IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ако може некой да ми каже за "социализъм" или за "капитализъм" иде реч.

    Путин е наредил на правителството да създаде банка занимаваща се с жилищно кредитиране, т.е. правителството на РФ ще печати рубли, като кредитира строителството на домове. Гражданите ще бъдат стимулирани с евтини лихви, около 5-6%. Предвижда се защита и за купувачите на зелено... Браво на братушките!


    Путин поручил Медведеву создать специальный банк для строительства жилья


    Путин поручил министрам проработать создание специального банка для финансирования строительства жилья.

    «Проработать вопросы и при необходимости обеспечить внесение изменений в законодательство в части <...> создания с участием АО «ДОМ.РФ» специализированной кредитной организации (уполномоченного банка в сфере жилищного строительства) для финансирования строительства многоквартирных домов и иных объектов недвижимости», — говорится в документе.​

    25 декабря Путин подписал закон, согласно которому с 1 июля 2019 года застройщики будут обязаны использовать эскроу-счета в проектах жилищного строительства. Это система, при которой застройщик будет получать деньги дольщиков только после того, как здание введено в эксплуатацию.

    Строительство домов будет в этом случае финансироваться за счет банковских кредитов. По словам губернатора Московской области Андрея Воробьева, стоимость жилья в Подмосковье после перехода на эскроу-счета может подняться на 10–15%.

    Подробнее на РБК:
    https://www.rbc.ru/society/29/12/201...79474e80373ad6

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
      Да, един диктатор ако заповяда да се строят пирамиди, ще се строят пирамиди. Може да да загинат милиони души в процеса на строеж, но какво от това. Може хората да мизерстват и преди и след пирамидите, но пак, какво от това. Нали има пирамиди налице. Значи е много гот

      Що се отнася до "напредъка", той си е само едно копи пейст на това, което други са постигнали технологично преди това. Ако един съвремен фараон поиска пирамиди, ясно, че ще се строят с по-модерна технология отколкото преди 3-4 хиляди години

      Ето доказателството, че диктатурата и централното планиране са по-добрият вариант

      Това ми изглежда като съгласие с твърдението ""Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"? - ДА".
      ​​​​​​Така ли е и, ако е така, маже ли темата да се смята за изчерпана?

      Коментар


      • От нашенската камбанарийка, 3млн. жертви за 30 години жертва на демократично/либералната/капиталистическа чума

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Да, един диктатор ако заповяда да се строят пирамиди, ще се строят пирамиди. Може да да загинат милиони души в процеса на строеж, но какво от това. Може хората да мизерстват и преди и след пирамидите, но пак, какво от това. Нали има пирамиди налице. Значи е много гот

          Що се отнася до "напредъка", той си е само едно копи пейст на това, което други са постигнали технологично преди това. Ако един съвремен фараон поиска пирамиди, ясно, че ще се строят с по-модерна технология отколкото преди 3-4 хиляди години

          Ето доказателството, че диктатурата и централното планиране са по-добрият вариант

          Друго си е либерастийката...

          Коментар


          • Да, един диктатор ако заповяда да се строят пирамиди, ще се строят пирамиди. Може да да загинат милиони души в процеса на строеж, но какво от това. Може хората да мизерстват и преди и след пирамидите, но пак, какво от това. Нали има пирамиди налице. Значи е много гот

            Що се отнася до "напредъка", той си е само едно копи пейст на това, което други са постигнали технологично преди това. Ако един съвремен фараон поиска пирамиди, ясно, че ще се строят с по-модерна технология отколкото преди 3-4 хиляди години

            Ето доказателството, че диктатурата и централното планиране са по-добрият вариант

            Last edited by Money; 28.12.2018, 15:57.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
              Сега, дори и да може соцът да даде по-бърз растеж, за „превъзходство”, по тая причина, да се говори е ... да речем, не точно уместно и, дори, детинско.
              Тъкмо нещо като горното мислех да отбележа, влизайки сега в темата.
              ​​​​​​
              Определено за някакъв период от време социализмът, както го познаваме от т.н. социалистически лагер, има това преимущество над капитализма да може да мобилизира силите на държавата-народа за достигане на определена голяма цел, със съпътстващата голяма цена и/ли жертви. Това влиза точно в името на темата.

              Но по склонен съм да мисля, че горното се отнася за тоталитаризма, а не толкова за социализма (виж и нацистка Германия). Това, което може да ни обърква в случая, е че така познатите ни "страни на победилия социализъм" бяха същевременно и тоталитарни, макар и в различна степен: от Унгарската народна република в единия край до Корейската народно-демократична* - в другия.

