прят Селена. Това е бизнеса. Така че и в швейцария е същото...но докато в другите държави политицте се избират от финансите...в швейцария с го докарали финансите хич да не се мъчат да избират политици ами направо те си управляват. за по лесно и директно...)))) Като чуеш швейцария се сещаш за финанси а не за държава.
      Напротив, ще поспорим, но ще е утре. Лека вечер и успешна фехтовка желая

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

        Ми мойто не си го прочел. Аз казвам, че именно това трябва да се промени с тежки конкурси подбиращи качествени хора и последваща несменяемост, която им гарантира независимост от прищевките на поредния партиен началник, както е на запад и си функционира. Няма да откриваме отново топлата вода. Ептен без администрация не може. Просто има механизми администрацията да е качествена, а не калпава.
        Няма как освен на теория това да се случи в практиката. Да не се изпълняват съвсем прищевките на партния началник. Някъде ти се струва така знаш що.....щото тоя и на ниско ниво някой от бизнеса го е сложилл там и новия партиен началник не може да го пипне щото трябва да иска разрешение. Голямото колело кат се завърти...знаеш кво праят малките....само дето някой колелца на ключови места не са в механизма и на теб ти се струва че не се въртят.

        Живял съм бая в наше време...имам наблюдения в на други места.....в щатите...германия UK...Швейцария дори...Казвам швейцария не случайно...нищо че там както казах системата е много яка...и уж няма корпуция. Да няма корупция но на ниски нива ...които в швейцария са всички държвани нива. Но в Швейцария държавата не е това което е държавата...там държавата са финансите. Банките. А там...имам усещането че нещо различно освен далавера няма. Те друго освен схеми и далавера не прят Селена. Това е бизнеса. Така че и в швейцария е същото...но докато в другите държави политицте се избират от финансите...в швейцария с го докарали финансите хич да не се мъчат да избират политици ами направо те си управляват. за по лесно и директно...)))) Като чуеш швейцария се сещаш за финанси а не за държава.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

          Още със самото си зараждане и особено пък в Поднебесната империя, бюрократичната машина е служела за запазването на властта и статуквото. Пипалата й стигала до всяко село, дори до всяко семейство.Китайците, както Selena спомена, са измислили невероятно стройна система от механизми и лостове за контрол над населението, с цел предпазването от бунтове.
          За целите на бюрокрацията са се провеждали изпити на две нива, като най-труден и престижен е бил изпита по литература - от където и да ги погледнеш, китайците са естетите на изтока. Желаещите да се доберат до държавен пост са били толкова много, че дори имало съсловие на студентите /т.е. тези, които ще полагат изпит/. Веднъж класирали се, тяхната цел била с цената на всичко да пазят съществуващите порядки.
          Мисля, че за две хиляди години нещата не са се променили много, въпреки лозунгите за работата в полза на обществения интерес.
          Там е съществувал и “социалният асансьор” от статията постаната от форумеца Начев. Т.е. всеки е можел да кандидатства за тази престижна социална длъжност и нагоре е отивало най-доброто. Именно когато тази стройна система загнива от шуробаджанащина идва и съответен упадък в поднебесната империя и ме мързи сега да проверявам при коя династия се дъни работата.

          Но китайците полагат основите на конкурсното начало преди поне две хиляди и повече години. Това е толкова велико, колкото и някои римски правила останали до ден днешен в моята сфера на дейност. Уникални са били древните.

          Коментар


          • Има и друга страна този медал. Кои са най-богатите българи, как са станали най-богати и по какъв начин държат статуквото

            Който има някаква способност да мисли, веднага ще види, че това което казвам няма нищо общо с бюрокрацията. Още по-малко да я защитавам.
            Last edited by Money; 08.05.2018, 00:34.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

              А ти ше разбреш ли че хората сме ного различни.Повечето не искаме да ставаме големи началници...Не робуваме на простотии.Няма нищо по добро от това да си професионалист да можеш всичко в професията си и да си работиш кротко и мирно.Начал ниците се занимават само с простотии и раздават прах веро и сапун.
              Разбирам го това. Сериозно. И не съм прав да съм толкова краен и вулгарен . И това го разбирам.

              Но все ми се ще...амбицията да провокирам. Няма значение в кво...не е за всеки - знам...но все пак...амбицията е яко нещо.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                И то не е въпросът в бюрократите взети по отделно, защото сред тях има скачачи с бънджи, любители музиканти и художници на доста високо ниво, хора, които правят походи в Шпицберген и т.н.

                Истинският проблем е, че бюрокрацията работи за обществения интерес и точно затова не смее да поема рискове. Защото нещо, дори и дребно да се изкофти и критиците ще отворят ей такава голяма уста да критикуват.
                Още със самото си зараждане и особено пък в Поднебесната империя, бюрократичната машина е служела за запазването на властта и статуквото. Пипалата й стигала до всяко село, дори до всяко семейство.Китайците, както Selena спомена, са измислили невероятно стройна система от механизми и лостове за контрол над населението, с цел предпазването от бунтове.

                За целите на бюрокрацията са се провеждали изпити на две нива, като най-труден и престижен е бил изпита по литература - от където и да ги погледнеш, китайците са естетите на изтока. Желаещите да се доберат до държавен пост са били толкова много, че дори имало съсловие на студентите /т.е. тези, които ще полагат изпит/. Веднъж класирали се, тяхната цел била с цената на всичко да пазят съществуващите порядки.

