Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Интересни факти - Знаете ли че?
Collapse
X
-
Сержант Хенри Джонсън от американската армия във Франция по време на ПСВ. През 1918 г. е награден с кръст за храброст. Останал сам в окопа оказва ожесточена съпротива с картечницата срещу прииждащите немци, докато другарите му се оттеглят. Получил 21 куршума в тялото си е сметнат за мъртъв от врага. Оцелява за да се върне в Ню Йорк и да установи, че инвалидната пенсия му е отказана, както се установява заради чиновническа грешка. Умира в мизерия през 1929 г. Посмъртно му е дадено "Пурпурно сърце".
Коментар
-
Уолис Симпсън
През 30-те години на миналия век въпросът как една толкова невзрачна жена може да омае Едуард VIII дотам, че да го накара да зареже управлението на държавата, е сред най-често задаваните в пресата. Явно има особен чар, след като успява да погребе един съпруг, да се разведе с втори и да се установи в Лондон с трети, преди да хване окото на краля.
Симпсън била американка, човек от хайлайфа с редица съпрузи, третият от които бил Принц Едуард Осми, херцог на Уиндзор. Тя е известна с това, че е прелъстила младия принц да се откаже от трона заради нея. Слуховете са, че тя е използвала странни китайски сексуални техники. Непосредствено преди скандала - през септември 1936 г., крал Едуард VIII е на посещение в България. Придружаван от "дамата на своето сърце", британският държавен глава е посрещнат подобаващо.През 1937 г. те посещават Германия и се срещат с Адолф Хитлер. През 1940 г. херцогът е назначен за губернатор на Бахамските острови, където двамата живеят до 1945 г. През 1950-те и 1960-те години херцогът и херцогинята се движат между Европа и САЩ, водейки охолен живот като обществени знаменитости. След смъртта на херцога през 1972 г. Уолис заживява в уединение и рядко се появява на публични места. Личният ѝ живот става обект на много спекулации. Тя умира през 1986 г. и е погребана до мъжа си в кралското гробище във Фрогмор, близо до замъка Уиндзор.[1] Уолис остава противоречива фигура в британската история и до днес.
- 1 like
Коментар
-
АНТОН СТАНЕВ (1860 - 1036)
Андон Станев е роден в гр. Клисура през 1860 г. Родителите му Станю Попов и Ана Попова са убити по време на Априлското въстание (1876). Андон Станев напуска родната Клисура и избягва в Анадола.
След Освобождението на България се установява в Пловдив. Започва работа в кантората на заможната пловдивска фамилия Ракаджи.
През 1891 год създава винарска винарска изба "Извор" в Пловдив. Основател на дружество „Оцетна индустрия“ и пловдивската лозарска кооперация „Гранит“. Крупен производител на вина, награден с 6 почетни дипломи и 14 медала от международни изложби. През 1897 г. е член на журито на Международната винарска изложба в Ница, Франция.
Съосновател и дългогогодишен действителен член на управителния съвет на Пловдивската Търговско-Индустриална камара от основаването ѝ през 1895 г. до 1919 г.
Съосновател и първи председател на управителния съвет на Пловдивската Популярна банка (днес Банка ДСК) в периода 1913 – 1920 г. Съосновател на електрическа компания „Въча“ (Кричим).
Съосновател съвместно с Георги Говедаров на пловдивския вестник „Юг“ (1918 – 1944).
Съосновател на Пловдиска Тютюнева Банка през 1917 г. (по-късно преобразувана в Тютюнева фабрка Левски, 1917 – 1948). Тютюнева Банка има за цел да подкрепи с ниско-лихвени кредити българските тютюневи индустриалци.
Със съпругата си Елена Ракаджи основава фондация „Елена и Андон Станеви“.
Фондацията построява гр. Клисура трапезария за безплатно хранене на ученици.
В дарената от него сграда се помещава кметството на гр. Клисура. Дарител на Пловдивското окръжно сиропиталище за войнишки сираци.
Умира през 1936 г. в гр. Пловдив.
Коментар
-
Сватбен портрет на Райко Алексиев и актрисата Весела Грънчарова, 1939 г. Непосредствено след преврата на 9 септ. 1944 г. завърналият се от Чамкория в София Алексиев е арестуван от Лев Главинчев като „враг на народа“ поради широко известните му недвусмислени карикатури на Сталин. Алексиев бива пребит до смърт на 18 ноември 1944 година в София.
Коментар
-
"Мастурбацията на Хитлер", картина на Салвадор Дали, 1973 г., акварел...
https://www.wikiart.org/en/salvador-dali/hitler-masturbating
Коментар
-
Пу И (1906–1967) е последният император на Китай (1908–1912) от манджурската династия Цин. Свален е от престола в следствие на Синхайската революция (1911–1912). Между 1934 и 1945 г. е издигнат от японците за император на марионетната държава Манджоу-Го. След края на Втората световна война прекарва известно време като затворник в лагерите на СССР. Умира на 61-годишна възрат под строг комунистически контрол като градинар в Пекин.
- 1 like
Коментар
-
Съвременното човечество не обсъжда с охота местата за облекчаване на естествените нужди. Но не винаги е било така. В Древния Рим обществените тоалетни са били нещо като публични форуми. Гражданите на империята сядали един до друг на специалните каменни тоалетни и обсъждали важните държавни дела или просто клюкарствали. По площадите в Рим е имало обществени тоалетни - 254 примитивни нужника и 145 луксозни места за облекчаване, наречени латрини. В тях имало по 50-60 места в дълги редици. Латрините са били свързани с канализационна система и наблизо е имало чучури, където човек да си измие ръцете.
- 1 like
Коментар
-
Иди Амин - диктаторът на Уганда и "последен крал на Шотландия". Пълната титла на Иди Амин е Негово превъзходителство пожизненият президент фелдмаршал Хаджи доктор Иди Амин Дада, кавалер на "Кръста Виктория", ордена "За заслуги", "Военен кръст", властелин на всички земни животни и всички морски риби, последният крал на Шотландия, победител на Британската империя в цяла Африка и Уганда, професор по география, ректор на университета "Макерере". "Последният крал на Шотландия" е великолепен филм за Иди Амин, направен по действителни случки, който горещо препоръчвам. Титлата "Последният крал на Шотландия" угандийският президент си присвоява, защото чувства с душата си, че ако не се беше родил угандиец, щеше да е шотландец. Като всеки обожаван от придворните подмазвачи диктатор, той скоро се убеждава, че е най-великият военоначалник, учен, мислител, крал на друга страна и полубог. И като всеки самозабравил се диктатор изпада в параноя. За няколко години избива 300 000 свои поданици - повечето по обвинение, че готвят заговор срещу него.
Независимо от това Иди Амин продължава да е най-чаровният диктатор и любим герой на западната преса. Когато в западните вестници започват да се прокрадват статии за организираните от него масови кланета, по съвет на своя личен лекар (шотландец, разбира се) Иди Амин дава една от най-знаменитите пресконференции за всички времена. На нея обявява, че просперираща Уганда започва да събира помощи за западаща Англия и наистина изпраща голяма сума пари на Кралицата. Иди Амин е толкова чаровен, така нелепо и прекрасно обяснява как ще оправи втората си родина Шотландия, ако угнетените от англичаните шотландци най-сетне признаят титлата му, че западните журналисти се влюбват в него и отразяват клоунадата му, а не убийствата му.
- 1 like
Коментар
Коментар