              Не може да се отрече гигантския скок на СССР в индустриализацията и всички обществени неща, свързани с нея (образование, здравеопазване, въоръжени сили и т.н.) по времето на Сталин. Подобно, но в по-малка степен, е било и у нас.
              След тези скокове, растеж започна т.н. застой.

              Но понятието "социализъм" има и теоретичен смисъл, а и друг начин на въплъщение - като в скандинавските страни, например. Това също може да създава объркване в обсъждането на въпроса.



              - - - -
              * - интересно би било да се сравни развитието на двете Кореи; макар че тези народи (с китайския и японския) да са друга бира...
              Last edited by И.Зверов; 28.12.2018, 07:54.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от И.Зверов Разгледай мнение

                И аз си мислех това.

                Много са критериите, от които да се започне и заради това не си струва да си ограничаваме мисълта с желанието да сме чисти логически към всеки един от тях.

                Но предлагам следното: има поне два начина двамата с теб да стигнем до някакъв извод, да кажем - истина. Те са конкурентния и кооперативния; казано на английски - съревнователен и сътруднически.
                Ти си се нахъсал, може би, да докажеш логически превъзходството на капитализма пред социализма. За да има равновесие и спорът да е плодотворен, аз трябва да съм от другото страна - да се стремя да докажа обратното. Но аз не съм от тази страна, не мисля да доказвам превъзходството на социализма. Така че съревнователният начин няма да ни върши работа.
                Аз гледам по-общо, някак си що ли, като съм скептичен и към кап-зма, и към социализма.

                Така че давай напред, но немой много с рого.
                Кравата на комшията на една селянка свикнала да идва в двора ѝ и да ѝ лиже оная работа през една дупка на тоалетната (външна тоалетна). Удоволствие и за двете... Но, не щеш ли, комшията усетил тая работа и следващия път отишъл той вместо кравата. И... сещаш се как използвал дупката, докато селянката се дупела на дупката... А тя се изненадала и казала на кравата: "Не мой с рого, не мой с рого!"
                От там идва тоя лаф
                ​​​​​​
                Сега, дори и да може соцът да даде по-бърз растеж, за „превъзходство”, по тая причина, да се говори е ... да речем, не точно уместно и, дори, детинско. Също, както, да се пънем за „капитализма”. Възловото е -и тук, много точно, си го напипал макар и да не знам, с или без рого - конкуретният срещу кооперативният модели. Затуй, ако ще сравняваме, дали не е по-добре, да питаме коя от системите дава по-устойчив средно претеглен във времето, осреднен ръст на достъпността на благата и стимули за личностно развитие. Самият факт, че и соцът изпадна в тежък нокдаун, не е точно в негова полза. Виж, кой ще спечели накрая, още предстои да видим.
                ...Който доживее.
                Last edited by Pyramid; 28.12.2018, 20:44.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                  Ще стигна и до там, но понеже ти не си някой тъп трол, бих искал да уточня откъде започваме.
                  И аз си мислех това.

                  Много са критериите, от които да се започне и заради това не си струва да си ограничаваме мисълта с желанието да сме чисти логически към всеки един от тях.

                  Но предлагам следното: има поне два начина двамата с теб да стигнем до някакъв извод, да кажем - истина. Те са конкурентния и кооперативния; казано на английски - съревнователен и сътруднически.
                  Ти си се нахъсал, може би, да докажеш логически превъзходството на капитализма пред социализма. За да има равновесие и спорът да е плодотворен, аз трябва да съм от другото страна - да се стремя да докажа обратното. Но аз не съм от тази страна, не мисля да доказвам превъзходството на социализма. Така че съревнователният начин няма да ни върши работа.
                  Аз гледам по-общо, някак си що ли, като съм скептичен и към кап-зма, и към социализма.

