IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • А за Дубай, те хубаво са станали хъб. Но това май е предимно от инфраструктурни проекти. Като си държава в Азия и наоколо никой няма свястна инфраструктура, а ти имаш малко петрол и "кинти", можеш да направиш това, което са направили дубайците. И да, според мене това може да стане и без авторитарен режим.

    Хем критикуваш инфраструктърните проекти на ЕС, хем вижте Дубай

    Не знам много за Дубай, но ти или другите да кажат, има ли много хай тек стартъпи в Дубай? Някакви технологии там раждат ли се? Защото нали почти всички тук стигнахме до логическия извод, че технологичният напредък движи растежа.
    Last edited by Money; 08.05.2018, 11:20.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение
      какво представляват европрограмите...? Нали същото..само че са толкова тъпи....темите по които се инвестира и се дават пари...че ми става тъжно..колко кинти отиват за тоя дет духа. Аз имам консултантска компания която печелеше навремето проекти такива....кви ли не обучения ли щуротии сме правили за милиони....и кво? Ефекта е нулев. Ако тея кинти се дадат за нещо читаво....чудеса ще станат.
      Тук ти е грешката. Мислиш, че сегашните бюрократи са зле, а ти ще се справиш по-добре като харчиш парите на хората по твое усмотрение - където уж ефектът щял да бъде по-голям. Силно се съмнявам да е точно баш така.

      Като говориш за ЕС бюрократите и политиците. Юнкер е зле, ама като махнеш него кой остава - Шулц (или сега кой там им е шефа - Станишев, примерно) и социалистите, Ска Келер и Зелените и Ферхофстат и либералите. И като се замислиш ми той Юнкер си е бати пича в сравнение с останалите.


      Коментар


      • Никога не съм се занимавал с тези и проекти и не искам и да се занимавам. Това е доста досадна работа.

        Що се отнася до проекта ФАР, по него половината пари се даваха за оборудване (компютри, факсове и т.н.) и останалата за обучения, обемен и туининг проекти между българските ведомства и чуждестранните. Не мога да кажа, че всичко е било напразно. Това зависи предимно от хоата участвали в тези обучения. И моите впечатления са, че хората в българската администрация тогава доста научиха за това как европейското законодателство се прилага в отделните държави на ЕС.

        Но не виждам какво общо има това... Нито виждам ти от какво точно разбираш, Ив.

        Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

        Значи Мишо ти си мега упорито и не разбиращо момче...вервай ми. Това което искаш да ти кажа го писах поне два пъти. И ти пак ми задаваш същия въпрос.

        А относно ЕС...за програмите коментара ти...отново показва че ти нямаш ниаккъв реална представа за кво става въпрос. Човек...нищо не нзаеш брат и затова нищо не може да разбереш. Ей това е разликата между теоритичния икономист и човек сблъсквал се с реални неща. Всичко което знаеш ти е от вестниците и литературата. Това е положението.

        Програмите били тъпи щото трябвало лесно да се оценяват. По голяма глупсот от това не мисля че 6 годишната ми дъщеря ще измисли.

        Значи когато чиновник в ЕС вместо да даде пари на хората за нещо реално...измисля програма например адмистративен капацитет...в която всеки проект е обучение...РЕКЛАМА...реклама...реклама....писане на стратегии....алабалистики...как да повишим капацитета на адмиснитрацията и тем подобни глупости....не ми говори момче младо на акал....че са го измислили щото да могат да го оценяват. И това е капка в морето...аз колко проекта съм написъл ти нямаш косми на главата....толкова. И много добре знам за кво се дават пари...а ти не знаеш...щото тоя които пише проекта слага пари там където му дават а не там където му трябват.
        Ако поне един проект си виждал в живота си реално...нямаше да кажеш тая глупост.

        По отношение на пазара...ако тука не хващаш...там пък хептен си в тотална мъгла. Много знаеш ти колко кой печели...и как ги печели.
        Знаеш ти успешните инвеститори....колкото аз познавам марсианците.


        Значи Мишо твоя живот е да си мислиш че си станал доктор щото си чел в гугъл коя болест ква е и кви са симптомите и да отидеш да лекуваш с лап топа и гугъл......това е човек. Хабер нямаш от света. Така е цял ден на бюро....и файнешинъл таймс и оня къв беше с теориите....Слоун...ей това е резултата.
        Last edited by Money; 08.05.2018, 11:12.

        Коментар


        • Мисля, че не ме разбираш. Казвам, че тази система по дефиниция няма как да работи добре.

