IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли социализмът да създаде по-бърз растеж от "капитализма"?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • По-добре да сме прости, за да могат по-лесно да ни управляват мъдрите ни политици. Ами ако не са толкова мъдри?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Trakatrak Разгледай мнение

      Елементарното разбиране за историята при школското й изучаване произлиза не само от примитивните представи за света на писачите на учебници и на даскалите. Историята в образователната система умишлено се манипулира от нарочен бюрократичен апарат и политическа програма, за да се създават желани или поне приемливи модели на поведение на масите. От една страна това е конструктивно доколкото социализира, консолидира общностите, но от друга ги йерархиризира чрез контрол над информацията и съзнанието като възбужда деструктивни напрежения каквито се получават например когато някой измамник залъже на пазаря селянче дошло да си продаде кокошиите или яйцата. Следва потрошителен за сергиите бой. Та да не се учудваме откъде идват революциите. От тъпашкото преподаване на историята идват. Което се опитва да внуши, че нашите винаги са прави. Това донякъде е верно, но не непременно и изобщо.
      Разбира се. Който не знае историята е обречен да я повтаря. Така е и с акциите и с другите неща. Не отричам това. Всяка монета има две страни, Въпроса е как да вземем само добрата страна и как да се предпазим от лошата. Вторият въпрос е каква е ползата за нас обикновените хора от познаването на историята? Ако бяхме политици съм съгласен. Ама ние не сме. Тези знания с какво биха ни били полезни? По-добре да се научим на нещо което би ни било полезно. Например историята на дау джонс
      Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

      Коментар


      • Шрьодер, който сега бачка за Газпром изигра важна роля в провала на Набукко. За да няма алтернативи

        Наистина е просто.

        Освен това Германия не зависи на 90% от руския газ, а примерно 35%. Разликата е огромна.
        Last edited by Money; 16.05.2018, 13:53.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
          Това са расъждения на малко дете... ако не говорим “против” Русия Путин ще ни даде по-ниски цени.

          Да не говорим глупости - добре. Но истината трябва да се казва. Махни розовите/червените очила и виж за какво реално става дума.


          Гледаме си интереса и той е да имаме алтернативни източници на газ, за да не могат Газпром да ни извиват ръцете. Много е просто.



          Да,така е.Много е просто.И много скоро ние ще имаме алтернативни източници на газ,и то на доста по-добра цена от руската....Виж,гермаците,понеже ползват в пъти по-малко газ от нас,непрагматични хора са,абсолютни фенове на Русия,по цял ден развяват червени знамена и т.н....,се натискат да правят газопроводи с Русия...Всичко е толкова просто..

          Коментар


          • Истина, така както ти си я представяш - няма. Виж по този въпрос книгата на Асен Игнатов, “Антропологическа философия на историята”. Книга трепач е.

            https://knizhen-pazar.net/sold_products/books/126209


            А това, което ти си мислиш пак е базирано на неща, които си научил от някъде. Непълни, неточни, изкривени и без да си видял поне една друга гледна точка.

            Четенето е мислене. Събеседване с други умове.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

              Всяка наука може да е полезна. Дори и историята. Стига да се изучава от тези на които би била полезна - политиците. Проблема идва когато науката се използва не по предназначението си. Проблема идва когато историята се опитва да налага представи за добро и зло. Едни и същи действия се представят едновременно като добро и зло. Когато ти си поробвал това е добро и ти си бил добър а когато теб са те поробили това е лошо и хората които са те поробили са лоши. Ти виждаш ли логика в това? Познавам и съм разговарял с много различни хора, от различни нации и различни религии. Кое е по-добре ако се запозная с турчин? Да се сетя че неговия пра-пра-пра дядо е имал някакви отношения с моя пра-пра-пра или да си поговорим за бизнес или философия и да се опитам да науча нещо от него и той да научи нещо от мен. Друг основен проблем при изучаване на историята е че незнайно защо в западната история се изучава предимно кой колко човека е избил и изклал а не това кой колко човека е спасил. Внушава се. че ако искаш да направиш нещо велико и да останеш в историята, то трябва да изтрепеш колкото можеш повече хора. Може би заради това че са учили история много често разни хора вземат по един калашник и отиват в училище да изтрепят децата. Така ще останат в историята и ще станат безсмъртни. Страха от смъртта и въобще психология, трябва да се изучава в училище. Това е много по-полезно от историята.
              https://www.facebook.com/inyanshared...U5ODYwNzU5MTY/
              Елементарното разбиране за историята при школското й изучаване произлиза не само от примитивните представи за света на писачите на учебници и на даскалите. Историята в образователната система умишлено се манипулира от нарочен бюрократичен апарат и политическа програма, за да се създават желани или поне приемливи модели на поведение на масите. От една страна това е конструктивно доколкото социализира, консолидира общностите, но от друга ги йерархиризира чрез контрол над информацията и съзнанието като възбужда деструктивни напрежения каквито се получават например когато някой измамник залъже на пазаря селянче дошло да си продаде кокошиите или яйцата. Следва потрошителен за сергиите бой. Та да не се учудваме откъде идват революциите. От тъпашкото преподаване на историята идват. Което се опитва да внуши, че нашите винаги са прави. Това донякъде е верно, но не непременно и изобщо.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                Алонсо,

