Първоначално изпратено от Kiro
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Интересни факти - Знаете ли че?
Collapse
X
-
-
Барон Сейго Ямадзава – японският самурай, сражавал се за свободата на България
Сейго Ямадзава е роден през първата половина на 19 век в Япония, в префектурата Кагошима.
През 1877 г. се замесва в политиката като японски пратеник в Руската императорска армия. Пристигането му обаче съвпада с началото на Руско-турската освободителна война. Майор Ямадзава е пратен на фронта – разбира се, само като наблюдател.
Сейго Ямадзава започва да изпитва онова така типично за японците чувство на дълг. Той категорично заявява пред командващия руските войски, че иска да вземе участие. В началото на боя японецът се явява в своето традиционно бойно oблекло, а единственото му оръжие е катаната (самурайският меч). Той се хвърля смело в атаката на Плевенската крепост. Самураят започнал да сече с острия си меч всичко живо, което се изпречва пред очите му. И макар бранителите да били много повече от нападателите, те се уплашили от тази дръзка атака и хукнали към табиите, за да се спасят. Самураят ги последвал и съсичал на две де когото стигне. А той бил по-бърз от турците и малцина от тия успели да се доберат до табията... А ония, които все пак се добрали до табията Кованлък, викали колко им глас държи: "Бягайте! Това не е човек, а жълт дявол, който няма очи, а само някакви цепки, от които излизат искри!"
След войната Ямадзава е удостоен с почетен орден от самия руски император. Той отпътува към Азия, където дълги години служи в Китай. При завръщането си в Нипон е награден и му е присъдена благородническата титла барон.
Сейго умира през 1897 г. от тежко белодробно заболяване.
https://www.gnezdoto.net/fakti/1033-...oditelna-voina
- 3 Харесвания
Коментар
-
Ричард Уилямс - да оцелееш от Титаник за да спечелиш Уимбълдън.
Бил е на кораба заедно с баща си. Помагат на доста пасажери. Баща му загива от отломките на рушащия се Титаник. Ричард успява да скочи във водата. Добира се до лодка с 30 души в нея.
Когато е на борда на Карпатия , лекарите искат да ампутират краката му, защото са измръзнали. Той категорично отказва с думите " тези крака ще ми трябват". Часове наред обикаля палубата за да възстанови циркулацията на кръвта. Шест седмици по-късно той участва в турнир и го печели.
Кариерата му в тениса продължава. Печели златен медал от Олимпийски игри, воюва в ПСВ и става успешен банкер във Филаделфия. Умира на 77 години.
https://lifestyle.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D0%B2%D0%B0-…
Коментар
-
Първоначално изпратено от Kiro Разгледай мнение
Коментар
-
В Италия „винените прозорци“ работят отново. Използвани са по време на епидемията от чума. Тосканските магазини и барове пускат напитки и храна през тях, за да намалят рисковете от корона вирусна инфекция.
"Винените прозорци" за първи път се появяват през 17 век по време на чумата. Дупките в стените на резиденциите били използвани от богатите флорентинци, за да продават излишното вино на работниците. Продавачите искали парите да се слагат в метална тава и след това да я дезинфекцирали с оцет.
„Хората могат да почукат на малките дървени капаци и да си вземат бутилка вино от италианските семейства, които все още правят най-добрите вина в страната“, заяви президентът на Culturale Buchette del Vino Матео Фаглиа пред Insider. Модата се разпространява и в други тоскански градове - Сиена и Пиза.
Поради пандемията на корона вирус, местните ресторанти и барове отново възраждат „винените прозорци“ - сега те продават вино, аперол шприц и джелато през тях.
Коментар
-
Рядка фотография на Сталин. Тук е напълно различен от официалната пропаганда. Снимката е направена от фотограф на "Комсомолска правда" в първите седмици на операция Барбароса, когато нещата за СССР изглеждат безнадеждни. Главният редактор нарежда унищожаване на снимки и негативи, но в крайна сметка тя оцелява.
Краят на август 1941 година.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Това е с. Чокманово, общ.Смолян.
Само със стотина жители, но изключително красиво село.
По време на турското иго, въпреки упражнения върху тях натиск, хората не дали вярата си.Тогавашния турски управител на тази част от Родопите се учудил на твърдоста и силата на християнската им вяра и нарекъл хората: " със силна вяра" - „чок иман„.
От там идва и името на селото..
- 1 like
Коментар
-
Библията на Дявола.
За тази книга изчетох много. Няма противоречия. В момента се намира в стокхолмската библиотека. Шведите са я взели като трофей през 30 годишната война. Книгата тежи 75 кг,, 90 см висока и 50 см широка. Съдържала е 240 страници. На една от тях е изобразен дяволът. Осем страници преди рисунката и осем след нея са напълно унищожени.
Легендата: Монахът Херман от бенедиктинския манастир в Подлажице, пристъпил законите на манастира. Някои пишат, че не е спазвал 7 от божиите заповеди, други твърдят, че е имал връзка с млад послушник. Каквото и да е направил, трябвало е да бъде закопан жив в земята. За да избегне наказанието, Херман обещава да напише книга в прослава на Бог за един ден и една нощ.
В полунощ той осъзнава, че няма начин да се справи до сутринта. Бог се отвърнал от него, заради прегрешението. Тогава Херман призовал Дяволът на помощ и той се явил. На сутринта Библията била готова. Тя съдържала:
1.Новият завет.
2. Старият завет
3.Етимология на Исидор Севилски
4.Войната на иудеите от Йосиф Флавий
5. Разкази за проповедниците
6. Различни форми на заговори
7. Рисунки
8. Други
При изследване на книгата са установени няколко впечатляващи детайла. Мастилото, с което е написана е едно и също на всички страници, което би било невъзможно, ако книгата е писана в продължение на 10 или 20 години.
Цветовете на заглавните букви /винетките/ не са се променили и до днес.
Рисунката с дявола е абсолютно неотговаряща на църковните представи за него.
Библията на Дявола никога не е била забранявана от църквата. Напротив. По нея са учели монасите.
Въпреки високите технологии, по никакъв начин не могат да бъдат възстановени осемте страници, заляти с мастило, които са преди рисунката, а също никъде не се споменава съдбата на другите осем, които са били старателно отрязани.
Какво е имало на тях ще си остане тайна завинаги.
Коментар
-
Ал Капоне свири на банджо в килията си в Алкатраз. В затвора "Алкатраз" Капоне имал достатъчно време да се отдаде на хобито си. Той свирел всяка неделя на затворниците, дори написал любовна балада. Дългите разговори с пастора, който посещавал лишените от свобода, за живота, любовта и ценностите вдъхновили боса и той създал песента "Мадона Мия". Самият Капоне подарил на отец Винсънт Кейси лист с текста и нотите на собствената си песен за Коледа.
- 1 like
Коментар
Коментар