          Не можеш да си успешен венчър инвеститор и да следваш строги предварително определени правила. А държавната администрация няма как да не действа по този начин.


          Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение

          В Законът за обществените поръчки правилата и критериите за оценка също са ясно разписани, но ... Един екип от добър специалист в дадена област, кадърен икономист и разтропан юрист, така могат да изготвят тръжната документация, че процедурата да бъде спечелена точно от определеното юридическо лице. С усвояването на средства от еврофондовете нещата стоят горе - долу по същия начин.
          Както и преди написах, бюрокрацията е създадена да пази статуквото

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
            За да бъдеш истински венчър инвеститор трябва да имаш пълната свобода да залагаш на това, което смяташ, че ще тръгне добре, включително като разчиташ на инстинкта си. След като няколко години подред се интересуваш от инвестиции не си ли забелязал, че няма формула за избиране на печеливши компании. Не си ли обърнал внимание, че успешните инвеститори са конкретни личности, а не някакви организации, който следват стриктно процедури.

            Ти казваш, защо програмите били "тъпи"? Програмите са направени така, че да могат да се следват процедури и да се оценява по стандартен и обективен начин.

            Просто няма как да дадеш на държавния служител свободата да финансира, каквото си иска, защото така му казва шестото му чувство. Представяш ли какво ще стане ако се въведе такава система? Процедуртите трябва да са ясно и точно разписани, критериите да са обективни и проверими и т.н.

            И тука опираме до любимия ти пазар. Когато се действа на пазарен принцип всеки венчър капиталист може да си поема рискове както си иска с неговия си капитал, може да чете отчети, за се осланя на нуха си и т.н. И тези, които са успешни ще оцляват и стават богати, а тези които не са успешни ще губят пари. Но това си е техен проблем.

            Ако мислиш, че държавата може това да го направи по-добре - за мене си доста наивен...
            В Законът за обществените поръчки правилата и критериите за оценка също са ясно разписани, но ... Един екип от добър специалист в дадена област, кадърен икономист и разтропан юрист, така могат да изготвят тръжната документация, че процедурата да бъде спечелена точно от определеното юридическо лице. С усвояването на средства от еврофондовете нещата стоят горе - долу по същия начин.
            Както и преди написах, бюрокрацията е създадена да пази статуквото
            Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
            Мечо

            Коментар


            • Значи на Мишо...повече няма да напиша един ред по тая тема)) ОБЕЩАВАМ))

              Виж ако фанеш тема за гаджета....философия, психология....там квото искаш...свирни... НО ПАЗАР и социализъм и капитализъм - финито))

              Значи не мога да се понасям..Мишо...как ме провокираш и аз как се връзвам...ама ...край))) Кой ебал ебал...как се ожени)))

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                За да бъдеш истински венчър инвеститор трябва да имаш пълната свобода да залагаш на това, което смяташ, че ще тръгне добре, включително като разчиташ на инстинкта си. След като няколко години подред се интересуваш от инвестиции не си ли забелязал, че няма формула за избиране на печеливши компании. Не си ли обърнал внимание, че успешните инвеститори са конкретни личности, а не някакви организации, който следват стриктно процедури.

                Ти казваш, защо програмите били "тъпи"? Програмите са направени така, че да могат да се следват процедури и да се оценява по стандартен и обективен начин.

                Просто няма как да дадеш на държавния служител свободата да финансира, каквото си иска, защото така му казва шестото му чувство. Представяш ли какво ще стане ако се въведе такава система? Процедуртите трябва да са ясно и точно разписани, критериите да са обективни и проверими и т.н.

                И тука опираме до любимия ти пазар. Когато се действа на пазарен принцип всеки венчър капиталист може да си поема рискове както си иска с неговия си капитал, може да чете отчети, за се осланя на нуха си и т.н. И тези, които са успешни ще оцляват и стават богати, а тези които не са успешни ще губят пари. Но това си е техен проблем.

                Ако мислиш, че държавата може това да го направи по-добре - за мене си доста наивен...
                Значи Мишо ти си мега упорито и не разбиращо момче...вервай ми. Това което искаш да ти кажа го писах поне два пъти. И ти пак ми задаваш същия въпрос.

                А относно ЕС...за програмите коментара ти...отново показва че ти нямаш ниаккъв реална представа за кво става въпрос. Човек...нищо не нзаеш брат и затова нищо не може да разбереш. Ей това е разликата между теоритичния икономист и човек сблъсквал се с реални неща. Всичко което знаеш ти е от вестниците и литературата. Това е положението.

                Програмите били тъпи щото трябвало лесно да се оценяват. По голяма глупсот от това не мисля че 6 годишната ми дъщеря ще измисли.