                Струва ми се, че почти нищо от историческата книжнина не си чел.

                Препоръчвам ти “Цивилизацията на средновековния Запад” на Жак льо Гоф. Има я на български. Темата е сравнително неутрална. А идеята ми е да видиш що е то историческа мисъл и анализ.
                Не само така ти се струва. Не съм чел и няма и да чета. Първо, защото историята се пише от победителите. Победените са мъртви и няма как да пишат каквото и да е. Просто казано няма как да съм сигурен, че това което ще прочета е истина а аз съм свикнал на собствени мисли а не на прочетени. Второ, знам достатъчно. Даже знам повече отколкото искам да знам. Инквизицията, кръстоносните походи, Борджиите, кланетата между нациите, робството. Та не само че няма да чета ами и призовавам всички да спрат да четат и ако могат да забравят какво са чели. Ако не могат да забравят, то поне да простят......
                Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                Коментар


                • Алонсо,

                  Струва ми се, че почти нищо от историческата книжнина не си чел.

                  Препоръчвам ти “Цивилизацията на средновековния Запад” на Жак льо Гоф. Има я на български. Темата е сравнително неутрална. А идеята ми е да видиш що е то историческа мисъл и анализ.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Selena Разгледай мнение

                    Не става дума за гордост, а за прагматизъм. Миналото трябва да се познава много добре от чисто прагматична гледна точка. Всеки един ход някъде някой вече го е правил. Просто ти давам вариант на аргументация при хипотетичен диалог с руснаците. Защото според мен такъв следва да е подходът с тях, а не да се позволява на някакъв поп на наш терен да си разиграва коня.

                    Ма като си решил, че са рицари с блестящи доспехи, давай ...
                    Всяка наука може да е полезна. Дори и историята. Стига да се изучава от тези на които би била полезна - политиците. Проблема идва когато науката се използва не по предназначението си. Проблема идва когато историята се опитва да налага представи за добро и зло. Едни и същи действия се представят едновременно като добро и зло. Когато ти си поробвал това е добро и ти си бил добър а когато теб са те поробили това е лошо и хората които са те поробили са лоши. Ти виждаш ли логика в това? Познавам и съм разговарял с много различни хора, от различни нации и различни религии. Кое е по-добре ако се запозная с турчин? Да се сетя че неговия пра-пра-пра дядо е имал някакви отношения с моя пра-пра-пра или да си поговорим за бизнес или философия и да се опитам да науча нещо от него и той да научи нещо от мен. Друг основен проблем при изучаване на историята е че незнайно защо в западната история се изучава предимно кой колко човека е избил и изклал а не това кой колко човека е спасил. Внушава се. че ако искаш да направиш нещо велико и да останеш в историята, то трябва да изтрепеш колкото можеш повече хора. Може би заради това че са учили история много често разни хора вземат по един калашник и отиват в училище да изтрепят децата. Така ще останат в историята и ще станат безсмъртни. Страха от смъртта и въобще психология, трябва да се изучава в училище. Това е много по-полезно от историята.
                    https://www.facebook.com/inyanshared...U5ODYwNzU5MTY/
                    Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                    Коментар


                    • Не, не може.
                      The strongest stand last.

                      Коментар


                      • Осведоми се тогава. Не говори наизуст за вечната дружба.


                        Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                        Но аз цените на газта не мога да ги коментирам...щото говоря като човек..а не като разбиращ материята. Така че.....колко плащаме и колко плащат другите реално идея нямам.

                        Коментар


                        • Това са расъждения на малко дете... ако не говорим “против” Русия Путин ще ни даде по-ниски цени.

