IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интересни факти - Знаете ли че?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Kiro
    replied






















    Първият мач между Реал Мадрид и Барселона в Ла Лига, Испания, 1929г.






    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied


















    Irena Koevaдо АРТЕФАКТИ И СТАРИ СНИМКИ




    В Индия носенето на пръстен- украса на носа се смята за почит към богинята Парвати. Той се разглежда като знак или символ на омъжени жени и затова се отстранява след смъртта на съпруга. За предпочитане е момичетата да слагат украшението на 16-годишна възраст, което традиционно се счита за брачна възраст.







    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    "Цяла Франция е в моите ръце!"
    По време на престоя си в Париж Петър I е трябвало да посети седемгодишния френски крал Луи XV.
    Французите не искали да дадат първото място на руския цар, а за срещата му с младия Луи, те били направили така, че както на срещата, така и на всички церемонии, кралят им да заеме първо място.
    Когато Петър пристигнал в кралския дворец, той бил посрещнат от министри, маршали и представители на съда, а младият цар застанал на верандата. Смятайки, че е недобросъвестно да отиде пред краля и в същото време не иска да бъде и зад детето, за голям ужас на всички придворни, Петър I взел малкия крал в ръце и влезнал с него по стълбите, като същевременно каза: "Цяла Франция е в моите ръце!"


















    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied




















    Рисунките в пещерата Магура. Преди и след унищожаването им





    Напиши коментар:


  • Todor Sabev
    replied
    Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
    Такива са били автобусите , при това на два етажа. Само че, шофьора е кон.
















    Шофьора е кочиаш , а двигателят е кон. Вероятно конските сили са били няколко.

    Напиши коментар:


  • Todor Sabev
    replied
    Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
    Такива са били автобусите , при това на два етажа. Само че, шофьора е кон.
















    Шофьора е кочиаш , а двигателят е кон.

    Напиши коментар:


  • namira
    replied


    Барон Сейго Ямадзава – японският самурай, сражавал се за свободата на България
    Сейго Ямадзава е роден през първата половина на 19 век в Япония, в префектурата Кагошима.
    През 1877 г. се замесва в политиката като японски пратеник в Руската императорска армия. Пристигането му обаче съвпада с началото на Руско-турската освободителна война. Майор Ямадзава е пратен на фронта – разбира се, само като наблюдател.
    Сейго Ямадзава започва да изпитва онова така типично за японците чувство на дълг. Той категорично заявява пред командващия руските войски, че иска да вземе участие. В началото на боя японецът се явява в своето традиционно бойно oблекло, а единственото му оръжие е катаната (самурайският меч). Той се хвърля смело в атаката на Плевенската крепост. Самураят започнал да сече с острия си меч всичко живо, което се изпречва пред очите му. И макар бранителите да били много повече от нападателите, те се уплашили от тази дръзка атака и хукнали към табиите, за да се спасят. Самураят ги последвал и съсичал на две де когото стигне. А той бил по-бърз от турците и малцина от тия успели да се доберат до табията... А ония, които все пак се добрали до табията Кованлък, викали колко им глас държи: "Бягайте! Това не е човек, а жълт дявол, който няма очи, а само някакви цепки, от които излизат искри!"
    След войната Ямадзава е удостоен с почетен орден от самия руски император. Той отпътува към Азия, където дълги години служи в Китай. При завръщането си в Нипон е награден и му е присъдена благородническата титла барон.
    Сейго умира през 1897 г. от тежко белодробно заболяване.
    https://www.gnezdoto.net/fakti/1033-...oditelna-voina

    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Прекрасни сватбени рокли. 1920-те ..











    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Такива са били автобусите , при това на два етажа. Само че, шофьора е кон.

















    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied

















    Ричард Уилямс - да оцелееш от Титаник за да спечелиш Уимбълдън.
    Бил е на кораба заедно с баща си. Помагат на доста пасажери. Баща му загива от отломките на рушащия се Титаник. Ричард успява да скочи във водата. Добира се до лодка с 30 души в нея.
    Когато е на борда на Карпатия , лекарите искат да ампутират краката му, защото са измръзнали. Той категорично отказва с думите " тези крака ще ми трябват". Часове наред обикаля палубата за да възстанови циркулацията на кръвта. Шест седмици по-късно той участва в турнир и го печели.
    Кариерата му в тениса продължава. Печели златен медал от Олимпийски игри, воюва в ПСВ и става успешен банкер във Филаделфия. Умира на 77 години.
    https://lifestyle.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0-…

























    Напиши коментар:


  • v_tin
    replied
    Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение

    .
    РЪката с чашата не знам защо като я гледам ми напомня вица- ти си в петък дежурен по долап

    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied












    В Италия „винените прозорци“ работят отново. Използвани са по време на епидемията от чума. Тосканските магазини и барове пускат напитки и храна през тях, за да намалят рисковете от корона вирусна инфекция.
    "Винените прозорци" за първи път се появяват през 17 век по време на чумата. Дупките в стените на резиденциите били използвани от богатите флорентинци, за да продават излишното вино на работниците. Продавачите искали парите да се слагат в метална тава и след това да я дезинфекцирали с оцет.
    „Хората могат да почукат на малките дървени капаци и да си вземат бутилка вино от италианските семейства, които все още правят най-добрите вина в страната“, заяви президентът на Culturale Buchette del Vino Матео Фаглиа пред Insider. Модата се разпространява и в други тоскански градове - Сиена и Пиза.
    Поради пандемията на корона вирус, местните ресторанти и барове отново възраждат „винените прозорци“ - сега те продават вино, аперол шприц и джелато през тях.





    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied




















    Пространството пред двореца преди мавзолея, 48-ма.
    Рядка и много информативна снимка.






    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied



















    Рядка фотография на Сталин. Тук е напълно различен от официалната пропаганда. Снимката е направена от фотограф на "Комсомолска правда" в първите седмици на операция Барбароса, когато нещата за СССР изглеждат безнадеждни. Главният редактор нарежда унищожаване на снимки и негативи, но в крайна сметка тя оцелява.
    Краят на август 1941 година.


    Напиши коментар:


  • Kiro
    replied
    Това е с. Чокманово, общ.Смолян.
    Само със стотина жители, но изключително красиво село.
    По време на турското иго, въпреки упражнения върху тях натиск, хората не дали вярата си.Тогавашния турски управител на тази част от Родопите се учудил на твърдоста и силата на християнската им вяра и нарекъл хората: " със силна вяра" - „чок иман„.
    От там идва и името на селото..









    Напиши коментар:

Working...
X