                Значи когато чиновник в ЕС вместо да даде пари на хората за нещо реално...измисля програма например адмистративен капацитет...в която всеки проект е обучение...РЕКЛАМА...реклама...реклама....писане на стратегии....алабалистики...как да повишим капацитета на адмиснитрацията и тем подобни глупости....не ми говори момче младо на акал....че са го измислили щото да могат да го оценяват. И това е капка в морето...аз колко проекта съм написъл ти нямаш косми на главата....толкова. И много добре знам за кво се дават пари...а ти не знаеш...щото тоя които пише проекта слага пари там където му дават а не там където му трябват.
                Ако поне един проект си виждал в живота си реално...нямаше да кажеш тая глупост.

                По отношение на пазара...ако тука не хващаш...там пък хептен си в тотална мъгла. Много знаеш ти колко кой печели...и как ги печели.
                Знаеш ти успешните инвеститори....колкото аз познавам марсианците.


                Значи Мишо твоя живот е да си мислиш че си станал доктор щото си чел в гугъл коя болест ква е и кви са симптомите и да отидеш да лекуваш с лап топа и гугъл......това е човек. Хабер нямаш от света. Така е цял ден на бюро....и файнешинъл таймс и оня къв беше с теориите....Слоун...ей това е резултата.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  И от там изводът е дай да има повече държавна намеса...



                  Поне 100 пъти в този форум поне 5 човека при това ти казаха.....че ако някой говори за социализъм, държавна намеса или авоторитарен режим....е ключово кой ще е начело....и затова винаги аз говоря за потенциал...на системата а ти не можеш да го проумееш това...и като магаре на лед въртиш въртиш и отиваш в изходна точка....ама я виж примерите, статистиката и т.н. Щото не може да разбереш че въпроса е кой строй предполага по бърз разстеж ...а не кво е било... Дори и като знаеш кво е било...би трябвало да се замислиш защо това което е било е било неуспешно....какви са причините..да ги осмислиш и пак да се върнеш на въпроса..дали ПО ПРИНЦИП е възможно...и дали строя като строй...без да имам пред вид човешкия фактор на управление....има потенциал за по бърз и устойчив разстеж или няма.

                  Но това промито съзнание...не може да го осъзнае това.

                  Върни се....на страница 1 от тази тема...и погледни какво съм казал аз съвсем в началото...дето си го копирал от другата тема....

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tnm Разгледай мнение


                    Нагледала съм се на откровени безумия, свързани с усвояването на пари по две оперативни програми. Понеже обожавам да се уча и до усъвършенствам притежавам разни квалификации и съм вписани в едни регистри, та ходих по проверки, свързани с разходването на пари по проекти. Твърде интересно преживяване беше, успях да вдигна нивата на адреналина си.
                    Естественно че е така. А помниш ли навремето кат някой европейски умник беше измислил че всичко дето се купува трябвало да има европейски произход. Айде намери компютър произведен в европа. Или компонент...или софтуер от по известните. И кво праехме...в търговската камара изваждахме срещу 70 лв ли беше европейски сертификат за произход...на китайски компютър. Всички знаеха че е лъжа но....това е.
                    То сега пак бива а кво беше преди 15 години....проблема е това че няма хора които да мислят дългосрочно...щото нямат причина да мислят дългосрочно поради краткия срок на тяхното царуване. Освен това са много зависими всички от много неща и в резултат се получава това. И не са виновни толкова много тея дето взимат европейско финансиране и послъгват...виновни са чиновниците които не могат да измислят работещи правила и да улеснят процеса. И не говоря за България само...говоря за цяла европа. Ако нещо ме дразни в ЕС то точно това ...тая тромава тежка ужасна бюрократична система която дебелее всеки ден...със спорна ефективност.

                    Но всички би трябвало да знаят за кво са тея Европейски средства ...да не влизаме в темата....

                    А сега си представи че има един или група там...начело на държавата дето са си там почти вечно...и той като дава тея пари все едно своите пари дава. Като дава на някой да инвестира....все едно в къщата си инвестира. Ето го Дубай. Всеки може да прай бизнес...ама не къв иска. Виж да живее и да харчи пари...няма проблем.