                  Така че давай напред, но немой много с рого.
                  Кравата на комшията на една селянка свикнала да идва в двора ѝ и да ѝ лиже оная работа през една дупка на тоалетната (външна тоалетна). Удоволствие и за двете... Но, не щеш ли, комшията усетил тая работа и следващия път отишъл той вместо кравата. И... сещаш се как използвал дупката, докато селянката се дупела на дупката... А тя се изненадала и казала на кравата: "Не мой с рого, не мой с рого!"
                  От там идва тоя лаф
                  ​​​​​​

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Svetlin Разгледай мнение

                    Комунистите и 10 пъти да са ограбили вложителите според 168 часа, не могат да достигнат 1929, да не говорим за 2008.
                    Индексът Dow Jones Industrial Average е стартирал на 26 май 1896г. и бил съставен от 12 фирми. От тях в настоящето само една фирма вече не съществува, а другите са вече част от други фирми с изключение на General Electric (NYSE: GE), която продължава да бъде самостоятелна.

                    http://www.dow-jones-djia.com/histor...average-index/


                    Експериментът при който 100% от заетите са в ДЪРЖАВНИЯ СЕКТОР, а ЧАСТНИЯТ СЕКТОР Е УНИЩОЖЕН рано или късно води съответната държава до фалит.


                    Между другото ето какво мислят в Сръбската Социалистическа партия:
                    Модерният социализъм е справедливост, солидарност, свобода и равенство. Той не предполага еднопартийна, а плуралистична политическа система с ДОБРЕ РАЗВИТА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА и правилно приложени нейни принципи.

                    http://pogled.info/svetoven/balkani/...sializam.99947


                    За тези, които са учили само простотиите на ленин и сталин ще поясня, че за да има ПАЗАРНА ИКОНОМИКА трябва да има ЧАСТЕН СЕКТОР.


                    Наследниците на комунистите в България обаче все още се надяват ЧАСТНИЯ СЕКТОР ДА БЪДЕ УНИЩОЖЕН в България...


                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от И.Зверов Разгледай мнение

                      Добре е. Сугласен.

                      Ама вкарай, ако може, паралелно и оценката - от тази гледна точка - на социалистическия, недемократичния начин. Може ли паралелно, че така ще е по-ясна логиката ти?
                      Ще стигна и до там, но понеже ти не си някой тъп трол, бих искал да уточня откъде започваме.
                      Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от И.Зверов Разгледай мнение
                        За да е по-ясно накъде бия: съвременният развит и богат Запад става все по-социалистически в отрицателния смисъл.
                        Биеш в грешната посока.

                        Разликата между богатия Запад и бедния Изток започва преди известно време, но се получава така че Западът в един момент е вече богат, докато Изтокът се разпада беден...

                        Та аз визирам началото на процеса довел до тази разлика, а не някои сегашни вредни състояния западното общество.
                        Last edited by Имхотеп; 27.12.2018, 19:58.
                        Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                          Основната движеща сила е тази. Съгласен.
                          Но поради несъвършенствата в демократичния свят, ( избори на 4-5 години, ) се налага на тези правителства да правят нещо за тези които гласуват за да не ги сменят. От там се появява и т. нар. от теб "хипотеза".

                          Добре ли е до тук?
                          Добре е. Сугласен.

                          Ама вкарай, ако може, паралелно и оценката - от тази гледна точка - на социалистическия, недемократичния начин. Може ли паралелно, че така ще е по-ясна логиката ти?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от И.Зверов Разгледай мнение

                            Не съм съгласен.
                            И не е заключение, а е хипотеза.

                            По склонен съм на това: Основната движеща сила, а и рамка за действие на едно правителство и, по-общо, на един управляващ орган, е желанието да управлява колкото може по-лесно и да се задържи колкото може по-дълго.
                            Е, има не малко изключения, но те са само изключения, породени от особени външни фактори.
                            Основната движеща сила е тази. Съгласен.
                            Но поради несъвършенствата в демократичния свят, ( избори на 4-5 години, ) се налага на тези правителства да правят нещо за тези които гласуват за да не ги сменят. От там се появява и т. нар. от теб "хипотеза".

                            Добре ли е до тук?
                            Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                            Коментар


                            • За да е по-ясно накъде бия: съвременният развит и богат Запад става все по-социалистически в отрицателния смисъл.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                                Така изглежда само от едната страна, но всъщност не е така.

                                Ето малък пример:
                                По принцип, всяко правителство се стреми да създаде по-добър живот за поданиците си.

                                Би ли се съгласил с това... заключение?
                                Не съм съгласен.
                                И не е заключение, а е хипотеза.

                                По склонен съм на това: Основната движеща сила, а и рамка за действие на едно правителство и, по-общо, на един управляващ орган, е желанието да управлява колкото може по-лесно и да се задържи колкото може по-дълго.
                                Е, има не малко изключения, но те са само изключения, породени от особени външни фактори.

                                Коментар

                                Working...
                                X