                Мисля, че за две хиляди години нещата не са се променили много, въпреки лозунгите за работата в полза на обществения интерес.
                Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                Мечо

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                  Плюс от мене за този пост. Всеки млад човек ориентиран към кариера в частния сектор може да следва казаното по-горе. Но има и хора желаещи кариера в публичния сектор, там принципите са малко по-различни.
                  Виж...аз закачам Мишо като бюрократ....само по една причина щото работи в "европа" - да не уточнявам... където друго освен бюрокрация няма.......))) и щото му виждам акъла))))) и начина на мислене....и ме дразни))))) Не че в действителност кой знае колко ме дразни...ама...има за кво да го бъзикам по всяко време)))

                  Иначе разбирам важността на администрацията. Не Мишовата разбира се....))) Там е лапачка само....и никаква работа)))

                  В публичния сектор...възможност за кариера има много....обаче трябва да си подготвен за правилата. Само с четене на статистики и математика...и слоун не става....))) Трябва да си гъвкав....адаптивен по друг начин....трябва да си ...как да кажа...абе да може човек да се разбере с теб)))) Ако не човек...то бизнес да се разбере с теб))) А пък в Мишо...такива наченки не виждам))) Хич даже....то ако някой тръгне да се разбира с него..пишман ще стане))) Ще си зареже бизнеса....)) От тъга))

                  Това не важи за ниските нива....разбира се.

                  Ако трябва да бъда сериозен напълно...щото не съм до сега много..)))) Публичния сектор си е много важен...има много важни хора които наистина вършат работа...и без тях не може. Обаче плявата е толкова много...че не можеш да видиш лесно тоя който върши работа. А относно ЕС...там е мазало.....никой не носи никаква пряка отговорност освен да УСВОИ бюджета дето му е отпуснат...а той си е сериозен..Знайш колко работа е да го наместиш и да не връщаш? Но кво да праиш....квото е това е....ще дилваме с квото можем))

                  Сега като се замисля.....верно бачкат тея в европа...да похарчиш толкоз пари и да симулираш работа без никой да не те заподозре че нищо не прайш.....си е направо изскутво..достойно за уважение. Кво му се сърдя на Мишо....и той си бачка чоека...евала))

                  Коментар


                  • А и ти сам цитира от отчета на Луфтханза, че държавните предприятия са неефективни...

                    Коментар


                    • Ти Ив, помисли над следния въпрос, как една държавна институция ще реши дали да даде пари на Фейбук или на Напстър.

                      Как си представяш държавния чиновник в ролята на Дъстин Московиц. Като имаш предвид, че идеи за стартъпи има десетки хиляди и ако тръгнат да дават държавни пари, ще се появят още повече. Ще си специализират в точенето на пари. Ако мине - мине, ако не - здраве да е.

                      Не знам кой тука е по-наивен


                      Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                      Никаква надежда Мишо....няма за теб. Квото си постигнал до сега...това е. Дерзай там...и))) и ....пази работата....друго няма да стане от тебе)))

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение
                        Той има доста интересен поглед върху вярванията, религиите и преплитането им с магьосничеството. Чела съм го преди години, много години.
                        Безценен. Достоен за периодично препрочитане. Много работи е казал за обществата.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mathematician Разгледай мнение
                          Забравяш, че едно времешните държави са имали минимални функции. А сега са натоварени с една камара функции. Съответно едно време много от нещата са били оставени на самотек. Докато в днешно време човъркането на сложната система (държава/общество/икономика/политика) си е направо ежедневие. Като ефектът от това човъркане може да се разбере чак след години. Или ако се подобри незнам си какъв показател, то няма гаранция че няма да се влошат 5 други, примерно.
                          Тц. Говоря ти И за действаща съвременна административна структура в старите западноевропейски държави. Поживей навън и ги наблюдавай. Поживей поне една година.
                          Last edited by Selena; 08.05.2018, 00:20.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                            О, той още един много готин англиски антрополог Джеймс Фрейзър в книгата си “Златната клонка” 1890 (какво съм зациклила на тази година ) ги казва тези работи. В дългосрочен план и най-лошият, но несменяем сатрап е по-добър за народа от състоянието на анархия (разбирай в съвременен превод нашите демокрации).
                            Той има доста интересен поглед върху вярванията, религиите и преплитането им с магьосничеството. Чела съм го преди години, много години.
                            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                            Мечо

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
                              Не ти говоря за Британската империя а за Българската.Професионалист до професионалиста..Та са да чуя мне нието което не приемам
                              Ми мойто не си го прочел. Аз казвам, че именно това трябва да се промени с тежки конкурси подбиращи качествени хора и последваща несменяемост, която им гарантира независимост от прищевките на поредния партиен началник, както е на запад и си функционира. Няма да откриваме отново топлата вода. Ептен без администрация не може. Просто има механизми администрацията да е качествена, а не калпава.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                                Пешо, хората мислят различно. Стига мрънка цяла вечер като черна станция. Едно чуждо мнение дет не съвпада с твоето не приемаш. Какви комсомолски секретари е имало в държавната администрация на Британската империя само не разбрах. Айде поразчупи я тая закостенялост де. Ракията е от мене. Когато си прав си прав, ма сега не си прав.
                                Не ти говоря за Британската империя а за Българската.Професионалист до професионалиста..Та са да чуя мне нието което не приемам

                                Коментар

                                Working...
                                X