                    Дубай стана Дубай..чрез .планиране на стратигическата цел със създаването на Емирейтс...плана е бил Дубай да се превърне в ХЪБ..не щото да печели толкова емирейтс...пари като пари ( даже работеше на загуба ) ...а да може Дубай да стане място дето който на където да лети да минава от там. ( Луфтханза на германците целта е същата , дали си залужава а? ) Шейховете там не са мислили дай да изкараме едни кинти от самолетната компания...в която а вложили адски много пари собствени ( държавни ) от петрола. И успоредно с това...свободна икономическа зона....дето всеки на ужким там сглобяваше квото иска.....без да плаща данъци. Нали помните кво беше дубай? Едно място дето HP например имаше завод на ужким...внасяше компютри първо в дубай...казваше че там ги сглобява цялата печалба оставаше в дубай...и ги изнасяше за европа ако в европа струват 1000 лв ...от дубай тръгваха на 980 лв. ......и така много години до като в един момент не направиха от пустинята чудо. И освен това и ХП имаха съдружник дубаец. Нали знаете що в Дубай химикалката на шеховете се носи в горния джоб и е най важния инструмент? Щото в дубай навремето да имаш фирма (незнам сега как е ) ...задължително трябваше да имаш съдружник дубаец на който плащаш ..той нищо не работи но е шеф на компанията и подписва - ей с тая химикалка. Значи шейха е помислил всички дубайци дет са около 300 хиляди не знам и толкова има ли...да са ОК.

                    Само се замисли..възможно ли е такова дългосрочно и устойчиво планиране и бързо развитие...ако на всеки 4 години се сменя шейха. Или има някаква форма на демокрация?

                    И в резултат за 20 години дубай изникна все едно Господ с магическа пръчка го е направил в пустинята. Дали този разстеж е устойчив?

                    И сега виж...ако има еди тука такъв при нас...и той дава ЕС средствата дали ще ги даде за глупости а? Или ще се грижи...неговите компании да станат номер 1 в света...





                    Коментар


                    • За да бъдеш истински венчър инвеститор трябва да имаш пълната свобода да залагаш на това, което смяташ, че ще тръгне добре, включително като разчиташ на инстинкта си. След като няколко години подред се интересуваш от инвестиции не си ли забелязал, че няма формула за избиране на печеливши компании. Не си ли обърнал внимание, че успешните инвеститори са конкретни личности, а не някакви организации, който следват стриктно процедури.

                      Ти казваш, защо програмите били "тъпи"? Програмите са направени така, че да могат да се следват процедури и да се оценява по стандартен и обективен начин.

                      Просто няма как да дадеш на държавния служител свободата да финансира, каквото си иска, защото така му казва шестото му чувство. Представяш ли какво ще стане ако се въведе такава система? Процедуртите трябва да са ясно и точно разписани, критериите да са обективни и проверими и т.н.

                      И тука опираме до любимия ти пазар. Когато се действа на пазарен принцип всеки венчър капиталист може да си поема рискове както си иска с неговия си капитал, може да чете отчети, за се осланя на нюха си и т.н. И тези, които са успешни ще оцляват и стават богати, а тези които не са успешни ще губят пари. Но това си е техен проблем.

                      Ако мислиш, че държавата може това да го направи по-добре - за мене си доста наивен...

                      Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                      какво представляват европрограмите...? Нали същото..само че са толкова тъпи....темите по които се инвестира и се дават пари...че ми става тъжно..колко кинти отиват за тоя дет духа.
                      Last edited by Money; 08.05.2018, 12:18.

                      Коментар


                      • И от там изводът е дай да има повече държавна намеса...


                        Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                        Много лесно....както сега се дават пари за европейски проекти за иновации.

                        какво представляват европрограмите...? Нали същото..само че са толкова тъпи....темите по които се инвестира и се дават пари...че ми става тъжно..колко кинти отиват за тоя дет духа. Аз имам консултантска компания която печелеше навремето проекти такива....кви ли не обучения ли щуротии сме правили за милиони....и кво? Ефекта е нулев. Ако тея кинти се дадат за нещо читаво....чудеса ще станат.

                        Не искам да фащам европрограмите щото там темата е мътна и кървава...аз шефе съм писал проекти още по ФАР..дето никой тука не беше чувал за тях...и като всички влязаха в бизнеса - аз излязах. Ама имам бая опит - практически.

                        И за кво са тъпи европрограмите?

                        Заради ей такива кат вас......дето не можете поради липса на грам опит и поглед върху реалността....да измислите един читав грант освен очевадния - инфраструктура. То затова само и от инфраструктурното финансиране има някакъв ефект...не споменавам субсидиите земеделските щот там темата е цяло море.....даже не море ами океан.

                        Само трошите кинти за мега адмиснитрация без грам потенциал която пък троши 100 пъти повече кинти в тъпи грантове.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                          Много лесно....както сега се дават пари за европейски проекти за иновации.