                          Да не говорим глупости - добре. Но истината трябва да се казва. Махни розовите/червените очила и виж за какво реално става дума.


                          Гледаме си интереса и той е да имаме алтернативни източници на газ, за да не могат Газпром да ни извиват ръцете. Много е просто.


                          Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                          Ами ще договорим вероятно и по добри цени....ако не говорим глупости против Русия...гледаме си интереса и гледаме да сме в добри отношения и с тях. Т.е сме приятели с всеки от който имаме икономическа изгода. И тогава ще сме по добре.

                          Но аз цените на газта не мога да ги коментирам...щото говоря като човек..а не като разбиращ материята. Така че.....колко плащаме и колко плащат другите реално идея нямам.

                          Почва ми оперативката след 10 минути така че .....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение

                            Това не е аргумент...

                            Ето един(и) аргумент(и)

                            България изнася повече в Македония отколкото в Русия. А и не само:
                            Повече отколкото в Русия изнася и в Турция, Сърбия, Египет, Китай...

                            В САЩ износа е от същия порядък като в Русия.
                            За сметка на това търговското ни салдо със САЩ е положително, а с Русия отрицателно. В пъти.
                            И тук не става въпрос за износа ни за ЕС - той е в порядъци по-голям от този на споменатите държави.

                            Очевидно е че Русия играе ролята на суровинен придатък за България.

                            В това няма нищо лошо, напротив - Колкото е по-малка експортната зависимост на България от Русия - толкова по-добре. Помня катаклизмите във все още люшкащата се икономика на България при всяко пропадане на руснаците.

                            В тази връзка мнението ми е, че енергозависимостта от Русия трябва да се намали. Терминал за газ в Гърция например ще изиграе огромна роля - за да продава Газпром, ще трябва да намали цените под тези на втечнения газ който получаваме. А втечнения га в Катар например е много еФтин...

                            Имаш ли други аргументи против това което съм написал, освен любовта (зависимостта) ти към Русия?

                            Виж, и тук да го река: Ти уредИ редовни и сигурни доставки до България например, на катарски /или друг/ природен газ - в удобен вид и, разбира се, по-евтин от рашкия, де по тръбите тече - и тутакси, те признавам. Щото, до момента, само приказки...

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Iv_max Разгледай мнение

                              Къв пазар сме имали в русия.....? Мишо мишо....ти не си на луната или на марс...ти си на юпитер брат....
                              Това не е аргумент...

                              Ето един(и) аргумент(и)

                              България изнася повече в Македония отколкото в Русия. А и не само:
                              Повече отколкото в Русия изнася и в Турция, Сърбия, Египет, Китай...

                              В САЩ износа е от същия порядък като в Русия.
                              За сметка на това търговското ни салдо със САЩ е положително, а с Русия отрицателно. В пъти.
                              И тук не става въпрос за износа ни за ЕС - той е в порядъци по-голям от този на споменатите държави.

                              Очевидно е че Русия играе ролята на суровинен придатък за България.

                              В това няма нищо лошо, напротив - Колкото е по-малка експортната зависимост на България от Русия - толкова по-добре. Помня катаклизмите във все още люшкащата се икономика на България при всяко пропадане на руснаците.

                              В тази връзка мнението ми е, че енергозависимостта от Русия трябва да се намали. Терминал за газ в Гърция например ще изиграе огромна роля - за да продава Газпром, ще трябва да намали цените под тези на втечнения газ който получаваме. А втечнения га в Катар например е много еФтин...

                              Имаш ли други аргументи против това което съм написал, освен любовта (зависимостта) ти към Русия?

                              Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                                Какви зарядни устройства, какви пет лева!

                                И какви пазари имаме в Русия?

                                Дай малко по-прагматично. Ще защитаваме ли българския интерес или не? Не е ли нашия интерес да договорим възможно най-ниски цени на газа?





                                Ами ще договорим вероятно и по добри цени....ако не говорим глупости против Русия...гледаме си интереса и гледаме да сме в добри отношения и с тях. Т.е сме приятели с всеки от който имаме икономическа изгода. И тогава ще сме по добре.

                                Но аз цените на газта не мога да ги коментирам...щото говоря като човек..а не като разбиращ материята. Така че.....колко плащаме и колко плащат другите реално идея нямам.

                                Почва ми оперативката след 10 минути така че .....

                                Коментар

                                Working...
                                X