                          какво представляват европрограмите...? Нали същото..само че са толкова тъпи....темите по които се инвестира и се дават пари...че ми става тъжно..колко кинти отиват за тоя дет духа. Аз имам консултантска компания която печелеше навремето проекти такива....кви ли не обучения ли щуротии сме правили за милиони....и кво? Ефекта е нулев. Ако тея кинти се дадат за нещо читаво....чудеса ще станат.

                          Не искам да фащам европрограмите щото там темата е мътна и кървава...аз шефе съм писал проекти още по ФАР..дето никой тука не беше чувал за тях...и като всички влязаха в бизнеса - аз излязах. Ама имам бая опит - практически.

                          И за кво са тъпи европрограмите?

                          Заради ей такива кат вас......дето не можете поради липса на грам опит и поглед върху реалността....да измислите един читав грант освен очевадния - инфраструктура. То затова само и от инфраструктурното финансиране има някакъв ефект...не споменавам субсидиите земеделските щот там темата е цяло море.....даже не море ами океан.

                          Само трошите кинти за мега адмиснитрация без грам потенциал която пък троши 100 пъти повече кинти в тъпи грантове.

                          Нагледала съм се на откровени безумия, свързани с усвояването на пари по две оперативни програми. Понеже обожавам да се уча и до усъвършенствам притежавам разни квалификации и съм вписани в едни регистри, та ходих по проверки, свързани с разходването на пари по проекти. Твърде интересно преживяване беше, успях да вдигна нивата на адреналина си.
                          Приятелството се състои от серия изловени и неизловени предателства !!!
                          Мечо

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            tnm - нация която е провела "културна революция" са те, там в момента въобще не е мед и масло. Всички са впечатлени от икономиката която развиха, но на тях им се даде защото бяха станали голям проблем. Високия прираст на населението е дирижиран чрез много елементарна схема - на всяко дете се полага ориз и за да вземат ориза раждат деца, а малките имат нужда от малко ориз но за големите той не стига и има нужда от нови малки за да има ориз за големите. Наистина са много "мъдри", но са цивилизационен проблем. Освен това те въобще не могат да развият сами технологии, има нов модел на Ейпъл с нова функция и те го копират..обаче остане ли на тях да добавят нови функции слагат по 5 камери и 5 сим карти, а по нататък въображението им ще стигне до там да го направят за човек с 5 уши. Гениалната идея е само една - влизаш в Китай, произвеждаш и си вземаш произведената стока и отиваш да я продаваш за долари, евро и се връщаш в Китай с тях и пак произвеждаш и ...Безспорно това е идея за страна която е отстояла собствения си интерес и е спечелила от това много, но не се е родила в главата на някой китаец и тази идея.
                            Вчера си ми писал, че на Рокфелер са му направили “услуга” когато са разбили на части Стандарт Ойл. Би ли пояснил защо считаш, че са му направили “услуга” интересна ми е мисълта ти, но не я проследявам докрай. Извинявам се за офтопика и включването.

                            Коментар


                            • tnm - нация която е провела "културна революция" са те, там в момента въобще не е мед и масло. Всички са впечатлени от икономиката която развиха, но на тях им се даде защото бяха станали голям проблем. Високия прираст на населението е дирижиран чрез много елементарна схема - на всяко дете се полага ориз и за да вземат ориза раждат деца, а малките имат нужда от малко ориз но за големите той не стига и има нужда от нови малки за да има ориз за големите. Наистина са много "мъдри", но са цивилизационен проблем. Освен това те въобще не могат да развият сами технологии, има нов модел на Ейпъл с нова функция и те го копират..обаче остане ли на тях да добавят нови функции слагат по 5 камери и 5 сим карти, а по нататък въображението им ще стигне до там да го направят за човек с 5 уши. Гениалната идея е само една - влизаш в Китай, произвеждаш и си вземаш произведената стока и отиваш да я продаваш за долари, евро и се връщаш в Китай с тях и пак произвеждаш и ...Безспорно това е идея за страна която е отстояла собствения си интерес и е спечелила от това много, но не се е родила в главата на някой китаец и тази идея.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                Има и друга страна този медал. Кои са най-богатите българи, как са станали най-богати и по какъв начин държат статуквото

                                Който има някаква способност да мисли, веднага ще види, че това което казвам няма нищо общо с бюрокрацията. Още по-малко да я защитавам.
                                Кои са най богатите не знам...ама знам къде е средната класа))))

                                Евродепутати)))) И екип))

                                Коментар

                                Working...
                                X